طریقه مخفی کردن یا نمایش صفحات در Settings ویندوز 10

اپلیکیشن Settings جایی است که می توان تقریبا تمامی تنظیمات ویندوز 10 را تغییر داد و بتدریج جایگزین کنترل پنل ویندوز 10 خواهد شد. Settings در چندین صفحه جداگانه پیکربندی شده است که هر صفحه خود حکم یک اپ مجزا را دارد. این صفحات یا دسته ها شامل سیستم (System)، تجهیزات (Devices)، شبکه و اینترنت (Network & Internet)، شخصی سازی (Personalization)، برنامه ها (Apps)، حساب ها (Accounts)، زمان و زبان (Time & language)، بازی (Gaming)، سهولت دسترسی (Ease of Access)، حریم (Privacy)، به روزرسانی و امنیت (Update & security) و واقعیت مجازی (Mixed reality) می باشند.

در این اپلیکیشن هر دسته از چندین صفحه مربوط به خود تشکیل شده است. هر صفحه تنظیمات توسط یک شناسه ارائه شده است. شناسه هر صفحه Settings به صورت یک URI است که برای آن صفحه منتشر شده است و پس از بخش ms-setting: پروتکل قرار می گیرد که با هم فرمان URI را تشکیل می دهند.

در صورت تمایل می توانید لیست صفحاتی که در اپلیکیشن Settings ویندوز 10 ظاهر شده یا مخفی شوند، را مشخص کنید. اگر تمامی صفحات یک دسته را مخفی کنید، خود دسته نیز مخفی خواهد شد.

آموزش نمایش یا مخفی کردن دسته و صفحه در اپلیکیشن Settings ویندوز 10

در این راهنما طریقه مشخص کردن لیستی از صفحات Settings برای مخفی شدن یا نمایش را آموزش می دهیم. صفحاتی که مخفی یا نمایش داده می شوند، برای تمامی کاربران ویندوز 10 خواهد بود، نه فقط یک کاربر. برای اینکه بتوانید صفحات Settings را مخفی کنید یا نمایش دهید، بایستی با مجوز مدیر وارد ویندوز 10 شده باشید.

در این راهنما دو شیوه مخفی کردن یا نمایش صفحات در Settings آموزش داده می شود:

  • روش اول: مخفی کردن یا نمایش صفحات Settings توسط ویرایشگر امور گروه محلی (Local Group Policy Editor)
  • روش دوم: نمایش یا مخفی کردن صفحات Settings توسط ویرایشگر رجیستری (Registry Editor)

وقتی اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز می کنیم، پنجره ای مثل شکل زیر را مشاهده می کنیم (با توجه به نسخه ویندوز و تنظیمات و شخصی سازی ها، ممکن است این تصویر با کامپیوتر شما تفاوت داشته باشد).

در این راهنما طریقه مشخص کردن لیستی از صفحات Settings برای مخفی شدن یا نمایش را آموزش می دهیم. صفحاتی که مخفی یا نمایش داده می شوند، برای تمامی کاربران ویندوز 10 خواهد بود، نه فقط یک کاربر. برای اینکه بتوانید صفحات Settings را مخفی کنید یا نمایش دهید، بایستی با مجوز مدیر وارد ویندوز 10 شده باشید. در این راهنما دو شیوه مخفی کردن یا نمایش صفحات در Settings آموزش داده می شود: روش اول: مخفی کردن یا نمایش صفحات Settings توسط ویرایشگر امور گروه محلی (Local Group Policy Editor) روش دوم: نمایش یا مخفی کردن صفحات Settings توسط ویرایشگر رجیستری (Registry Editor) وقتی اپلیکیشن Settings ویندوز 10 را باز می کنیم، پنجره ای مثل شکل زیر را مشاهده می کنیم (با توجه به نسخه ویندوز و تنظیمات و شخصی سازی ها، ممکن است این تصویر با کامپیوتر شما تفاوت داشته باشد).

آموزش نمایش یا مخفی کردن دسته و صفحه در اپلیکیشن Settings ویندوز 10

گزینه اول: مخفی کردن یا نمایش صفحات Settings در Local Group Policy Editor

ویرایشگر قواعد گروه محلی (Local Group Policy Editor) در نسخه های ویندوز 10 پرو (Windows 10 Pro)، ویندوز 10 صنفی (Windows 10 Enterprise) و آموزشی (Windows 10 Education) وجود دارد و در سایر نسخه ها در دسترس نیست. اما در تمامی نسخه های ویندوز 10 می توانید از گزینه دوم (رجیستری ادیتور) استفاده کنید.

برای مخفی کردن یا نمایش صفحات Settings در Local Group Policy Editor مراحل زیر را انجام دهید:

1- برنامه ویرایشگر قواعد گروه محلی (Local Group Policy Editor) را باز کنید. برای اینکار دیالوگ Run را با زدن کلید ترکیبی Win + R باز کرده و دستور gpedit.msc را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید.

2- در ستون سمت چپ پنجره ویرایشگر، مکان زیر را پیدا کنید (همانند تصویر):

Computer Configuration\Administrative Templates\Control Panel
ویرایشگر قواعد گروه محلی (Local Group Policy Editor) در نسخه های ویندوز 10 پرو (Windows 10 Pro)، ویندوز 10 صنفی (Windows 10 Enterprise) و آموزشی (Windows 10 Education) وجود دارد و در سایر نسخه ها در دسترس نیست. اما در تمامی نسخه های ویندوز 10 می توانید از گزینه دوم (رجیستری ادیتور) استفاده کنید. برای مخفی کردن یا نمایش صفحات Settings در Local Group Policy Editor مراحل زیر را انجام دهید: 1- برنامه ویرایشگر قواعد گروه محلی () را باز کنید. برای اینکار دیالوگ Run را با زدن کلید ترکیبی Win + R باز کرده و دستور gpedit.msc را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید. 2- در ستون سمت چپ پنجره ویرایشگر، مکان زیر را پیدا کنید (همانند تصویر):

مخفی کردن یا نمایش صفحات Settings در Local Group Policy Editor

3- در ستون سمت راست پنجره ویرایشگر قواعد گروه محلی، از تنظیمات کنترل پنل، روی قاعده Settings Page Visibility دابل کلیک یا لمس کنید تا برای ویرایش باز شود (همانند تصویر زیر):

4- مراحل 5 (همه)، مرحله 6 (مخفی کردن)، یا مرحله 7 (نمایش دادن) را طبق نیاز خود انجام دهید.

5- برای نمایش تنظیمات پیش فرض صفحات اپلیکیشن Settings ویندوز 10 گزینه Not Configured یا Disabled را تیک بزنید و سپس دکمه OK را زده و به مرحله 8 (تصویر بعد از مرحله 7) بروید.

توجه: انتخاب گزینه Not Configured به معنی برگشت به تنظیمات پیش فرض Settings است.

6- برای مشخص کردن لیست صفحات Settings که می خواهید مخفی کنید گزینه Enabled را انتخاب کنید (تصویر بعد از مرحله 7). سپس در فیلد Settings Page Visibility دستور زیر را وارد کنید و دکمه OK را بزنید و به مرحله 8 بروید.

hide:pageURI;pageURI;pageURI

توجه: در دستور بالا بایستی شناسه منحصر صفحات را درج کنید. در این دستور بجای pageURI فرمان URI مورد نظر خود (لیست فرامین URI) را بدون عبارت «ms-settings:» وارد کنید. برای هر صفحه ای که می خواهید مخفی شود، بایستی URI مربوطه را درج کنید. لیست صفحات را با سمی کالن از هم جدا کنید.

مثال: اگر بخواهیم صفحه مربوط به بلوتوث (ms-settings:bluetooth)، VPN (ms-settings:network-vpn) و پراکسی (ms-settings:network-proxy) را از اپلیکیشن Settings مخفی کنیم، دستور زیر در فیلد Settings Page Visibility درج خواهد شد:

hide:bluetooth;network-vpn;network-proxy

7- برای مشخص کردن لیستی از صفحات Settings که تنها این صفحات نمایش یابد، ابتدا گزینه Enabled را انتخاب کنید (تصویر زیر)، سپس در فیلد Settings Page Visibility دستور زیر را وارد کنید و دکمه OK را بزنید و سپس به مرحله 8 بروید.

showonly:pageURI;pageURI;pageURI

توجه: در دستور بالا بایستی شناسه منحصر صفحات را درج کنید. در این دستور بجای pageURI فرمان URI مورد نظر خود (لیست فرامین URI) را بدون عبارت «ms-settings:» وارد کنید. برای هر صفحه ای که می خواهید نمایش یابد، بایستی URI مربوطه را درج کنید. می توان یک یا چند صفحه را انتخاب کرد و لیست صفحات را با سمی کالن از هم جدا کنید.

هر صفحه ای که در این دستور برای نمایش مشخص نشده باشد، مخفی خواهد شد.

7- برای مشخص کردن لیستی از صفحات Settings که تنها این صفحات نمایش یابد، ابتدا گزینه Enabled را انتخاب کنید (تصویر زیر)، سپس در فیلد Settings Page Visibility دستور زیر را وارد کنید و دکمه OK را بزنید و سپس به مرحله 8 بروید. showonly:pageURI;pageURI;pageURI توجه: در دستور بالا بایستی شناسه منحصر صفحات را درج کنید. در این دستور بجای pageURI فرمان URI مورد نظر خود (لیست فرامین URI) را بدون عبارت «ms-settings:» وارد کنید. برای هر صفحه ای که می خواهید نمایش یابد، بایستی URI مربوطه را درج کنید. می توان یک یا چند صفحه را انتخاب کرد و لیست صفحات را با سمی کالن از هم جدا کنید. هر صفحه ای که در این دستور برای نمایش مشخص نشده باشد، مخفی خواهد شد.

مخفی کردن یا نمایش صفحات Settings در Local Group Policy Editor

8- حالا می توانید ویرایشگر قواعد گروه محلی (Local Group Policy Editor) را ببندید.

9- اگر پنجره Settings باز است، آن را ببندید و دوباره باز کنید تا تغییرات را مشاهده کنید.

گزینه دوم: مخفی کردن یا نمایش صفحات Settings توسط Registry Editor

می توانید صفحات Settings را با استفاده از ویرایشگر رجیستری ویندوز 10 مخفی یا نمایش دهید. برای اینکار مراحل زیر را انجام دهید:

1- کلید ترکیبی Win + R را بزنید تا دیالوگ Run باز شود، سپس فرمان regedit را تایپ کرده و دکمه OK را بزنید تا رجیستری ادیتور (Registry Editor) ویندوز 10 باز شود.

2- در ستون سمت چپ رجیستری ادیتور جستجو کرده و کلید زیر را پیدا کنید (تصویر زیر):

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer
می توانید صفحات Settings را با استفاده از ویرایشگر رجیستری ویندوز 10 مخفی یا نمایش دهید. برای اینکار مراحل زیر را انجام دهید: 1- کلید ترکیبی  را بزنید تا دیالوگ Run باز شود، سپس فرمان regedit را تایپ کرده و دکمه OK را بزنید تا رجیستری ادیتور (Registry Editor) ویندوز 10 باز شود. 2- در ستون سمت چپ رجیستری ادیتور جستجو کرده و کلید زیر را پیدا کنید (تصویر زیر): HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

مخفی کردن یا نمایش صفحات Settings توسط Registry Editor

3- با توجه به نیاز خود مرحله 4 (همه)، مرحله 5 (مخفی کردن) یا مرحله 6 (نمایش دادن) را انجام دهید.

4- برای برگردان وضعیت صفحات به حالت پیش فرض برنامه، در ستون سمت چپ پنجره ویرایشگر رجیستری ویندوز 10 کلید Explorer را انتخاب کرده و در ستون سمت راست رشته SettingsPageVisibility (در صورت وجود) انتخاب کرده و دکمه Delete صفحه کلید را بزنید یا روی آن کلیک راست کرده و Delete را بزنید. اگر ویندوز از شما تاییدیه برای حذف این رشته خواست، دکمه Yes را بزنید (همانند تصویر). حل به مرحله 7 بروید.

3- با توجه به نیاز خود مرحله 4 (همه)، مرحله 5 (مخفی کردن) یا مرحله 6 (نمایش دادن) را انجام دهید. 4- برای برگردان وضعیت صفحات به حالت پیش فرض برنامه، در ستون سمت چپ پنجره ویرایشگر رجیستری ویندوز 10 کلید Explorer را انتخاب کرده و در ستون سمت راست رشته SettingsPageVisibility (در صورت وجود) انتخاب کرده و دکمه Delete صفحه کلید را بزنید یا روی آن کلیک راست کرده و Delete را بزنید. اگر ویندوز از شما تاییدیه برای حذف این رشته خواست، دکمه Yes را بزنید (همانند تصویر). حل به مرحله 7 بروید.

مخفی کردن یا نمایش صفحات Settings توسط Registry Editor

5- برای مشخص کردن لیستی از صفحات Settings برای مخفی کردن در ستون سمت راست کلید Explorer انتخاب کنید و سپس در ستون سمت چپ مقدار رشته ای SettingsPageVisibility را انتخاب کرده و برای ویرایش دابل کلیک کنید.

توجه: اگر در لیست مقادیر رشته ای ستون سمت چپ رشته SettingsPageVisibility وجود نداشت، روی بخش خالی صفحه کلیک راست کرده و گزینه New را انتخاب کنید و سپس String Value را بزنید و در فیلد نام آن SettingsPageVisibility را وارد کنید و سپس Enter را بزنید تا این مقدار رشته ای ایجا شود. حال به عنوان مقدار داده این رشته، دستور زیر را وارد کنید و سپس دکمه OK را بزنید (تصویر زیر). حال به مرحله 7 بروید.

hide:pageURI;pageURI;pageURI
5- برای مشخص کردن لیستی از صفحات Settings برای مخفی کردن در ستون سمت راست کلید Explorer انتخاب کنید و سپس در ستون سمت چپ مقدار رشته ای SettingsPageVisibility را انتخاب کرده و برای ویرایش دابل کلیک کنید. توجه: اگر در لیست مقادیر رشته ای ستون سمت چپ رشته SettingsPageVisibility وجود نداشت، روی بخش خالی صفحه کلیک راست کرده و گزینه New را انتخاب کنید و سپس String Value را بزنید و در فیلد نام آن SettingsPageVisibility را وارد کنید و سپس Enter را بزنید تا این مقدار رشته ای ایجا شود. حال به عنوان مقدار داده این رشته، دستور زیر را وارد کنید و سپس دکمه OK را بزنید (تصویر زیر). حال به مرحله 7 بروید.

مخفی کردن یا نمایش صفحات Settings توسط Registry Editor

توجه: در دستور بالا بایستی شناسه منحصر صفحات را درج کنید. در این دستور بجای pageURI فرمان URI مورد نظر خود (لیست فرامین URI) را بدون عبارت «ms-settings:» وارد کنید. برای هر صفحه ای که می خواهید مخفی شود، بایستی URI مربوطه را درج کنید. لیست صفحات را با سمی کالن از هم جدا کنید.

مثال: اگر بخواهیم صفحه مربوط به بلوتوث (ms-settings:bluetooth)، VPN (ms-settings:network-vpn) و پراکسی (ms-settings:network-proxy) را از اپلیکیشن Settings مخفی کنیم، دستور زیر در فیلد Settings Page Visibility درج خواهد شد:

hide:bluetooth;network-vpn;network-proxy

6- برای مشخص کردن لیستی از صفحات Settings برای نمایش در ستون سمت راست کلید Explorer انتخاب کنید و سپس در ستون سمت چپ مقدار رشته ای SettingsPageVisibility را انتخاب کرده و برای ویرایش دابل کلیک کنید (تصویر مرحله 2).

توجه: اگر در لیست مقادیر رشته ای ستون سمت چپ رشته SettingsPageVisibility وجود نداشت، روی بخش خالی صفحه کلیک راست کرده و گزینه New را انتخاب کنید و سپس String Value را بزنید و در فیلد نام آن SettingsPageVisibility را وارد کنید و سپس Enter را بزنید تا این مقدار رشته ای ایجا شود. حال به عنوان مقدار داده این رشته، دستور زیر را وارد کنید و سپس دکمه OK را بزنید. حال به مرحله 7 بروید.

showonly:pageURI;pageURI;pageURI

توجه: در دستور بالا بایستی شناسه منحصر صفحات را درج کنید. در این دستور بجای pageURI فرمان URI مورد نظر خود (لیست فرامین URI) را بدون عبارت «ms-settings:» وارد کنید. برای هر صفحه ای که می خواهید نمایش یابد، بایستی URI مربوطه را درج کنید. لیست صفحات را با سمی کالن از هم جدا کنید. هر صفحه تنظیمات که در این لیست مشخص نشده باشد از Settings مخفی شده و نمایش نخواهد یافت.

7- حالا می توانید رجیستری ادیتور ویندوز 10 را ببندید.

8- اگر پنجره Settings باز است، آن را ببندید و دوباره باز کنید تا تغییرات را مشاهده کنید.

 

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا