شش روش برای مشکل زدایی مصرف بالای CPU توسط پروسه WMI Provider Host

تصویر متحرک انیمیشن باز کردن مدیر وظیفه یا تسک منیجر ویندوز 10

آیا می دانید WMI Provider Host چیست؟ آیا WMI Provider Host یک ویروس است؟ چرا ویندوز 10 به پروسه WMI Provider Host نیاز دارد؟ چگونه مشکل مصرف منابع سیستم توسط پروسه WMI Provider Host را رفع کنیم؟ اینها سئوالاتی است که در این راهنما پاسخ داده می شود و مشکل زدایی مصرف بالای CPU توسط WMI Provider Host بحث می شود.

برای آشنایی بیشتر با پروسه WMI Provider Host، روش های مشکل گشایی و رفع مشکل مصرف بالای منابع سیستم، در این مقاله می خوانیم:

پروسه WMI Provider Host چیست؟

گاهی اوقات در مدیر وظیفه (Task manager) ویندوز 10 یا در کاوشگر پروسه (Process explorer) ویندوز متوجه مصرف بالای منابع سیستم توسط WMI Provider Host می شویم، بخصوص مقدار زیادی از منابع CPU سیستم را مصرف می کند. حتی مصرف بالای 50 درصد CPU توسط پروسه WMI Provider Host گزارش شده است، بخصوص زمانی که برنامه های پخش و ضبط مولتی مدیا در حال اجرا است. در این مقاله ابتدا به معرفی پروسه WMI Provider Host پرداخته و سپس راه های مشکل زدایی آن بحث می شود.

عکس تسک منیجر ویندوز 10 در حال نمایش پروسه WMI Provider Host

سرویس WMI Provider Host با نام فایل WmiPrvSE.exe مترادف سرویس مدیریت ابزاری ویندوز (Windows Management Instrumentation Provider Service) است. این پروسه برای کارکرد ویندوز خیلی مهم است و بدون آن مدیریت اپلیکیشن های مولتی مدیا بخصوص سخت می شود. اگر این سرویس غیرفعال و متوقف شود، بسیاری از عملکردهای سیستم بی استفاده می شود. حتی کاربر ممکن است گزارش و تذکر انواع خطاهایی که در ویندوز رخ می دهد را دریافت نکند.

پروسه WMI Provider Host بخش مهمی از سیستم عامل میکروسافت ویندوز است و اغلب به عنوان یک اپلیکیشن مخفی در پس زمینه ویندوز کار می کند. این سرویس به سایر برنامه های نصب شده در کامپیوتر اجازه می دهد که در مورد سیستم شما اطلاعاتی درخواست کنند. این پروسه نباید در حالت عادی منابع زیادی مصرف کند اما اگر پروسه های دیگر سیستم عملکرد نرمال نداشته باشند، مصرف CPU این سرویس نیز بالا می رود.

عبارت WMI سر نام Windows Management Instrumentation است. این سرویس یکی از خصیصه های ویندوز است و راهی استاندارد برای نرم افزارها و اسکریپت های مدیریتی فراهم می سازد که در مورد سیستم عامل ویندوز و داده های آن درخواست اطلاعات کنند. WMI Provider Host زمانی اطلاعات را ارائه می دهد که درخواستی برای آن وجود داشته باشد. مثلا نرم افزار یا کامندها می توانند اطلاعاتی در مورد وضعیت رمزگذاری درایو بیت لاکر (BitLocker drive encryption) دریافت کنند یا ورودی های موجود در یاداشت وقایع (event log) ویندوز را ببینند و یا داده هایی در مورد اپلیکیشن های نصب شده در سیستم درخواست کنند. لیست عرضه کننده های WMI را می توان در سایت میکروسافت پیدا کرد.

در مجموع می توان از WMI Provider Host به عنوان میانجی ارتباط بین برنامه ها و اسکریپت های موجود در سیستم شما و برنامه های جدید و در حال اجرا دانست.

آیا WMI Provider Host یک ویروس است؟

سرویس مدیریت ارائه اطلاعات ابزاری ویندوز (Windows Management Instrumentation Provider Service) یا همان WMI Provider Host با فایل WmiPrvSE.exe یکی از پروسه های مشروع میکروسافت ویندوز است و در پوشه Windows/System32 قرار دارد. این سرویس ممکن است توسط ویروس ها و بدافزارها رونویسی یا آلوده شود و ویروس یا بدافزار با همین نام خود را در این پوشه قرار دهد. بنابراین بایستی مشخصات فایل WmiPrvSE.exe را بررسی کرده و با آنتی ویروس ها اسکن کرد.

مصرف بالای CPU توسط WMI Provider Host

اگر سرویس WMI Provider Host مقدار زیادی از قدرت CPU شما را مصرف می کند، بایستی اپلیکیشن services.msc را اجرا کرده و سرویس Windows Management Instrumentation را ریستارت کرد و اگر این کار مشکل را حل نکرد، به مشکل زدایی پروسه پرداخت.

1- ریستارت کردن پروسه WMI Provider Host

برای اجرای اپلیکیشن services.msc ابتدا با زدن شورت کات یا کلید ترکیبی Win + R دیالوگ Run ویندوز 10 را باز کنید. سپس دستور services.msc را تایپ کرده و دکمه OK را بزنید.

عکس دیالوگ Run ویندوز 10 برای اجرای دستور باز کردن اپلیکیشن سرویس ویندوز 10

حال در پنجره اپلیکیشن Services که باز می شود، در ستون سمت چپ سرویس Windows Management Instrumentation Service را پیدا کنید. برای راحت پیدا کردن ابتدا روی سر ستون اول کلیک کرده و سپس دکمه W کیبورد را بزنید. بعد از لیست پروسه مزبور را پیدا کنید.

عکس طریقه ریستارت پروسه سرویس WMI Provider Host در ویندوز 10

حال مطابق تصویر فوق، روی سرویس کلیک راست کرده و گزینه Restart را بزنید. در اینجا می توانید پروسه را نیز متوقف کنید اما اینکار توصیه نمی شود. بعد از ریستارت پروسه سیستم خود را ریستارت کنید و رفع مشکل را بررسی کنید.

2- ریستارت سایر سرویس های مرتبط با WMI Provider Host

اگر ریستارت خود پروسه WMI Provider Host موجب رفع مشکل نشد، پروسه های مرتبط با آن را ریستارت کنید. برای اینکار ابتدا روی دکمه استارت کلیک راست کنید تا منوی دسترسی سریع ویندوز 10  (Quick access menu) باز شود. سپس از زیر منوهای آن گزینه Command Prompt (Admin) را کلیک کنید تا کامند پرامپت ویندوز 10 با مجوز مدیر باز شود.

عکس متحرک انیمیشن باز کردن منوی دسترسی سریع ویندوز 10

حال در پرامپت داس کامند پرامپت دستورات زیر را یک به یک به ترتیب اجرا کنید. برای اینکار دستور را تایپ کرده و دکمه Enter کیبورد را بزنید و منتظر بمانید تا پرامپت داس ظاهر شود و دستور بعدی را اجرا کنید:

net stop iphlpsvc
net stop wscsvc
net stop Winmgmt
net start Winmgmt
net start wscsvc
net start iphlpsvc

زمانی که مطابق عکس زیر همه دستورات را اجرا کردید، سیستم خود را ریبوت کرده و رفع مشکل را بررسی کنید. اینکار بایستی پروسه ها را ریستارت کرده و به مصرف نرمال CPU برگرداند.

عکس کامند پرامپت ویندوز 10

اگر مشکل رفع نشد، مراحل بعدی را انجام دهید. بخاطر داشته باشید که اپلیکیشن Services.msc و سایر اپلیکیشن هایی که در ادامه معرفی می شوند جزء امکانات جنبی و مخفی ویندوز 10 هستند که می توانید آنها رافعال کرده و یا مدیریت کنید. برای مشکل زدایی مصرف بالای منابع توسط WMI Provider Host به شیوه زیر عمل کنید:

3- استفاده از اپلیکیشن تشخیص و مشکل زدایی ویندوز

ابتدا برنامه System Maintenance Troubleshooter را اجرا کنید. برای اجرای برنامه مشکل زدایی و تعمیر و نگهداری ویندوز، ابتدا دیالوگ Run را با زدن شورت کات Win + R باز کنید. سپس دستور زیر را تایپ کرده و دکمه Ok را کلیک کنید (مطابق تصویر زیر).

msdt.exe -id MaintenanceDiagnostic
تصویر متحرک انیمیشن باز کردن برنامه System Maintenance Troubleshooter

حال دکمه Next را زده و صبر کنید تا برنامه سیستم را اسکن کند. اگر مشکلی پیدا شد مطابق دستورالعمل برنامه پیش بروید. اگر مشکل را پیدا نکرد می توانید لینک Other options را زده و به تشخیص و مشکل زدایی ادامه دهید یا مرحله بعد را انجام دهید.

4- استفاده از برنامه رفع مشکل عملکرد سیستم

برای باز کردن برنامه رفع مشکل عملکرد ویندوز (System Performance Troubleshooter) ، ابتدا خط فرمان یا کامند پرامپت ویندوز 10 را با مجوز مدیریت باز کنید. برای اینکار روی دکمه استارت کلیک راست کرده و از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 که ظاهر می شود، گزینه Command Prompt (Admin) را کلیک کنید.

بعد از باز شدن کامند پرامپت، دستور زیر را تایپ کرده و دکمه Enter کیبورد را بزنید. بخاطر داشته باشید که اجرای این برنامه و دستور مستلزم داشتن مجوز مدیریت است و کاربری که این دستور را اجرا می کند بایستی Administrator سیستم باشد.

msdt.exe /id PerformanceDiagnostic

حال برنامه رفع مشکلات کاری ویندوز باز می شود. دکمه Next را زده و منتظر اسکن سیستم بمانید. بعد از تشخیص مشکل دستورالعمل برنامه را ادامه دهید.

عکس تصویر متحرک انیمیشن باز کردن برنامه رفع مشکل عملکرد ویندوز (System Performance Troubleshooter)

این برنامه علاوه بر رفع مشکلات کارکردی ویندوز 10، به شما کمک می کند که سیستم عامل خود را تنظیم کرده و سرعت بوت و کارکرد سیستم را بهبود می بخشد.

5- بوت Safe mode و مشکل زدایی سیستم

ابتدا سیستم خود را در حالت بوت ایمن با امکانات شبکه (Safe Mode with networking) بالا بیاورید. اگر در حالت Safe mode سیستم شما مشکلی نداشت و پروسه CPU زیادی مصرف نمی کرد، سیستم خود را در حالت بوت سبک (Clean Boot) بالا بیاورید. حال به صورت دستی پروسه را ختم کرده و مجددا ریستارت کنید.

اگر اینکار مشکل WMI Provider Host را رفع نکرد، مراحل الف و ب را در حالت بوت ایمن و بوت سبک (Clean Boot) تکرار کنید.

6- شناسایی پروسه مشکل دار و رفع خطا

معمولا مراحل فوق مشکل را رفع می کند اما اگر هنوز WMI Provider Host منابع CPU زیادی مصرف می کرد، می توانید از نمایشگر وقایع (Event Viewer) ویندوز استفاده کرده و برنامه های منجر به خطا را شناسایی کنید.

برای باز کردن Event Viewer ویندوز شورت کات Win + X را زده یا روی دکمه استارت کلیک راست کنید تا منوی دسترسی سریع ویندوز 10 باز شود. حال از گزینه های منو، زیر منوی Event Viewer را کلیک کنید.

بعد از باز شدن برنامه Event Viewer وارد منوی View شده و زیرمنوی Show Analytic and Debug Logs را انتخاب و کلیک کنید. سپس در ستون سمت چپ پنجره نمایشگر وقایع مسیر زیر را دنبال کنید.

Applications and Service Logs > Microsoft > Windows > WMI Activity

در اینجا خطاهای احتمالی WMI Provider Host را مشاهده کنید. در این لیست به دنبال ClientProcessID باشید.

بعد از مشخص کردن شناسه پروسه کلاینت، مدیر وظیفه (Task manager) ویندوز 10 یا کاوشگر پروسه میکروسافت (Process explorer) را باز کرده و به برگه Services بروید. روی ستون PID کلیک کنید تا سرویس ها به ترتیب الفبا مرتب شوند و بتوانید شناسه پرسه ای که در Event viewer یادداشت کرده اید را پیدا کنید.

انیمیشن تصویر متحرک باز کردن اپلیکیشن برنامه Event viewer ویندوز 10

حال پروسه ای که دارای شناسه (ClientProcessID) مزبور است را پیدا کنید. این پروسه ای است که با درخواست اطلاعات زیاد یا نابجا موجب مصرف افراطی CPU توسط WMI Provider Host شده است و باید آن را خاتمه داده یا مشکل زدایی کنید.

آیا می توان پروسه WMI Provider Host را غیرفعال کرد؟

از نظر فنی امکان غیرفعال کردن (Disable) کردن پروسه WMI Provider Host وجود دارد. هرچند اگر این پروسه را غیرفعال کنید، برنامه های زیادی در کامپیوتر یا لپ تاپ شما درست کار نخواهد کرد. این پروسه یکی از اجزای مهم سیستم عامل ویندوز است و بایستی فعال رها شود.

میکروسافت مدعی است که این سرویس یکی از عناصر مشروع ویندوز است و اگر متوقف شود اکثر نرم افزارهای تحت ویندوز بطور صحیح عمل نخواهند کرد (تصویر زیر). بنابراین این سرویس را غیرفعال نکنید و اگر با آن مشکل دارید سعی کنید علت مشکل را رفع کنید. یعنی پروسه منجر به مشکل را آپدیت، حذف یا غیرفعال کنید.

عکس غیر فعال کردن پروسه WMI Provider Host در تسک منیجر ویندوز 10

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا