آموزش طریقه استفاده از دو نمایشگر در ویندوز 10

عکس متحرک آموزش تصویری و گام به گام استفاده از دو نمایشگر در ویندوز 10

این روزها اکثر مردم یک تلویزیون دیجیتال در منزل دارند، پس چرا لپتاپ خود را به تلویزیون وصل نکنیم و از مزایای داشتن دو صفحه نمایش استفاده نکنیم. بهتر است لپ تاپ خود را به تلویزیون یا سینمای خانگی وصل کنیم، بخصوص اگر شما برنامه نویس، متخصص بورس یا در حال تهیه محتوا برای وبسایت و یا نویسنده و در حال ترجمه یک کتاب هستید.

بدین ترتیب می توان از دو مانیتور استفاده کرد و برنامه ها و ابزارهای مورد نیاز خود را در دو صفحه چید. یک صفحه نمایش بزرگ برای ویرایش و تایپ ترجمه کتاب در اختیار خواهید داشت. بخصوص داشتن یک نمایشگر بزرگ برای کسانی مفید است که مشکل بینایی دارند و استفاده از تلویزیون به عنوان نمایشگر کامپیوتر به خواندن راحت متون کمک می کند.

استفاده از دو نمایشگر در ویندوز 10

وقتی تلویزیون را به عنوان نمایشگر ویندوز 10 استفاده می کنید، ممکن است ویندوز 10 بخوبی نمایشگر را شناسایی نکند و تصویر به صورت دو نیمه و در طرفین صفحه نمایش تلویزیون دیده شود. در این راهنما طریقه تنظیم تصویر لپ تاپ بر روی صفحه نمایشگر تلویزیون را بحث می کنیم.

وقتی از دو مانیتور یا نمایشگر استفاده می کنیم، یکی از نمایشگرها یعنی یا کامپیوتر و یا تلویزیون را به عنوان صفحه نمایش اصلی تخصیص می دهیم. بدین ترتیب مشخص می کنیم که منوی استارت و آیکون های دسکتاپ ویندوز 10 بر روی تلویزیون نمایش یابد یا لپ تاپ.

اگر تلویزیون دیجیتال را به عنوان نمایشگر اصلی (Primary Screen) انتخاب کنید، می توانید در صورت لزوم درب لپتاپ را ببندید و فقط از نمایشگر تلویزیون استفاده کنید. البته در اینصورت به یک کیبورد اکسترنال برای کار کردن نیاز دارید.

به دو روش می توان از دو مانیتور استفاده کرد: کلون یا دوبله کردن صفحه نمایش (clone display) و یا بسط صفحه نمایش (extend display) . کلون کردن نمایشگر بدین معنی است که هر دوی نمایشگرها یک تصویر را نمایش می دهند و بیشتر برای زمانی مفید است که می خواهید مخاطب عملکرد شما در دسکتاپ ویندوز را مشاهده کند. بسط نمایشگر بدین معنی است که می توان از دو نمایشگر به صورت مستقل استفاده کرد.

اتصال لپتاپ به تلویزیون و تنظیمات لازم

دستورالعمل اتصال و تنظیم تلویزیون به عنوان مانیتور دوم با توجه به نوع کارت گرافیک لپتاپ و ورودی تلویزیون می تواند متفاوت باشد. در اینجا دستورالعمل تنظیم کارت گرافیک اینتل بحث می شود، اما تا حدودی برای همه کارت گرافیک ها مشابه است.

  • با استفاده از کابل HDMI لپ تاپ را به تلویزیون وصل کنید.
  • روی کنترل تلویزیون دکمه Input را بزنید و با توجه به درگاه اتصال یکی از ورودی های HDMI1 یا HDMI2 را انتخاب کنید (معمولا تلویزیون های امروزی دو ورودی HDMI دارند).
  • حال شورت کات Win + M را بزنید تا همه برنامه های باز روی دسکتاپ کمینه شوند. بعد از مشاهده تصویر دسکتاپ، روی دسکتاپ کلیک راست کنید.
  • گزینه Graphic Options>Output To>Extended Desktop را انتخاب کنید. سپس گزینه Digital Television + Built-in Display را انتخاب کنید، اگر می خواهید تلویزیون دیجیتال مانیتور اصلی باشد. اگر می خواهید لپ تاپ مانیتور اصلی باشد و استارت ویندوز روی لپ تاپ دیده شود، گزینه دوم را انتخاب کنید.
عکس تنظیمات خروجی لپتاپ به تلویزیون

اگر ابعاد تصویر روی صفحه تلویزیون مناسب نیست بایستی طول و عرض دسکتاپ را تنظیم کنید. هرچند تنظیمات پیش فرض ویندوز 10 معمولا کافی است.

1- روی دسکتاپ کلیک راست کرده و گزینه Graphic Properties را انتخاب کنید.

عکس تنظیمات دیسپلی یا تنظیمات نمایشگر در ویندوز 10

2- روی گزینه Display کلیک کنید.

عکس کنترل پنل کارت گرافیک اینتل برای تنظیمات اتصال به تلویزیون

حال لینک Customize Aspect Ratio بجای Maintain Display Scaling را بزنید. سپس ابعاد افقی و عمودی دو طرف تصویر سمت راست صفحه را با کشیدن اسلایدرها تنظیم کنید تا فیت صفحه نمایش تلویزیون شود.

عکس کنترل پنل گرافیک اینتل برای تنظیم اندازه و ابعاد تصویر نمایش یافته بر روی تلویزیون

اگر تصویر به درستی تنظیم نشده باشد، دسکتاپ ویندوز 10 به صورت ناقص بر روی صفحه نمایش تلویزیون ظاهر می شود و معمولا دکمه استارت ویندوز 10 دیده نمی شود. بنابراین بخشی از تصویر به خارج از ابعاد نمایشگر بسط می یابد.

روشن ماندن تلویزیون در زمان بستن درب لپتاپ

اگر می خواهید درب یا لید لپ تاپ را ببندید و به کار با سیستم خود بر روی صفحه نمایش تلویزیون ادامه دهید یا با تلویزیون خود ویدیو ببینید، بایستی تنظیماتی انجام دهید:

1- کنترل پنل ویندوز 10 را باز کنید.

2- وارد بخش تنظیمات Power شوید

3- لینک Change what Closing the lid does را بزنید

عکس گزینه تنظیمات درب لپ تاپ برای خاموش یا خاموش نشدن لپتاپ در زمان بستن درب لپتاپ

4- در گزینه های Power و زیر When I close the lid گزینه Do nothing را انتخاب کنید.

عکس آموزش روش بستن درب لپ تاپ بدون خاموش شدن و مشاهده تصویر بر روی صفحه تلویزیون

بدین ترتیب اگر درب لپتاپ را ببندید، هنوز تصویر دسکتاپ ویندوز بر روی تلویزیون فعال بوده و می توانید به کار خود ادامه دهید.

ممکن است به خواندن مقالات زیر علاقمند باشید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا