چگونه لپ تاپ ویندوز 10 را به پروژکتور یا تلویزیون وصل کنیم

تصویر طریقه اتصال لپ تاپ به تلویزیون – اتصال کامپیوتر به تلویزیون

چگونه لپ تاپ ویندوز 10 را به تلویزیون یا پروژکتور وصل کنیم؟ برای اتصال لپ تاپ به تلویزیون چه تنظیماتی لازم است؟ مشکلات رایج اتصال لپ تاپ به تلویزیون چیست؟ اتصال بی سیم لپ تاپ یا کامپیوتر به تلویزیون. اینها سئوالاتی است که در این راهنما پاسخ داده می شود و طریقه اتصال لپتاپ یا کامپیوتر به تلویزیون یا پروژکتور بحث می شود.

اتصال لپ تاپ ویندوز 10 به تلویزیون یا پروژکتور

زمانی که ارائه داریم، کنفرانس هستیم و می خواهیم مطلبی را پرزنت کنیم، آزارنده ترین بخش اتصال لپ تاپ میکروسافت ویندوز 10 به پروژکتور یا تلویزیون است. می توان لپتاپ یا کامپیوتر خود را به صورت بی سیم یا با سیم به تلویزیون یا پروژکتور وصل کرد. در اینجا تمام چیزهایی که باید در مورد اتصال لپ تاپ ویندوز 10 به تلویزیون یا پروژکتور را بدانیم، ارائه شده است.

در این مقاله می خوانیم:

اتصال با سیم لپ تاپ ویندوز 10 به تلویزیون

خروجی یا درگاه گرافیک یا نمایشگر لپ تاپ ها و کامپیوترها بسیار متنوع است و ممکن است هر یک از این خروجی ها را در لپ تاپ خود مشاهده کنید. بنابراین راه های متفاوتی برای اتصال لپ تاپ به تلویزیون و پروژکتور وجود دارد. انواع درگاه های نمایشگر عبارتند از:

فناوری تصویر کابل مورد نیاز
HDMI تصویر پورت خروجی HDMI کابل استاندارد HDMI – صوت هم منتقل می شود
پورت نمایشگر تصویر پورت ورودی اچ دی ام آی لپ تاپ – پورت hdmi درگاه نمایشگر به HDMI – صوت هم منتقل می شود
Mini HDMI تصویر پورت مینی اچ دی ام آی - mini-hdmi کابل مینی HDMI به HDMI – صوت هم منتقل می شود
VGA تصویر پورت VGA لپتاپ و کامپیوتر کابل VGA به VGA – صوت منتقل نمی شود
USB/DisplayLink تصویر مبدل USB به HDMI لپ تاپ مبدل امکان ارسال تصویر از USB به HDMI یا VGA را فراهم می سازد.

هر کدام از درگاه های فوق که لپ تاپ شما به آن مجهز است را انتخاب کرده و کابل مناسب استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید انتخاب ورودی بر روی تلویزیون یا پروژکتور مناسب خروجی لپ تاپ باشد.

تنظیمات اتصال در لپ تاپ

زمانی که اتصال فیزیکی را برقرار کردید، شورت کات یا کلید ترکیبی Win + P را بزنید تا نوار انتخاب نمایشگر در ستون سمت راست دسکتاپ لپ تاپ ظاهر شود. حال یکی از سه حالت زیر را انتخاب کنید:

 • تکرار تصویر لپ تاپ بر روی تلویزیون (Duplicate). در این حالت دو نمایشگر یکسان هستند.
 • بسط تصویر لپ تاپ بر روی تلویزیون (Extend). در این حالت لپ تاپ و تلویزیون تصویر متفاوتی نمایش می دهند.
 • فقط نمایشگر دوم (Second screen only). در این حالت تصویر فقط بر روی نمایشگر 2 ظاهر می شود.

در بعضی موارد لازم است که برای انتقال تصویر از لپ تاپ به تلویزیون از ترکیب کلید Fn با یکی از کلیدهای عملیاتی ( F3 , F4 , F5 ) بر روی صفحه کلید لپ تاپ استفاده کنید. برای اینکار دکمه Fn را گرفته و دکمه ای که عکس مانیتور روی آن است را بزنید.

مشکلات رایج اتصال لپ تاپ به کامپیوتر

به روز رسانی درایور گرافیک نیاز است

یکی از مشکلات رایج اتصال لپ تاپ به تلویزیون یا پروژکتور (بخصوص در لپ تاپ های Lenovo ThinkPad) به روز نبودن درایور گرافیک است. اگر تصویر تلویزیون سیاه یا خطوط سیاه و سفید است، بایستی درایور کارت گرافیک خود را به روز رسانی کنید و معمولا مشکل رفع می شود.

گاهی اوقات به روز کردن BIOS سیستم برای رفع مشکل نمایشگر لازم می شود. برای دانلود درایور به روز و میان افزار بایوس سیستم به وبسایت سازنده لپ تاپ خود مراجعه کنید. هرچند می توانید در گوگل نیز جستجو کنید.

شروع کار در حالی که همه وسایل خاموش است

در بعضی از موارد لازم است اتصال لپ تاپ به تلویزیون یا پروژکتور در حالی انجام شود که هر دو وسیله خاموش هستند. بنابراین ابتدا کابل رابط HDMI را وصل کرده و سپس لپ تاپ و تلویزیون را روشن کنید. اگر ابتدا لپ تاپ و بعد تلویزیون را روشن کردید و مشکلی وجود داشت، یکبار ابتدا تلویزیون و بعد لپ تاپ را روشن کنید. معمولا اگر پروژکتور روشن باشد و بعد لپتاپ را روشن کنیم نتیجه بهتر است.

اتصال بی سیم لپ تاپ به تلویزیون و پروژکتور

اگر از میراکست (Miracast) استفاده کنید، می توانید لپ تاپ ویندوز 10 خود را به صورت بی سیم به تلویزیون یا پروژکتور وصل کنید. برای بررسی اینکه دستگاه شما از میراکست پشتیبانی می کند، از دفترچه راهنمای دستگاه استفاده کنید.

اگر تلویزیون شما اسمارت نیست و از میراکست پشتیبانی نمی کند، می توانید از باکس میراکست استفاده کنید که رابط اتصال بی سیم HDMI است.

برای اتصال بی سیم لپ تاپ به تلویزیون یا پروژکتور به صورت زیر عمل کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که تلویزیون، پروژکتور یا سایر وسایل میراکست شما از طریق یک شبکه وایفای منفرد به هم وصل بوده و به لپ تاپ وصل است.
 2. وسیله را به دریافت سیگنال میراکست ست کنید. دستورالعمل اینکار به وسیله بستگی دارد. بهتر است از وبسایت سازنده استفاده کنید.
 3. شورت کات یا کلید ترکیبی Win + P را روی صفحه کلید لپ تاپ بزنید
 4. منوی انتخاب نمایشگر ظاهر می شود که می توانید گزینه اتصال بی سیم نمایشگر (Connect to a wireless display) را انتخاب کنید.
 5. ویندوز 10 دستگاه های متصل را اسکن می کند. سپس نمایشگر دوم ظاهر شده و می توانید تصویر را به نمایشگر دوم منتقل کنید.

اگر همه اتصالات را درست انجام دادید اما تصویری بر روی صفحه تلویزیون ظاهر نشد، احتمالا یکی از مشکلات زیر وجود دارد که می توانید آن را رفع کنید:

 1. تنظیم ورودی تلویزیون: معمولا ریموت کنترل تلویزیون دارای یک دکمه Input است که می توانید با زدن این دکمه ورودی را انتخاب کنید. با توجه به پورت اتصال کابل، این ورودی را انتخاب کنید.
 2. توالی روشن شدن: از دکمه استارت لپ تاپ را شات دان کرده و کامل خاموش کنید. اطمینان حاصل کنید که کابل بین لپ تاپ و تلویزیون وصل است و روشن است. حالا دوباره لپ تاپ را روشن کنید.
 3. به روز رسانی درایور کارت گرافیک: گاهی لازم است درایور گرافیک لپ تاپ به روز شود تا تصویر به درستی به صفحه تلویزیون انتقال یابد.
 4. به روزرسانی بایوس لپ تاپ: گاهی لازم است میان افزار BIOS لپ تاپ به روزرسانی شود تا امکان پشتیبانی از HDMI و اتصال بی سیم میراکست فراهم شود. می توانید این میان افزار یا سفت افزار را از وبسایت سازنده لپ تاپ دانلود کنید.

ممکن است به خواندن مقالات زیر علاقمند باشید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا