آموزش استفاده از سایت مپ (نقشه سایت)

سایت مپ (نقشه سایت) چیست؟

سایت مپ (sitemap) فایلی است که در آن لیست صفحات سایت (وب پیج ها) خود را درج کرده و به گوگل و سایر موتورهای جستجوگر تحویل می دهیم تا در مورد محتوای سایت ما اطلاع داشته باشند. کرالرهای موتورهای جستجوگر از قبیل گوگل بوت (Googlebot) این فایل را خوانده و به طور هوشمندتری سایت را کرال (crawl) و بررسی می کنند.

همچنین می توان فراداده (metadata) ارزشمندی به همراه صفحات لیست شده در سایتمپ (نقشه سایت) ارائه نمود: فرا داده اطلاعاتی است در مورد وب پیج، از قبیل آخرین تاریخ بروزرسانی وب پیج، دفعات تغییر و ویرایش صفحات، و مهمتر از همه، اهمیت هر صفحه نسبت به سایر URLهای موجود در سایت.

می توان از سایت مپ (نقشه سایت) استفاده کرده و اطلاعات مفید و ارزشمندی به صورت فرا داده به گوگل عرضه کرد که مشخص می کند محتوای هر صفحه در چه موردی است یا حاوی مثلا ویدیو و تصویر است. برای مثال، می توان با عرضه سایت مپ تصویر یا سایت مپ ویدیو به گوگل اطلاعاتی در مورد محتوای ویدیو و تصاویر سایت ارائه کرد:

  • در ورودی ویدیو (video entry) یک سایت مپ می توان مشخص کرد که مدت زمان ویدیو، دسته و تناسب سنی ویدیو چیست.
  • در ورودی تصویر (image entry) سایت مپ می توان اطلاعاتی مثل موضوع، نوع و لایسنس تصویر ارائه نمود.

آیا داشتن سایت مپ (نقشه سایت) ضروری است؟

اگر صفحات سایت شما دارای لینک مناسبی به هم باشند، معمولا کرالرهای وب بیشتر سایت را کشف می کنند. اما در عین حال، سایت مپ می تواند کرالرها را هدایت کرده و ایندکس شدن سایت را بهبود بخشد، بخصوص اگر سایت شما دارای یکی از شرایط و معیارهای زیر است:

  • سایت بزرگی دارید: وقتی سایت بزرگ باشد، این احتمال وجود دارد که کرالرهای وب گوگل بخشی از صفحات جدید یا آپدیت های جدید را نادیده بگیرند.
  • سایت شما دارای آرشیو بزرگی از صفحات است که منفرد بوده یا خوب به صفحات دیگر لینک نشده اند: اگر صفحات سایت به طور طبیعی به همدیگر ارجاع نشده اند، می توانید آنها را در سایت مپ لینک کنید تا اطمینان حاصل کنید کرالرهای گوگل و سایر موتورهای جستجو بعضی از صفحات سایت شما را نادیده نگیرند.
  • سایت شما جدید بوده و دارای لینک های بیرونی متعددی است: گوگل بوت و سایر کرالرها وب را از طریق پیروی لینک ها به همدیگر و از یک لینک به دیگری بررسی می کنند. در نتیجه، گوگل ممکن است صفحات شما را نبیند اگر که سایت دیگری به آن لینک نشده باشد.
  • سایت دارای محتوای رسانه ای غنی است، در گوگل نیوز نمایش می یابد یا از انواع دیگر سایت مپ استفاده می کند: گوگل می تواند اطلاعات زیادی از سایت مپ شما استخراج و در سرچ بگنجانید، جایی که مناسب باشد.

حتی استفاده از سایت مپ تضمینی برای بررسی و ایندکس شدن تمامی صفحات شما نیست، از آنجایی که فرایند ایندکس کردن و کرالرینگ گوگل و موتورهای جستجوگر به الگوریتم های بسیار پیچیده ای متکی است و کرالرینگ دارای زمانبندی های خاصی است. هرچند در بیشتر موارد، داشتن سایت مپ کاملا سودمند است و ضرری ندارد و کسی بخاطر داشتن سایت مپ توسط موتورهای جستجوگر جریمه نمی شود.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.