آموزش ویروس یابی ویندوز 10

ویروس، بد افزار و سایر نرم افزارهای ناخواسته می توانند کامپیوتر را آلوده و کند کنند. سایر علائم آلودگی ویروسی کامپیوتر شامل ظاهر شدن پیام های پاپ آپ ناخواسته، اجرای خودکار و غیر منتظره برنامه ها، صدای فعال بودن مداوم هارد دیسک و ظاهر شدن آیکون های ناشناخته و جدید است.

آموزش ویروس یابی ویندوز 10

بهترین راه برای رفع مشکل برنامه های ویروسی و بدافزارها این است که از اجرای آنها توسط نرم افزارهای ضد بدافزار و ویروس کش جلوگیری کنیم و این برنامه ها رو به روز و آپدیت نگه داریم. حتی اگر احتیاطات لازم را بعمل آورید، هنوز ممکن است کامپیوتر شما ویروسی و آلوده شود.

ویندوز 10 به صورت سرخود یک برنامه ضد ویروس و بدافزار به نام Windows Defender دارد که می توانید آن را اجرا کرده و سیستم خود را اسکن کنید.

توجه: اگر نرم افزار امنیتی یا آنتی ویروس خاصی را در کامپیوتر خود نصب کرده اید، برای یادگیری اسکن سیستم با آن برنامه، به راهنمای برنامه مراجعه کنید. در اینجا روش کار با ویندوز دفندر بحث می شود.

طریقه اسکن ویروس با برنامه Windows Defender ویندوز 10

 1. برای باز کردن برنامه Windows Defender ویندوز 10 مسیر زیر را طی کنید:
  Start > Settings > Update & security > Windows Defender > Open Windows Defender
 2. ابتدا برگه Update و سپس Update Definitions را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که آخرین و به روز ترین فایل تعریف ویروس و بدافزار را دارید و برنامه به روز است.
 3. حال برگه Home را انتخاب کرده و دکمه Scan Now را بزنید، سپس منتظر بمانید تا اسکن سیستم تمام شود.
 4. با توجه به نتیجه اسکن یکی از موارد زیر را انجام دهید:
  • اگر Windows Defender ویروس یا بدافزاری پیدا کرد و نمی توانست آن را حذف کند یا به قرنطینه منتقل کند، با ساپورت میکروسافت تماس بگیرید.
  • اگر ویروسی یافت نشد، کامیپوتر را ریستارت کرده و سعی کنید عملکرد سیستم را بررسی کنید، آیا مشکل برطرف شده است.

توجه: اگر Windows Defender باز نمی شود، به روز نمی شود، نمی تواند فایل تعریف ویروس را به روز کند، اسکن نمی کند یا با هر مشکلی مواجه هستید، سعی کنید Windows Defender را در حالت آفلاین باز کنید که در زیر شرح داده شده است.

طریقه اسکن آفلاین با Windows Defender

 1. برنامه یا اسناد باز خود را ذخیره کرده و ببندید.
 2. از مسیر زیر ویندوز دفندر را باز کنید:
  Start > Settings > Update & security > Windows Defender
 3. حال دکمه Scan Offline را بزنید.

کامپیوتر ریستارت خواهد شد و اسکن آفلاین سیستم شروع می شود. اسکن ممکن است حدود 15 دقیقه یا بیشتر طول بکشد و مجددا سیستم ریستارت خواهد شد.

حال سیستم خود را بررسی کنید و اگر هنوز مشکل وجود دارد، گام بعد را انجام دهید.

اگر این عمل به بهبود سرعت کامپیوتر و عملکرد ویندوز کمک نکرد، سایر روش های افزایش سرعت ویندوز و عملکرد کامپیوتر را بخوانید. در این مقاله ده تکنیک افزایش سرعت ویندوز و رفع مشکل دیر بالا آمدن ویندوز بحث شده است.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا