آموزش از بین بردن ویروس New Folder

آیا تا کنون با ویروس نیوفلدر (New Folder) در کامپیوتر خود برخورد کرده اید؟ آیا تا کنون اطلاعات شما خودبخود حذف شده است و بعدا متوجه شده اید که ویروس آنها را مخفی کرده است؟ آیا تا کنون در چرخه تلاش برای حذف ویروس New Folder توسط نرم افزارهای آنتی ویروس مختلف گیر کرده اید؟ درسته! من هم تجربه کرده ام. در این مقاله تلاش می شود در پاسخ به درخواست مارال از انجمن پلکسا، طریقه ریشه کن کردن ویروس New Folder آموزش داده شود.

دستور پخت آش ضد ویروس New Folder

مواد لازم: یک عدد CD سیستم عامل مثل ویندوز XP، ویندوز 7، ویندوز 10 (نوع سیستم عامل فرقی ندارد) که دارای نسخه مینی لایو (Windows Live یا Windows mini live) باشد. من از پک سی دی MRT چند سال پیش استفاده می کنم. یک برگ کاغذ و خودکار

برای حذف کردن ویروس New Folder به صورت دستی بایستی با ویندوز لایو بالا آمده و فایل های آلوده و فایل های ویروس را حذف کرد

فرآیند پخت آش ضد ویروس New Folder در سه گام بحث می شود. دقت کنید که هر یک از این مراحل به اندازه مابقی اهمیت دارد. بنابراین سرسری نگذرید.

گام اول در حذف ویروس New Folder: شناخت سیستم خود

قبل از هر اقدامی سیستم خود را بخوبی بشناسید. این شناخت شامل داده های شخصی مورد نیاز و فایل های سیستمی می باشد. البته اگر کمی تخصصی تر بخواهید برخورد کنید، فرمت پارتیشن ها هم اهمیت دارد. زیرا اگر فرمت پارتیشن های شما NTFS باشد و با بوت ویندوز 98 یا ویندوز میلینیوم بالا بیایید، یا سعی کنید از DOS بوت کنید، آنوقت متاسفانه درایو های شما را نخواهد شناخت. زیرا این بوت ها برای فرمت FAT و FAT32 می باشد.

اگر فایل و پوشه ای روی دسکتاپ سیستم خود دارید، آنها را نیز منتقل کنید. پوشه My document یا در ویندوزهای جدید User files را فراموش نکنید. بررسی کنید و فایل های شخصی را از آنها نیز انتقال دهید. اگر فایلی را قصد دارید منتقل کنید و ویندوز به شما اجازه این کار را نمی دهد، نگران نباشید. فقط اسم و مسیر فایل را در کاغذ خود یاداشت کنید

نگران نباشید. نسخه لایو ویندوز XP به بالا فرمت NTFS را پشتیبانی می کند و براحتی می توانید این فرآیند را انجام دهید.

یکی از مواردی که باید در سیستم خود بشناسید و یاداشت برداری کنید، اسم پوشه فایل هایی است که نیاز دارید و می خواهید از دست ویروس New Folder نجات دهید. پارتیشن های خود را به دقت مرور کنید و اسم پوشه هایی که برایتان مهم است را یادداشت کنید. کلیه فایل های شخصی که در درایو سیستم خود دارید (معمولا درایو سیستم مرسوم پارتیشن C می باشد). اگر هنگام نصب ویندوز قبلی مسیر نصب را تغییر نداده اید، کلیه فایل های شخصی و مورد نیاز و مهم خود را از درایو C به یکی از درایوهای دیگر خود انتقال دهید.

اگر فایل و پوشه ای روی دسکتاپ سیستم خود دارید، آنها را نیز منتقل کنید. پوشه My document یا در ویندوزهای جدید User files را فراموش نکنید. بررسی کنید و فایل های شخصی را از آنها نیز انتقال دهید. اگر فایلی را قصد دارید منتقل کنید و ویندوز به شما اجازه این کار را نمی دهد، نگران نباشید. فقط اسم و مسیر فایل را در کاغذ خود یاداشت کنید.

اگر بخوبی می دانید که کدام فایل ها را نیاز دارید و فایل های مورد نیاز خود را از درایو C به درایو دیگری منتقل کرده اید، حالا به مرحله بعد بروید.

گام دوم در حذف ویروس New Folder: بوت کردن و بالا آمدن با ویندوز لایو یا کامند DOS

گام دوم در پروسه حذف ویروس New Folder بوت کردن از داس یا ویندوز لایو است. همانطور که مستحضر هستید یکی از ضعف های بشر در مبارزه مستقیم با ویروس های کامپیوتری در این است که در قلب ویندوز (رجیستری) ریشه دوانده و زمانی که قصد دارید ویروس را منهدم و حذف کنید، ویندوز به شما چنین اجازه ای را نمی دهد. یا اگر خوش شانس باشید، ویروس را حذف کرده و دفعه بعدی که سیستم را روشن می کنید، هنوز فایل های ویروس سر جای خود هستند.

برای قطع ارتباط بین فایل های آلوده و ویروس با سیستم عامل کامپیوتر خود (ویندوز خود)، لازم است که با سیستم عامل دیگری هارد دیسک خود را بالا بیاورید و آن وقت براحتی تمامی فایل های آلوده را می توانید حذف و منهدم کنید.

برای اینکار بایستی با استفاده از CD ویندوز لایو (در این مطلب منظور از واژه CD هر گونه رسانه ای است که با آن می توانید ویندوز لایو را بالا بیاورید که می تواند شامل سی دی، دی وی دی، فلش مموری و ... باشد). ابتدا CD یا DVD ویندوز خود را در درایو DVD خود گذاشته و سیستم را ریستارت کنید. سپس وارد BIOS سیستم خود شده (با زدن دکمه Delete در کامپیوتر یا دکمه مربوطه در لپ تاپ از قبیل F2) و سیستم را از درایو DVD خود بوت کنید.

کلید میانبر برای دسترسی به منوی بوت سریع (Quick Boot) در دسترس است که معمولا در مادربوردهای ASUS دکمه F8 و در مادربوردهای گیگابایت دکمه F12 یا F10 است. این کلید میانبر را می توانید در صفحه POST سیستم خود (صفحه مشکی زمان روشن کردن سیستم) پیدا کنید. می توانید از این میانبر برای بوت کردن از سی دی استفاده کنید

توجه: در کامپیوتر و لپ تاپ های امروزی یک کلید میانبر برای دسترسی به منوی بوت سریع (Quick Boot) در دسترس است که معمولا در مادربوردهای ASUS دکمه F8 و در مادربوردهای گیگابایت دکمه F12 یا F10 است. این کلید میانبر را می توانید در صفحه POST سیستم خود (صفحه مشکی زمان روشن کردن سیستم) پیدا کنید. می توانید از این میانبر برای بوت کردن از سی دی استفاده کنید.

معمولا CD یا DVD های سیستم عامل ویندوز که حاوی نسخه Windows Live یا Windows Mini هستند، زمانی که بوت می کنیم منویی برای انتخاب نوع سیستم عامل نمایش می دهند. در این منو ویندوز لایو را انتخاب کرده و دکمه Enter را بزنید تا ویندوز لایو بالا بیاید.

اگر این مراحل را با موفقیت طی کرده اید و حالا سیستم شما با ویندوز لایو بالا آمده است، به مرحله بعد بروید.

گام سوم در حذف ویروس New Folder: حذف و ریشه کردن ویروس New Folder

قبل از هر کاری کاغذ یادداشت خود را بررسی کنید. اگر فایلی در درایو C دارید و نتوانسته اید منتقل کنید، حالا وقت آن است. تمامی فایل های مورد نیاز خود را از درایو C به یکی از درایوهای (پارتیشن های) دیگر خود منتقل کنید. دقت داشته باشید که قرار است درایو C (درایو سیستم که ویندوز روی آن نصب است) را فرمت کنید و تمامی اطلاعات آن از بین خواهد رفت.

اگر فایل های مورد نیاز خود را از درایو سیستم خارج کرده اید، دست بکار شوید. اگر من بجای شما باشم، تمامی فلش ها، موبایل، مموری های موجود خودم که حتی یکبار به سیستم آلوده به ویروس متصل کرده ام را همه را در این مرحله به سیستم وصل می کنم.

حالا نوبت منهدم کردن ویروس های سیستم است. مراحل زیر را پشت سرهم و به ترتیب انجام دهید:

1- ابتدا درایو سیستم (C) خود را فرمت کنید. برای اینکار file explorer ویندوز (مای کامپیوتر) را باز کرده و روی درایو C کلیک راست کرده و فرمان Format را انتخاب کنید.

2- بعد از اتمام فرمت درایو C (درایو سیستم) را باز کرده و داخل آن یک پوشه به نام System Volume Information وجود دارد. این پوشه را با زدن دکمه Delete حذف کنید. وقتی این پوشه را حذف کنید، پوشه جدیدی به نام RECYCLE.BIN$ یا هر نام دیگری ظاهر می شود. آن پوشه را نیز حذف کنید. دقت داشته باشید که کلیه محتویات درایو C بایستی حذف شده باشند و کاملا خالی باشد.

پوشه به نام System Volume Information وجود دارد. این پوشه را با زدن دکمه Delete حذف کنید. وقتی این پوشه را حذف کنید، پوشه جدیدی به نام RECYCLE.BIN$ یا هر نام دیگری ظاهر می شود. آن پوشه را نیز حذف کنید. دقت داشته باشید که کلیه محتویات درایو C بایستی حذف شده باشند و کاملا خالی باشد

3- حال مابقی درایوها (پارتیشن های) خود را چک کرده و هر پوشه یا فایلی که جزء لیست یادداشت شما نیست و قبلا با آن برخورد نکرده اید را حذف کنید. زمانی که فایل های یک پارتیشن را حذف می کنید، بایستی داخل تک تک پوشه های آن را چک کرده و تمامی فایل هایی که نمی شناسید، بخصوص فایل هایی که به پسوند .exe ختم می شود، را حذف کنید.

4- بعد از حذف فایل های ناشناس که جزء لیست شما نیستند و قبلا با آنها برخورد نداشته اید، حال نوبت حذف پوشه System Volume Information از تمامی پارتیشن ها است. این پوشه حاوی اطلاعات ریستور سیستم عامل قبلی است. اگر این پوشه حذف نشود، این احتمال وجود دارد که آلودگی قبلی برگردد (البته احتمالش کم است).

5- بعد از حذف پوشه های System Volume Information از تمامی پارتیشن ها حالا نوبت حذف پوشه RECYCLE.BIN$ است. این پوشه را نیز در تمامی پارتیشن های خود حذف کنید.

6- حال اگر تمامی فایل های ناشناس را از پارتیشن ها حذف کرده اید، کلیه فایل هایی که دارای آیکون پوشه زرد رنگ بوده اما به پسوند .exe ختم می شوند، را حذف کرده اید و تنها فایل های شخصی خودتان که قبلا روی هارد خود کپی کرده اید، در سیستم وجود دارد، می توانید با خیال راحت سیستم را ریستارت کرده و ویندوز جدید خود را نصب کنید.

7- اگر فلش مموری یا موبایل خود را نیز به ویندوز لایو متصل کرده اید، حافظه آنها را نیز بررسی کنید و فایل ها و پوشه های اضافه و exe. را حذف کنید. اگر حافظه موبایل یا درایو فلش مموری خود را در مای کامپیوتر نمی بینید، از روی دسکتاپ ویندوز لایو برنامه Mount removeable را اجرا کنید (یکبار دابل کلیک کنید) تا فلش و موبایل را شناخته و مموری آنها را در مای کامپیوتر نمایش دهد.

اگر حافظه موبایل یا درایو فلش مموری خود را در مای کامپیوتر نمی بینید، از روی دسکتاپ ویندوز لایو برنامه Mount removeable را اجرا کنید (یکبار دابل کلیک کنید) تا فلش و موبایل را شناخته و مموری آنها را در مای کامپیوتر نمایش دهد

8- در این مرحله نوبت مرئی کردن فایل های شخصی است که ویروس آنها را مخفی کرده است. این کار بایستی در ویندوز لایو انجام شود. اگر بخواهید بعد از نصب ویندوز آنها را show کنید، متاسفانه امکان ندارد، زیرا گزینه hidden در properties فایل ها و پوشه ها غیر فعال است. برای اینکار روی فایل مخفی کلیک راست کرده و گزینه Reset Attributes را از منوی کلیک راست کلیک کنید. این عمل موجب می شود که پنجره کامند پرامپت (فرمان داس) باز شود. دکمه Y را زده و سپس دکمه Enter صفحه کلید را بزنید. چند لحظه صبر کنید تا پیغام Press any key to continue... ظاهر شود. سپس یکی از دکمه های کیبورد را بزنید تا پنجره کامند پرامپت بسته شود. این پروسه را برای تمامی فایل ها و فلدرهای مخفی شده تکرار کنید.

طریقه شو کردن فایل هایی که توسط ویروس مخفی شده اند  خارج کردن آنها از حالت hidden کافی است در منوی کلیک راست روی Reset Attributes کلیک کنید و فایل را show کنید

خسته نباشید. حالا در نبرد بر علیه ویروس New Folder پیروز شده اید. قابل ذکر است که این پروسه را می توان برای سایر انواع ویروس های کامپیوتری و موبایلی انجام داد. تنها ملزومه آن شناخت فایل های شخصی و مهم خود است که بتوانید بین فایل های خود، فایل های سیستمی، فایل ویروس افتراق قائل شوید.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا