آموزش تصویری طریقه اتصال لپ تاپ به تلویزیون و پروژکتور

تصویر متحرک انتخاب نمایشگر اول در زمان استفاده از دو نمایشگر در ویندوز 10

چگونه لپ تاپ خود را به تلویزیون وصل کنیم؟ چگونه تعداد مانیتورهای سیستم خود را افزایش دهیم؟ چرا تصویر لپ تاپ روی صفحه تلویزیون LCD نمایش نمی یابد؟ چگونه مشکل اتصال لپ تاپ به تلویزیون را حل کنیم؟ چرا HDMI لپ تاپ تصویر نمی دهد؟ اینها سئوالاتی است که در این راهنما پاسخ داده می شود و طریقه اتصال لپتاپ به تلویزیون و LCD و پروژکتور یا سینمای خانگی بحث می شود.

لپ تاپ می تواند چیزی بیشتر از یک کامپیوتر کاری قابل حمل باشد. با وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون می توان آن را به مدیا سنتر خود تبدیل کرد و محتوای مورد علاقه خود از یوتیوب، نتفلیکس و غیره را روی تلویزیون مشاهده کرد. می توان بازی های خود را روی صفحه بزرگ تلویزیون بازی کرد و یا اسناد خود را روی صفحه نمایش بزرگ ویرایش کرد. برای اتصال لپ تاپ خود به تلویزیون راهنمای زیر را دنبال کنید.

در این مقاله می خوانیم:

بخش 1- مبانی اتصال لپ تاپ به تلویزیون

1- شناخت پورت یا درگاه های خروجی لپ تاپ

ابتدا لازم است که نوع خروجی تصویر و ویدیویی لپ تاپ خود را بشناسید. انواع مختلفی از خروجی نمایشگر در لپ تاپ تعبیه شده است که می تواند از خروجی مانیتور (CRT)، DVR، HDMI تا خروجی آنالوگ متفاوت باشد. معمولا محل خروجی گرافیک لپ تاپ در پشت پانل لپ تاپ قرار دارد، گرچه در بعضی از مدل ها خروجی گرافیک لپ تاپ در کنار آن تعبیه شده است.

پورت VGA یک خروجی مربعی شکل با 15 پین در سه ردیف 5 تایی است. معمولا به رنگ آبی است و لپ تاپ را به مانیتور دوم وصل می کند. مانیتور دوم می تواند یک LCD، یک مانیتور CRT قدیمی یا یک تلویزیون دیجیتال جدید باشد.

تصویر پورت VGA لپ تاپ و کامپیوتر – پورت مادگی 15 پین VGA تلویزیون

پورت S-Video یک خروجی دایره ای شکل و مدور و معمولا به رنگ زرد است. این پورت یا 4 یا 7 پین دارد. پورت S-Video یا همان سوپر ویدیو را می توان برای اتصال لپ تاپ یا کامپیوتر به تلویزیون استفاده کرد.

عکس پورت S-Videoروی لپ تاپ و تلویزیون

پورت کامپوزیت ویدیو (composite video port) به شکل جک مدور است و معمولا به رنگ زرد است.

عکس پورت کامپوزیت لپ تاپ و پورت کامپوزیت روی تلویزیون

واسط کاربری ویدیویی دیجیتال (DVI) یک پورت مستطیل شکل است که دارای 24 پین در سه ردیف 8 تایی است. این خروجی برای اتصال جزئیات بالا یا HD طراحی شده است.

عکس واسط کاربری ویدیویی دیجیتال (digital video interface (DVI)) روی کارت گرافیک کامپیوتر و لپتاپ

پورت واسط کاربری جزئیات بالای مولتی مدیا (HDMI) همانند پورت USB است اما درازتر و نازکتر است. این نوع پورت از سال 2008 به بعد در لپ تاپ ها برای ارائه تصویر HD و صوت همزمان تعبیه شده است.

عکس پورت HDMI لپتاپ و ورودی HDMI تلویزیون

2 – شناسایی ورودی ویدیوی تلویزیون

با توجه به SD یا HD بودن تلویزیون شما، نوع پورت ورودی فرق دارد. معمولا ورودی ویدیو (Video input ports) تلویزیون در پشت آن قرار دارد، هرچند در تلویزیون های LED جدید این پورت ها در کنار سمت چپ تلویزیون تعبیه شده است.

تلویزیون های SD دارای پورت های کامپیوزیت یا S-Video هستند. این نمایشگرها دارای کیفیت بالا و به اندازه مانیتورهای معمولی نیستند.

عکس پورت کامپوزیت ویدیوی پشت تلویزیون

تلویزیون های HD دارای پورت های VGA، DVI و یا HDMI هستند. اتصال VGA سیگنال آنالوگ دریافت می کند در حالیکه ورودی های DVI و HDMI خروجی دیجیتال و با کیفیت بالاتر ارائه می دهند.

عکس پورت HDMI مادگی پشت یا کنار تلویزیون ال سی دی

3- تهیه کابل و اتصالات مناسب برای وصل کردن لپ تاپ به تلویزیون

اگر لپ تاپ و تلویزیون شما دارای پورت های مولتی مدیای مختلف (VGA، S-video و HDMI) است، سعی کنید از پر کیفیت ترین اتصال آن که همان HDMI است، استفاده کنید. در لپ تاپ های جدید و تلویزیون های HDTV پورت HDMI استاندارد اتصال نمایشگرها است و بهترین کیفیت خروجی را داشته و تنظیمات کمتری نیاز دارد.

اگر پورت خروجی لپ تاپ و پورت ورودی تلویزیون یکسان است، از کابلی با کانکتور مشابه در هر دو سر استفاده کنید.

عکس کابل HDMI برای وصل کردن لپتاپ به ال سی دی

اگر خروجی لپ تاپ و ورودی تلویزیون شما با هم فرق دارد، لازم است که یک اداپتور یا کابل تبدیل استفاده کنید. اداپتورهایی برای تبدیل DVI به HDMI یا برای تبدیل VGA به composite video در بازار موجود می باشد.

حتی اگر لپ تاپ شما پورت HDMI ندارد می توانید از کابل تبدیل پورت USB به HDMI برای اتصال لپ تاپ بدون HDMI به ورودی HDMI تلویزیون استفاده کنید. معمولا استفاده از کابل تبدیل و بخصوص انواع آنالوگ موجب کاهش کیفیت تصویر می شود، بنابراین تا سر حد امکان از مبدل استفاده نکنید.

عکس مبدل کامپوزیت به HDMI

انواع خاصی از کابل HDMI برند وجود دارد که خیلی گران است اما بخاطر داشته باشید یک کابل HDMI معمولی برای ارسال سیگنال از لپ تاپ به تلویزیون بدون افت کیفیت کافی است.

4- تهیه کابل صوتی در صورت لزوم

بعضی از کامپیوترها و تلویزیون های HD را می توان با استفاده از یک کابل منفرد به هم وصل کرد و همزمان صوت و تصویر را منتقل کرد. اما بعضی از پورت ها به کابل صوت و تصویر جداگانه نیاز دارند مثل خروجی و ورودی کامپوزیت (سه فیش).

اگر لپ تاپ خود را با استفاده از کابل HDMI به تلویزیون وصل می کنید، به کابل صوت جداگانه نیاز نیست. کابل HDMI همزمان صوت و تصویر را انتقال می دهد. مابقی انواع اتصالات لپ تاپ به تلویزیون به کابل صوتی مجزا نیاز دارند.

عکس سر کابل HDMI

معمولا خروجی صوت لپ تاپ یک جک 3.5 میلی متری است که با آیکون گوشی یا هدفون مشخص شده است. می توان کابل صوت را از خروجی هدفون لپ تاپ به ورودی صدای تلویزیون وصل کرد و یا از اسپیکر اکسترنال با کیفیت بهتر استفاده کرد.

عکس کابل صوت خروجی لپ تاپ به تلویزیون ال سی دی

زمانیکه کابل صوتی را وصل می کنید، اطمینان حاصل کنید که پورت صوت (audio ports) مناسب و همسان با ورودی ویدیوی خود را انتخاب کنید.

بخش 2 - اتصال لپ تاپ به تلویزیون

1- لپ تاپ خود را خاموش کنید

عکس دکمه پاور لپ تاپ برای روشن و خاموش کردن لپتاپ

لپ تاپ خود را خاموش کنید، بخصوص اگر می خواهید لپ تاپ را به تلویزیون های قدیمی وصل کنید. اگر لپ تاپ را با کابل HDMI به تلویزیون وصل می کنید، نیازی به خاموش کردن لپ تاپ نیست.

عکس کابل رابط و پورت اس-ویدیو

2- کابل ویدیو را به پورت خروجی ویدیوی لپ تاپ و تلویزیون وصل کنید

عکس کناره لپ تاپ که پورت گرافیک را نمایش می دهد

3- ورودی تلویزیون خود را روی پورت مناسب تنظیم کنید

روی کنترل بیشتر تلویزیون ها یک دکمه بنام Input وجود دارد که می توانید پورت ورودی تلویزیون خود را انتخاب کنید. بعد از وصل کردن لپ تاپ، ورودی تلویزیون را روی پورت مربوطه تنظیم کنید. مثلا Input تلویزیون را روی درگاه HDMI-1 قرار دهید.

برای اینکه تلویزیون بتواند کامپیوتر یا لپ تاپ را به عنوان ورودی بشناسد و به نمایشگر لپ تاپ تبدیل شود، بایستی تلویزیون روشن باشد.

4- لپ تاپ خود را روشن کنید

در این نقطه روش فعال کردن نمایشگر TV با توجه به سیستم مورد استفاده فرق دارد. بعضی از تلویزیون ها بلافاصله بعد از روشن شدن لپ تاپ تصویر را نمایش می دهند و یا تصویر در هر دوی صفحه نمایشگر لپ تاپ و صفحه تلویزیون تکرار می شود. بعضی از تلویزیون ها نیز به تنظیم گرافیک لپ تاپ نیاز داشته و از ابتدا تصویری نمایش نمی دهند.

5- نمایشگر دوم خود را روی تلویزیون تنظیم کنید

بسیاری از لپ تاپ ها دارای دکمه Display هستند که معمولا یکی از کلیدهای F1 تا F12 است و به صورت ترکیبی با کلید Fn قابل دسترسی است. این کلید ترکیبی یا شورت کات امکان چرخیدن بین گزینه های نمایشگر مختلف را می دهد. گزینه های نمایشگر شامل بسط نمایشگر (extended) برای پوشش مستقل هر دو نمایشگر، دوبله یا تکرار نمایشگر (duplicate/mirror) بر روی هر دو مانیتور است و یا می توان تنها یکی از نمایشگرها یعنی نمایشگر لپ تاپ یا تلویزیون را فعال کرد.

کاربران ویندوز 7 و یا ویندوز 8 می توانند از شورت کات Win + P برای باز کردن منوی پروژکتور استفاده کنند که امکان انتخاب نمایشگر را می دهد.

کاربران ویندوز 10 می توانند از کلید ترکیبی Win + X استفاده کنند و بین حالات نمایشگر Extended، Duplicate یا Single انتخاب کنند.

اگر به این گزینه ها دسترسی ندارید، می توانید روی دسکتاپ ویندوز کلیک راست کرده و گزینه Display option را انتخاب کنید و یا در بعضی از ویندوزها گزینه Properties/Screen Resolution را انتخاب کرده و سپس از منوی Multiple displays نوع نمایش تصویر را انتخاب کنید.

6- در صورت نیاز شفافیت یا رزولوشن نمایشگر را تنظیم کنید

اغلب رزولوشن لپ تاپ و تلویزیون با هم فرق دارد. این بخصوص در مورد تلویزیون های قدیمی مصداق دارد. بنابراین از گزینه مشخصات کارت گرافیک استفاده کرده و شفافیت تصویر خود را ست کنید.

بیشتر نمایشگرهای HD را می توان تا 1920 × 1080 ست کرد هرچند بعضی به 1280 × 720 محدود می باشند. هر دوی اینها دارای نسبت صفحه 16:9 (واید اسکرین) هستند.

اگر تصویر صحیح و قابل تشخیصی روی صفحه تلویزیون خود نمی بیند، ممکن است لازم باشد که لپ تاپ را جدا کرده، رزولوشن آن را قبل از اتصال به تلویزیون ست کنید. اگر بین یک نمایشگر فعال به دیگری تغییر می دهید، لپ تاپ بایستی رزولوشن یکسانی با تلویزیون داشته باشد.

7- سطح بزرگنمایی تلویزیون خود را تنظیم کنید

بعضی از تلویزیون ها تلاش می کنند تفاوت ابعاد صفحه نمایشگر را با بزرگنمایی یا زوم تصویر جبران کنند. اگر تصویر شما کامل نیست و روی صفحه تلویزیون تصویر نیمه می بینید، بایستی وارد تنظیمات تلویزیون شده و بزرگنمایی را غیرفعال کنید.

بخش 3 - انواع اتصال لپ تاپ به تلویزیون

در ادامه طریقه اتصال لپ تاپ به تلویزیون بحث می شود. به هر حال امروزه همگان دارای تلویزیون های اسمارت و دیجیتال هستند و می توان با اتصال لپ تاپ به تلویزیون، از مزایای صفحه نمایش بزرگ استفاده کرد.

امروزه تکنولوژی با سیم و بی سیم برای اتصال لپ تاپ به تلویزیون در دسترس است. برای اتصال باسیم لپ تاپ به تلویزیون از کابل HDMI یا کابل VGA استفاده کرده و لپ تاپ به تلویزیون وصل می شود.

برای اتصال بی سیم لپ تاپ به تلویزیون بایستی از کروم کست (Chromecast)، تلویزیون اپل (Apple TV) یا سایر گزینه های انتقال سیگنال بی سیم (streaming) استفاده کرد.

برای اتصال لپ تاپ به تلویزیون به چه کابلی نیاز است؟

برای تهیه کابل مناسب بایستی ابتدا نوع پورت لپ تاپ و تلویزیون خود را بشناسید. بهترین و راحتترین راه اتصال لپ تاپ به تلویزیون استفاده از کابل HDMI است. بجز لپ تاپ های خیلی قدیمی یا خیلی ارزان، همه لپ تاپ ها دارای خروجی HDMI هستند. همچنین تقریبا تمامی تلویزیون های تولید شده در طی ده سال گذشته دارای ورودی HDMI هستند (مربع قرمز در تصویر زیر).

راه رایج دیگر اتصال لپ تاپ به تلویزیون با استفاده از کابل VGA و یک کابل صوتی 3.5 میلی متری است (که به پورت هدفون لپ تاپ و ورودی صوتی تلویزیون وصل می شود). اگر هر دو وسیله پورت HDMI ندارند از این روش استفاده کنید. معمولا در تلویزیون ها پورت VGA دارای برچسب PC IN است.

اگر لپ تاپ شما هیچگونه خروجی گرافیک ندارد می توانید از آداپتور تبدیل USB به خروجی VGA یا HDMI استفاده کنید و لپ تاپ خود را از طریق خروجی USB به تلویزیون وصل کنید.

عکس پانل پشت تلویزیون ال سی دی اسمارت که شامل انواع خروجی و ورودی است

اتصال باسیم لپ تاپ به تلویزیون

بهترین و ساده ترین راه اتصال کابلی لپ تاپ به تلویزیون استفاده از کابل HDMI می باشد. این کابل ارزان بوده و صوت و تصویر با کیفیتی را به تلویزیون ارسال می کند. کابل HDMI همزمان سیگنال تصویری و صوتی را منتقل می کند و به کابل صوت جداگانه نیاز ندارد.

برای اتصال لپ تاپ به تلویزیون کافی است با استفاده از کابل HDMI لپ تاپ را به تلویزیون وصل کنید. نسخه های به روز ویندوز مثل ویندوز 10 به راحتی تصویر را منتقل می کنند و تنها کاری که باید انجام دهید ست کردن ورودی تلویزیون (Input) به درگاه HDMI-1 یا HDMI-2 است.

اگر به هر دلیلی تصویر به صورت خودکار به تلویزیون منتقل نشد، به کنترل پنل ویندوز رفته، بخش Display را باز کرده و رزولوشن نمایشگر را تنظیم کنید و نوع نمایش تصویر را انتخاب کنید.

عکس کابل رابط اتصال کامپیوتر به ماینتور و تلویززیون

اتصال بی سیم لپ تاپ به تلویزیون

می توان به صورت بی سیم لپ تاپ را به تلویزیون وصل کرد. گزینه های اتصال بی سیم مختلفی در دسترس است که به توانایی های لپ تاپ و تلویزیون شما بستگی دارد. بعضی از لپ تاپ ها دارای سیستم بی سیم سر خود بنام WiDi هستند که با گیرنده سازگار خود از قبیل تلویزیون Netgear's Push2TV کار می کنند.

همچنین سیستم های بی سیم (وایرلس) وجود دارد که به پورت HDMI تلویزیون و لپ تاپ وصل می شوند (بعضی از آداپتورهای نمایشگر بی سیم به پورت USB وصل می شوند) و ویدیو را به صورت بی سیم انتقال می دهند. این سیستم های آداپتور بی سیم تصویر معمولا گران هستند، روی کیفیت تصویر ارسالی تاثیر داشته و ممکن است عدم هماهنگی صوت و تصویر دیده شود.

عکس مبدل اتصال بی سیم لپ تاپ به سینمای خانگی و ال سی دی اسمارت

راه بهتر انتقال بی سیم تصویر از نمایشگر لپ تاپ به تلویزیون استفاده از تجهیزات انتقال رسانه اختصاصی از قبیل Western Digital's WDTV، Google's Chromecast، Roku's Streaming Stick یا حتی Apple's TV می باشد.

اتصال لپ تاپ به تلویزیون های قدیمی

یکی از راه های سرراست اتصال لپ تاپ به تلویزیون از طریق پورت VGA است. این گزینه بیشتر برای لپ تاپ های قدیمی مناسب است که تنها خروجی VGA (خروجی 15 پین آبی رنگ) دارند.

پورت VGA فقط ویدیو را انتقال می دهد و بنابراین به کابل صوتی برای انتقال سیگنال صوتی نیاز دارید. کابل صوتی از خروجی هدفون لپ تاپ به ورودی صوت تلویزیون وصل می شود.

عکس کابل نری VGA برای اتصال کامپیوترهای قدیمی به تلویزیون ال سی دی اسمارت

اتصال لپ تاپ به تلویزیون با استفاده از پورت USB

دقیق بگوییم، امکان اتصال USB به USB لپ تاپ به تلویزیون وجود ندارد. اما بعضی شرکت ها یک آداپتور تبدیل USB به HDMI عرضه کرده اند که سیگنال های USB را به خروجی HDMI تبدیل می کنند.

تنها مسئله در این حالت این است که بایستی نرم افزار و درایور آداپتور را در لپ تاپ نصب کرد تا بتوان درگاه USB را به پورت خروجی ویدیو تبدیل کرد. بنابراین قبل از خرید تبدیل USB به HDMI از سازگاری لپ تاپ خود اطمینان حاصل کنید.

عکس مبدل USB به HDMI

ممکن است به خواندن مقالات زیر علاقمند باشید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا