سایت مپ تصویری

سایت مپ (نقشه سایت) چیست؟ همانطور که می دانیم سایت مپ (sitemap) فایلی است که در آن لیست صفحات سایت (وب پیج ها) خود را درج کرده و به گوگل و سایر موتورهای جستجوگر تحویل می دهیم تا در مورد محتوای سایت ما اطلاع داشته باشند. یک وبسایت می تواند شامل منابعی چون تصویر، ویدیو، سایت و فایل های دیگر باشد. می توان برای تمامی منابع یک وب پیج سایت مپ (نقشه سایت) تهیه کرد و نقشه سایت منابع را به صورت منفرد یا تلفیقی به همراه لینک اصلی وب پیج ارائه کرد.

سایت مپ تصویری چیست؟

اگر می خواهید تصاویر سایت شما در صفحه نتایج جستجوی تصاویر گوگل و سایر موتورهای جستجوگر ظاهر شود، بهتر است از دستورالعمل های وبمستر گوگل و عملکرد برتر استاندارد انتشار تصاویر تبعیت کنید. همچنین می توانید از پسوندهای تصویر گوگل برای سایت مپ (نقشه سایت) خود استفاده کنید، تا اطلاعات بیشتری در مورد تصاویر صفحات خود به گوگل بدهید. اطلاعات موجود در سایت مپ تصویری به موتورهای جستجوگر اطلاعات زیادی در مورد تصاویر ارائه می دهند از قبیل سایز و اندازه تصاویر، مکان تصاویر یا تصاویری که توسط کد جاوا اسکریپت در صفحه ظاهر می شوند. از این طریق می توانید تصاویری که مایل هستید در جستجو ظاهر شده و ایندکس شوند، را به موتورهای جستجو معرفی کنید.

می توانید برای تصاویر خود یک نقشه سایت جداگانه تهیه کنید، یا می توانید اطلاعات تصاویر خود را به سایت مپ موجود خود اضافه کنید. در مثال زیر یک ورودی سایت مپ برای دو تصویر در آدرس http://example.com/sample.html ایجاد شده است:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
xmlns:image="http://www.google.com/schemas/sitemap-image/1.1">
<url>
<loc>http://example.com/sample.html</loc>
<image:image>
<image:loc>http://example.com/image.jpg</image:loc>
</image:image>
<image:image>
<image:loc>http://example.com/photo.jpg</image:loc>
</image:image>
</url> 
</urlset> 

مثال فوق یک نمونه کد سایت مپ تصویر است. می توانید بیشتر از 1000 تصویر برای هر صفحه با استفاده از دستور فوق مشخص کنید. کد فوق در زیر تجزیه و تحلیل می شود:

فضای نام XML

xmlns="http://www.google.com/schemas/sitemap-image/1.1"

تگ تعریف تصاویر

تگ <image:image>
این تگ الزامی است. تمامی اطلاعات مربوط به یک تصویر منفرد در این تگ گنجانده می شود. هر تگ <url> می تواند حاوی حداکثر 1000 تگ <image:image> باشد.
تگ <image:loc>
این تگ الزامی است. URL تصویر است. در بعضی از موارد، URL تصویر ممکن است حاوی نام دامنه اصلی سایت نباشد. مشکلی ندارد، اگر هر دو دامنه یا هر دو سایت توسط سرچ کنسول گوگل تعیین مالکیت (verified) شده باشند. اگر برای مثال، دارای شبکه عرضه محتوا (CDN) هستید، سایت هاستینگ وبسایت و CDN بایستی برای یک مالک در سرچ کنسول گوگل شناسایی شده باشند. همچنین اطمینان حاصل کنید که دسترسی به هر یک از محتواهای ایندکس شده در سایتمپ برای کرالرها در فایل robots.txt ممنوع نشده باشد.
تگ <image:caption>
این تگ اختیاری است. می توانید عنوان تصویر (caption) را در آن قید کنید.
تگ <image:geo_location>
این تگ اختیاری است. می توانید محل جغرافیایی عکس را با این تگ مشخص کنید. برای مثال: <image:geo_location>Thez_Office, Iran</image:geo_location> .
تگ <image:title>
این تگ اختیاری است. می توانید نامی برای تصویر خود از این طریق مشخص کنید.
تگ <image:license>
این تگ نیز اختیاری است. می توانید لایسنس عکس خود را در این تگ مشخص کنید.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید، نظرات و دیدگاه و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.