پروسه Runtime Broker چیست و چرا در ویندوز 10 وجود دارد؟

تصویر متحرک انیمیشن باز کردن تسک منیجر ویندوز 10 برای مشاهده پروسه Runtime Broker

آیا می دانید پروسه Runtime Broker (RuntimeBroker.exe) چیست و چرا در ویندوز 10 اجرا می شود؟ گاهی ممکن است مدیر وظیفه ویندوز 10 را باز کرده و با پروسه ای بنام Runtime Broker مواجه شوید: Runtime Broker چیست؟ آیا Runtime Broker یک ویروس است؟ آیا پروسه Runtime Broker ایمن است؟ پروسه Runtime Broker یکی از پروسه های محوری ویندوز 10 است و توسط میکروسافت نوشته شده است. در این مقاله به بحث در مورد پروسه Runtime Broker و راه های اسکن و حذف آن می پردازیم.

در این مقاله می خوانیم:

بخش 1 - Runtime Broker چیست؟

اگر سیستم خود را تازه روشن کرده اید و هنوز هیچ اپلیکیشنی باز نکرده اید، ممکن است هنوز پروسه Runtime Broker را نبینید. اما با باز کردن اولین برنامه و اپ این پروسه در مدیر وظیفه (Task manager) ویندوز 10 ظاهر می شود. اما پروسه Runtime Broker یا سرویس RuntimeBroker.exe چیست؟ چگونه پروسه های ویندوز 10 را بسته یا اولویت بندی کنیم؟.

همانطور که می دانیم سیستم عامل ویندوز 10 دارای پروسه های زیادی از قبیل DasHost، پروسه rundll32، پروسه Installagent، WMI Provider Host، Superfetch و مدیر دسکتاپ ویندوز (Desktop Window Manager) یا وقفه های سیستمی (System Interrupts) است. هر یک از این پروسه ها دارای اهمیت و مشکلات مربوط به خود است و در این پست به بررسی پروسه Runtime Broker می پردازیم.

پروسه Runtime Broker یکی از پروسه های معتبر میکروسافت ویندوز 10 است که مجوز دسترسی برنامه ها و اپلیکیشن های دیگر به فروشگاه ویندوز (Windows Store) را مدیریت می کند. این پروسه بررسی می کند که آیا اپلیکیشنی که می خواهد به استور ویندوز دسترسی داشته باشد همه مجوزهای لازم را دارد (مثل دسترسی به عکس ها) و به کاربر تذکر می دهد که این دسترسی را مجاز کرده یا بلوکه کند.

پروسه Runtime Broker همچنین مجوز برنامه ها برای دسترسی به سخت افزارها از قبیل وب کم یا میکروفون سیستم را مدیریت می کند. بطور خلاصه می توان گفت که Runtime Broker یک میانجی بین برنامه ها و اپلیکیشن ها با حریم و امنیت کامپیوتر ویندوز 10 است.

میکروسافت در نسخه 8 به بعد ویندوز یک تغییر بزرگ ایجاد کرد. در ویندوز 8 و ویندوز 10 نوع جدیدی از اپلیکیشن ها معرفی شد که می توان از استور یا فروشگاه ویندوز دانلود کرد و آنها را اپلیکیشن های مترو (Metro apps) نامید. اما غالبا به این اپلیکیشن ها UWP apps اطلاق می شود.

همانند اپلیکیشن های قدیمی و کلاسیک، این اپلیکیشن ها می توانند به اقلام زیادی از سیستم از قبیل میکروفون، وب کم، فایل ها و غیره دسترسی داشته باشند. اما ویندوز نمی تواند به راحتی به آنها دسترسی بدهد و نیاز است مجوز آنها چک شده و کاربر اجازه دسترسی دهد. اینجاست که کار Runtime Broker شروع می شود.

وقتی سیستم در حالت بیکار (idle) است، پروسه Runtime Broker تقریبا صفر درصد منابع سیستم را مصرف می کند. اما وقتی در حالت اجرایی باشد، حدود 15% از منابع CPU و چند صد مگابایت RAM را مصرف می کند.

عکس پروسه Runtime Broker در تسک منیجر ویندوز 10

بخش 2: چرا Runtime Broker منابع زیادی از سیستم را مصرف می کند؟

چرا Runtime Broker مموری (RAM) سیستم را زیاد مصرف می کند؟

پروسه Runtime Broker یکی از پروسه های ویندوز در مدیر وظیفه (Task Manager) می باشد که به ویندوز در مدیریت مجوزهای دسترسی برنامه های سیستم به میکروسافت استور کمک می کند. در حال عادی نباید بیشتر از چند مگابایت مموری مصرف کند اما گاهی مصرف RAM آن خیلی زیاد می شود.

برای چک میزان مصرف RAM پروسه Runtime Broker سیستم خود وارد مدیر وظیفه یا تسک منیجر ویندوز شده و در ستون مموری میزان مصرف Runtime Broker را مشاهده کنید. اگر مصرف مموری Runtime Broker بیشتر از 15 مگابایت باشد احتمالا مشکلی در برنامه های سیستم وجود دارد و برای اولین اقدام بایستی آن را End task کرد تا ریستارت شده و کار خود را از سر بگیرد.

مصرف بالای منابع سیستم بخصوص مموری (RAM) توسط پروسه Runtime Broker رایج نیست اما مواردی رخ می دهد که بخاطر هندل کردن چندین برنامه مصرف آن بالا برود.

به عنوان یک راه حل سریع مشکل می توان پروسه Runtime Broker را در مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 خاتمه داده و کامپیوتر را ریستارت کرد. راه حل دائمی مستلزم پیدا کردن برنامه ای است که مشکل ساز شده و رفع مشکل ریشه ای است.

عکس End task کردن پروسه ران تایم بروکر Runtime Broker در تسک منیجر ویندوز 10

چرا Runtime Broker قدرت CPU بالایی را مصرف می کند؟

ممکن است در مواردی با مصرف 100 درصد هارد دیسک در ویندوز مواجه شوید. یکی از علل این رخداد فعال بودن نمایش نکات و راهبردها در ویندوز 10 است. این خصیصه با پروسه Runtime Broker در ویندوز 10 در ارتباط است و موجب مصرف بالای CPU می شود.

طریقه غیرفعال کردن نمایش نکته و راهنمای ویندوز

برای غیرفعال کردن ویژگی Windows Tip به صورت زیر عمل کنید:

 1.  ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید.
 2.  در پنجره تنظیمات گزینه System را کلیک یا لمس کنید.
 3. حال در ستون سمت چپ پنجره گزینه Notifications & actions را کلیک کنید.
 4. در ستون سمت راست دکمه های نمایش نکته و راهنما را به سمت Off بکشید تا غیرفعال شوند (همانند تصویر زیر).
عکس تصویر متحرک انیمیشن غیرفعال کردن Notifications & actions

مطابق نیاز خود گزینه های مربوط به Get tips, tricks, and suggestions را غیرفعال کنید. می توانید بجای اپلیکیشن Settings از کنترل پنل سنتی ویندوز 10 نیز استفاده کنید.

جلوگیری از فعالیت برنامه ها در پس زمینه ویندوز 10

برنامه یا اپلیکیشن های زیادی در پس زمینه ویندوز 10 به صورت مخفی فعال هستند که بیشتر برای انجام کارهای مرتبط با ویندوز یا دریافت اطلاعات از اینترنت فعالیت می کنند. شما می توانید این برنامه ها و امکانات جنبی ویندوز 10 را غیر فعال کنید و یا طبق نیاز خود امکانات جنبی ویندوز 10 را مدیریت کنید.

برای مشاهده برنامه های فعال در پس زمینه سیستم عامل ویندوز 10 خود به صورت زیر عمل کنید:

 1. اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید.
 2. روی آیکون Privacy کلیک کرده یا لمس کنید.
 3. در ستون سمت چپ روی لینک Background apps کلیک کنید.
 4. در ستون سمت راست کلید روبروی نام برنامه ها را به سمت Off بلغزانید تا فعالیت برنامه در پس زمینه ویندوز غیرفعال شود.

زمانی که این برنامه ها فعال هستند، وقتی از آنها استفاده نکنید، به دریافت و ارسال اطلاعات و آپدیت خود می پردازند. لیست برنامه ها را بررسی کرده و طبق نیاز خود اسلایدر سمت راست آنها را در وضعیت On یا فعال و Off یا غیرفعال قرار دهید (مطابق تصویر زیر).

عکس تصویر متحرک غیرفعال کردن اپلیکیشن های زمینه ای ویندوز 10

غیر فعال کردن آپدیت های سر به سر

علاوه بر آپدیت های کلی ویندوز 10 که به طور دوره ای انجام می شود، ویندوز 10 می تواند آپدیت های موجود در شبکه های محلی یا جاهای دیگر را از یک کامپیوتر یا لپ تاپ به سیستم دیگری دانلود و نصب کند که به آن آپدیت سر به سر یا peer-to-peer update اطلاق می شود.

غیرفعال کردن آپدیت سر به سر می تواند به رفع مشکل مصرف بالای CPU توسط پروسه Runtime Broker کمک کند. برای غیرفعال کردن آپدیت peer-to-peer به شکل زیر عمل کنید:

 1.  اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید.
 2.  آیکون Update & security را لمس یا کلیک کنید.
 3.  در ستون سمت چپ پنجره Update & security روی گزینه Windows Update کلیک کنید.
 4.  حال در ستون سمت راست لینک Advanced options را کلیک یا لمس کنید.
 5.  در پنجره جدیدی که باز می شود، روی لینک Choose how updates are deliver کلیک کنید.
 6.  در پنجره Delivery Optimization که باز می شود، کلید Allow downloads from other PCs را Off کنید (مطابق تصویر زیر).
عکس متحرک انیمیشن غیرفعال کردن آپدیت از طریق دانلود از سیستم های دیگر

این اقدام موجب غیرفعال شدن آپدیت سر به سر به عنوان یکی از دلایل مصرف بالای CPU توسط پروسه Runtime Broker می گردد.

بخش 3: آیا می توان پروسه Runtime Broker را در ویندوز 10 غیرفعال کرد؟

همانطور که گفته شد، پروسه Runtime Broker یکی از اجزای مهم عملکرد ویندوز 10 است. بنابراین امکان غیرفعال کردن دائمی آن وجود ندارد و می تواند مشکل ساز باشد. بنابراین زمانی که خطا رخ می دهد می توان آن را غیرفعال کرده و مجددا ریستارت کرد.

آیا runtimebroker.exe ویروس است؟

در حالت عادی Runtime Broker ویروس نیست، اما با توجه به اینکه فایل های اجرایی با پسوند EXE (RuntimeBroker.exe) همیشه هدف آلودگی های ویروسی و بدافزاری قرار می گیرند، ممکن است گاهی این پروسه آلوده شده باشد.

می توان ویروسی بودن این فایل را با بررسی جای قرارگیری آن در سیستم بررسی کرد. فایل Runtime Broker مشروع میکروسافت در پوشه System32 دایرکتوری ویندوز است. اگر غیر این باشد مشکوک بوده و بایستی حذف شود.

برای رونویسی و بازنشانی تمامی پروسه های مرتبط با آپدیت ویندوز می توانید یک اسکریپت تهیه کرده و آن را اجرا کنید تا کلیه پروسه ها بازنویسی شده و خطاهای مختلف آپدیت ویندوز 10 مرتفع شود.

برای اینکار کد زیر که اسکریپت رفع خطای آپدیت ویندوز 10 است را در یک فایل متنی (txt) کپی کنید و سپس آن را با نام دلخواه اما پسوند bat ذخیره کنید مثل نام palexa.bat.

حال فایل را در درایوی که ویندوز در آن قرار دارد کپی کرده و روی آن دابل کلیک کنید یا آن را لمس کنید. بدین ترتیب اسکریپت اجرا می شود و خطاهای آپدیت ویندوز 10 برطرف شده و پروسه ها بازنشانی می شوند.

1- برنامه Notepad یا هر برنامه واژه پرداز مورد علاقه خود را باز کنید.

2- کد زیر را در یک فایل جدید کپی و درج کنید.

@ECHO OFF
echo Simple Script to Reset / Clear Windows Update
echo.
PAUSE
echo.
attrib -h -r -s %windir%system32catroot2
attrib -h -r -s %windir%system32catroot2*.*
net stop wuauserv
net stop CryptSvc
net stop BITS
ren %windir%system32catroot2 catroot2.old
ren %windir%SoftwareDistribution sold.old
ren “%ALLUSERSPROFILE%application dataMicrosoftNetworkdownloader” downloader.old
net Start BITS
net start CryptSvc
net start wuauserv
echo.
echo Task completed successfully…
echo.
PAUSE

3- حالا فایل را با پسوند bat ذخیره کنید. اگر با برنامه Notepad کار می کنید، لازم است قبل و بعد از اسم علامت نقل قول بگذارید (مثل "Palexa.bat").

4- حالا روی فایل کلیک راست کرده و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید تا با مجوز مدیر اجرا شود. بدین ترتیب برنامه مشکل زدای ویندوز آپدیت شده و مشکلات آپدیت ویندوز و پروسه ها را مرتفع می کند.

پاک کردن تمامی فایل های موقت و بی استفاده ویندوز

یکی از راه های حل مشکل پروسه های ویندوز حذف تمامی فایل های موقت (temp) و اضافی است. اگر این فایل ها بطور منظم با فواصل منظم حذف نشوند، ممکن است لینک خود به پروسه های ویندوز را حفظ کرده و موجب مصرف زیادی منابع سیستم شوند.

بنابراین ابزار تمیزکاری هارد دیسک (Disk Cleanup tool) میکروسافت ویندوز را باز کرده و فایل های اضافی و موقت را حذف کنید. بدین ترتیب عملکرد سیستم شما خیلی بهبود خواهد یافت.

 1.  روی منوی استارت کلیک راست کرده و از منوی دسترسی سریع ویندوز گزینه command prompt (admin) را انتخاب کنید.
 2.  در کامند پرامپت دستور cleanmgr را تایپ کرده و دکمه Enter کیبورد را بزنید. توجه داشته باشید که می توانید شورت کات یا کلید ترکیبی Win + R را بزنید تا دیالوگ Run باز شود و دستور cleanmgr را تایپ و دکمه Ok را بزنید.
 3.  بعد از باز شدن برنامه Disk Cleaner درایو های سیستم را یک به یک انتخاب کرده و اسکن کنید.
 4.  در لیست فایل های معرفی شده برای حذف همه را انتخاب کرده و دکمه Ok را بزنید.
 5. بدین ترتیب فایل های اضافی و موقت حذف می شود.

بخش 4: غیرفعال کردن دائمی پروسه Runtime Broker

اگر فایل RuntimeBroker.exe در پوشه ای غیر از Windows/System32 بود یا ویروسی بودن آن اثبات گردید، می توانید با استفاده از روش زیر آن را به طور دائمی غیرفعال و سپس حذف کنید.

1- شورت کات یا میانبر Win + R را بزنید تا دیالوگ Run باز شود.

2- در تکست باکس دیالوگ دستور regedit را تایپ کرده و Ok کنید تا ویرایشگر رجیستری ویندوز 10 (Windows Registry Editor) باز شود.

3- در ستون سمت چپ رجیستری ادیتور ویندوز 10 به دنبال مسیر زیر بگردید و آن را پیدا کنید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\TimeBroker

4- در ستون سمت راست آن روی Start در ستون Name دابل کلیک کنید و سپس فیلد Value data آن را از 3 به 4 ست کنید.

عکس رجیستری ادیتور ویندوز 10 برای غیرفعال کردن پروسه Runtime Broker

بدین ترتیب پروسه Runtime Broker غیرفعال می شود. اگر در آینده خواستید پروسه را مجددا فعال کنید، بجای 4 یکی از اعداد زیر را قرار دهید:

 • 2 = خودکار
 • 3 = دستی
 • 4 = غیرفعال

خلاصه رفع خطای پروسه Runtime Broker

اگر Runtime Broker ناگهان شروع به مصرف بالای منابع سیستم شما کرد، مثلا استفاده 100% از قدرت CPU یا بالای 15 درصد مصرف RAM؛ مطمئنا مشکلی وجود دارد و این پروسه معیوب شده است و به مشکل زدایی برای بهبود عملکرد سیستم نیاز دارد.

همچنین گاهی مصرف بالای منابع یا خطای Runtime Broker به علت معیوب بودن یا تخریب شدن فایل های سیستمی ویندوز است. این خطاها موجب مصرف بالای منابع و همچنین جلوگیری از باز کردن و استفاده راحت از اپلیکیشن های مدیریتی سیستم از قبیل مدیر وظیفه یا کنترل پنل و غیره می گردد.

گاهی علت خطای پروسه Runtime Broker ویروسی شدن فایل آن یعنی RuntimeBroker.exe است که با ضعیف شدن قدرت سیستم و مشکلات اجرایی همراه می شود و به ویروس کشی سریع ویندوز 10 نیاز می شود.

می توانید از روش های قید شده در بالا برای رفع مشکل Runtime Broker و آزاد کردن منابع CPU و یا RAM سیستم خود استفاده کنید. برای عملکرد بهتر و راحتتر PC خود بایستی خطای RuntimeBroker.exe را رفع و ترمیم کنید.

عکس پروسه Runtime Broker با مصرف 100 درصد سی پی یو در تسک منیجر

توجه: گاهی علت مصرف بالای منابع توسط Runtime Broker و یا خطاهای RuntimeBroker.exe در برنامه ها و اپلیکیشن های دیگر سیستم از قبیل برنامه های Photos، Groove Music، News یا ضبط صوت ویندوز (Voice Recorder) است. بنابراین لازم است که برنامه مسئول مشکل را شناسایی کرده و آن را برطرف کرد تا مشکل خطای Runtime Broker (RuntimeBroker.exe) برطرف شود.

 

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا