1-2 نصب وب سایت جدید

برای نصب وبسایت جدید به نام دامنه نیاز دارید. نامی مناسب و توصیف کننده انتخاب کنید. از طریق یکی از رجیسترارهای ثبت دامنه نام دامنه خود را ثبت کنید و یک سرویس خدمات هاستینگ وب سایت اجاره کنید. البته در صورت داشتن منابع لازم می توانید سرور اختصاصی داشته باشید.

برای نصب وبسایت جدید به نام دامنه نیاز دارید. نامی مناسب و توصیف کننده انتخاب کنید. از طریق یکی از رجیسترارهای ثبت دامنه نام دامنه خود را ثبت کنید و یک سرویس خدمات هاستینگ وب سایت اجاره کنید. البته در صورت داشتن منابع لازم می توانید سرور اختصاصی داشته باشید

طریقه انتخاب نام دامنه وب سایت

نام دامنه آدرس وبسایت شما در وب است، بنابراین یک نام خوب انتخاب کنید که حائز مشخصات زیر باشد:

 • نام دامنه توصیفی باشد: به نام شرکت و محتوایی که قرار است در وبسایت قرار دهید، فکر کنید. نام دامنه یکی از اولین چیزهایی است که مردم می بینند و متوجه می شوند که وبسایت در چه موردی است، بنابراین بایستی ایده خوبی در مورد محتوای وبسایت به افراد انتقال دهد. بنابراین نام دامنه ای انتخاب کنید که توصیف کننده محتوا یا محصول یا حرفه شما باشد.
 • براحتی به خاطر سپرده شود: نامه دامنه را تا حد امکان کوتاه و آسان در نظر بگیرید. اگر نام دامنه طولانی و پیچیده باشد، مردم به سختی آن را بخاطر می آورند. نام دامنه بایستی کوتاه باشد، با مسائل روزمره یا محصول و عملکرد سایت در ارتباط باشد و افراد بعد از یک یا دو بار مراجعه به سایت آن را بخاطر بسپارند.
 • تطبیق پذیر باشد: نام دامنه بایستی تطبیق پذیر باشد از آنجایی که برای بلند مدت به سایت و شرکت و حرفه شما می چسبد و به نوعی ترید مارک و شناسنامه تبدیل می شود. بنابراین نام دامنه را طوری انتخاب کنید که اگر در طول زمان محتوای سایت تغییر کرد، با نام دامنه سازگار و تطبیق پذیر باشد. نام دامنه را خیلی اختصاصی و محدود انتخاب نکنید.
 • هجی های مختلف نداشته باشد: با توجه به اینکه نام دامنه وبسایت های فارسی براساس واژگان فارسی انتخاب می شود، بهتر است نامی انتخاب کنید که در نگارش انگلیسی گونه های متفاوت نداشته باشد. مثلا نام دامنه saeid.com ممکن است به صورت saeed.com یا saied.com نیز نوشته شود و این تفاوت نگارش های مختلف نام دامنه می تواند بر عملکرد سایت اثر سوء بگذارد.
نام دامنه باید توصیفی، قابل حفظ کردن راحت، تطبیق پذیر، بدون هجی های مختلف باشد و با محصول یا شرکت شما هماهنگی داشته باشد

شرکت ثبت کننده نام دامنه و هاستینگ را انتخاب کنید

معمولا شرکت ثبت دامنه یا رجیسترار دامین (domain name registrar) شرکتی است که دامنه ها را برای مصارف عموم ثبت می کنند. عرضه کننده سرویس هاستینگ نیز فضای لازم بر روی سرور را در اختیار شما قرار می دهد تا فایل های وبسایت خود را در آن کپی کرده و در اینترنت منتشر نمایید. شرکت های بسیار زیادی هم دامنه ثبت می کنند و هم خدمات هاستینگ ارائه می دهند. بنابراین برای سهولت انتقال دامنه، ثبت نیم سرورها و غیره بهتر است نام دامنه خود را در شرکتی ثبت کنید که قصد دارید هاستینگ را از آن تهیه کنید. به هر حال شرکت ها و گروه های زیادی برای عرضه این خدمات در اینترنت فعال است، قبل از انتخاب شرکت هاستینگ خود حتما تحقیق کنید و پست های منتشر شده در انجمن های مربوطه را بخوانید.

در زمان انتخاب یک سرویس هاستینگ معتبر، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • آپتایم: آپتایم (Uptime) یا زمان فعالیت بدون وقفه یک سرور را در نظر داشته باشید. آپتایم مدت زمانی است که سرور فعال و در حال اجرا باشد یعنی مدت زمانی که وب سایت شما بدون هر گونه وقفه و خطایی در اینترنت در دسترس است. این قضیه صحت دارد که هر هاستینگ و سروری ممکن است گاهی دچار وقفه شود و این امری نسبی است، اما عرضه کننده ای را پیدا کنید که کمترین زمان قطعی سرور را دارد بطوریکه بازدیدکنندگان وبسایت شما تقریبا همیشه بتوانند به وبسایت شما دسترسی داشته باشند. تمامی عرضه کنندگان سرویس های هاستینگ و سرور مدعی آپتایم 100 درصد یا 99.99 درصد هستند. به این اعداد اتکا نکنید و عملکرد وبسایت های میزبانی شده بر آن سرورها را چک کنید و از کسانی که از آن شرکت سرویس گرفته اند، تحقیق کنید.
 • پهنای باند: پهنای باند (Bandwidth) به معنی مقدار داده ای است که وبسایت شما می تواند بر روی اینترنت منتقل کند و تعیین می کند که چه مقدار ترافیک را سایت شما می تواند پشتیبانی کند. بعضی از عرضه کنندگان سرویس هاستینگ معمولا میزان پهنای باند را محدود می کنند و عده نیز پهنای باند نامحدود ارائه می دهند.
 • امنیت: با اقدامات امنیتی که عرضه کننده هاستینگ ارائه کرده است آشنا شوید، تمهیداتی که به عنوان پروتکل امنیتی برای محافظت از سایت شما در مقابل آسیب های بیرونی دیده شده است. در مورد ارائه پشتیبانی در زمان وقوع مشکل امنیتی سئوال کنید، همانند زمانی که سایت شما هک شده یا توسط بدافزار آلوده شده باشد.
 • سرویس پشتیبانی: اگر سایت شما با مشکلی مواجه شود و از توان شما خارج باشد، به پشتیبانی از طرف سرویس هاستینگ نیاز دارید. آیا شرکت عرضه کننده خدمات هاستینگ پشتیبانی لازم را ارائه می دهد.
 • قیمت: عرضه کنندگان خدمات هاستینگ معمولا پلن هایی را تدوین کرده و قیمت های متفاوتی را به ازای هر پلن دریافت می کنند، حتی بعضی از عرضه کنندگان خدمات هاستینگ را رایگان عرضه می کنند. بایستی بین میزانی که می خواهید پرداخت کنید و همچنین سرویسی که در ازای آن دریافت می کنید، تعادل برقرار کنید.
 • سهولت استفاده: اطمینان حاصل کنید که پلتفرم کاربری ابتکاری است و براحتی قابل استفاده است. همچنین با نیاز شما هماهنگی دارد. اگر خودتان وبسایت را برپا می کنید، آیا براحتی می توانید شروع کنید یا بایستی دانش پیشرفته کانفیگوریشن و نصب سرور را داشته باشید؟
 • خدمات و ویژگی های دیگر: اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده سرویس هاستینگ خدماتی که وبسایت شما نیاز دارد مثل حساب ایمیل را نیز ارائه می دهد.

راه های آسان و رایگان ساخت وبسایت نیز وجود دارد. بعضی از وبسایت های بلاگر مثل بلاگفا (blogfa.com) یا پرشین بلاگ (persianblog.ir) و گوگل سایت (Google Sites) نام دامنه و هاستینگ رایگان ارائه می دهند. بخاطر داشته باشید که هاستینگ رایگان با کنترل کمتر همراه است و در نهایت آب در آسیاب شرکت عرضه کننده فضای هاستینگ می ریزید.

زمانی که نام دامنه و فضای هاستینگ را تهیه کردید، مراحل تکنیکی دیگری نیز ممکن است برای اتصال دامنه به فضای هاستینگ لازم باشد از قبیل ست کردن نیم سرورها. معمولا عرضه کننده خدمات هاستینگ این سرویس را انجام می دهد. پس از اینکه دامنه خود را به هاستینگ وصل کردید، نوبت ایجاد وبسایت است.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.