رفع مشکلات رایج بلوتوث در ویندوز 10

در مقاله آموزش اتصال وسیله بلوتوث به ویندوز 10 طریقه انجام کارهای مختلف با کامپیوتر آموزش داده شد. مثلا می توانید:

اگر در موبایل ویندوز 10 برای استفاده از بلوتوث مشکل دارید، مقاله رفع مشکل بلوتوث در ویندوز 10 موبایل را بخوانید
 • از ماوس یا کیبورد بلوتوث استفاده کنید
 • بین تبلت، لپ تاپ، کامپیوتر و تلفن همراه با استفاده از بلوتوث به تبادل فایل بپردازید.
 • صدای موزیک سیستم خود را از اسپیکر بلوتوث یا هدفون بلوتوث پخش کنید.
 • از سخن و کلام برای اجرای فرامین در کامپیوتر استفاده کنید
 • با استفاده از سنسور تناسب بدن سلامتی خود را ردگیری کنید

اگر در اتصال وسیله بلوتوث به کامپیوتر و لپ تاپ خود مشکل دارید، سئوال و پاسخ های زیر ممکن است به رفع مشکل کمک کند.

اگر در موبایل ویندوز 10 برای استفاده از بلوتوث مشکل دارید، مقاله رفع مشکل بلوتوث در ویندوز 10 موبایل را بخوانید.

در این مقاله می خوانیم:

 1. چگونه به صورت خودکار مشکلات رایج اتصال بلوتوث به کامپیوتر را برطرف کنیم؟
 2. فقدان دکمه خاموش روشن بلوتوث در ویندوز 10
 3. حذف شدن بلوتوث بعد از ارتقای ویندوز 10
 4. عدم وجود بلوتوث در لیست سخت افزارهای کامپیوتر
 5. از کار افتادن بلوتوث بعد از ارتقای ویندوز 10
 6. فراموش کردن PIN بلوتوث در ویندوز 10
 7. وسیله بلوتوث من جفت شده است، اما کار نمی کند. چطور مشکل را رفع کنم؟
 8. رفع مشکل عدم دریافت یا ارسال فایل از طریق بلوتوث
 9. افت کیفیت صدای وسیله بلوتوث در زمان اشتراک فایل یا باز بودن تنظیمات بلوتوث؟
 10. مشکل کار نکردن اسپیکر بلوتوث در ویندوز 10

چگونه به صورت خودکار مشکلات رایج اتصال بلوتوث به کامپیوتر را برطرف کنیم؟

اگر از ویندوز 10 نسخه 1703 یا بالاتر استفاده می کنید، سعی کنید مشکل زدای بلوتوث (Bluetooth troubleshooter) ویندوز 10 را برای مشکلات اتصال بلوتوث به کامپیوتر اجرا کنید. برای اینکار:

 • برای باز کردن مشکل زدای بلوتوث ویندوز 10 از منوی استارت به کنترل پنل (Settings) رفته و گزینه Update & security را کلیک کنید. سپس گزینه Troubleshoot را انتخاب کنید. این اپلیکیشن در نسخه های قبل ویندوز 10 وجود ندارد.
 • حال زیر لیست Find and fix other problems ، گزینه Bluetooth و سپس Run the troubleshooter را اجرا کنید.

این عمل موجب باز شدن و اجرای برنامه مشکل زدایی بلوتوث می شود که شبیه به برنامه مشکل زدای شبکه است که در نسخه های قبلی ویندوز نیز وجود داشت و با آن آشنا هستیم.

توجه: برای دیدن نسخه ویندوز جاری که روی کامپیوتر یا لپ تاپ شما نصب است، می توانید از کنترل پنل گزینه System را زده و سپس About را بزنید.

فقدان دکمه خاموش روشن بلوتوث در ویندوز 10

دکمه خاموش و روشن بلوتوث و سایر تنظیمات وسیله وجود نداشته یا نمی توان آن را روشن کرد. چگونه مشکل روشن نشدن دکمه بلوتوث را رفع کنیم؟ مدیر وسیله ویندوز را چک کنید تا اطمینان حاصل شود که آخرین نسخه درایور بلوتوث در سیستم نصب است.

 • روی استارت ویندوز کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Device Manager را انتخاب کنید.
 • از لیست سخت افزارهای موجود در مدیر وسیله (Device Manager)، بلوتوث خود را پیدا کنید
 • روی نام سخت افزار بلوتوث کلیک راست کرده و گزینه Update driver را انتخاب کنید.
 • در دیالوگی که باز می شود، روی لینک Search automatically for updated driver software کلیک کنید.
 • این پروسه را تا آخر تکمیل کنید.
اگر ویندوز درایور جدیدی نداشته باشد، می توانید جدیدترین درایو بلوتوث خود را از کارخانه سازنده آن دانلود کرده یا با استفاده از نرم افزارهای موجود درایور سخت افزار خود را ارتقاء دهید از قبیل driverTalent

اگر ویندوز درایور جدیدی نداشته باشد، می توانید جدیدترین درایو بلوتوث خود را از کارخانه سازنده آن دانلود کرده یا با استفاده از نرم افزارهای موجود درایور سخت افزار خود را ارتقاء دهید از قبیل driverTalent

توجه: اگر پس از زدن دکمه Bluetooth در اکشن سنتر ویندوز، وسیله بلوتوث وصل نمی شود، مراحل قید شده در مقاله رفع مشکل اتصال وسیله صوتی یا نمایشگر بی سیم از طریق بلوتوث را بخوانید.

حذف شدن بلوتوث بعد از ارتقای ویندوز 10

بعد از ارتقای ویندوز به ویندوز 10 بلوتوث در مدیر وسیله ویندوز وجود ندارد. چطور بلوتوث را نصب کنم؟ اگر درایور قبلی بلوتوث با نسخه جدید ویندوز 10 سازگار نباشد، بلوتوث در مدیر وسیله (Device Manager) ویندوز 10 ظاهر نمی شود. بنابراین بایستی درایور آن مجددا نصب شود. برای رفع مشکل ظاهر نشدن بلوتوث در مدیر وسیله ویندوز 10 اقدامات زیر انجام شود:

 • روی دکمه استارت ویندوز 10 کلیک راست کرده و گزینه Device Manager را انتخاب کنید.
 • علامت به علاوه (+) کنار گزینه Other devices را بزنید تا این لیست باز شود.
 • روی نام بلوتوث کلیک راست کرده و گزینه Properties را بزنید.
 • در دیالوگ جدیدی که باز می شود، برگه Details را بزنید.
 • در لیست Property این برگه گزینه Hardware Ids را انتخاب کنید.

حال به دنبال شناسه سخت افزار (Hardware Ids) برای Bluetooth radio بگردید. معمولا شناسه سخت افزار چیزی مثل کد زیر است:

USB\VID_{ID}&PID_{ID}

که در آن {ID} یک سری رقم و یا حروف است.

بعد از ارتقای ویندوز به ویندوز 10 بلوتوث در مدیر وسیله ویندوز وجود ندارد. چطور بلوتوث را نصب کنم؟ اگر درایور قبلی بلوتوث با نسخه جدید ویندوز 10 سازگار نباشد، بلوتوث در مدیر وسیله (Device Manager) ویندوز 10 ظاهر نمی شود. بنابراین بایستی درایور آن مجددا نصب شود. برای رفع مشکل ظاهر نشدن بلوتوث در مدیر وسیله ویندوز 10 اقدامات زیر انجام شود

حال روی شناسه سخت افزار کلیک راست کرده و از منوی کشویی گزینه Copy را انتخاب کنید.

این شناسه سخت افزار را در اینترنت جستجو کنید و نام سازنده بلوتوث دستگاه خود را پیدا کنید. بعد از آن به وبسایت سازنده رفته و درایور جدید برای ویندوز 10 را دانلود کرده و برای سخت افزار خود نصب کنید.

عدم وجود بلوتوث در لیست سخت افزارهای کامپیوتر

بلوتوث در مدیر وسیله ظاهر نشده و وسیله ناشناخته نیز در آن وجود ندارد. چطور وسیله بلوتوث را به ویندوز 10 معرفی کنم؟ اگر می دانید که کامپیوتر یا لپ تاپ شما به سخت افزار بلوتوث مجهز است، اما در مدیر وسیله (Device Manager) ویندوز دیده نمی شود، یا هیچ وسیله ناشناخته ای (unknown devices) در لیست Other devices مدیر وسیله وجود ندارد، بایستی سخت افزار مربوطه مشکلی داشته باشد. برای راه اندازی بلوتوث خود اقدامات زیر را انجام دهید:

 • روی دکمه استارت دسکتاپ ویندوز کلیک راست کرده و از منوی کشویی مربوطه گزینه Device Manager را انتخاب کنید.
 • در مدیر وسیله (Device Manager) ویندوز به منوی View رفته و گزینه Show hidden devices را تیک بزنید
 • مجددا در منوی View گزینه Devices by connection را انتخاب کنید.
 • حال در لیست سخت افزارهای دوایس منیجر به دنبال سخت افزار بلوتوث خود بگردید.

همانطور که در تصویر زیر دیده می شود، سخت افزار بلوتوث ممکن است به عنوان زیر شاخه وسیله والد خود ظاهر شده باشد و علامت احتیاط زرد رنگ (نشانگر مشکل) یا علامت ممنوع قرمز رنگ روی آن باشد. ممکن است لازم باشد که هر شاخه را باز کنید تا بتوانید زیر شاخه های آن را ببینید.

سخت افزار بلوتوث ممکن است به عنوان زیر شاخه وسیله والد خود ظاهر شده باشد و علامت احتیاط زرد رنگ (نشانگر مشکل) یا علامت ممنوع قرمز رنگ روی آن باشد. ممکن است لازم باشد که هر شاخه را باز کنید تا بتوانید زیر شاخه های آن را ببینید
وسیله والد ، 2- وسیله دختر (بلوتوث)

حال سعی کنید مشکل زدایی کرده و خطای وسیله را رفع کنید. برای اینکار یکی از اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به روز رسانی درایور: برای اینکار روی وسیله کلیک راست کرده و گزینه Update the driver را انتخاب کنید. سپس از دیالوگی که ظاهر می شود، لینک Search automatically for updated driver software را بزنید.
 • درایور موجود را حذف کرده و کامپیوتر را ریستارت کنید: برای حذف وسیله روی آن کلیک راست کرده و سپس گزینه Uninstall device را انتخاب کنید. برای ریستارت کامپیوتر نیز از منوی استارت دستور Power و سپس Restart را بزنید. قبل از اینکه کامپیوتر ریستارت شود، ممکن است ارتباط وسیله دیگری نیز با سیستم قطع شود. مثلا ممکن است کیبورد USB متصل به سیستم کار نکند. اما پس از ریستارت ویندوز و بالا آمدن مجدد، این مشکل برطرف خواهد شد. زیرا ویندوز به طور خودکار درایور دیفالت را برای وسیله نصب می کند.
 • دانلود و نصب درایور جدید: دانلود کردن درایور به روز از وبسایت سازنده و نصب دستی آن ممکن است لازم باشد. برای اینکار پس از دانلود کردن درایور از وبسایت کارخانه سازنده سخت افزار بلوتوث، روی وسیله والد کلیک راست کرده و سپس گزینه Update driver را بزنید. از دیالوگ ظاهر شده گزینه Browse my computer for driver software را انتخاب کنید و سپس در صفحات بعدی مسیر ذخیره فایل درایور جدید را به سیستم بدهید و مراحل نصب را تکمیل کنید.

از کار افتادن بلوتوث بعد از ارتقای ویندوز 10

بعد از ارتقای ویندوز 10 به نسخه جدیدتر، دستگاه بلوتوث از کار افتاده است، چکار کنیم؟ اگر وسیله بلوتوث از پروفایل سفارشی (customized Bluetooth profile) استفاده کند، وسیله ممکن است بعد از به روز رسانی کامیپوتر درست کار نکند. لازم است که وسیله بلوتوث را مجددا با سیستم جفت کنید و بعد از آن استفاده کنید.

بعد از ارتقای ویندوز 10 به نسخه جدیدتر، دستگاه بلوتوث از کار افتاده است، چکار کنیم؟ اگر وسیله بلوتوث از پروفایل سفارشی (customized Bluetooth profile) استفاده کند، وسیله ممکن است بعد از به روز رسانی کامیپوتر درست کار نکند. لازم است که وسیله بلوتوث را مجددا با سیستم جفت کنید و بعد از آن استفاده کنید

اگر وسیله بلوتوث از یکی از پروفایل های پشتیبانی شده بلوتوث (supported Bluetooth profiles) استفاده کند، هنوز بایستی بعد از به روز رسانی یا ارتقاء ویندوز جفت بماند و درست کار کند.

فراموش کردن PIN بلوتوث در ویندوز 10

من شماره PIN یک وسیله جنبی که می خواهم آن را جفت کنم را نمی دانم. چکار کنم؟ اگر PIN دستگاه خود را فراموش کرده اید، بهتر است به دفترچه راهنما یا دستنامه وسیله مراجعه کنید. اغلب شماره پین این وسایل "0000" یا "1234" است. در بعضی از دستگاه ها و قطعه های جنبی شماره PIN روی خود دستگاه با برچسب یا بصورت حک شده قید شده است و می توانید شماره پین را از روی خود وسیله پیدا کنید.

وسیله بلوتوث من جفت شده است، اما کار نمی کند. چطور مشکل را رفع کنم؟

در ویندوز 10 متن وضعیت دستگاه های بلوتوث در کنترل پنل (Settings > Devices > Bluetooth & other devices) تغییر داده شده است. فقط در صورتی وسیله بلوتوث به عنوان Connected نشان داده می شود که حقیقتا در حال استفاده باشد (مثلا اسپیکر بلوتوث به دستگاه وصل بوده و موزیک در حال پخش باشد). وقتی وسیله بلوتوث در حال استفاده نباشد، متن این نشانگر عوض شده و فقط Paired را نشان می دهد.

اگر وسیله بلوتوث شما کار نمی کند، بایستی وسیله را حذف کرده و مجددا جفت کنید. برای اینکار در پنجره تنظیمات بلوتوث وسیله ای که جفت شده است اما درست کار نمی کند را انتخاب کرده و سپس لینک Remove device را بزنید و پیغام تایید را Yes کنید. بعد از آن کامپیوتر را ریستارت کرده و مجددا وسیله را جفت کنید. برای اطلاعات بیشتر طریقه وصل دستگاه بلوتوث به ویندوز و جفت کردن بلوتوث را بخوانید

اگر وسیله بلوتوث شما کار نمی کند، بایستی وسیله را حذف کرده و مجددا جفت کنید. برای اینکار در پنجره تنظیمات بلوتوث وسیله ای که جفت شده است اما درست کار نمی کند را انتخاب کرده و سپس لینک Remove device را بزنید و پیغام تایید را Yes کنید. بعد از آن کامپیوتر را ریستارت کرده و مجددا وسیله را جفت کنید. برای اطلاعات بیشتر طریقه وصل دستگاه بلوتوث به ویندوز و جفت کردن بلوتوث را بخوانید.

رفع مشکل عدم دریافت یا ارسال فایل از طریق بلوتوث

آیا نمی توانید از طریق بلوتوث فایل ارسال کنید؟ آیا نمی توانید از طریق بلوتوث فایل دریافت کنید؟ اگر در اشتراک فایل بر روی بلوتوث کامپیوتر یا لپ تاپ خود در ویندوز 10 مشکل دارید، اقدامات زیر را برای رفع مشکل انجام دهید:

آیا نمی توانید از طریق بلوتوث فایل ارسال کنید؟ آیا نمی توانید از طریق بلوتوث فایل دریافت کنید؟ اگر در اشتراک فایل بر روی بلوتوث کامپیوتر یا لپ تاپ خود در ویندوز 10 مشکل دارید، اقدامات زیر را برای رفع مشکل انجام دهید
 • اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر یا لپ تاپ و دستگاه بلوتوث دیگر با هم جفت (pair) هستند. برای چک کردن این مسئله وارد کنترل پنل ویندوز (Settings) شده و آیکون Devices را بزنید. سپس وارد Bluetooth & other devices شده و اطمینان حاصل کنید که وسیله مورد نظر با ویندوز 10 جفت است و در لیست وسایل بلوتوث وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر طریقه اتصال و جفت کردن وسایل بلوتوث در ویندوز 10 را بخوانید.
 • ویندوز 10 از ویژگی پروفایل اجباری شی بلوتوث (OPP) پشتیبانی می کند، که در زمان ارسال یا دریافت فایل با بلوتوث استفاده می شود. اطمینان حاصل کنید که وسیله ای که به ویندوز 10 جفت کرده و می خواهید توسط آن فایلی دریافت کرده یا ارسال نمایید نیز از پروفایل OPP پشتیبانی می کند. برای اطمینان از این مسئله به وبسایت سازنده بلوتوث مراجعه کنید. برای مشاهده لیست پروفایل های بلوتوث مورد پشتیبانی ویندوز می توانید لیست پروفایل های بلوتوث را بخوانید.
 • برای دریافت فایل لازم است که در صفحه انتظار برای دریافت اتصال در منوی Waiting for connection کامپیوتر باشید. برای رفتن به این صفحه به صورت زیر عمل می شود:
 • 1- از منوی استارت ویندوز 10 گزینه Settings (کنترل پنل) را بزنید. سپس در پنجره ای که باز می شود روی گزینه Devices کلیک کنید. در پنجره بعدی و در ستون سمت چپ گزینه Bluetooth & other devices را انتخاب کنید. حال گزینه Send or receive files via Bluetooth را بزنید.
 • 2- در پنجره Bluetooth File Transfer گزینه Receive files را برای دریافت فایل بزنید. حال با دستگاه بلوتوث دیگر فایل را برای کامپیوتر ارسال کنید.
 • در حین ارسال یا دریافت فایل بایستی هم کامپیوتر یا لپ تاپ و هم وسیله دیگر روشن بوده و وارد حالت انتظار یا خواب نشوند.

افت کیفیت صدای وسیله بلوتوث در زمان اشتراک فایل یا باز بودن تنظیمات بلوتوث؟

وقتی تنظیمات بلوتوث باز است یا در حال اشتراک فایل هستم، کیفیت صدای بلوتوث کم می شود. چطور مشکل افت کیفیت صدای اسپیکر بلوتوث یا هدفون بلوتوث را برطرف کنم؟

وقتی تنظیمات بلوتوث باز است یا در حال اشتراک فایل هستم، کیفیت صدای بلوتوث کم می شود. چطور مشکل افت کیفیت صدای اسپیکر بلوتوث یا هدفون بلوتوث را برطرف کنم

اگر کیفیت صدای اسپیکر بلوتوث در حین پخش موسیقی کم شده یا گت می زند، پنجره تنظیمات بلوتوث را ببندید اگر باز است. حالا دیگر کامپیوتر به دنبال وسایل بلوتوث دیگر نمی گردد، زیرا جستجوی همزمان بلوتوث در حین پخش موزیک می تواند مشکل ساز و کیفیت صدا را کاهش دهد.

همچنین اگر از بلوتوث برای کار دیگری غیر از شنیدن موسیقی استفاده کنید (مثلا ارسال فایل همزمان با گوش کردن موزیک)، مشکل گت زدن یا افت کیفیت وجود دارد.

مشکل کار نکردن اسپیکر بلوتوث در ویندوز 10

موسیقی از اسپیکر بلوتوث متصل به ویندوز 10 من پخش نمی شود، چطور مشکل را رفع کنم؟ ممکن است اسپیکر با کامپیوتر یا لپ تاپ جفت شده باشد، اما وصل نشده باشد. برای رفع این مشکل اقدامات زیر را انجام دهید:

 • اطمینان حاصل کنید که اسپیکر بلوتوث روشن است.
 • در گوشه سمت راست پایین دسکتاپ بر روی نوار ابزار ویندوز روی آیکون ولوم (Volume) صدا کلیک راست کنید و سپس گزینه Playback devices را انتخاب کنید.
 • در برگه Playback گزینه اسپیکر بلوتوث را انتخاب کرده و سپس روی آن کلیک راست کرده و گزینه Connect را بزنید.
 • اسپیکر بلوتوث را مجددا انتخاب کرده و گزینه Set default را انتخاب کنید. حالا بایستی صدای موسیقی را از اسپیکر بلوتوث خود بشنوید.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا