آموزش غیرفعال کردن برنامه های مخفی ویندوز 10

وقتی کامپیوتر را روشن می کنیم، تعدادی از برنامه ها بطور خودکار باز شده و در پس زمینه ویندوز فعال هستند. می توانید اینگونه برنامه ها را که نیاز ندارید، غیر فعال کنید تا زمان بالا آمدن سیستم بطور خودکار اجرا نشوند.

طریقه یافتن برنامه هایی که اتوماتیک اجرا می شوند

بسیاری از برنامه ها طوری طراحی شده اند که با بالا آمدن ویندوز به طور خودکار باز می شوند. سازندگان نرم افزاری برنامه هایی را می سازند که در پس زمینه فعال بوده و شما اجرای آنها را نمی بینید، اما وقتی می خواهید از آن برنامه ها استفاده کنید، خیلی سریع باز می شوند چون از قبل آمادگی ایجاد کرده اند. این برنامه های مفید که معمولا زیاد از آنها استفاده می کنید را نباید غیر فعال کنید، اما برنامه هایی که بندرت استفاده می کنید و بالا آمدن و عملکرد ویندوز را کند می کنند، را باید غیر فعال کنید.

طریقه یافتن برنامه هایی که اتوماتیک اجرا می شوند

گاهی با نگاه کردن به آیکون برنامه در بخش تذکره ویندوز در سمت راست پایین صفحه نمایش و نزدیک ساعت ویندوز، می توانید بگویید که کدام برنامه ها خودکار فعال شده اند. ابتدا این بخش از نوار ابزار را چک کنید و برنامه هایی که خودکار اجرا شده اند را مشخص کنید. اگر می خواهید نام برنامه را بفهمید، کافی است نشانگر ماوس را روی آیکون برنامه نگهدارید، نام برنامه و شاید هم با کمی توضیحات ظاهر می شود. اطمینان حاصل کنید که گزینه Show hidden icons را فعال کرده باشید، بطوری که برنامه اضافه ای را نادیده نگیرید.

 طریقه یافتن برنامه هایی که اتوماتیک اجرا می شوند

تصویر ناحیه تذکر ویندوز در حالی که مکان نمای ماوس روی آیکون show hidden icons است.

اما با چک کردن این ناحیه و غیر فعال کردن برنامه هایی که بطور خودکار باز شده و در این ناحیه دیده می شوند، هنوز برنامه های دیگری وجود دارد که حین فعال شدن آیکونی در این ناحیه ندارند.

برای غیر فعال کردن برنامه هایی که بطور خودکار باز می شوند، اقدامات زیر را انجام دهید:

  1. کلید ترکیبی Ctrl + Alt + Delete را زده و سپس گزینه Task Manager را انتخاب کنید. می توانید در نوار ابزار ویندوز بر روی دسکتاپ خود کلیک راست کرده و گزینه Task Manager را بزنید.
  2. در دیالوگ مدیر وظیفه ویندوز گزینه More details را در گوشه سمت چپ پایین دیالوگ کلیک کنید. سپس برگه Startup را انتخاب کنید.
  3. برای توقف اجرای خودکار برنامه ها در زمان بالا آمدن ویندوز، روی برنامه کلیک راست کرده و از منوی کشویی که ظاهر می شود، دستور Disable را کلیک کنید.
  4. اگر مطمئن نیستید یا برنامه ای را نمی شناسید، روی آن کلیک راست کرده و گزینه Properties را بزنید و مشخصات برنامه را مطالعه کنید.
  5. بعد از غیر فعال (Disable) کردن برنامه های موجود در استارت آپ ویندوز، کامیپوتر را ریستارت کنید و عملکرد سیستم را بررسی کنید.

توجه: اگر برنامه ای را غیر فعال کردید اما بعد از بالا آمدن ویندوز مجددا اجرا شد، بایستی به وجود ویروس و بدافزار شک کنید و سیستم خود را ویروس یابی کنید که در گام بعدی شرح داده می شود.

اگر این عمل به بهبود سرعت کامپیوتر و عملکرد ویندوز کمک نکرد، سایر روش های افزایش سرعت ویندوز و عملکرد کامپیوتر را بخوانید. در این مقاله ده تکنیک افزایش سرعت ویندوز و رفع مشکل دیر بالا آمدن ویندوز بحث شده است.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا