هفت نکته برای رفع مشکل استفاده 100% از هارد دیسک در ویندوز 10

استفاده از سیستم عامل ویندوز 10 برای بیشتر ما آسان است. هرچند رفع مشکلات ویندوز 10 و مشکل زدایی آن چیزی دیگر است. شما ممکن است ندانید که مشکل از کجاست و چطور باید آن را فیکس کرد.

اخیرا کاربران زیادی شاکی هستند که پس از ارتقای ویندوز خود به ویندوز 10، کامیپوتر آنها کندتر عمل می کند. همچنین علاوه بر کند شدن ویندوز 10، دیر بالا آمدن ویندوز 10؛ هارد دیسک فیزیکی آنها به صورت 100% کار می کند .

اگر نمی دانید شما هم چنین مشکلی دارید یا نه، بهتر است مدیر وظیفه ویندوز خود را باز کرده و میزان دیسک مصرفی آن را نگاهی بیاندازید. برای اینکار، کلید ترکیبی Ctrl + Delete + Alt صفحه کلید را بزنید و سپس دستور Task Manager را بزنید یا همانند شکل زیر، بر روی نوار ابزار ویندوز 10 کلیک راست کرده و گزینه Task Manager را انتخاب کنید. سپس در برگه performance میزان کارکرد هارد دیسک خود را ببینید.

ممکن است قبلا با این مشکل مواجه شده و تصور کنید که این مشکل قابل رفع کردن نیست. متاسفانه چنین است! به نظر می رسد که آخرین نسخه ویندوز (Windows 10) دارای مشکلی با عملکرد هارد دیسک است و تا حدودی از درایو فیزیکی کامپیوتر زیاد کار کشیده می شود. این مشکل موجب کند شدن سیستم عامل ویندوز می شود. این مشکل در هر دو نوع هارد دیسک یعنی درایو SSD و درایو HDD دیده می شود.

هفت نکته برای رفع مشکل استفاده 100% از هارد دیسک در ویندوز 10

وقتی مشکل استفاده 100% از هارد دیسک در ویندوز 10 رخ می دهد، همانطور که در تصویر بالا می بینید، ستون disk در مدیر وظیفه task manager ویندوز عدد 100% یا نزدیک به 100 را نشان می دهد، در حالیکه فقط یک یا دو برنامه سبک باز است، یا اصلا برنامه ای باز نیست.

مصرف 100% هارد دیسک یک مسئله آزار دهنده است، زیرا کامپیوتر خیلی کند کار می کند یا حتی هنگ می کند و بی فعالیت می ماند یا لحظاتی فریز می شود و هیچ کاری نمی توان کرد.

متاسفانه خیلی سخت می توان مشخص کرد که چه برنامه یا پروسه ای موجب این مشکل شده است. در اینجا راه حل تشخیص علت این مشکل و رفع آن در ویندوز 10 آموزش داده می شود.

طریقه رفع مشکل مصرف 100% هارد دیسک در مدیر وظیفه ویندوز

خوشبختانه می توان با غیر فعال کردن چند برنامه خودکار داخلی ویندوز مشکل استفاده 100% از هارد دیسک را رفع کرد. کافی است اقدامات زیر را انجام دهید و مصرف هارد دیسک و مموری کامپیوتر خود را کاهش دهید.

1- غیر فعال کردن جستجوی ویندوز

در اینجا طریقه غیر فعال کردن برنامه جستجوی ویندوز (Windows Search) آموزش داده می شود. طبق نظر متخصصان ویندوز، در سیستم عامل ویندوز 10 میکروسافت یک باگ وجود دارد که موجب می شود جستجوی ویندوز به یک حلقه نامحدود تبدیل شود و موتور جستجوی ویندوز به طور مداوم در حال جستجو و ایندکس کردن فایل های سیستم باشد. این مشکل موجب افزایش بار وارده بر درایو فیزیکی سیستم می شود.

برای غیر فعال کردن موقتی موتور جستجوی ویندوز، کلید ترکیبی Windows + X را فشرده و سپس دکمه A را بزنید و در دیالوگی که ظاهر می شود، دکمه Yes را بزنید.

توجه: اگر کنترل حساب کاربری ویندوز UAC را غیر فعال کرده باشید، این دیالوگ ظاهر نمی شود اما موتور جستجوی ویندوز غیر فعال می شود.

برای اطمینان از غیر فعال شدن، از روش دوم غیر فعال کردن جستجوی ویندوز 10 یا سرویس ایندکس ویندوز 10 استفاده کنید. برای اینکار، پنجره کامند پرامپت CMD را باز کنید و دستور زیر را تایپ کنید:

net.exe stop “Windows Search”

حال دکمه Enter را بزنید. باید پیغام موفقیت توقف سرویس جستجوی ویندوز را ببینید (شکل زیر)

غیر فعال کردن جستجوی ویندوز

اگر می خواهید سرویس جستجوی ویندوز به طور دائمی متوقف شود، کلید ترکیبی Windows + R را بزنید تا دیالوگ Run باز شود. سپس دستور زیر را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید.

services.msc

در پنجره سرویس های ویندوز و در ستون Name به دنبال عبارت Windows Search بگردید، روی آن دابل کلیک کرده یا کلیک راست کنید و گزینه Properties را بزنید تا دیالوگ مشخصات آن باز شود. حال در لیست کشویی Startup type گزینه Disabled را انتخاب کرده و دکمه OK را بزنید.

برای اطمینان از فعال نشدن خودکار سرویس جستجو و ایندکس ویندوز 10، در دیالوگ Properties سرویس، برگه Recovery را بزنید و در سه لیست کشویی این برگه گزینه Take no action را انتخاب کنید تا برای همیشه این سرویس غیر فعال شود.

غیر فعال کردن جستجوی ویندوز به طور دائمی

حال سیستم خود را ریستارت کنید و میزان هارد دیسک مصرفی سیستم را بررسی کنید. غیر فعال کردن سرویس جستجوی ویندوز می بایست میزان هارد دیسک مصرفی را کاهش داده و مشکل مصرف 100% هارد دیسک را برطرف کرده باشد، در غیر اینصورت به مرحله بعد بروید.

2- غیر فعال کردن سرویس Superfetch

یکی از دلایل بالا بودن مصرف هارد دیسک در ویندوز می تواند سرویس Superfetch باشد که در ویندوز 10 منابع بیشتری مصرف می کند. آیا می دانید سرویس Superfetch چیست و چه نقشی در ویندوز دارد؟ این سرویس نوعی برنامه مدیریت حافظه در ویندوز 10 است. مطالعه کارکرد و وظایف سرویس Superfetch برای آشنایی بیشتر با این سرویس را به شما پیشنهاد می کنیم.

می توانید با دستور زیر از طریق کامند پرامپت این سرویس را غیر فعال کنید:

net.exe stop superfetch

اجرای این دستور موجب می شود که این سرویس بطور موقت متوقف شود و می توانید برای تست از این روش استفاده کنید.

غیر فعال کردن سرویس Superfetch

برای متوقف کردن دائمی سرویس Superfetch بهتر است از برنامه سرویس ویندوز استفاده کنید که در بالا شرح داده شد. برنامه را باز کرده و در ستون Name به دنبال گزینه Superfetch باشید. سپس روی آن کلیک راست کرده یا دابل کلیک کنید و در جعبه کشویی Startup type گزینه Disabled را انتخاب کرده و دکمه Ok کنید.

برای اطمینان از فعال نشدن خودکار سرویس Superfetch ویندوز 10، در دیالوگ Properties سرویس، برگه Recovery را بزنید و در سه لیست کشویی این برگه گزینه Take no action را انتخاب کنید تا برای همیشه این سرویس غیر فعال شود.

حال مدیر وظیفه سیستم خود را چک کنید و ببینید مصرف هارد دیسک کاهش یافته است یا خیر. در غیر اینصورت به مرحله بعد بروید!

3- اسکن هارد دیسک از کامند پرامپت

برای شروع، کامند پرامپت (CMD) را به صورت مدیر باز کنید. برای اینکار کلید ترکیبی Windows + X را زده و سپس دکمه A را بزنید یا گزینه Command Prompt (Admin) را از منوی ظاهر شده انتخاب کنید و دیالوگی که باز می شود را Yes کنید.

در پنجره کامند پرامپت دستور زیر را تایپ کنید:

chkdsk.exe /f /r

دقت کنید که قبل از اسلش بایستی یک فاصله بزنید. حال دکمه Enter را بزنید تا اسکن هارد دیسک شروع شود.

اسکن هارد دیسک از کامند پرامپت

گاهی اوقات به دلایل خاص مثل آلوده بودن سیستم یا فعال بودن برنامه های خاص، سیستم به ریستارت برای شروع اسکن نیاز دارد. در این صورت دکمه Y کیبورد را بزنید تا سیستم ریستارت شده و با بالا آمدن ویندوز اسکن انجام شود.

توجه: اگر همه درایوهای شما اسکن نشد که در نتیجه نوع پارتیشن بندی هارد و تنظیمات سیستم گاهی رخ می دهد، دستور فوق را بایستی بعد از تغییر مسیر جاری کامند پرامپت اجرا کنید. مثلا برای اسکن درایو d بایستی ابتدا d: را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید تا مسیر جاری کامند پرامپت به درایو d تبدیل شود و بعد دستور اسکن را اجرا کنید.

4- بازنشانی حافظه مجازی در ویندوز 10

حافظه مجازی ویندوز از هارد دیسک به عنوان RAM استفاده می کند. وقتی که RAM سیستم بطور کامل اشغال شود و 100% در حال استفاده باشد، ویندوز از درایو سیستم استفاده کرده و فایل های موقتی را در حافظه مجازی ذخیره می کند و در زمان نیاز به RAM سواپ می کند. بنابراین در عمل حافظه مجازی ویندوز نوعی پارتیشن هارد دیسک است که در نقش RAM عمل می کند، علیرغم اینکه عملکرد آنها یکسان نیست.

حافظه مجازی به صورت فایل pagefile.sys در هارد دیسک شما ذخیره می شود و اگر به هر دلیلی این فایل دچار مشکل شود، مشکل استفاده 100% از هارد دیسک در ویندوز 10 رخ می دهد. به همین دلیل لازم است که تنظیمات حافظه مجازی سیستم خود را بازنشانی یا تنظیم مجدد کنید تا مطمئن شوید حافظه مجازی کافی بوده و درست عمل می کند.

  1. برای بازنشانی حافظه مجازی کلید ترکیبی Windows + E کیبورد را فشرده و سپس در ستون سمت چپ اکسپلورر (مای کامپیوتر) که ظاهر میشود، به دنبال نام سیستم خود باشید (اگر نام سیستم را عوض نکرده باشید، معمولا نام سیستم This PC است).
  2. روی نام سیستم کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.
  3. در پنجره مشخصات سیستم و در ستون سمت چپ گزینه Advanced system settings را کلیک کنید.
  4. در برگه Advanced و بخش Performance دکمه Settings را کلیک کنید.
  5. در دیالوگ Performance option که باز می شود، مجددا برگه Advanced را زده و در بخش Virtual memory دکمه Change را بزنید.
  6. اطمینان حاصل کنید که گزینه Automatically manage paging file size for all drives تیک خورده باشد.

بازنشانی حافظه مجازی در ویندوز 10

برای تست تاثیر حافظه مجازی ویندوز بر مشکل استفاده 100% از هارد دیسک در ویندوز 10 می توانید تیک این گزینه را برداشته و سپس در پایین دیالوگ گزینه No paging file را انتخاب کنید و دکمه OK را بزنید (شکل زیر). سپس کامپیوتر خود را ریستارت کرده و نتیجه را بررسی کنید.

تست تاثیر حافظه مجازی ویندوز

5- حذف تمامی فایل های موقتی ویندوز

قویا توصیه شده است که بطور دوره ای تمامی فایل های موقتی ویندوز حذف شده و سپس کامیپوتر ریبوت شود. در انجمن میکروسافت ویندوز به کرات مشاهده می کنیم که برای رفع مشکلات مختلف ویندوز از جمله مشکل استفاده 100% از هارد دیسک ، حذف فایل های موقتی پیشنهاد شده است.

برای حذف فایل های موقتی به روش زیر عمل کنید:

دکمه ترکیبی Windows + R کیبورد را بزنید تا دیالوگ Run باز شود و سپس دستور temp را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید.

حذف تمامی فایل های موقتی ویندوز

حالا تمامی فایل های موجود در پوشه temp را انتخاب کرده و دکمه delete کیبورد را بزنید. بعد از حذف شدن فایل ها سیستم خود را ریبوت کنید. همین!

انگاری به همین آخر جمله شک دارید. درسته! ویندوز 10 دارای پوشه های temp متعددی است، بخصوص اگر تنظیمات دیفالت سیستم را دستکاری کرده باشید. پس بهتر است پس از حذف فایل های موجود در پوشه تمپ دایرکتوری ویندوز، فایل های مخفی سیستم خود را show کرده و سپس عبارت temp را در درایو C خود جستجو کنید و تمامی فلدرهایی که با نام temp ظاهر می شوند را یکی یکی انتخاب کرده و فایل های داخل آنها را حذف کنید. همین!

6- غیر فعال کردن موقت نرم افزار آنتی ویروس

اگر از برنامه های آنتی ویروس، ضد بد افزار یا امنیت اینترنت استفاده می کنید، توصیه می شود که موقتا آنها را غیر فعال کرده و عملکرد هارد دیسک خود را بررسی کنید و اگر مشکل استفاده 100 درصد از هارد دیسک هنوز وجود داشت، آنها را دوباره فعال کنید.

اگر علت مشکل برنامه آنتی ویروس بود، بهتر است برنامه را حذف کرده و برنامه جدیدی نصب کنید. اگر از برنامه خاصی استفاده نمی کنید و تنها از Windows Defender ویندوز 10 استفاده می کنید، این برنامه را نیز غیر فعال کرده و تست کنید. عده ای گزارش کرده اند که این نرم افزار می تواند در مواردی مصرف I/O و شبکه زیادی داشته باشد که ممکن است استفاده 100% هارد دیسک نیز جز آنها باشد.

برای غیر فعال کردن ویندوز دفندر (Windows Defender)، از منوی استارت وارد کنترل پنل (Settings) شده و آیکون Update & security را کلیک کنید و سپس در ستون سمت چپ پنجره گزینه ویندوز دفندر را انتخاب کنید.

غیر فعال کردن موقت نرم افزار آنتی ویروس

حال هر دوی گزینه های Real-time protection و Cloud-based protection را خاموش (off) کنید.

وضعیت مصرف هارد دیسک و مشکل را بررسی کنید و دوباره این گزینه ها را فعال کنید. اگر علت مشکل این برنامه باشد، بایستی سیستم خود را با یک برنامه آنتی ویروس به روز اسکن کنید.

7- تغییر تنظیمات گوگل کروم و اسکایپ

من خودم هم این روش را تست کرده ام. بعد از تغییر تنظیمات زیر در برنامه های گوگل کروم و اسکایپ، مشکل مصرف 100% هارد دیسک ویندوز 10 مرتفع شده است و عملکرد سیستم نرمال شده است. بنابراین اگر علت مشکل هیچکدام از موارد فوق نبود، این روش را امتحان کنید.

الف: گوگل کروم

به منوی گوگل کروم رفته و تنظیمات برنامه را باز کنید. سپس گزینه Show advanced settings را در پایین صفحه مرورگر بزنید. در بخش Privacy، تیک گزینه Prefetch resources to load pages more quickly را بردارید.

ب: اسکایپ

مسیر زیرا را طی کنید تا به فایل Skype.exe برسید. سپس روی آن کلیک راست کرده و گزینه Properties را بزنید.

C:\Program Files (x86)\Skype\Phone\

در مرحله بعد برگه Security را انتخاب کرده و دکمه Edit را بزنید.

از لیست Groups or user names گزینه ALL APPLICATION PACKAGES را انتخاب کرده و گزینه Write را چک کنید که به Allow ست شده باشد، که به اسکایپ اجازه می دهد فایل های موقت خود را روی هارد دیسک بنویسد.

سپس دکمه OK را کلیک کنید. حال به مدیر وظیفه (Task Manager) ویندوز برگشته و مصرف هارد دیسک را چک کنید، آیا هنوز مصرف بالا است؟

نکته: بایستی افزونه flash گوگل کروم را غیر فعال کنید زیرا گاهی این برنامه مقدار زیادی از منابع سیستم را اشغال می کند.

نتیجه گیری

بطور معمول کامپیوتر نباید هرگز از هارد دیسک 100% استفاده کند . اگر اقدامات فوق مشکل مصرف 100% هارد دیسک را رفع نکرد، احتمالا مشکل سخت افزاری دارید. شاید هارد دیسک شما خیلی کهنه است و کیفیت را از دست داده است و باید تعویض شود.

گاهی علت مصرف بالای هارد دیسک می تواند دیفرگ درایو باشد. در درایو های امروزی و بخصوص هاردهای SSD دیگر نیازی به این عمل نیست و می توانید با فشار کلید ترکیبی Windows + Q کیبورد و تایپ کردن Task Scheduler در سرچ باکس، این برنامه را باز کرده و گزینه disk defrag task را غیر فعال کنید.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا