دسکتاپ مجازی در ویندوز 10 – نظم دادن به برنامه ها و بازی های باز

برنامه باز، شلوغی دسکتاپ، مدیریت بازی ها، برنامه های مخفی، مصرف رم و هارد و .... اینها نکاتی است که در زمان کاربری کامپیوتر به ذهن ما می رسد. یکی از مشکلاتی که امروزه کاربران کامپیوتر با آن مواجه هستند لزوم باز نگهداشتن همزمان چندین اپلیکیشن، گیم و برنامه کاربردی است. ساده ترین راه برای سازماندهی برنامه های باز در ویندوز 10 استفاده از دسکتاپ مجازی است. در اینجا طریقه ساخت و استفاده از دسکتاپ مجازی در ویندوز 10 شرح داده می شود.

می خواهم ابتدا دسکتاپ فعلی خودم را شرح دهم. در حال حاضر برنامه میکروسافت آفیس ورد (MS Office Word) باز است که مطلب حاضر را تایپ می کنم. دو نسخه از تلگرام دسکتاپ (Telegram Desktop) باز است که یکی برای تماس با دوستان و یکی برای مسائل کاری استفاده می کنم. برنامه فتوشاپ (Adobe Photoshop) باز است و تصاویر زیر را ویرایش می کنم. برنامه اسنگیت (Snagit) باز است و می خواهم اسکرین کپچر برای این مقاله بگیرم. برنامه کیوت اف تی پی (Cute FTP) باز است و می خواهم مطالب را به هاستینگ سایت منتقل کنم. گوگل کروم (Google Chrome) برای چک ایمیل باز است و مرورگر ادج (MS Edge) برای چک عملکرد وبسایت خودم باز است. حالا هم باید برنامه ویژوال استودیو کد (Visual Studio Code) را باز کنم که بتوانم این مقاله را کد نویسی کنم...

برای ایجاد یک دسکتاپ مجازی جدید، دکمه نمایش وظیفه (Task View) را از نوار ابزار ویندوز انتخاب کنید (یا کلید ترکیبی Windows key + Tab کیبورد را بزنید)

برای مدیریت برنامه های باز در ویندوز 10 بهترین گزینه سازماندهی برنامه ها با استفاده از دسکتاپ مجازی (virtual desktops) است. با استفاده از این برنامه جنبی ویندوز 10 می توان به سادگی همه اپلیکیشن ها و برنامه های باز همزمان مشاهده و مدیریت کرد. برای این کار از دو برنامه جنبی Task View و Snap استفاده می شود. حال به سازماندهی بهتر برنامه ها توسط دسکتاپ مجازی در ویندوز 10 می پردازیم.

هدف از ایجاد دسکتاپ مجازی در ویندوز 10

  1. ایجاد فضای دسکتاپ بیشتر برای گروه بندی پنجره های مرتبط
  2. کمک به پیدا کردن و جابجا کردن پنجره یا گروهی از پنجره ها
  3. فراهم کردن امکان سازماندهی آسان برنامه ها و پنجره ها
  4. کنترل درجه فاصله بین گروه های ایجاد شده برنامه ها

طریقه ایجاد دسکتاپ مجازی در ویندوز 10

برای ایجاد یک دسکتاپ مجازی جدید، دکمه نمایش وظیفه (Task View) را از نوار ابزار ویندوز انتخاب کنید (یا کلید ترکیبی Windows key + Tab کیبورد را بزنید)؛ سپس از گوشه سمت راست پایین صفحه New desktop را انتخاب کنید. می توانید با استفاده از آیکون Task View button دسکتاب های مجازی که ساخته اید را مشاهده کنید و روی تصویر بندانگشتی (thumbnail) دسکتاپ مجازی که می خواهید کلیک کنید.

دکمه نمایش وظیفه را بزنید و روی تصویر بندانگشتی برنامه یا اپلیکیشنی که می خواهید جابجا کنید، کلیک راست کنید. سپس گزینه Move را انتخاب کرده و سپس دسکتاپ مجازی را انتخاب کنید که می خواهید اپ به آن منتقل شود

جابجا کردن یک برنامه از دسکتاپ مجازی به دسکتاپ دیگر

دکمه نمایش وظیفه را بزنید و روی تصویر بندانگشتی برنامه یا اپلیکیشنی که می خواهید جابجا کنید، کلیک راست کنید. سپس گزینه Move را انتخاب کرده و سپس دسکتاپ مجازی را انتخاب کنید که می خواهید اپ به آن منتقل شود. بدین ترتیب برنامه به دسکتاپ مجازی مورد نظر منتقل می شود.

کلیدهای میانبر دسکتاپ مجازی ویندوز 10

برای کاربرانی که به کار با کیبورد عادت دارند، شورت کات های کار با دستکاپ مجازی عبارتند از:

  • WIN + CTRL + LEFT/RIGHT : برگشت به دسکتاپ قبلی یا بعدی
  • WIN + CTRL + D : ایجاد دسکتاپ جدید
  • WIN + CTRL + F4 : بستن دسکتاپ جاری
  • WIN + TAB : باز کردن پنجره نمای وظیفه (task view)

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا