ده نکته برای افزایش سرعت ویندوز 10

تصویر دسکتاپ ویندوز

کامپیوتر پر سرعتی دارید؟ حین بازی سرعت کامپیوتر شما کم می شود؟ می خواهید سرعت کامپیوتر خود را زیاد کنید؟ آیا کند شدن ویندوز 10 موجبات حالگیری است؟ خوب بهتر است پیشنهادات زیر را انجام دهید و سرعت ویندوز 10 کامپیوتر خود را کلی زیاد کنید. نکات و پیشنهادات به ترتیب انجام لیست شده است. بنابراین بایستی از نکته 1 شروع کرده و تا آخر همه را گام به گام انجام دهید تا زمانی که به سرعت مطلوب ویندوز 10 خود دست یابید. این پیشنهادات نوعی مشکل گشایی است و بعد از انجام هر مرحله باید عملکرد کامپیوتر را تست کنید و اگر هنوز کند بود، به مرحله بعد بروید.

راه های افزایش سرعت ویندوز 10

یکی از بهترین راه های استفاده بهتر و سریعتر از کامپیوتر نصب آخرین نسخه ویندوز 10 است. وقتی سیستم عامل خود را به روزرسانی می کنید، ویندوز به طور خودکار درایورهای شما را چک می کند و آخرین نسخه درایور را برای شما نصب می کند، که می تواند کمک زیادی به عملکرد کامپیوتر شما باشد و سرعت کامپیوتر را زیاد کند.

ادامه مطلب - طریقه آپدیت کردن ویندوز

اگر برنامه ها، اپلیکیشن یا مرورگر وب زیادی باز باشد، کامپیوتر کند خواهد شد. اگر این مسئله رخ داده است، کامپیوتر خود را ریستارت کنید و سپس تمامی برنامه ها و اپ ها و پنجره هایی که استفاده نمی کنید، را ببندید.

گاهی اوقات برنامه ای نصب می کنید که برای نسخه های قبلی ویندوز نوشته شده است، اما هنوز روی ویندوز 10 نیز خوب کار می کند، اما این برنامه ها ممکن است پی سی شما را کند بکنند. اگر این مسئله پس از باز کردن برنامه خاصی رخ می دهد، یا برنامه خاصی شدیدا سرعت ویندوز را کاهش می دهد، وبسایت شرکت نرم افزار را چک کنید و نسخه بروز آن را تهیه کنید، یا برنامه رفع مشکل سازگاری (Program Compatibility Troubleshooter) ویندوز را اجرا کنید.

ادامه مطلب - ریستارت کردن و رفع مشکل ویندوز

وقتی سیستم کند می شود، معمولا مصرف حافظه (RAM) زیاد شده است. بنابراین اولین کار بررسی مقدار حافظه ای است که در حال حاضر در حال استفاده است. برای تعیین میزان حافظه مصرفی سیستم، از برنامه جانبی مدیریت وظیفه (Task Manager) ویندوز 10 استفاده می شود. برای بررسی حافظه و حافظه مصرفی به شیوه زیر عمل کنید:

ادامه مطلب – بررسی رم و استفاده از ابزار ReadyBoost برای بهبود عملکرد ویندوز

ریستور (برگرداندن نسخه پشتیبان) کردن کامپیوتر راهی است برای لغو تغییراتی که اخیرا در سیستم خود به عمل آورده اید که ممکن است علت مشکل باشند. اگر فکر می کنید برنامه، درایور یا به روزرسانی اخیر ویندوز موجب مشکل شده است، می توانید با ریستور نسخه پشتیبان تاریخ قبلی، سیستم را به حالت قبل از این تغییرات برگردانید. تاریخ قبلی که سیستم را به آن بر می گردانید را نقطه ریستور (restore point) می گویند.

ادامه مطلب - روش ریستور کردن کامپیوتر

وقتی کامپیوتر را روشن می کنیم، تعدادی از برنامه ها بطور خودکار باز شده و در پس زمینه ویندوز فعال هستند. می توانید اینگونه برنامه ها را که نیاز ندارید، غیر فعال کنید تا زمان بالا آمدن سیستم بطور خودکار اجرا نشوند.

بسیاری از برنامه ها طوری طراحی شده اند که با بالا آمدن ویندوز به طور خودکار باز می شوند. سازندگان نرم افزاری برنامه هایی را می سازند که در پس زمینه فعال بوده و شما اجرای آنها را نمی بینید، اما وقتی می خواهید از آن برنامه ها استفاده کنید، خیلی سریع باز می شوند چون از قبل آمادگی ایجاد کرده اند. این برنامه های مفید که معمولا زیاد از آنها استفاده می کنید را نباید غیر فعال کنید، اما برنامه هایی که بندرت استفاده می کنید و بالا آمدن و عملکرد ویندوز را کند می کنند، را باید غیر فعال کنید.

ادامه مطلب - طریقه یافتن و غیر فعال کردن برنامه هایی که اتوماتیک اجرا می شوند

ویروس، بد افزار و سایر نرم افزارهای ناخواسته می توانند کامپیوتر را آلوده و کند کنند. سایر علائم آلودگی ویروسی کامپیوتر شامل ظاهر شدن پیام های پاپ آپ ناخواسته، اجرای خودکار و غیر منتظره برنامه ها، صدای فعال بودن مداوم هارد دیسک و ظاهر شدن آیکون های ناشناخته و جدید است.

بهترین راه برای رفع مشکل برنامه های ویروسی و بدافزارها این است که از اجرای آنها توسط نرم افزارهای ضد بدافزار و ویروس کش جلوگیری کنیم و این برنامه ها رو به روز و آپدیت نگه داریم. حتی اگر احتیاطات لازم را بعمل آورید، هنوز ممکن است کامپیوتر شما ویروسی و آلوده شود.

ویندوز 10 به صورت سرخود یک برنامه ضد ویروس و بدافزار به نام Windows Defender دارد که می توانید آن را اجرا کرده و سیستم خود را اسکن کنید.

ادامه مطلب - طریقه اسکن ویروس با برنامه Windows Defender ویندوز 10

ویندوز دارای یک برنامه جانبی به نام System File Checker (SFC) است، برنامه ای که فایل های سیستمی ویندوز را اسکن کرده و سلامت آنها را بررسی می کند. اگر مشکلی در فایل های سیستمی ویندوز پیدا کند، فایل معیوب یا مشکل دار را حذف کرده و از کش ویندوز نسخه سالم جدیدی جایگزین می کند. اگر برنامه چک فایل (SFC) ویندوز نتواند آن فایل را جایگزین کند، ابزار Deployment Image Service and Management Tool (DISM) این فایل ها را چک کرده و از طریق آپدیت و از پشتیبانی میکروسافت جایگزین می کند.

ادامه مطلب - آموزش چک کردن فایل های سیستمی ویندوز

ویندوز 10 دارای جلوه های بصری زیادی از قبیل انیمیشن و افکت سایه است. این افکت ها و جلوه های بصری ظاهر خوبی به ویندوز می دهند، اما از منابع سیستم استفاده می کنند و می توانند موجب کند شدن ویندوز و کاهش عملکرد سیستم شوند. این مسئله بخصوص در زمان پایین بودن حافظه رم سیستم اهمیت پیدا می کند.

ادامه مطلب - تنظیم ظاهر و جلوه بصری ویندوز 10

تنظیمات کامپیوتر به شکلی بود که به شما اجازه انتخاب فایل هایی که به صورت پیش فرض ذخیره می شدند، را می داد. هرچند در نسخه های جدید ویندوز 10 فایل ها بجای کامپیوتر در OneDrive ذخیره می شوند. اینکار به شما اجازه می دهد که فایل های خود را با هر دستگاه و وسیله ای که دارید و به اینترنت وصل است، دسترسی داشته باشید و اگر کامپیوتر به هر دلیلی از بین رفت، نسخه ای از فایل های خود داشته باشید. این همچنین بدین معنی است که بایستی بین کامپیوتر و OneDrive هماهنگی وجود داشته باشد که هر دو نسخه اطلاعات یکسان باشند و بروز رسانی شوند. هرچند هماهنگی و سینک شدن دو نسخه موجب کند شدن سیستم می شود.

ادامه مطلب - طریقه غیر فعال کردن هماهنگی OneDrive با کامپیوتر

وقتی کامپیوتر خود را ریست می کنید، حق انتخاب نگهداری فایل های شخصی و یا حذف آنها را دارید، پس از آن ویندوز مجددا نصب خواهد شد. ریست کردن سیستم و کامپیوتر می تواند آخرین مرحله از رفع مشکل کند شدن ویندوز باشد.

یکی از اقدامات زیر را انجام دهید: اگر می خواهید فایل های شخصی خود را حفظ کنید، ابتدا از داده های خود پشتیبان بگیرید. اگر می خواهید فایل ها را حذف کنید و پشتیبان نمی خواهید، به مرحله ریست کامپیوتر بروید.

ادامه مطلب - طریقه پشتیبان گیری و بازیافت اطلاعات شخصی در ویندوز 10

برای مشاهده آموزش انجام هر یک از این مراحل، روی لینک مربوطه کلیک کنید

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا