طریقه کپی فایل در CD یا DVD در ویندوز 10

چگونه فایل های خود را در ویندوز 10 بر روی CD یا DVD کپی کنیم؟ آیا می توان در ویندوز 10 سی دی یا دی وی دی رایت کرد؟ در این مقاله به این دو سئوال پاسخ داده می شود و طریقه رایت کردن CD یا DVD در ویندوز 10 آموزش داده می شود.

چگونه فایل های خود را در ویندوز 10 بر روی CD یا DVD کپی کنیم؟ آیا می توان در ویندوز 10 سی دی یا دی وی دی رایت کرد؟ در این مقاله به این دو سئوال پاسخ داده می شود و طریقه رایت کردن CD یا DVD در ویندوز 10 آموزش داده می شود

زمانی که می خواهید یک CD یا DVD در ویندوز 10 ایجاد کنید، بایستی به کامپیوتر ویندوز 10 بگویید که چه چیزی را کپی می کنید و می خواهید این فایل ها را کجا اجرا کنید! مثلا می خواهید فایل های MP3 خود را جابجا کنید یا می خواهید یک سی دی موزیک برای CD پلیر رایت کنید؟ آیا می خواهید یک اسلاید شو از عکس های خود تهیه کنید و روی صفحه نمایش تلویزیون و با استفاده از DVD پلیر مشاهده کنید؟ یا فایل های روی کامپیوتر خود را می خواهید آرشیو کنید؟

اگر پاسخ این سئوالات را اشتباه بدهید، نوع فایل نامناسب را برای نوع CD یا DVD خاصی انتخاب کنید، در اینصورت CD یا DVD ایجاد شده کار نخواهد کرد و بایستی کار را با یک CD یا DVD خام جدید از سر بگیرید.

قواعد ایجاد دیسک در ویندوز 10

موزیک: برای ایجاد یک CD برای پخش موسیقی با CD Player یا ضبط ماشین، بایستی فایل های مورد نظر را با مدیا پلیر ویندوز 10 باز کرده و سپس یک audio CD با مدیا پلیر رایت کنید.

اسلاید شو: ویندوز 10 برای ساخت اسلاید شو تصاویر دارای DVD Maker نیست، بخصوص در ویندوز ویستا و سون؛ بنابراین برای ایجاد اسلاید شو از تصاویر خود بایستی از نرم افزارهای بازاری موجود استفاده کنید.

اگر فقط بخواهید فایل ها را روی CD یا DVD رایت کنید و احتمالا به عنوان نسخه پشتیبان نگهداری کنید یا به دوست خود هدیه کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

رایت CD یا DVD در ویندوز 10

برای رایت کردن فایل ها بر روی یک CD یا DVD خام مراحل زیر را طی کنید (اگر می خواهید فایل ها را در ادامه CD یا DVD رایت کنید که قبلا بخشی از آن را رایت کرده اید، از مرحله 4 ادامه دهید).

1- دیسک خام را داخل رایتر خود گذاشته و ببندید. سپس روی پیامی که گوشه راست بالای دسکتاپ ظاهر می شود، کلیک کنید (یا در صفحه نمایش لمسی آن را لمس کنید)

2- وقتی که پیغام ویندوز در وسط صفحه نمایش ظاهر شد و از شما در مورد ادامه کار سئوال کرد، تیک گزینه Burn Files to a Disc را بزنید.

ویندوز یک دیالوگ را نمایش می دهد و از شما می خواهد که برای دیسک نامی انتخاب کنید. اگر کادر دیالوگ نمایش داده نشد یا قبل از انتخاب گزینه فوق ناپدید شد، یکبار رایتر را باز کرده و دوباره ببندید و آماده تیک زدن گزینه باشید (می توانید روی آیکون درایو سی دی یا دی وی دی خود در فایل اکسپلورر (مای کامپیوتر) کلیک راست کرده و گزینه Open Autoplay را بزنید تا این دیالوگ ظاهر شود).

3- برای دیسک خود نامی انتخاب کنید. نوع استفاده خود از دیسک را مشخص کنید و سپس دکمه Next را بزنید.

متاسفانه سایز نام انتخابی نباید از 16 حرف تجاوز کند. ویندوز اسمی به اندازه 16 کارکتر را قبول می کند. مثلا بجای تایپ کردن نام Aks Khanevadegi Sizdehbedar 96 بهتر است از کلمه Sizdehbedar96 استفاده کنید. البته می توانید بلافاصله دکمه Next را زده و از نام پیش فرض استفاده کنید که معمولا تاریخ روز است. به هر حال نام دیسک یک نام دلخواه 16 حرفی باید باشد.

ویندوز به دو شیوه می تواند فایل ها را روی دیسک رایت کند، بنابراین به شما حق انتخاب می دهد که یکی از دو شیوه کپی و رایت فایل ها بر روی CD یا DVD را انتخاب کنید که عبارتند از:

برای رایت کردن فایل ها بر روی یک CD یا DVD خام مراحل زیر را طی کنید (اگر می خواهید فایل ها را در ادامه CD یا DVD رایت کنید که قبلا بخشی از آن را رایت کرده اید، از مرحله 4 ادامه دهید).<br/>1- دیسک خام را داخل رایتر خود گذاشته و ببندید. سپس روی پیامی که گوشه راست بالای دسکتاپ ظاهر می شود، کلیک کنید (یا در صفحه نمایش لمسی آن را لمس کنید)<br/>2- وقتی که پیغام ویندوز در وسط صفحه نمایش ظاهر شد و از شما در مورد ادامه کار سئوال کرد، تیک گزینه Burn Files to a Disc را بزنید.<br/>3- برای دیسک خود نامی انتخاب کنید. نوع استفاده خود از دیسک را مشخص کنید و سپس دکمه Next را بزنید.<br/>4- انتخاب فایل ها برای رایت بر روی دیسک: حالا دیسک آماده پذیرش فایل های شماست، به ویندوز اطلاعاتی که می خواهید رایت کنید را بگویید. اینکار به طرق مختلفی قابل انجام است:<br/>5- با بیرون آوردن دیسک از درایو سی دی یا دی وی دی، جلسه رایت دیسک را خاتمه دهید.
  • Like a USB flash drive: در این روش امکان رایت و خواندن فایل ها به دفعات مکرر وجود دارد. این روش برای زمانی مفید است که از CD یا DVD برای انتقال فایل های کوچک و مکرر استفاده می کنید. متاسفانه دیسک ایجاد شده به این روش در پلیرهای خانگی متصل به استریو یا تلویزیون قابل استفاده نیست.
  • With a CD/DVD player: اگر قصد دارید دیسک را برای استفاده در ضبط و پلیری استفاده کنید که جدید است و از فرمت های مختلف فایل پشتیبانی می کند، از این شیوه استفاده کنید.

4- انتخاب فایل ها برای رایت بر روی دیسک: حالا دیسک آماده پذیرش فایل های شماست، به ویندوز اطلاعاتی که می خواهید رایت کنید را بگویید. اینکار به طرق مختلفی قابل انجام است:

  • فایل های خود را در پنجره فایل اکسپلورر (مای کامپیوتر) ویندوز به داخل درایو CD یا DVD خود درگ و رها کنید.
  • روی آیتمی که قصد دارید رایت کنید، چه یک فایل، فلدر یا مجموعه منتخبی از فایل ها و فلدرها، کلیک راست کرده و سپس گزینه Send To را انتخاب کرده و به درایو رایتر خود بفرستید (در منوی پاپ آپ کلیک راست نام دیسکی که می خواهید رایت کنید، وجود خواهد داشت)
  • در پوشه های My Music، My Pictures یا My Documents روی برگه Share کلیک کرده و سپس گزینه Burn to Disc را کلیک کنید. این عمل تمامی فایل های پوشه (یا فایل هایی که انتخاب کرده اید) را در دیسک کپی می کند
  • می توان فایل ها را مستقیما از برنامه مربوطه در داخل دیسک ذخیره کرد بجای اینکه روی هارد دیسک ذخیره کنیم

مهم نیست که از چه روشی استفاده کنید، ویندوز اطلاعات را پردازش کرده و در دیسکی که در درایو خود گذاشته اید، کپی می کند. یک پنجره با نوار پیشرفت ظاهر شده و نشان می دهد که رایت دیسک در حال انجام است. زمانی که این پنجره ناپدید شود، رایت دیسک تمام شده است.

5- با بیرون آوردن دیسک از درایو سی دی یا دی وی دی، جلسه رایت دیسک را خاتمه دهید.

وقتی که کار کپی کردن فایل ها و رایت دیسک تمام شد، دکمه Eject درایو سی دی خود را بزنید و دیسک را خارج کنید. می توانید روی درایو سی دی در فایل اکسپلورر کلیک راست کرده و گزینه Eject را بزنید تا دیسک خارج شود. حال ویندوز جلسه را تمام کرده، دستور اتمام رایت سی دی را به آن می افزاید تا سایر کامپیوترها بتوانند آن را بخوانند.

اگر همزمان تعداد زیادی فایل را به روی دیسک کپی کنید و حجم آنها از سایز دیسک خام بیشتر باشد، ویندوز بلافاصله پیغام می دهد. بنابراین باید تعداد فایل ها را کاهش داده و به سایز دیسک برسانید تا عملیات رایت صورت گیرد.

بیشتر نرم افزارها امکان ذخیره مستقیم فایل بر روی دیسک را دارند. برای اینکار از منوی File گزینه Save را انتخاب کرده و مقصد را درایو CD یا DVD انتخاب کنید تا فایل بر روی دیسک ذخیره شود.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا