مدیر وظیفه ویندوز 10

تصویر متحرک برگه ها و امکانات Task Manager ویندوز 10 – تهیه شده توسط گروه ترجمه کتاب کامپیوتر

مدیر وظیفه (Task Manager) چیست و چه نقشی در ویندوز 10 یا ویندوز 8 دارد؟ چرا باید مدیر وظیفه ویندوز را خوب بشناسیم؟ مدیر وظیفه ویندوز در نسخه های جدید به بلوغ بیشتری رسیده است و کاملا پروسه های در حال اجرا را پوشش می دهد. این ابزار کوچک نسبت به قبل ساده تر، کامل تر و پر از خصیصه شده است. زمان کار با ویندوز 10 مطمئنا به مدیر وظیفه ویندوز (Task Manager) زیاد سر می زنیم و از کاوشگر ویندوز (Windows Explorer) استفاده می کنیم.

تصویری از برگه Performance تسک منیجر ویندوز 10 که مصرف سی پی یو را نمایش می دهد. این عکس توسط گروه تهیه محتوا برای وبسایت پلکسا تهیه شده است

در مدیر وظیفه برنامه های استارت آپ ویندوز مدیریت می شود، آدرس ip شما نشان داده می شود و منابع مصرفی و میزان منابع آزاد به صورت عددی و نمودار نمایش داده می شود. منابع و پروسه ها رنگ بندی شده تا استفاده از آنها راحتتر باشد. می توان در مدیر وظیفه منابع سیستم، برنامه های در حال اجرا، پروسه های اجرایی پس زمینه و اطلاعات ویژه سیستم عامل را در یک نگاه مشاهده کرد.

طریقه باز کردن مدیر وظیفه ویندوز

هنوز می توان به همان شیوه سنتی مدیر وظیفه (Task Manager) را باز کرد. کافی است در هر جایی از سیستم عامل ویندوز و هر پنجره و چیدمانی، شورت کات یا کلید ترکیبی Ctrl + Alt + Delete را بزنید و لینک باز کردن تسک منیجر را خواهید دید.

تصویر صفحه شورت کات باز کردن تسک منیجر ویندوز 10 – کاری از گروه ترجمه متون تخصصی کامپیوتر پلکسا

می توان روی نوار ابزار دسکتاپ ویندوز کلیک راست کرده و گزینه Task Manager را از منوی کشویی انتخاب کرد.

تصویر منوی راست کلیک نوار ابزار دسکتاپ ویندوز 10 برای باز کردن Task Manager ویندوز 10 – تهیه توسط گروه ترجمه وبسایت

مدیریت پروسه ها

واسط کاربری پیش فرض مدیر وظیفه (Task Manager) به شما امکان دیدن لیست ساده ای از اپلیکیشن های فعال را می دهد، بدون اینکه جزئیات زیادی ببینید. در این لیست کلیه برنامه های باز و اپلیکیشن های دسکتاپ و سبک مترو را نمایش می دهد.

تسک منیجر ویندوز 10 درحالت ساده و بدون جزئیات – در این تصویر اپلیکیشن های باز نمایش یافته است. کاری از گروه ترجمه کتاب

روی لینک More details در سمت چپ پایین پنجره کلیک کنید تا جزئیات و اطلاعات مربوط به پروسه ها و آمار مصرف منابع و غیره را بتوانید مشاهده کنید. مصرف منابع با رنگ کدبندی شده است، هرچه رنگ تیره تر باشد، منبع بیشتری در حال مصرف است.

تصویر تسک منیجر ویندوز 10 در مد جزئیات بیشتر که پروسه های ویندوز را نشان می دهد – ترجمه متون تخصصی پلکسا

می توانید اپلیکیشن مورد نظر خود را با کلیک روی پیکان سمت چپ آن بسط داده و جزئیات بیشتری ببینید، اگر چندین پنجره از یک اپلیکیشن و برنامه باز است.

نمایش طریقه دیدن پنجره های باز یک اپلیکیشن در تسک منیجر ویندوز 10 – کاری از گروه ترجمه کتاب کامپیوتر

پروسه های ویندوز در سه دسته تقسیم بندی شده اند:

  • اپلیکیشن ها (apps)
  • پروسه های زمینه ای (background processes)
  • پروسه های سیستمی ویندوز (Windows processes)
تصویر تسک منیجر ویندوز 10 در حالی که دسته بندی پروسه ها و اپ ها و پروسه های سیستمی را نشان می دهد

اگر پروسه ای را نمی شناسد، می توانید با کلیک راست بر پروسه و انتخاب زیرمنوی Search online، اطلاعات مربوط به پروسه را در موتور جستجوگر پیش فرض خود (مثل گوگل کروم یا بینگ) مشاهده نمایید.

تصویر Task Managerویندوز 10 در حالی که زیرمنوی Search online را نشان می دهد. عکس توسط گروه تهیه محتوا برای وبسایت شما تهیه شده است

آماره های سیستم

برگه Performance مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 اطلاعات مربوط به مصرف سیستم یا آمارهای سیستم را بصورت نمودار نشان داده است. میتوانید از ستون سمت راست گزینه مورد نظر خود شامل CPU، RAM، هارد دیسک، اترنت یا وایفای (شبکه) را انتخاب نموده و اطلاعات سخت افزاری و میزان مصرف منابع آن سخت افزار را در ستون سمت چپ ملاحظه نمایید. تسک منیجر جدید ویندوز 10 اطلاعات و جزئیات بیشتری نسبت به نسخه های قبلی ویندوز ارائه کرده است.

تصویر تسک منیجر در حالی که آماره های مربوط به مصرف منابع سیستم را نشان می دهد. در این عکس مصرف وایفای نشان داده شده است

مثلا اگر از ستون سمت چپ گزینه اترنت یا وایفای را انتخاب کنید، در ستون سمت راست می توانید آدرس IP سیستم خود را بدون استفاده از کنترل پنل ویندوز 10 یا اپلیکیشن Settings مشاهده کنید. اینگونه کارها فقط با یک کلیک انجام میشود.

عکس Task Manager ویندوز 10 در حالی که میزان مصرف شبکه همراه با آدرس ای پی را نشان میدهد. تهیه توسط گروه ترجمه متون تخصصی کامپیوتر

هنوز می توانید با یک کلیک اپلیکیشن پایش منابع ویندوز 10 (Resource Monitor) را باز کنید، هرچند از ویندوز 8 به بعد آپدیت نشده است، اما اطلاعات بیشتری نسبت به نسخه های قبلی نمایش می دهد.

تصویری از اپلیکیشن پایش منابع ویندوز 10 (Resource Monitor) که بخش شبکه را نشان می دهد. نمودار میزان مصرف اینترنت را نشان می دهد – گروه ترجمه وبسایت پلکسا

تاریخچه اپلیکیشن ها

برگه پروسه ها (Processes tab) فقط وضعیت مصرف منابع جاری هر پروسه را نمایش می دهد. برگه تاریخچه برنامه ها (App history) نشان می دهد که در طول زمان چقدر منابع CPU و پهنای باند شبکه را هر اپلیکیشن مصرف کرده است، بطوریکه بتوانید چاله مصرف منابع سیستم خود را پیدا کنید.

عکس تسک منیجر ویندوز 10 – در مدیر وظیفه ویندوز 10 سابقه مصرف منابع توسط برنامه ها و پروسه های ویندوز نمایش یافته است – ترجمه متون تخصصی کامپیوتر

برنامه های استارت آپ ویندوز 10

برگه Startup برنامه هایی را نشان می دهد که بطور خودکار با روشن کردن کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ، اجرا می شوند. ویندوز نهایتا راهی برای غیرفعال کردن برنامه های استارت آپ فراهم کرده است. همچنین ویندوز 10 امکان اندازه گیری تاخیر بالا آمدن سیستم و بوت کردن در استارت آپ را فراهم کرده است که بتوان تصمیم آگاهانه ای در مورد برنامه های خود اجرای استارت آپ گرفت.

برگه استارت آپ تسک منیجر یا مدیر وظیفه ویندوز 10 که غیرفعال کردن برنامه های استارت آپ در ویندوز 10 را نشان می دهد. کاری از گروه ترجمه وبسایت

کاربران

برگه کاربران (Users tab) مقدار مصرف منابع سیستم به ازای هر کاربر را مشخص می کند. می توان روی نام کاربر کلیک کرده یا پیکان سمت چپ آن را زد و پروسه های مورد استفاده هر یک از کاربران را مشاهده نمود.

برگه یوزر مدیر وظیفه ویندوز 10 که نشانگر نام یوزر و پروسه های باز کاربر است

جزئیات پروسه های پیشرفته و سرویس های ویندوز

برگه جزئیات (Details tab) مدیر وظیفه تحول برگه قدیمی است که در نسخه های قبلی ویندوز می دیدیم. این برگه گزینه های پیشرفته ای در اختیار قرار می دهد که در برگه های دیگر وجود ندارد مثل اولویت بندی پروسه ها و وابستگی به CPU (مشخص می کند که کدام CPU چه پروسه هایی را در حال اجرا دارد، اگر سیستم دارای چند پردازنده باشد یا CPU چند هسته ای باشد).

برگه جزئیات پروسه ها در مدیر وظیفه ویندوز 10 – ترجمه کتاب کامپیوتر

برگه سرویس ها (Services tab) حالا زیباسازی شده و شامل گزینه هایی برای ریستارت سریع پروسه ها و خدمات است.

برگه پروسه های مدیر وظیفه ویندوز 10 در حالی که غیرفعال کردن پروسه های فعال را نمایش می دهد – ترجمه وبسایت

می توان در پایین پنجره Task Manager روی لینک Open Services کلیک کرده و اپلیکیشن مدیریت خدمات ویندوز 10 (Services application) را باز کرد که حاوی گزینه های پیشرفته مدیریت سرویس هایی است که این گزینه ها در تسک منیجر وجود ندارد.

عکس برگه سرویس تسک منیجر ویندوز 10 برای نمایش سرویس های فعال و غیرفعال ویندوز 10- ترجمه کتاب کامپیوتر

مدیر وظیفه (Task Manager) جدید ویندوز یک پله تقویت شده و دارای خصیصه ها و ویژگی های جدیدی است. به هر حال یک کاربر متوسط هم حالا می تواند برنامه های خودکار، پروسه ها و سرویس های ویندوز را مدیریت کند و کمتر به برنامه های جانبی مثل اپلیکیشن های Sysinternals نیاز پیدا خواهد کرد.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا