استفاده از دوربین در ویندوز 10

آیا در استفاده از دوربین یا وب کم لپ تاپ خود در ویندوز 10 مشکل دارید؟ نمی توانید دوربین لپ تاپ خود را فعال کنید؟ اگر دوربین لپ تاپ یا کامپیوتر ویندوز 10 شما کار نمی کند، برای رفع مشکل دوربین و وب کم در ویندوز 10 این مقاله را بخوانید.

ممکن است زمانی که لپ تاپ لنوو، ایسوس، ایسر، اچ پی، دل یا سامسونگ خود را به روز رسانی کرده، ویندوز لپ تاپ را به ویندوز 10 آپگرید می کنید یا ویندوز 10 لپ تاپ خود را آپدیت می کنید، با خطای دوربین کار نمی کند (camera not working) مواجه شوید. در این مقاله راه های بررسی مشکل دوربین در ویندوز 10 را معرفی کرده، مشکل کار نکردن دوربین ویندوز 10 برطرف می شود.

در اینجا 4 راه حل تست شده برای مشکل زدایی دوربین در ویندوز 10 ارائه می شود. اگر دوربین لپ تاپ یا وب کم کامپیوتر دارای سیستم عامل ویندوز 10 شما مشکل دارد، بهتر است مراحل این راهنما را برای رفع مشکل دوربین در ویندوز 10 انجام دهید. اگر راه حل اول مشکل را رفع نکرد، راه حل بعدی را امتحان کنید، تا زمانی که مشکل کار نکردن دوربین ویندوز 10 رفع شود.

راه حل اول: مشکل زدایی کار نکردن دوربین در ویندوز 10 در تنظیمات ویندوز

عده ای از کاربران ممکن است با طریقه راه اندازی و باز کردن دوربین در ویندوز 10 آشنایی نداشته باشند، زیرا ویندوز 10 نسبت به نیاکان خود تغییر زیادی داشته است. در حقیقت، یافتن دوربین در منوی استارت ویندوز 10 راحت است. اما ممکن است پس از باز کردن برنامه دوربین (Camera app) با خطای مجوز نیاز است (We need your permission) مواجه شوید. در این مورد لازم است که دوربین لپ تاپ را از تنظیمات ویندوز روشن کنید.

 1. برای باز کردن کنترل پنل (Settings) ویندوز 10 از طرق زیر می توان اقدام کرد:
 2. بعد از باز کردن کنترل پنل یا Settings ویندوز 10 روی آیکون Privacy کلیک کنید.
 3. حال از ستون سمت چپ پنجره جدیدی که باز می شود، گزینه Camera را انتخاب کنید.
 4. در سمت راست پنجره، سوئیچ روشن کردن دوربین در زیر گزینه Let apps use my camera hardware را به سمت راست بلغزانید تا روشن شود و در وضعیت ON قرار گیرد.
 5. حال به پایین همین صفحه رفته و برنامه دسترسی به دوربین را نیز فعال کنید.
طریقه رفع مشکل کار نکردن دوربین لپ تاپ و کامپیوتر در ویندوز 10, رفع مشکل کار نکردن دوربین در ویندوز 10

حالا به منوی استارت رفته و برنامه Camera را اجرا کنید. بایستی تصویر شما بر روی صفحه نمایشگر ظاهر شود. این یک راهنمای آسان برای کسانی است که قادر به باز کردن دوربین در ویندوز 10 نیستند. اگر هنوز دوربین لپ تاپ کار نمی کند یا با خطای We can't find your camera مواجه می شوید، مرحله بعد را انجام دهید.

راه حل دوم: فعال کردن دوربین در مدیریت وسیله ویندوز 10

گاهی ممکن است دوربین در مدیر وسیله (Device Manager) ویندوز 10 غیر فعال شده باشد. اگر دوربین در مدیر وسیله غیر فعال باشد، ویندوز 10 در زمان باز کردن برنامه دوربین خطا خواهد داد. بنابراین برای رفع این مشکل و در دسترس قرار دادن دوربین در ویندوز 10 بایستی دوربین در مدیر وسیله فعال شود.

 1. روی منوی استارت در نوار ابزار ویندوز 10 کلیک راست کنید
 2. از منوی کشویی ظاهر شده، گزینه Device Manager را انتخاب کنید
 3. ورودی مربوط به Imaging devices در لیست سخت افزارهای موجود در مدیر وسیله را باز کنید. برای اینکار روی علامت (+) یا کارت (<) جلوی آن کلیک کنید تا لیست باز شده و آیتم های زیر شاخه آن ظاهر شوند.
 4. اگر روی نام دوربین شما علامت تعجب (special mark) وجود داشت، روی آن کلیک راست کرده و گزینه Enable device را بزنید.
طریقه فعال کردن دوربین در ویندوز 10, چطور دوربین ویندوز 10 را باز کنیم, مشکل پیدا نکردن دوربین در ویندوز 10

پس از این عمل لیست سخت افزارهای به صورت خودکار ریفرش شده و می توانید عملکرد دوربین را با برنامه Camera در منوی استارت تست کنید. اگر دوربین ویندوز 10 کار نمی کرد، مرحله بعد را انجام دهید.

راه حل سوم: به روز رسانی درایور دوربین لپ تاپ برای رفع خطای دوربین در ویندوز 10

اگر درایور دوربین لپ تاپ درست نصب نشده باشد، یا درایور دوربین قدیمی باشد، ناسازگار باشد و غیره؛ موجب می شود که دوربین لپ تاپ در ویندوز 10 کار نکند و با خطای Camera Not Working on Windows 10مواجه شویم.

پس از ارتقاء یا به روزرسانی ویندوز 10، درایور قدیمی سخت افزارها ممکن است درست پیشتیبانی نشود و نتواند ارتباط بین سیستم عامل و سخت افزار را برقرار کند. بنابراین مشکلات سخت افزاری رخ می دهد که بایستی برطرف شوند از قبیل کار نکردن دوربین، در دسترس نبودن بلوتوث، مشکلات تاچ اسکرین ویندوز 10 و غیره.

بنابراین بایستی درایور دوربین لپ تاپ به روزرسانی شود و آخرین نسخه درایور سازگار با ویندوز 10 نصب شود. برای به روزرسانی درایور دوربین لپ تاپ بایستی به وبسایت کارخانه سازنده لپ تاپ مراجعه کرده و آخرین نسخه درایور دوربین لپ تاپ را از آنجا دانلود کرد. سپس فایل دانلود شده را در سیستم نصب کرد.

اگر با آپدیت درایور و طریقه نصب درایور جدید برای دوربین لپ تاپ خود مشکل دارید، یکی از ساده ترین راهها استفاده از نرم افزارهای کمکی مثل درایور تلنت (Driver Talent) است. این نرم افزار بطور خودکار درایورهای قدیمی را شناسایی کرده و مستقیما نسخه جدید را دانلود و نصب می کند. می توانید این نرم افزار را دانلود کرده (دانلود نسخه پرو درایور تلنت) و امتحان کنید.

در هر صورت اگر در استفاده از دوربین لپ تاپ خود مشکل دارید، یکی از راه های مشکل گشایی به روز کردن درایور دوربین لپ تاپ است. در ادامه سه شیوه آسان نصب و به روزرسانی درایور دوربین لپ تاپ یا وب کم کامپیوتر در ویندوز 10 بحث شده است.

گام 1. اسکن کامپیوتر برای شناخت درایور معیوب دوربین

بعد از باز کردن نرم افزار درایور تلنت (Driver Talent)، دکمه اسکن (Scan) را کلیک کرده تا درایورهای تاریخ گذشته، معیوب یا ناقص را در کامپیوتر یا لپ تاپ شما شناسایی کند:

آموزش نصب درایور دوربین لپ تاپ ویندوز 10, رفع مشکل درایور دوربین ویندوز 10

گام 2. دانلود آپدیت مناسب برای درایور دوربین لپ تاپ

بعد از شناخت درایورهای قدیمی و معیوب، روی گزینه Download & update در ستون سمت چپ کلیک کنید. سپس در ستون سمت راست دکمه Update را بزنید، بدین ترتیب جدیدترین درایور سازگار سخت افزار دوربین برای ویندوز 10 دانلود و نصب می شود از قبیل Logitech camera driver، HD Pro Webcam driver، USB camera driver و غیره. می توانید در صورت مشکل دار بودن درایور دکمه Repair را بزنید و درایور را ترمیم کنید.

بالا بردن کیفیت دوربین لپ تاپ در ویندوز 10, نصب درایور دوربین لپ تاپ در ویندوز 10

گام 3. ریستارت کردن کامپیوتر

زمانی که فرآیند نصب و بروزرسانی درایور تمام شد، بایستی سیستم را ریستارت کنید تا تغییرات درایور اعمال شود.

توجه: قبل از هر گونه تغییری در فایل های سیستمی ویندوز، بهتر است از سیستم خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل و عدم موفقیت پروسه، بتوانید نسخه اولیه را ریستور کنید. می توانید با استفاده از نرم افزار درایور تلنت از درایورهای سیستم خود پشتیبان گیری کنید و در دفعات بعدی نصب یا تغییر سیستم عامل از آن استفاده کنید.

روش 4: فعال کردن سرویس دوربین ویندوز 10

گاهی در لیست سرویس های ویندوز 10، سرویس مربوط به عملکرد دوربین به نام Windows Image Acquisition service ممکن است غیر فعال (disable) یا متوقف باشد. دوربین در صورتی کار خواهد کرد که این سرویس که سرویس گرفتن تصویر ویندوز 10 است، فعال باشد. می توان برای بررسی فعال بودن این سرویس از پنجره Windows Services ویندوز 10 استفاده کرد و برای رفع مشکل دوربین در ویندوز 10 آن را فعال کرد. برای اینکار کافی است:

رفع خطای نداشتن مجوز استفاده از دوربین در ویندوز 10، دوربین ویندوز 10 کجاست, دوربین ویندوز 10 کار نمی کند
 • از شورت کات یا کلید ترکیبی Win + R استفاده کنید تا دیالوگ Run باز شود. می توانید روی دکمه استارت کلیک راست کرده و گزینه Run را انتخاب کنید.
 • در تکست باکس open در دیالوگ ران دستور services.msc را تایپ کنید و دکمه Enter یا OK را بزنید
 • حال به سمت پایین پنجره اسکرول کرده و سرویس Windows Image Acquisitionm را پیدا کنید
 • روی سرویس دابل کلیک کرده یا کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید
 • اگر سرویس غیرفعال است، دکمه Start را کلیک کنید
 • از منوی کشویی زیر گزینه Startup type آیتم Automatic را انتخاب کنید
 • حال دکمه Apply را کلیک کرده و سپس دکمه OK را بزنید

حالا دوربین لپ تاپ خود را روشن کرده و برنامه Camera را از منوی استارت باز کنید. بایستی تصویر خود را بر وی صفحه نمایشگر ببینید. اگر می خواهید از دوربین لپ تاپ برای رمز گذاری (چهره نگاری) ویندوز 10 استفاده کنید، پس بایستی با برنامه ویندوز سلام نیز آشنا باشید که برای تشخیص چهره در زمان لاگین و بالا آمدن ویندوز 10 استفاده می شود.

ممکن است به مطالعه مقاله دو شیوه اصلی رفع مشکل کار نکردن دوربین لپ تاپ لنوو در ویندوز 10 علاقمند باشید.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا