آموزش روش های مشکل زدایی اتصال HDMI

تصویر عکس کابل HDMI برای اتصال لپتاپ به تلویزیون

آیا می خواهید لپ تاپ خود را با خروجی HDMI به تلویزیون وصل کنید؟ اتصال HDMI لپ تاپ به پروژکتور کار نمی کند؟ در اتصال کامپیوتر به تلویزیون با کابل HDMI دچار مشکل هستید؟ در این راهنما به این سئوالات پاسخ داده می شود و روش های مرسوم رفع مشکل اتصال HDMI بحث می شود.

در این مقاله می خوانیم:

هندشیک HDMI

امروزه HDMI نوع اصلی اتصال مورد استفاده در تنظیمات تئاتر خانگی است که شامل تلویزیون های HDTV، پروژکتورهای ویدیویی، پخش بلو ری، گیرنده سینمای خانگی، پخش شبکه رسانه و حتی ماهواره و تلویزیون کابلی است. هدف از معرفی HDMI تسهیل اتصال دستگاه های مختلف صوتی و تصویری به همدیگر از طریق یک کابل منفرد است.

تصویر اتصال کامپیوتر و لپتاپ و تلویزیون به سینمای خانگی

هرچند هدف دیگری هم وجود دارد و آن حفاظت کپی است که تحت عنوان HDCP شناخته می شود. این مستلزم آن است که دستگاه های وصل شده به هم از طریق HDMI بتوانند همدیگر را شناخته و با همدیگر ارتباط برقرار کنند. به اتصال دو دستگاه از طریق HDMI هندشیک HDMI (HDMI handshake) گفته می شود. اگر هندشیک عمل نکند، HDCP رمزگذاری سیگنال را متوقف می کند زیرا سیگنال ارسالی HDMI توسط یک یا چند وسیله متصل به هم شناسایی نمی شود.

نتیجه رخ ندادن هندشیک HDMI در زمان اتصال وسایل جانبی به تلویزیون ندیدن تصویر بر روی صفحه تلویزیون است. بنابراین قبل از اینکه مضطرب شوید، ابتدا بایستی مشخص کنید که آیا دستگاه های شما به طور مناسب به هم وصل شده اند و آیا تنظیمات HDMI و تصویر شما درست است یا خیر؟

اگر اتصال HDMI کار نمی کند، چکار کنیم؟

اتصال HDMI یکی از راه های اصلی وصل کردن چندین وسیله از قبیل ست آپ سینمای خانگی است که شامل تلویزیون، اسپیکر، پروژکتور ویدیو، پخش Ultra HD و Blu-ray Disc ، رسیور، مدیا استریمر و حتی ماهواره است. وقتی اتصال HDMI مشکل داشته باشد، با استفاده از راهنمای زیر می توانید آن را رفع کنید.

حفاظت از کپی برداری و هندشیک HDMI

یکی از اهداف معرفی تکنولوژی HDMI تسهیل اتصال تمامی وسایل الکترونیک و صوتی تصویری با هم در منزل و با استفاده از یک کابل برای هم تصویر و هم صوت است. هرچند هدف دیگری در اجرای این پروتکل وجود دارد: محافظت در مقابل کپی برداری (copy-protection) که تحت عنوان HDCP و 4K HDCP 2.2 شناخته می شود. این استاندارد محافظت از کپی پروتکل HDMI را ملزم می دارد که وسایل مرتبط را به هم وصل کند به شکلی که بتوانند همدیگر را شناسایی کرده و با هم ارتباط برقرار کنند.

این توانایی شناسایی و برقراری ارتباط را هندشیک HDMI (HDMI handshake) می نامند. اگر هندشیک HDMI عمل نکند، رمزگذاری HDCP که در سیگنال HDMI مستتر است یک یا چند تا از وسایل متصل به کامپوننت را شناسایی نمی کند. این اغلب نتیجه اش عدم نمایش تصویر بر روی صفحه تلویزیون است.

اگر وسایل متصل از طریق HDMI کار نکرده و به درستی با هم ارتباط برقرار نمی کنند، بایستی اقدامات زیر را انجام دهید تا مشکل اتصال HDMI رفع شود.

نکات رفع مشکل HDMI

اگر لپ تاپ خود را به تلویزیون وصل کرده اید و تصویر ندارید یا سینمای خانگی خود را ست کرده اید اما یکی از تجهیزات درست کار نمی کند، لیستی از اقدامات کلیدی رفع مشکلات اتصال HDMI در زیر آمده است که می توانید مشکل اتصال HDMI به تلویزیون خود را رفع کنید:

  • اتصالات کابل HDMI خود را چک کنید.
  • توالی روشن کردن وسایل را برعکس کنید.
  • رزولوشن وسیله مبدا را چک کنید
  • از فرآیند حذف نوبتی تجهیزات استفاده کنید
  • درایور یا میان افزار تجهیزات خود را به روزرسانی کنید

نکات مشکل زدایی HDMI

1- کابل رابط HDMI خود را چک کنید

معمولا سوکت HDMI به خوبی پورت کامپوننت یا کامپوزیت و یا پورت VGA فیت و محکم نیست. بنابراین ممکن است دستگاه تکان خورده و اتصال HDMI قطع شده باشد. اگر این مورد زیاد رخ می دهد بهتر است از کابل HDMI قفل شونده استفاده کنید.

2- وسایل متصل به هم را به نوبت ابتدا روشن کنید

1- اتصالات کابلی را چک کنید: اتصالات HDMI به اندازه اتصال کامپوننت یا کامپوزیت فیت و محکم نیست و گاهی اوقات ممکن است بلغزد اگر وسایل خود را اندکی جابجا کنید. اگر مشکل این است، بهتر است استفاده از یک کابل HDMI قفل دار (locking HDMI cables) را در نظر داشته باشید.

2- توالی و نوبت روشن کردن وسایل را تغییر دهید: به عبارت دیگر، اگر عادت کرده اید که ابتدا تلویزیون را روشن کنید، بعد دستگاه بلو ری و سپس سایر قطعات HDMI را روشن کنید، حال توالی روشن کردن وسایل را عوض کنید و برعکس عمل کنید. شاید اینکار مشکل را رفع کند. اگر وسایل خود را از طریق گیرنده تئاتر خانگی به هم وصل کرده اید، چیدمان جدیدی را امتحان کنید و اطمینان حاصل کنید که همه چیز روشن است و درگاه ورودی روی تلویزیون درست انتخاب شده باشد.

3- تغییر ورودی ها: اگر تغییر عادت روشن کردن وسایل مشکل را حل نکرد، ورودی اتصال تلویزیون و سایر وسایل را تغییر دهید. مثلا کابل HDMI وارده از لپ تاپ که به ورودی HDMI-1 تلویزیون وصل بوده است را به ورودی HDMI-2 تلویزیون وصل کنید و امتحان کنید.

4- تنظیمات رزولوشن ویدیو دستگاه منبع را چک کنید: اگر دستگاه بلو ری یا هر وسیله HDMI دیگر دارای تنظیمات شفافیت تصویر یا رزولوشن است، بررسی کنید که در حالت خودکار (AUTO) باشد. اگر چنین است، دستگاه را ریست کنید تا با رزولوشن تلویزیون یا ویدیو پروژکتور شما هماهنگ باشد (مثلا 720p یا 1080p) و بررسی کنید که خروجی تصویری پایدار و مناسب باشد.

5- از پروسه حذف استفاده کنید: پروسه حذف بدین ترتیب است که اگر لپ تاپ و دستگاه بلو ری و غیره را از طریق سینمای خانگی به تلویزیون وصل کرده اید، یا ترتیب اتصال دیگری دارید، هر یک از وسایل را مستقیم وصل کنید. مثلا لپ تاپ خود را مستقیم به تلویزیون وصل کنید و امتحان کنید. سپس بلو ری را مستقیم وصل کرده و امتحان کنید. بدین ترتیب کابل یا دستگاه مشکل دار پیدا خواهد شد.

رفع مشکلات اتصال HDMI به DVI یا DVI به HDMI

گاهی اوقات مشکل در اتصال وسیله دارای خروجی HDMI به تلویزیون یا مانیتوری است که دارای اتصال DVI است. یا زمانی که یک وسیله منبع دارای خروجی DVI به تلویزیون مجهز به خروجی HDMI وصل می شود. در اینگونه موارد کابل تبدیل HDMI به DVI لازم است و یا باید از کابل های HDMI دارای آداپتور DVI استفاده کرد. این کابل ها امکان برقراری ارتباط مناسب بین وسایل HDMI و وسایل DVI را فراهم می سازد.

بخاطر داشته باشید در حالی که HDMI می تواند همزمان صوت و تصویر را انتقال دهد، خروجی یا ورودی DVI فقط تصویر را حمل می کند و به کابل و اتصال جداگانه ای برای انتقال صدا نیاز دارد. مثلا اگر دستگاه بلو-ری با خروجی DVI را به تلویزیون از طریق HDMI وصل می کنید، باید فیش صدای جداگانه ای نیز استفاده کنید.

معمولا زمانی که از آداپتور یا مبدل DVI به HDMI استفاده می شود، مشکلی نباید وجود داشته باشد. اگر اتصال DVI به HDMI شما موفقیت آمیز نبود، به احتمال خیلی زیاد مشکل از آداپتور یا مبدل است. هرچند اگر تجهیزات DVI خیلی قدیمی را به ورودی به HDMI وصل می کنید، ممکن است مشکل از دستگاه خروجی باشد زیرا میان افزار ضروری برای شناسایی HDMI را ندارند.

اتصال کامپیوتر یا لپ تاپ به تلویزیون با استفاده از HDMI

از آنجایی که عده خیلی زیادی از کامپیوتر یا لپ تاپ خود در منزل استفاده می کنند و دارای کامپوننت منبع سینمای خانگی هستند، ممکن است در زمان اتصال کامپیوتر یا لپ تاپ به تلویزیون مجهز به HDMI دچار مشکل شوند. ابتدا بایستی اطمینان حاصل کنید که تنظیمات کامپیوتر یا لپ تاپ خود را بررسی کرده و اتصال خروجی پیش فرض را به HDMI ست کنید. اگر با اتصال لپ تاپ به تلویزیون، تصویری مشاهده نکردید، مراحل زیر را امتحان کنید:

  1. سعی کنید کامپیوتر یا لپ تاپ خود را در حالی روشن کنید که کابل HDMI به تلویزیون وصل است و تلویزیون روشن است.
  2. می توانید کامپیوتر یا لپ تاپ خود را در حالی روشن کنید که تلویزیون خاموش است و بعدا تلویزیون را روشن کنید.
  3. اگر دو مرحله فوق عمل نکرد، ابتدا کامپیوتر یا لپ تاپ خود و تلویزیون را روشن کنید. وقتی سیستم کاملا بالا آمده بود، کابل HDMI را به وسایل متصل کنید.

گاهی خروجی HDMI درست عمل نمی کند اما تلویزیون دارای ورودی VGA است و می توان از این ورودی برای اتصال لپ تاپ یا کامپیوتر به تلویزیون استفاده کرد.

ممکن است به خواندن مقالات زیر علاقمند باشید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا