آموزش چک حافظه مصرفی ویندوز 10

وقتی سیستم کند می شود، معمولا مصرف حافظه (RAM) زیاد شده است. بنابراین اولین کار بررسی مقدار حافظه ای است که در حال حاضر در حال استفاده است. برای تعیین میزان حافظه مصرفی سیستم، از برنامه جانبی مدیریت وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 استفاده می شود.

آموزش چک حافظه مصرفی ویندوز 10

برای بررسی حافظه و حافظه مصرفی به شیوه زیر عمل کنید:

 1. کلید ترکیبی Ctrl + Alt + Delete کیبور را با هم بزنید و سپس گزینه Task Manager را انتخاب کنید.
 2. در مدیر وظیفه ویندوز، برگه More details را انتخاب کرده، سپس برگه Performance را بزنید و بعد کادر Memory را کلیک کنید.
 3. ابتدا بررسی کنید که در مجموع چقدر حافظه در اختیار سیستم است و چه مقدار از این حافظه در حال استفاده است.

آموزش چک حافظه مصرفی ویندوز 10

 1. کل حافظه موجود سیستم
 2. حافظه در حال استفاده (مصرفی)

اگر همیشه مصرف رم سیستم شما زیاد است، بهتر است رم اضافه کنید، بخصوص اگر سیستم شما 1 یا 2 گیگابایت رم دارد که برای ویندوز 10 معمولا کم است. اطلاعات مربوط به رم سیستم خود را می توانید در مدیر وظیفه ویندوز ببینید.

آموزش چک حافظه مصرفی ویندوز 10

 1. نوع حافظه مورد استفاده
 2. سرعت رم
 3. درگاه رم (اسلات) مورد استفاده

اگر می خواهید در مورد رم مورد نیاز ویندوز 10 اطلاعات دقیق داشته باشید، رم مورد نیاز ویندوز 10 به صورت زیر است:

 • برای ویندوز 10 (32 بیتی) حداقل رم مورد نیاز 1 گیگابایت است. ویندوز تن 32 بیت روی سیستمی با یک گیگابایت رم کار می کند، اما بهتر است حداقل 2 گیگابایت رم داشته باشید. برای عملکرد بهتر حداقل 3 گیگابایت حافظه رم به سیستم خود اضافه کنید.
 • برای ویندوز 10 (64 بیتی) حداقل رم مورد نیاز 2 گیگابایت است اما بهتر است 4 گیگابایت رم داشته باشید. ویندوز تن 64 بیتی روی سیستمی که 6 گیگابایت رم دارد، خیلی خوب عمل می کند.

استفاده از ReadyBoost برای بهبود عملکرد ویندوز

همانند نسخه های قبلی ویندوز، ویندوز 10 نیز دارای ReadyBoost است. ReadyBoost به شما اجازه می دهد از درایو جدا مثل فلش درایو یا مموری کارت برای بهبود عملکرد کامپیوتر خود استفاده کنید، بدون اینکه مجبور باشید پشت کامپیوتر خود را باز کنید. برای استفاده از ReadyBoost شما به یک فلش درایو یا مموری کارت نیاز دارید که حداقل 500 مگابایت ظرفیت آزاد داشته باشد و نرخ انتقال داده آن بالا باشد. معمولا فلش های امروزی همگی مناسب هستند. اگر با برنامه ReadyBoost آشنا نیستید، حتما مقاله راهنمای تصویری استفاده از ReadyBoost برای تقویت عملکرد کامپیوتر را بخوانید.

برای استفاده از ReadyBoost:

 1. فلش درایو یا مموری کارت خود را از طریق درگاه USB به کامپیوتر وصل کنید.
 2. در نوار ابزار، فایل اکسپلورر را نتخاب کنید (my computer را باز کنید).
 3. آیکون فلش درایو یا مموری کارت را انتخاب کرده و کلیک راست کنید، سپس گزینه Properties را انتخاب کنید.
 4. در پنجره Properties باز شده، برگه ReadyBoost را انتخاب کنید و سپس گزینه Use this device را انتخاب کنید. ممکن است چند لحظه طول بکشد تا ویندوز فلش یا مموری شما را خوانده و مشخصات آن را نمایش دهد. اگر فلش یا مموری وصل شده به کامپیوتر برای اینکار مناسب نباشد، ویندوز به شما پیغام خواهد داد.
 5. بعد از اینکه ویندوز مقدار فضای آزاد فلش یا مموری برای بهبود حافظه کامپیوتر را نمایش داد، دکمه OK را بزنید تا ویندوز فضای موجود را رزرو کرده تا ReadyBoost بتواند از آن استفاده کند.

وقتی فلش یا مموری را در فایل اکسپلورر یا مای کامپیوتر سیستم خود باز می کنید، حاوی یک فایل به نام ReadyBoost.sfcache خواهد بود. این فایل نشان می دهد که چه مقدار از فضای رزرو شده برای ReadyBoost استفاده خواهد شد.

توجه: اگر ویندوز شما بر روی هارد SSD نصب است، نمی توانید از ReadyBoost استفاده کنید، چون درایوهای SSD خودشان به اندازه کافی سریع هستند و به استفاده از ReadyBoost نیاز ندارند.

تغییر اندازه پیج فایل برای بهبود عملکرد ویندوز

پیج فایل (paging file) محدوده ای از هارد دیسک است که ویندوز به عنوان حافظه از آن استفاده می کند. هر چه سایر فایل پیجینگ بزرگتر باشد، عملکرد کامپیوتر بیشتر بهینه خواهد شد.

 1. روی آیکون کامپیوتر (This PC) خود کلیک راست کرده و گزینه properties را انتخاب کنید. در ستون سمت چپ کناری پنجره ای که باز می شود و مشخصات سیستم را نمایش می دهد، گزینه advanced system settings را کلیک کنید.
 2. حال پنجره مشخصات سیستم (System Properties) باز می شود. در این دیالوگ برگه Advanced را انتخاب کنید. سپس در گروه performance کلید Settings را بزنید.
 3. حال دیالوگ تنظیمات پیشرفته سیستم با نام دیالوگ Performance Options باز می شود. در این دیالوگ نیز برگه Advanced را انتخاب کنید و سپس در بخش حافظه مجازی دکمه Change را بزنید.
 4. ابتدا تیک چک باکس Automatically manage paging file size for all drives را بردارید. این گزینه موجب می شود که ویندوز بطور خودکار سایز پیج فایل را تعیین کند و تنظیمات شما موثر نخواهد بود.
 5. حال گزینه Custom size را انتخاب کرده و سایز مورد نظر (به مگابایت) را وارد کرده و مقدار بیشینه (maximum size) را نیز در کادر مربوطه وارد کنید.
 6. دکمه Set را زده و سپس دکمه OK را بزنید.
 7. کامیپوتر خود را ریستارت کنید.

حال سیستم خود را تست کنید و بررسی کنید که سرعت عمل ویندوز بهتر شده است یا نه، اگر خیر، به مرحله بعد بروید.

اگر این عمل به بهبود سرعت کامپیوتر و عملکرد ویندوز کمک نکرد، سایر روش های افزایش سرعت ویندوز و عملکرد کامپیوتر را بخوانید. در این مقاله ده تکنیک افزایش سرعت ویندوز و رفع مشکل دیر بالا آمدن ویندوز بحث شده است.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا