آموزش رفع بلوک برنامه و بازی در دسترسی به گرافیک

ممکن است در حین بازی با خطای عدم دسترسی بازی به گرافیک یا بلوک شدن دسترسی برنامه و بازی به گرافیک مواجه شده باشید و پیام Application Has Been Blocked From Accessing Graphics Hardware را دیده باشید. هرچند اگر اهل بازی های کامپیوتری باشید، مسلما با خطای دسترسی به گرافیک در حین بازی مواجه شده اید. در اینجا طریقه رفع این خطای آزارنده و اجرای بازی مورد علاقه اتان را بحث می کنیم.

ممکن است در حین بازی با خطای عدم دسترسی بازی به گرافیک یا بلوک شدن دسترسی برنامه و بازی به گرافیک مواجه شده باشید و پیام Application Has Been Blocked From Accessing Graphics Hardware را دیده باشید. هرچند اگر اهل بازی های کامپیوتری باشید، مسلما با خطای دسترسی به گرافیک در حین بازی مواجه شده اید

این مقاله در پاسخ به درخواست کاربران از انجمن پلکسا تهیه شده است. یکی از کاربران در حین بازی با خطای بلوک دسترسی بازی به سخت افزار گرافیک مواجه شده و از پلکسا درخواست کمک کرده است. این خطا بخصوص در زمان بازی ماینکرفت (Minecraft)، ورلد وارکرفت 3 (World Warcraft 3) و یا بازی محبوب فیفا (Fifa) رخ می دهد. کلیت این خطا این است که بازی می خواهد به سخت افزار گرافیک دسترسی داشته باشد، اما ویندوز به دلایل نامعلوم از دسترسی بازی به سخت افزار گرافیک سیستم جلوگیری می کند.

متن اصلی خطا که معمولا کاربران با آن مواجه می شوند به صورت زیر است:

Application has been blocked from accessing graphics hardware

در این مقاله روش های مفیدی بحث می شود که برای رفع این خطای آزارنده بخصوص در حین بازی مفید است. اگر شما هم با این خطا مواجه هستید، نمی توانید بازی مورد علاقه خود را بازی کنید، با خطای دسترسی به گرافیک مواجه هستید، راه حل زیر را بخوانید.

طریقه رفع خطای قطع دسترسی بازی به سخت افزار گرافیک در ویندوز 10

درایور کارت گرافیک اینتل را مجددا نصب کنید

این خطا بیشتر در سیستم هایی رخ می دهد که دارای کارت گرافیک اینتل (Intel graphics card) هستند و درایور کارت گرافیک معیوب است. بنابراین اگر می خواهید مشکل را رفع کنید، درایور کارت گرافیک خود را حذف کرده و مجددا نصب کنید. بهتر است از آخرین نسخه درایور کارت گرافیک خود استفاده کنید.

برای اینکار بایستی ابتدا به دانلود سنتر اینتل سر بزنید و آخرین نسخه درایور گرافیک اینتل خود برای کامپیوتر ویندوز 10 را دانلود کنید. سپس از دو گزینه موجود یکی را انتخاب کنید: یا فایل اجرایی (.exe) را دانلود کنید و مستقیما نصب کنید و یا فایل فشرده (zip.) درایور کارت گرافیک خود را دانلود کنید.

الف – استفاده از فایل اجرایی (قابل نصب)

 • اگر فایل اجرایی را انتخاب و کردید، شورت کات Windows + X را بزنید و سپس از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 که ظاهر می شود گزینه مدیر وسیله (Device Manager) را انتخاب کنید (می توانید پس از زدن شورت کات Windows + X بلافاصله کلید M کیبورد را بزنید تا مستقیم مدیر وسیله ویندوز باز شود).
 • حالا در ستون سمت راست مدیر وسیله خود علامت به علاوه (+) یا فلش کنار Display adapters را بزنید تا لیست باز شده و کارت گرافیک را ببینید. حال روی کارت گرافیک خود کلیک راست کنید. در بیشتر موارد لپ تاپ های امروزی دارای کارت گرافیکی شبیه به Intel® HD Graphics 4600 هستند.
 • در مرحله بعد آیتم منوی Uninstall را انتخاب کرده و تیک گزینه Delete the driver software for this device را بزنید تا درایور کارت گرافیک از کامپیوتر شما حذف شود.
اگر فایل اجرایی را انتخاب و کردید، شورت کات Windows + X را بزنید و سپس از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 که ظاهر می شود گزینه مدیر وسیله (Device Manager) را انتخاب کنید (می توانید پس از زدن شورت کات Windows + X بلافاصله کلید M کیبورد را بزنید تا مستقیم مدیر وسیله ویندوز باز شود). حالا در ستون سمت راست مدیر وسیله خود علامت به علاوه (+) یا فلش کنار Display adapters را بزنید تا لیست باز شده و کارت گرافیک را ببینید. حال روی کارت گرافیک خود کلیک راست کنید. در بیشتر موارد لپ تاپ های امروزی دارای کارت گرافیکی شبیه به Intel® HD Graphics 4600 هستند. در مرحله بعد آیتم منوی Uninstall را انتخاب کرده و تیک گزینه Delete the driver software for this device را بزنید تا درایور کارت گرافیک از کامپیوتر شما حذف شود.

حالا روی فایل اجرایی که از دانلود سنتر اینتل دانلود کرده اید کلیک راست کرده و با مجوز مدیریت نصب کنید. اینکار نصب درایور کارت گرافیک اینتل را برای شما انجام می دهد. بهتر است بعد از پایان نصب درایور کامپیوتر یا لپ تاپ خود را ریستارت کنید.

ب – استفاده از فایل فشرده

اگر فایل فشرده (زیپ) درایور را دانلود کرده اید، آن را در یک پوشه مشخص استخراج کنید. برای اینکار کافی است فایل زیپ را در جایی از هارد دیسک خود ذخیره کرده، روی آن کلیک راست کنید و گزینه Extract Here را بزنید تا فایل های داخل پکیج زیپ استخراج شوند.

 • حال شورت کات Windows + X را بزنید و سپس از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 که ظاهر می شود گزینه مدیر وسیله (Device Manager) را انتخاب کنید (می توانید پس از زدن شورت کات Windows + X بلافاصله کلید M کیبورد را بزنید تا مستقیم مدیر وسیله ویندوز باز شود).
 • حالا در ستون سمت راست مدیر وسیله خود علامت به علاوه (+) یا فلش کنار Display adapters را بزنید تا لیست باز شده و کارت گرافیک را ببینید. حال روی کارت گرافیک خود کلیک راست کنید. در بیشتر موارد لپ تاپ های امروزی دارای کارت گرافیکی شبیه به Intel® HD Graphics 4600 هستند.
 • روی نام کارت گرافیک خود کلیک راست کرده و Uninstall را بزنید تا درایور گرافیک حذف شود. سپس از نوار ابزار بالای مدیر وسیله ویندوز آیکون ریفرش را بزنید تا نام کارت گرافیک یا گزینه Display adapters ظاهر شود.
 • روی نام کارت گرافیک کلیک راست کرده و گزینه ...Update Driver Software را بزنید. از دیالوگ جدیدی که باز می شود، گزینه Browse my computer for driver software را انتخاب کنید.
حال شورت کات Windows + X را بزنید و سپس از منوی دسترسی سریع ویندوز 10 که ظاهر می شود گزینه مدیر وسیله (Device Manager) را انتخاب کنید (می توانید پس از زدن شورت کات Windows + X بلافاصله کلید M کیبورد را بزنید تا مستقیم مدیر وسیله ویندوز باز شود). حالا در ستون سمت راست مدیر وسیله خود علامت به علاوه (+) یا فلش کنار Display adapters را بزنید تا لیست باز شده و کارت گرافیک را ببینید. حال روی کارت گرافیک خود کلیک راست کنید. در بیشتر موارد لپ تاپ های امروزی دارای کارت گرافیکی شبیه به Intel® HD Graphics 4600 هستند. روی نام کارت گرافیک خود کلیک راست کرده و Uninstall را بزنید تا درایور گرافیک حذف شود. سپس از نوار ابزار بالای مدیر وسیله ویندوز آیکون ریفرش را بزنید تا نام کارت گرافیک یا گزینه Display adapters ظاهر شود. روی نام کارت گرافیک کلیک راست کرده و گزینه ...Update Driver Software را بزنید. از دیالوگ جدیدی که باز می شود، گزینه Browse my computer for driver software را انتخاب کنید.
 • حال دکمه Browse را زده و مسیری که فایل درایور دانلود شده را استخراج کرده اید، انتخاب کنید و دکمه Next را بزنید تا درایور جدید نصب شود.
 • زمانی که نصب درایور با موفقیت تمام شد، کامپیوتر خود را ریستارت کنید و رفع مشکل را تست کنید.

استفاده از ویرایشگر رجیستری ویندوز

اگر با حذف و نصب مجدد درایور کارت گرافیک مشکل رفع نشد، می توانید از ویرایشگر رجیستری ویندوز (Windows Registry Editor) برای تنظیم مقدار ورودی TdrDela استفاده کنید، که نمایانگر زمان تعیین شده برای شناسایی و بازیافت (Timeout Detection and Recovery) خطا است. افزایش این زمان موجب می شود که زمان پردازش کارت گرافیک زیاد شود، که به رفع خطای دستری به کارت گرافیک مسدود شده است (Application Has Been Blocked From Accessing Graphics Hardware) در ویندوز 10 کمک می کند.

 • برای تنظیم مقدار این ورودی بایستی رجیستری ویندوز را باز کنید. برای اینکار کلید ترکیبی Windows + R کیبور را بزنید تا دیالوگ Run باز شود. سپس در کادر دیالوگ عبارت regedit را تایپ کرده و دکمه Enter کیبورد را بزنید تا پنجره ویرایشگر رجیستری (Windows Registry Editor) ویندوز 10 باز شود.
 • در پنجره ویرایشگر رجیستری ویندوز در ستون سمت چپ به دنبال مسیر زیر باشید:
HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> GraphicsDrivers
 • سپس یک ورودی DWORD (32-bit) به نام TdrDelay بسازید. سپس روی آن دابل کلیک کرده تا پنجره مقدار آن باز شود و مقدار آن را به 8 ست کنید.
 • حال دکمه OK را کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود. پنجره رجیستری ادیتور را بسته و کامپیوتر خود را ریستارت کنید.

استفاده از اسکن فایل های سیستمی و ابزار DISM

روش سوم به استفاده از ابزار اسکن فایل های سیستمی (System File Checker) و ابزار DISM Tool می پردازد. در بسیاری از موارد علت خطاهای کارت گرافیک و بسیاری از خطاهای دیگر ویندوز به علت معیوب یا حذف شدن فایل های سیستمی است. برای رفع این خطاها، می توان از ابزار اسکن فایل های سیستمی (System File Checker) و ابزار DISM Tool برای اسکن فایل های معیوب/غایب و جایگزینی آنها استفاده کرد.

 • برای شروع این ابزارها ابتدا شورت کات Windows + X کیبورد را بزنید و سپس گزینه Command Prompt (Admin) را از لیست دسترسی سریع انتخاب کنید. می توانید بجای زدن شورت کات روی آیکون منوی استارت در نوار ابزار ویندوز 10 کلیک راست کنید تا این منو ظاهر شود.
 • در پنجره کامند پرامپت ویندوز 10 عبارت sfc /scannow را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید تا فرمان اجرا شود.
روش سوم به استفاده از ابزار اسکن فایل های سیستمی (System File Checker) و ابزار DISM Tool می پردازد. در بسیاری از موارد علت خطاهای کارت گرافیک و بسیاری از خطاهای دیگر ویندوز به علت معیوب یا حذف شدن فایل های سیستمی است. برای رفع این خطاها، می توان از ابزار اسکن فایل های سیستمی (System File Checker) و ابزار DISM Tool برای اسکن فایل های معیوب/غایب و جایگزینی آنها استفاده کرد

اجرای این فرمان مقداری زمانبر است و برنامه بایستی تمامی فایل سیستمی ویندوز را اسکن کرده و فایل های معیوب و ناقص را پیدا کرده و جایگزین کند. بنابراین تا اتمام این پروسه صبور باشید. بعد از اینکه پروسه ابزار چک فایل سیستمی (System File Checker) تمام شد، حال بایستی ابزار DISM را اجرا کنید.

برای باز کردن و اجرای ابزار DISM در پنجره کامند پرامپت ویندوز دستور زیر را تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth

وقتی فرآیند اسکن کردن برنامه کامل شد، دستور زیر را اجرا کنید تا فایل های معیوب و ناقص ترمیم شوند:

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

وقتی این فرمان اجرا شد، کامپیوتر خود را ریبوت کنید و مجددا برنامه را چک کنید که آیا خطا برطرف شده است یا خیر.

اگر تمامی روش های فوق را تست کردید و مشکل رفع نشد، ریستور ویندوز 10 را توصیه می کنیم تا سیستم عامل ویندوز 10 به نقطه ریستور قبلی برگردد که مشکل نداشتید. در غیر اینصورت بایستی ویندوز را مجددا نصب کنید. به هر حال امیدوارم این راهنما به شما در رفع خطای عدم دسترسی به سخت افزار گرافیک سیستم (Application Has Been Blocked From Accessing Graphics Hardware) در ویندوز 10 کمک کرده باشد. اگر در اجرای این مراحل به مشکلی برخورد کردید، لطفا از طریق انجمن پلکسا با ما در تماس باشید و سئوالات خود را بپرسید.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا