پنج فرمانی که می توان در پرامپت داس اجرا کرد و احتمالا از آن خبر ندارید

پنج فرمانی که می توان در پرامپت داس اجرا کرد و احتمالا از آن خبر ندارید

معمولا این روزها بخاطر مشکلات شبکه، مشکلات اتصال به اینترنت، تنظیمات مودم و وایفای،رفع خطاهای مرورگر، افزایش سرعت ویندوز 10؛ زیاد از فرمان داس یا کامند پرامپت (command prompt) استفاده می شود. در اینجا پنج فرمان را معرفی می کنیم که ممکن است از آن اطلاع نداشته باشید. برای باز کردن کامند پرامپت کافی است عبارت cmd را در کادر جستجوی نوار ابزار ویندوز 10 بر روی دسکتاپ گوشه سمت راست تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید.

1- کپی کردن خروجی پرامپت داس در کلیپبورد ویندوز

خیلی مواقع ما از دستور ipconfig استفاده می کنیم (مثلا برای حذف درایور و ریست کارت شبکه کامپیوتر)، تنها بخاطر اینکه به کپی و درج خروجی این فرمان نیاز داریم. دیگر لازم نیست که فرمان را چندین بار اجرا کرده و هر بار یک بخش آن را کپی کنید. کافی است یکبار دستور زیر را اجرا کرده و کل خروجی اجرای فرمان ipconfig را در کیپبورد کپی کنید و هر جایی که نیاز دارید درج کنید.

ipconfig | clip

توجه: این فرمان در تمامی برنامه های اجرای فرمان داس کار می کند و ربطی به سیستم عامل یا نوع پرامپت ندارد، مثلا در کامند پرامپت ویندوز، کنسول لینوکس، یا پنجره SSH

کپی کردن خروجی پرامپت داس در کلیپبورد ویندوز

2- باز کردن کامند پرامپت از داخل پوشه

راه های متعددی برای باز کردن کامند پرامپت یا پنجره فرمان داس ویندوز و یا سیستم های عامل دیگر وجود دارد. مثلا می توان پرامپت داس یا کامند پرامپت را از داخل منوی استارت باز کرد؛ یا می توان در جعبه جستوی نوار ابزار دسکتاپ عبارت CMD را تایپ کرد و کامند پرامپت را باز کرد.

اما این اقدامات کامند پرامپت را در ریشه باز می کند و بایستی بارها از دستور cd استفاده کنیم تا به پوشه مورد نظر برسیم. برای جلوگیری از این همه تلاش، می توانیم پرامپت داس را از داخل پوشه باز کنیم. تمام کاری که باید انجام دهید، باز کردن ویندوز اکسپلورر یا فایل اکسپلورر (به قولی مای کامیپوتر) و رفتن به پوشه مورد نظر است. سپس کلید shift کیبورد را نگهداشته و روی پوشه مورد نظر کلیک راست می کنیم. در منوی کشویی باز شده، گزینه Open command window here را می زنیم.

باز کردن کامند پرامپت از داخل پوشه

3- تکرار دستورات قبلی

گاهی به دلایل مختلف به دستورات قبلی که در پرامپت داس اجرا کرده ایم، نیاز پیدا می کنیم. مثلا اگر بخواهیم dns را بازنشانی کنیم، بایستی یک سری دستورات را پشت سرهم اجرا کنیم و حال می خواهیم صحت توالی اجرای دستورات را چک کنیم. اما برگشتن به عقب و مشاهده تک تک دستورات کاری مشکل است، بنابراین کافی است از فرمان doskey همراه با کلمه history استفاده کنیم و کامند پرامپت کلیه دستوراتی که در این جلسه اجرا کرده ایم را لیست می کند.

doskey /history

تکرار دستورات قبلی

4- تغییر مسیر جاری کامند پرامپت

حتما تجربه کرده اید که برای تغییر مسیر جاری در کامند پرامپت بایستی چندین بار از دستور cd.. یا cd در پرامپت داس استفاده کنیم. اما راه ساده تر تغییر مسیر جاری در کامند پرامپت کشیدن و رها کردن فایل آن مسیر است. مسیری که لازم داریم را در اکسپلورر باز کرده و سپس پوشه مورد نظر را با کلیک چپ ماوس نگهداشته و در داخل پنجره کامند پرامپت رها می کنیم. بدین ترتیب مسیر جاری کامند پرامپت به مسیر فایل یا پوشه رها شده تغییر می کند. توجه داشته باشید که بایستی ابتدا دستور CD را تایپ کرده و سپس فلدر مورد نظر را در پرامپت داس رها کنید. به هر حال این تکنیک را می توان برای فرمان های زیاد دیگری نیز استفاده کرد و کافی است فرمان را تایپ کرده و فایل مورد نظر را در داخل پرامپت داس رها کنیم.

توجه: در ویندوز 10 اگر بخواهیم از درایوی به درایو دیگر برویم، بایستی بعد از رها کردن فلدر در داخل کامند پرامپت، دکمه Enter کیبورد را زده و سپس یکبار وارد درایو مربوطه بشویم (تصویر زیر). همانطور که در تصویر می بینیم، از درایو D پوشه ای به داخل کامند پرامپت رها می شود، در حالی که مسیر جاری درایو C است، بنابراین بعد از رها کردن، یکبار دستور D: اجرا می شود و بعد از زدن دکمه Enter، مسیر جاری به مسیر فلدر رها شده تغییر می کند.

تغییر مسیر جاری کامند پرامپت ویندوز

5- اجرای چند فرمان در یک خط

نکته نهایی اجرای چندین فرمان در یک خط و یکباره است. برای اینکار کافی است که فرمان ها را با دو تا حرف & به هم متصل کنیم. بدین ترتیب فرامین با هم اجرا می شوند. اینکار را می توان برای هر تعداد فرمان که دوست دارید انجام دهید. فرمان ها به ترتیب تایپ شدن در کامنت پرامپت اجرا می شوند.

ipconfig && netstat

اجرای چند فرمان در یک خط

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا