چگونه لپ تاپ دارای خروجی VGA را به تلویزیون HDMI وصل کنیم

عکس مبدل VGA به HDMI برای وصل کردن لپ تاپ یا کامپیوتر دارای خروجی VGA 15 پین به ورودی HDMI تلویزیون یا پروژکتور یا سینمای خانگی

پورت VGA چیست؟ پورت Mini-VGA چیست؟چگونه لپ تاپ یا کامپیوتری که پورت HDMI ندارد را به تلویزیون دارای ورودی HDMI وصل کنیم؟ چگونه مانیتور قدیمی VGA را به عنوان مانیتور دوم استفاده کنیم؟ چگونه لپتاپ خود را به مانیتور قدیمی وصل کنیم؟ اینها سئوالاتی است که در این راهنما پاسخ داده می شود.

VGA چیست؟

پورت گرافیک VGA مخفف آرایه ویدیو گرافیک (Video Graphics Array) است که نوعی اتصال استاندارد برای وسایل ویدیویی از قبیل مانتیورها، تلویزیون و پروژکتورها است.

عموما به انواعی از کابل ها، درگاه ها یا پورت ها، کانکتورهای مورد استفاده برای اتصال مانیتور به کارت گرافیک VGA اطلاق می شود.

گرچه امروزه هنوز از پورت VGA استفاده می شود، اما به تدریج در حال منسوخ شدن است و درگاه های دیجیتال دیگر از قبیل DVI و HDMI جایگزین آن می شود.

جزئیات فنی VGA

پورت VGA دارای یکسری مشخصات فنی است که به شناسایی کابل ها و پورت های VGA کمک می کند. کابل یا پورت VGA یک رابط یا کانکتور 15 پین است که 5 پین در ردیف بالا، پنج پین در ردیف وسط و 5 پین در ردیف پایین آن چیده شده است. عکس زیر یک نمونه کابل VGA با 15 پین را نمایش می دهد.

تصویر پورت نری کابل VGA با 15 پین نری

پورت VGA روی کارت گرافیک کامپیوتر دسکتاپ و یا پورت VGA لپتاپ به صورت پورت مادگی است و 15 پین است، اما کابل VGA به صورت پورت نری است، همانطور که در تصویر فوق دیده می شود. هر کدام از این پین ها دارای عملکرد خاص خود است. مثلا پین اول رنگ قرمز را انتقال می دهد، در حالی که پین دوم و سوم برای رنگ های سبز و آبی است.

مبدل VGA چیست؟

در دنیای واقعی کامپیوترها، لپتاپ ها و تلویزیون ها و سایر وسایل صوتی تصویری دارای پورت های ورودی و خروجی متنوعی از قبیل VGA، DVI و HDMI می باشند. بنابراین برای سهولت اتصال این وسایل به همدیگر کابل ها یا باکس های تبدیل ساخته شده است.

مبدل VGA یک کابل یا باکس خاص است که خروجی VGA را به DVI یا HDMI تبدیل می کند. در بازار کامپیوتر انواع مبدل VGA به DVI، مبدل VGA به HDMI و غیره در دسترس است.

مبدل VGA به HDMI نوعی کانورتر است که برای تبدیل سیگنال های VGA کامپیوتر یا لپ تاپ به خروجی HDMI استفاده می شود تا بتوان لپ تاپ دارای پورت VGA را به پورت ورودی HDMI تلویزیون، پروژکتور یا سینمای خانگی وصل کرد. اگر بخواهیم لپ تاپ دارای پورت VGA را به تلویزیون دارای پورت HDMI وصل کنیم به مبدل VGA به HDMI احتیاج پیدا می کنیم.

پورت mini-VGA چیست؟

بعضی از لپ تاپ ها و وسایل صوتی تصویری به جای پورت استاندارد VGA از یک نوع پورت VGA به نام مینی VGA استفاده می کنند، اما خیلی نادر هستند. این پورت بیشتر شبیه به پورت USB است تا پورت VGA، اما در بعضی از وسایل بجای پورت استاندارد استفاده شده است.

تصویر خروجی Mini-VGA کامپیوتر – پورت Mini-VGA لپ تاپ

در بازار آداپتورهای mini-VGA به VGA دردسترس است و می توان از این آداپتورها برای تبدیل اتصال لپ تاپ به تلویزیون یا مانیتور کامپیوتر استفاده کرد. همانطور که به تدریج خروجی دیجیتال DVI جایگزین خروجی آنالوگ VGA شد، پورت Mini-DVI نیز در بسیاری از موارد جایگزین Mini-VGA شده است.

چگونه لپ تاپ دارای خروجی VGA را به تلویزیون HDMI وصل کنیم

بسیاری از لپتاپ ها دارای خروجی VGA برای اتصال به مانیتور کامپیوتر یا تلویزیون هستند و خروجی HDMI ندارند. می توان با استفاده از خروجی VGA لپ تاپ را به مانیتور کامپیوتر وصل کرد و به عنوان نمایشگر دوم استفاده کرد. اما اگر بخواهیم از تلویزیون به عنوان نمایشگر دوم استفاده کنیم و تلویزیون ورودی HDMI داشته باشد، به یک مبدل سگینال VGA به سیگنال HDMI نیاز داریم. اگر تجهیزات مناسب داشته باشیم این پروسه خیلی ساده است. تجهیزات لازم شامل لپتاپ، تلویزیون، کابل مبدل VGA به HDMI است.

برای اتصال لپتاپ دارای خروجی VGA به پورت HDMI تلویزیون به صورت زیر عمل کنید:

  1. آداپتور یا مبدل VGA به HDMI دارای دو سر است. سر VGA که یک پورت نری 15 پین است را به لپ تاپ و سر HDMI را به تلویزیون خود وصل کنید.
  2. تنظیمات نمایشگر (کارت گرافیک لپتاپ و ورودی تلویزیون) را انجام دهید. از جمله این تنظیمات ست کردن رزولوشن بصری تلویزیون است و اینکه تصویر لپ تاپ بر روی تلویزیون تکرار شود (Clone) یا تصویر بسط (Extended) داده شده و لپتاپ و تلویزیون تصاویر مجزایی نمایش دهند.
  3. تلویزیون خود را روشن کنید. دکمه Input کنترل تلویزیون را زده و ورودی را روی HDMI ست کنید. اطمینان حاصل کنید که پورت HDMI صحیح را انتخاب کرده باشید (از آنجایی که تلویزیون ها دارای بیش از یک پورت یا درگاه HDMI هستند) و سیگنال لپ تاپ را تلویزیون دریافت نماید.

ممکن است به خواندن مقالات زیر علاقمند باشید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا