نکات مهم در صرفه جویی مصرف باتری

چگونه می توان در مصرف باتری لپ تاپ صرفه جویی کرد؟ چرا باطری لپ تاپ سریع خالی می شود؟ آیا می توان شارژ باتری را حفظ کرد؟ اینها نکاتی است که به ذهن همه می رسد. در این مقاله به بررسی راه های صرفه جویی مصرف باتری لپ تاپ و سیستم کامپیوتر می پردازیم. نکات زیر به افزایش عمر باطری کامپیوتر کمک می کند.

نکات مهم در صرفه جویی مصرف باتری (Battery saving tips) چگونه می توان در مصرف باتری لپ تاپ صرفه جویی کرد؟ چرا باطری لپ تاپ سریع خالی می شود؟ آیا می توان شارژ باتری را حفظ کرد؟ اینها نکاتی است که به ذهن همه می رسد. در این مقاله به بررسی راه های صرفه جویی مصرف باتری لپ تاپ و سیستم کامپیوتر می پردازیم. نکات زیر به افزایش عمر باطری کامپیوتر کمک می کند. نکات مهم برای صرفه جویی باتری لپ تاپ در این مقاله نکات مهم صرفه جویی مصرف باتری سیستم ارائه می شود. این نکات شامل استفاده از برنامه صرفه جویی باتری، تغییر تنظیمات نمایشگر، خاموش کردن آنچه که استفاده نمی کنیم، تغییر تنظیمات سنکرون سیستم و سایر راه های صرفه جویی در مصرف باتری سیستم می باشد.

نکات مهم برای صرفه جویی باتری لپ تاپ

در این مقاله نکات مهم صرفه جویی مصرف باتری سیستم ارائه می شود. این نکات شامل استفاده از برنامه صرفه جویی باتری، تغییر تنظیمات نمایشگر، خاموش کردن آنچه که استفاده نمی کنیم، تغییر تنظیمات سنکرون سیستم و سایر راه های صرفه جویی در مصرف باتری سیستم می باشد.

1- استفاده از برنامه صرفه جویی باتری

وقتی برنامه صرفه جویی باتری (battery saver) سیستم روشن است، کامپیوتر به طور موقت چیزهایی که مصرف برق زیاد دارند و در عین حال در آن واحد مورد استفاده نیستند را خاموش یا غیرفعال می کند مثل هماهنگی خودکار ایمیل و تقویم، به روزرسانی ها، اپلیکیشن هایی که باز هستند اما در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی گیرند. آسانترین راه برای صرفه جویی در مصرف باتری و افزایش زمان شارژ باتری لپ تاپ و سیستم استفاده از برنامه صرفه جویی باتری ویندوز 10 است.

برای فعال کردن اپلیکیشن صرفه جویی باتری ویندوز 10 مراحل زیر را انجام دهید:

1- برنامه Settings ویندوز 10 را از منوی استارت یا روش های دیگر باز کردن Settings ویندوز 10، باز کنید.

2- در پنجره اپلیکیشن Settings آیکون System و سپس آیکون Battery را بزنید.

3- اگر می خواهید زمانی برنامه صرفه جویی باتری فعال شود که شارژ باتری در حد خاصی باشد، گزینه Turn battery saver on automatically if my battery falls below: را انتخاب کرده و سپس شارژ مورد نظر خود را با استفاده از اسلایدر زیر آن مشخص کنید.

4- اگر می خواهید برنامه صرفه جویی باتری ویندوز 10 برای همیشه فعال باشد و تا زمانی که سیستم را به برق وصل می کنید، فعال بماند، گزینه Battery saver status until next charge را فعال کنید.

استفاده از برنامه صرفه جویی باتری: وقتی برنامه صرفه جویی باتری (battery saver) سیستم روشن است، کامپیوتر به طور موقت چیزهایی که مصرف برق زیاد دارند و در عین حال در آن واحد مورد استفاده نیستند را خاموش یا غیرفعال می کند مثل هماهنگی خودکار ایمیل و تقویم، به روزرسانی ها، اپلیکیشن هایی که باز هستند اما در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی گیرند. آسانترین راه برای صرفه جویی در مصرف باتری و افزایش زمان شارژ باتری لپ تاپ و سیستم استفاده از برنامه صرفه جویی باتری ویندوز 10 است. برای فعال کردن اپلیکیشن صرفه جویی باتری ویندوز 10 مراحل زیر را انجام دهید: برنامه Settings ویندوز 10 را از منوی استارت یا روش های دیگر باز کردن Settings ویندوز 10، باز کنید. در پنجره اپلیکیشن Settings آیکون System و سپس آیکون Battery را بزنید. اگر می خواهید زمانی برنامه صرفه جویی باتری فعال شود که شارژ باتری در حد خاصی باشد، گزینه Turn battery saver on automatically if my battery falls below: را انتخاب کرده و سپس شارژ مورد نظر خود را با استفاده از اسلایدر زیر آن مشخص کنید. اگر می خواهید برنامه صرفه جویی باتری ویندوز 10 برای همیشه فعال باشد و تا زمانی که سیستم را به برق وصل می کنید، فعال بماند، گزینه Battery saver status until next charge را فعال کنید.

2- تغییر پیکربندی نمایشگر و پاور سیستم

تغییر تنظیمات نمایشگر و پاور سیستم می تواند به افزایش عمر باتری سیستم کمک کند. با تنظیم بعضی از گزینه های پر مصرف سیستم، می توان در مصرف شارژ باتری لپ تاپ صرفه جویی کرد. برای مثال (توجه داشته باشید که برای باز کردن اپلیکیشن ها و دستورات مختلف ویندوز 10 مثل باز کردن اپلیکیشن Settings راههای زیادی وجود دارد و در این راهنما متداولترین روش بیان شده است):

 • کمک گرفتن از ویندوز 10: ویندوز می تواند پیکربندی پاور سیستم را بطور خودکار تنظیم کند، بطوریکه لازم نباشد خودمان دستی اینکار را انجام دهیم. برای اینکار، از منوی استارت ویندوز، اپلیکیشن Settings را باز کنید، سپس آیکون Update & security را کلیک کنید و گزینه Troubleshoot را انتخاب کنید. سپس از لیست آن گزینه Power و سپس Run the troubleshooter را انتخاب کنید. راه دیگر باز کردن اپلیکیشن مشکل گشای ویندوز 10 زدن دکمه استارت و سپس تایپ کردن Troubleshoot است. سپس از لیست نتایج جستجو در دیالوگ ظاهر می شود، گزینه Troubleshoot را انتخاب می کنیم.
 • تعیین زمان کوتاهتر برای مدت روشن ماندن نمایشگر در حالت غیرفعال: ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون System کلیک کرده و در ستون سمت چپ گزینه Power & sleep را انتخاب کنید. در زیر گزینه On battery power, turn off after ، زمان کوتاهتری را انتخاب کنید.
 • کاهش نور نمایشگر: ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون System کلیک کرده و در ستون سمت چپ گزینه Display را انتخاب کنید. سپس گزینه Change brightness automatically when lighting changes را غیر فعال کنید و سپس از اسلایدر Change brightness استفاده کرده و میزان روشنایی صفحه نمایشگر لپ تاپ یا سیستم خود را کاهش دهید.
 • تعیین زمان کوتاهتر برای خواب رفتن لپ تاپ یا سیستم: ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون System کلیک کرده و در ستون سمت چپ گزینه Power & sleep را انتخاب کنید. در زیر گزینه On battery power, PC goes to sleep after ، با استفاده از اسلایدر یا جعبه گزینه در بعضی از نسخه های ویندوز 10، مدت کوتاهتری را انتخاب کنید.
 • غیرفعال کردن یا خاموش کردن وایفای در زمان خواب سیستم: ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون System کلیک کرده و در ستون سمت چپ گزینه Power & sleep را انتخاب کنید. سپس گزینه When my PC is asleep and on battery power, disconnect from the network را فعال کنید. بجای Never تنظیم آن را به Always یا Managed by Windows تغییر دهید (این گزینه در تمامی سیستم ها در دسترس نیست و به سخت افزار و سازنده سیستم بستگی دارد).
 • پیکربندی بستن نمایشگر لپ تاپ: بیشتر لپ تاپ بطور پیش فرض با بستن نمایشگر (درب) لپ تاپ وارد وضعیت خواب می شوند. برای تنظیم این گزینه، ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون System کلیک کرده و در ستون سمت چپ گزینه Power & sleep را انتخاب کنید. سپس لینک Additional power settings را زده و گزینه Choose what closing the lid does را به خواب ست کنید.
 • از مد کم پاور استفاده کنید: در گوشه سمت راست نوار وظیفه در دسکتاپ ویندوز روی آیکون Battery کلیک کنید. اسلایدر را به سمت چپ حرکت داده و تنظیم کم مصرف را انتخاب کنید یا گزینه هایی از قبیل Recommended یا Battery saver را ست کنید (این گزینه در تمامی سیستم ها در دسترس نیست و به سخت افزار و سازنده سیستم بستگی دارد).
 • دکمه پاور کامپیوتر یا لپ تاپ را تنظیم کنید: بیشتر کامپیوترها و لپ تاپ ها به شما این امکان را می دهد که با زدن دکمه پاور سیستم، سیستم را وارد حالت خاموش، خواب یا هیبرنیت ببرید. برای تنظیم عملکرد دکمه پاور سیستم، ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون System کلیک کرده و در ستون سمت چپ گزینه Power & sleep را انتخاب کنید. سپس لینک Additional power settings را زده و گزینه Choose what the power buttons do را ست کنید.
 • مصرف بهینه باطری لپ تاپ در زمان تماشای ویدیو: وقتی ویدیو می بینید، از باتری سیستم بیشترین استفاده را ببرید. برای اینکار از منوی استارت ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس آیکون Apps را زده و سپس Video playback را انتخاب کنید. در زیر گزینه When watching movies and videos on battery power گزینه Optimize for battery life را انتخاب کنید. بدین ترتیب گزینه مناسب برای صرفه جویی باتری در زمان مشاهده فیلم را انتخاب کنید مثل تماشای ویدیو با شفافیت پایین تر.
 • از پس زمینه یا قالب تیره استفاده کنید: برای تغییر پس زمینه از منوی استارت ویندوز 10، اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون Personalization کلیک کرده و گزینه Background را انتخاب کنید و یک تصویر تیره یا رنگ ساده تیره برای پس زمینه انتخاب کنید. برای تغییر قالب ویندوز10، ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون Personalization کلیک کرده و از ستون سمت چپ گزینه Themes و سپس Theme settings را انتخاب کنید و بعد یک قالب تیره رنگ برای ویندوز 10 انتخاب کنید.
کاهش نور نمایشگر: ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون System کلیک کرده و در ستون سمت چپ گزینه Display را انتخاب کنید. سپس گزینه Change brightness automatically when lighting changes را غیر فعال کنید و سپس از اسلایدر Change brightness استفاده کرده و میزان روشنایی صفحه نمایشگر لپ تاپ یا سیستم خود را کاهش دهید. تعیین زمان کوتاهتر برای خواب رفتن لپ تاپ یا سیستم: ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون System کلیک کرده و در ستون سمت چپ گزینه Power & sleep را انتخاب کنید. در زیر گزینه On battery power, PC goes to sleep after ، با استفاده از اسلایدر یا جعبه گزینه در بعضی از نسخه های ویندوز 10، مدت کوتاهتری را انتخاب کنید. غیرفعال کردن یا خاموش کردن وایفای در زمان خواب سیستم: ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون System کلیک کرده و در ستون سمت چپ گزینه Power & sleep را انتخاب کنید. سپس گزینه When my PC is asleep and on battery power, disconnect from the network را فعال کنید. بجای Never تنظیم آن را به Always یا Managed by Windows تغییر دهید (این گزینه در تمامی سیستم ها در دسترس نیست و به سخت افزار و سازنده سیستم بستگی دارد). پیکربندی بستن نمایشگر لپ تاپ: بیشتر لپ تاپ بطور پیش فرض با بستن نمایشگر (درب) لپ تاپ وارد وضعیت خواب می شوند. برای تنظیم این گزینه، ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون System کلیک کرده و در ستون سمت چپ گزینه Power & sleep را انتخاب کنید. سپس لینک Additional power settings را زده و گزینه Choose what closing the lid does را به خواب ست کنید. از مد کم پاور استفاده کنید: در گوشه سمت راست نوار وظیفه در دسکتاپ ویندوز روی آیکون Battery کلیک کنید. اسلایدر را به سمت چپ حرکت داده و تنظیم کم مصرف را انتخاب کنید یا گزینه هایی از قبیل Recommended یا Battery saver را ست کنید (این گزینه در تمامی سیستم ها در دسترس نیست و به سخت افزار و سازنده سیستم بستگی دارد). دکمه پاور کامپیوتر یا لپ تاپ را تنظیم کنید: بیشتر کامپیوترها و لپ تاپ ها به شما این امکان را می دهد که با زدن دکمه پاور سیستم، سیستم را وارد حالت خاموش، خواب یا هیبرنیت ببرید. برای تنظیم عملکرد دکمه پاور سیستم، ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون System کلیک کرده و در ستون سمت چپ گزینه Power & sleep را انتخاب کنید. سپس لینک Additional power settings را زده و گزینه Choose what the power buttons do را ست کنید. مصرف بهینه باطری لپ تاپ در زمان تماشای ویدیو: وقتی ویدیو می بینید، از باتری سیستم بیشترین استفاده را ببرید. برای اینکار از منوی استارت ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس آیکون Apps را زده و سپس Video playback را انتخاب کنید. در زیر گزینه When watching movies and videos on battery power گزینه Optimize for battery life را انتخاب کنید. بدین ترتیب گزینه مناسب برای صرفه جویی باتری در زمان مشاهده فیلم را انتخاب کنید مثل تماشای ویدیو با شفافیت پایین تر. از پس زمینه یا قالب تیره استفاده کنید: برای تغییر پس زمینه از منوی استارت ویندوز 10، اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون Personalization کلیک کرده و گزینه Background را انتخاب کنید و یک تصویر تیره یا رنگ ساده تیره برای پس زمینه انتخاب کنید. برای تغییر قالب ویندوز10، ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون Personalization کلیک کرده و از ستون سمت چپ گزینه Themes و سپس Theme settings را انتخاب کنید و بعد یک قالب تیره رنگ برای ویندوز 10 انتخاب کنید.

3- خاموش کردن امکاناتی که استفاده نمی کنید

خاموش یا غیرفعال کردن اپلیکیشن ها و خصیصه های دیگری که در حالت ایستا هستند و از آنها استفاده نمی کنیم موجب صرفه جویی و طولانی شدن عمر باتری سیستم می گردد. برای مثال:

 • بهینه سازی اپلیکیشن های زمینه ای: با انتخاب اپلیکیشن هایی که برای فعالیت در پس زمینه ویندوز 10 نیاز دارید، عمر شارژ باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید. برای اینکار مسیر Settings> System > Battery > Battery usage by app را باز کنید. حال لیستی از اپلیکیشن هایی که باطری نسبتا بیشتری مصرف می کنند را می بینید. این به شما در انتخاب برنامه ها و غیرفعال کردن برنامه های پرمصرف کمک میکند. برای فراگیری طریقه مدیریت شارژ و پاور کامپیوتر خود راهنمای مدیریت مصرف باتری لپ تاپ را بخوانید.
 • گزینه نمایش مکان سیستم را غیرفعال کنید: برای اینکار از منوی استارت اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز کنید. سپس روی آیکون Privacy کلیک کرده و از ستون سمت چپ Location انتخاب کنید. سپس Location service را غیرفعال کنید.
 • بلوتوث سیستم را خاموش کنید: بلوتوث یکی از امکانات لپ تاپ ها است که مصرف باتری زیادی دارد. بهتر است در مواقعی که از بلوتوث استفاده نمی کنید، آنرا خاموش کنید. برای اینکه به مسیر Settings> Devices > Bluetooth & other devices رفته و Bluetooth را خاموش کنید.
 • وسایل به استفاده را خارج کنید: اگر از وسایل فرعی و یدک و کمکی متصل به کامپیوتر یا لپ تاپ استفاده می کنید، در زمان استفاده نکردن، آنها را قطع کنید.

4- تغییر پیکربندی هماهنگ سازی

می توان با کم کردن دفعات هماهنگ سازی کامپیوتر (PC syncs)، میزان مصرف باتری را کاهش داده و عمر باتری لپ تاپ و سیستم را بیشتر کرد. برای مثال:

 • هماهنگ سازی ایمیل: بهتر است دفعات هماهنگ سازی (سنکرون) ایمیل را کاهش دهیم. برای اینکار از منوی استارت اپلیکیشن Settings را باز کنید. سپس آیکون Accounts کلیک کرده و از ستون سمت چپ لینک Email & app accounts را کلیک کنید. سپس حساب کاربری یا ایمیلی که می خواهید تغییر دهید را انتخاب کنید و لینک Manage> Change mailbox sync settings را انتخاب کنید. سپس در زیر گزینه Download new email مدت زمان طولانی تری انتخاب کنید.
 • هماهنگ شدن ایمیل، تقویم و تماس ها: اینکار را زمانی انجام دهید که ارتباطات خیلی زیادی ندارید. برای اینکار از منوی استارت اپلیکیشن Settings را باز کنید. سپس آیکون Accounts کلیک کرده و از ستون سمت چپ لینک Email & app accounts را کلیک کنید. سپس حساب کاربری که می خواهید تغییر دهید را انتخاب کنید. بعد گزینه Manage و Change mailbox sync settings را انتخاب کنید. در زیر گزینه Sync options هر کدام از Email، Calendar یا Contacts را که مایلید خاموش یا غیرفعال کنید.

5- سایر نکات مهم برای صرفه جویی مصرف باتری

 • تا زمانیکه باتری سیستم کاملا شارژ می شود، آن را به برق وصل کنید. برای چک سطح شارژ باتری لپ تاپ یا سیستم در ویندوز 10 اشاره گر ماوس را بر روی آیکون Battery در نوار وظیفه دسکتاپ ویندوز 10 نگهدارید تا درصد شارژ ظاهر شود. یا می توانید از مسیر Settings> System > Battery شارژ باتری را مشاهده کنید.
 • ریستارت کردن سیستم: گاهی اوقات ریستارت سیستم مشکل منجر به مصرف سریع باتری لپ تاپ را حل می کند. برای اینکار از منوی استارت گزینه Power > Restart را بزنید.
 • اگر به اینترنت، بلوتوث یا سایر ارتباطات بیسیم نیاز ندارید، لپ تاپ یا کامپیوتر خود را در وضعیت airplane قرار دهید. برای اینکار از مسیر Settings > Network & Internet > Airplane mode مد هواپیما را انتخاب کنید.
 • برای جستجو در اینترنت از میکروسافت ادج استفاده کنید. آزمایشات نشان داده است که وقتی با میکروسافت ادج (Microsoft Edge) در اینترنت جستجو می کنید، نسبت به مرورگرهای گوگل کروم، فایرفاکس یا اپرا؛ ویندوز 10 بین 53-36 درصد کمتر باتری لپ تاپ را مصرف می کند. بنابراین بخاطر داشته باشید که مرورگر ادج باتری کمتری مصرف می کند.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا