طریقه پیدا کردن و استفاده از فایروال ویندوز 10

آیا می دانید فایروال یا دیوار آتش ویندوز چیست؟ چگونه فایروال ویندوز را خاموش یا روشن کنیم؟ چگونه فایروال ویندوز را غیرفعال کنیم؟ چگونه دسترسی برنامه به اینترنت را توسط فایروال ویندوز مسدود کنیم؟ فایروال ویندوز را تنظیم کنیم؟ چگونه برنامه ای را توسط فایروال ویندوز مسدود کنیم؟ چگونه برنامه ای را به فایروال ویندوز اضافه کنیم؟

آیا می دانید فایروال یا دیوار آتش ویندوز چیست؟ چگونه فایروال ویندوز را خاموش یا روشن کنیم؟ چگونه فایروال ویندوز را غیرفعال کنیم؟ چگونه دسترسی برنامه به اینترنت را توسط فایروال ویندوز مسدود کنیم؟ فایروال ویندوز را تنظیم کنیم؟ چگونه برنامه ای را توسط فایروال ویندوز مسدود کنیم؟ چگونه برنامه ای را به فایروال ویندوز اضافه کنیم؟ اینها سئوالاتی است که در این مقاله پاسخ داده می شود.

فایروال چیست؟

فایروال یا دیوار آتش (Firewall) سیستمی است که برای پیشگیری از دسترسی بدون مجوز به یا از یک شبکه خصوصی طراحی شده است. فایروال را می توان به دو شکل اجرا کرد: فایروال نرم افزاری (software firewall) یا فایروال سخت افزاری (hardware firewall) و یا ترکیب هر دو نوع. فایروال بخصوص برای جلوگیری از دسترسی بدون اجازه کاربران اینترنت به شبکه ها و کامپیوترهای خصوصی استفاده می شود.

چگونه از فایروال ویندوز 10 استفاده کنیم

در تمامی کامپیوترهای ویندوز فایروال گذاشته شده است تا از سیستم عامل در مقابل هکرها، ویروس ها و انواع بدافزار محافظت شود. همچنین از اقدامات نامناسب خود کاربران از قبیل حذف غیرعمد نرم افزار بدون استفاده یا تغییر تنظیمات حیاتی سیستم عامل پیشگیری میکند. تمامی این خصیصه ها به اشکالی از سال ها پیش و از نسخه های قدیمی ویندوز در دسترس بوده است. فایروال ویندوز بخشی از ویندوز بوده و در نسخه های XP، ویندوز 7، ویندوز 8، ویندوز 8.1 و ویندوز 10 وجود دارد. این خصیصه به طور پیش فرض فعال است. وظیفه فایروال ویندوز محافظت از کامپیوتر، داده ها و حتی هویت کاربر است و در پس زمینه سیستم عامل بطور تمام وقت فعال است.

اما در واقع فایروال چیست و چرا ضروری است؟ برای درک بهتر یک مثال فیزیکی می زنیم. فایروال یک دیوار است که بطور خاص برای توقف یا پیشگیری از انتشار شعله های موجود یا در حال پیشروی آتش طراحی شده است. وقتی که تهدید آتش سوزی به فایروال نزدیک میشود، دیوار آتش سرجای خود مانده و از آنچه که در پشت آن وجود دارد محافظت می کند.

وظیفه فایروال ویندوز هم همین است، با این تفاوت که روی داده ها کار می کند (بسته های داده). یکی از وظایف فایروال ویندوز بررسی بسته های داده ای است که وارد و یا خارج می شود، مثلا از وبسایت ها و ایمیل ها به کامپیوتر وارد می شود و تصمیم می گیرد که آیا این حرکات داده خطرناک است یا خیر. اگر داده ها قابل قبول باشد، اجازه عبور می دهد. داده هایی که تهدیدی برای ثبات کامپیوتر یا اطلاعات آن است، مسدود می شوند. فایروال یک خط دفاعی است، درست همانند فایروال فیزیکی. هرچند شرح ساده یک موضوع فوق العاده فنی است.

چرا و چگونه به فایروال ویندوز دسترسی پیدا کنیم

چه موقع به باز کردن فایروال یا دیوار آتش ویندوز نیاز داریم؟ چگونه فایروال ویندوز را باز کنیم؟ فایروال ویندوز دارای تنظیمات متعددی است که می توان آنها را پیکربندی کرد. به عنوان نمونه، می توان طریقه عملکرد فایروال را تنظیم کرد، اینکه چه چیزهایی را بلوک کند و به چه چیزهایی اجازه اجرا دهد. برنامه را می تواند بطور دستی مسدود کرد، برنامه ای که به طور پیش فرض مجاز است، مثل Microsoft Tips یا Get Office. وقتی این برنامه ها را مسدود می کنیم، در اصل آنها را غیرفعال می کنیم.

همچنین می توان به برنامه هایی اجازه رد و بدل داده بدهیم که بطور پیش فرض مجاز نیستند. این قضیه معمولا در برنامه های نصب شده و غیر پیش فرض رخ می دهد مثل آی تون؛ زیرا ویندوز برای اجازه نصب و یا عبور داده آنها به اجازه شما نیاز دارد.

همچنین می توان فایروال ویندوز را به طور کامل غیرفعال کرد. اگر بخواهیم از یک بسته امنیتی مجزا استفاده کنیم، مثل برنامه های آنتی ویروس از قبیل McAfee یا Norton ، می توانیم فایروال ویندوز را غیرفعال کنیم. اگر می خواهید فایروال ویندوز را غیر فعال کرده و یکی از این برنامه های امنیت سیستم را نصب کنید، مقاله طریقه غیرفعال کردن فایروال ویندوز می تواند کمک کننده باشد.

توجه: همیشه بایستی یک فایروال فعال روی سیستم داشت، بنابراین هرگز فایروال ویندوز را غیرفعال نکنید، مگر اینکه فایروال دیگری نصب کرده باشید و همزمان چند فایروال فعال نکنید.

پیکربندی و تغییر تنظیمات فایروال

اگر می خواهید تنظیمات فایروال ویندوز را تغییر دهید، می توانید به شیوه زیر به فایروال و گزینه های آن دسترسی داشته باشید:

 1. روی کادر Search نوار ابزار دسکتاپ ویندوز کلیک کنید.
 2. عبارت Windows Firewall را تایپ کنید.
 3. در لیست نتایج روی Windows Firewall Control Panel کلیک کنید.

در پنجره اپلیکیشن فایروال ویندوز می تواند کارهای متعددی انجام دهید. گزینه فعال یا غیرفعال کردن فایروال ویندوز در ستون سمت چپ قرار دارد. عادت خوبی است که چند وقت یکبار برنامه را چک کرده و از فعال بودن فایروال اطمینان حاصل کرد. بعضی از بدافزارها که بایستی توسط فایروال مسدود شوند، بدون اطلاع شما ممکن است فایروال را خاموش کنند. به سادگی با یک کلیک آنرا چک کنید و سپس از دکمه Back استفاده کرده و به پنجره اصلی فایروال برگردید. همچنین می توانید تنظیمات را به حالت پیش فرض برگردانید، اگر آنها را تغییر داده اید. گزینه Restore Defaults نیز در ستون سمت چپ است و با کلیک آن، تنظیمات فایروال ویندوز به حالت پیش فرض یا کارخانه ای بر می گردد.

طریقه مجاز کردن دسترسی برنامه در فایروال ویندوز

وقتی به برنامه ای در فایروال ویندوز اجازه دسترسی داده می شود، آن برنامه می تواند از کامپیوتر شما به شبکه خصوصی یا عمومی یا اینترنت داده ارسال کند. اگر گزینه مجاز کردن شبکه خصوصی (Private) را فقط بزنید، برنامه یا اپلیکیشن مورد نظر فقط می تواند به شبکه خصوصی داده ارسال کند، مثل شبکه خانگی یا دفتر کار. اگر گزینه عمومی (Public) را انتخاب کنید، برنامه به شبکه عمومی دسترسی خواهد داشت مثل شبکه یک کافی شاپ یا هتل یا اینترنت. می تواند دسترسی یک برنامه را هم برای شبکه های خصوصی و هم عمومی فعال کرد.

برای اینکه یک اپلیکیشن یا برنامه بتواند از فایروال ویندوز 10 مجاز باشد، مراحل زیر انجام شود:

 1. دیوار آتش ویندوز یا فایروال را باز کنید. می توانید در نوار ابزار فایروال را جستجو و باز کنید.
 2. روی گزینه Allow an App or Feature Through Windows Firewall کلیک کنید.
 3. گزینه Change Settings را کلیک کنید و در صورت درخواست، رمزعبور مدیر را وارد کنید.
 4. برنامه مورد نظر را پیدا کنید. این برنامه نباید دارای چک مارک باشد.
 5. روی جعبه گزینه کنار آن کلیک کنید و آن را تیک بزنید تا اجازه ورود داده شود. دو گزینه Private و Public وجود دارد. اول گزینه Private را بزنید و اگر به نتیجه مورد نظر خود نرسیدید، سپس گزینه Public را بزنید.
 6. دکمه OK را کلیک کنید.

طریقه مسدود کردن یک برنامه در فایروال ویندوز 10

فایروال ویندوز به بعضی از اپلیکیشن های ویندوز 10 و خصیصه های آن اجازه می دهد که داده را به خارج از کامپیوتر بدون اطلاع یا پیکربندی شما، رد و بدل کند. اینها شامل میکروسافت ادج (Microsoft Edge) و میکروسافت فوتو (Microsoft Photos) و خصیصه های ضروری مثل Core Networking و Windows Defender Security Center است. بعضی از خصیصه های ویندوز تن از قبیل کورتانا نیز به اجازه صریح شما در اولین استفاده نیاز دارند. این عمل درگاه های لازم را در فایروال ویندوز برای برنامه باز می کند.

بعضی از برنامه ها ممکن است در آپدیت های بعدی ویندوز به صورت پیش فرض فعال شوند مثلا کورتانا ممکن است فعال شود (طریقه غیرفعال کردن کورتانا را بخوانید). بعضی از برنامه ها که به آنها نیاز ندارید نیز ممکن است بطور پیش فرض فعال باشند مثل دستیار راه دور (Remote Assistance) ویندوز. این برنامه به تکنیسین ها اجازه می دهد که از راه دور به سیستم شما دسترسی داشته و به حل مشکلات سیستم کمک کنند، اگر خودتان موافق باشید. این اپلیکیشن ایمن است اما بسیاری آن را چاله امنیتی دانسته و غیرفعال می کنند.

برنامه های دیگری نیز وجود دارد که همزمان با ویندوز نصب نمی شوند و بایستی دسترسی آنها را بلوک کرد. بهتر است دسترسی برنامه ها به تبادل فایل، اشتراک موسیقی، ویرایش عکس و مانند اینها را غیرفعال کنید و دسترسی بی مورد به برنامه ها ندهید. زمانی که از این برنامه ها استفاده کنید، از شما درخواست دسترسی میشود و می توانید آن موقع فعال کنید.

برای بلوک کردن برنامه در فایروال ویندوز 10 مراحل زیر را انجام دهید:

 1. دیوار آتش ویندوز یا فایروال را باز کنید. می توانید در نوار ابزار فایروال را جستجو و باز کنید.
 2. روی گزینه Allow an App or Feature Through Windows Firewall کلیک کنید.
 3. گزینه Change Settings را کلیک کنید و در صورت درخواست، رمزعبور مدیر را وارد کنید.
 4. برنامه مورد نظر را پیدا کنید. این برنامه باید دارای چک مارک باشد.
 5. روی جعبه گزینه کنار آن کلیک کنید و آن را تیک بزنید تا اجازه ورود داده شود. دو گزینه Private و Public وجود دارد. هر دو گزینه را بزنید.
 6. دکمه OK را کلیک کنید.

وقتی این کار را انجام دادید، برنامه ای که انتخاب کرده اید، با توجه به نوع شبکه انتخاب شده، دسترسی نخواهد داشت.

چند نمونه فایروال قابل نصب

می توان از فایروال های شخص ثالث موجود در بازار نرم افزار استفاده کرد. اپلیکیشن های زیر رایگان بوده و میتوانید بجای فایروال ویندوز استفاده کنید. هرچند بخاطر داشته باشید که فایروال ویندوز و همچنین فایروال مودم یا روتر وایرلس دارای امنیت خوبی بوده و نیازی به فایروال خارجی نیست. فایروال های ZoneAlarm، TinyWall و Comodo بصورت رایگان در دسترس می باشند و می توانید دانلود و نصب کنید.

مهم نیست که چه نوع فایروالی استفاده می کنید یا پیکربندی و تنظیمات را تغییر می دهید، بخاطر داشته باشید که سیستم عامل همیشه باید یک فایروال فعال و قوی داشته باشد که از حملات مصون باشد. بدین ترتیب کامپیوتر همیشه از دسترس بدافزارها، ویروس ها و سایر تهدیدها در امان است.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا