قالب پروتو استار جوملا

در این بخش قالب پروتواستار جوملا پوشش داده شده است. کرنر پروتواستار شامل 45 مقاله آموزشی برای کار با قالب پروتواستار جوملا می باشد. برای مطالعه مقالات روی لینک مربوطه کلیک کرده و دکمه ادامه مطلب را کلیک کنید. این بخش در حال بلوغ است و مرتب به کرنر قالب جوملا دروس آسان مطالب جدیدی اضافه می شود. در صورت علاقمندی مرتب از این کرنر بازدید کنید و یا در خبرنامه پلکسا عضو شوید و اخبار و تازه های پلکسا را دریافت کنید.


پوزیشن چیست؟ ارتباط پوزیشن با ماژول چیست؟ چگونه پوزیشن های جدیدی در قالب وبسایت خود ایجاد کنیم؟ چگونه فوتر سایت را به سه مکان برای درج ماژول های مختلف تقسیم کنیم؟ در این مقاله طریقه افزودن سه پوزیشن ماژول کنار هم در بخش فوتر قالب پروتواستار (Protostar) جوملا آموزش داده می شود.

ادامه مطلب – ایجاد سه ماژول کنار هم در فوتر سایت

استیل شیت سفارشی (custom.css) چیست؟ فایده استفاده از فایل استیل شیت سفارشی چیست؟ چه مواردی را می توان در این فایل گنجاند. اینها سئوالاتی است که ممکن است به ذهن هر وبمستر یا مدیر سایتی برسد. اگر از قالب پروتواستار (Protostar Template) جوملا برای طراحی وبسایت خود استفاده می کنید، این مطلب می تواند به شما در ایجاد یک فایل استیل شیت سفارشی (custom.css) کمک کند.

ادامه مطلب – آموزش درج استایل شیت در وبسایت

اگر به هر دلیلی خواستید محتوای وب پیج در سمت چپ قرار گرفته و یک یا دو ستون در سمت راست باشد، می توانید اینکار را با ویرایش فایل index.php در دایرکتوری templates/protostar انجام دهید. بخاطر داشته باشید که همیشه قبل از ویرایش فایل های قالب خود، نسخه پشتیبان تهیه کنید.

ادامه مطلب – تنظیم قالب پروتو استار جوملا

چیدمان تمپلیت پروتواستار (Protostar template) جوملا دارای پیکربندی استاندارد و پیش فرض است. در این چیدمان یک ستون مرکزی برای محتوا وجود دارد و یک ستون در سمت راست و یک ستون سمت چپ آن تعبیه شده است. اگر ماژول ها در پوزیشن 7 و پوزیشن 8 گذاشته شود، نسبت پهنای ستون ها به صورت 3:6:3 خواهد بود. اگر فقط یک ستون کناری دارای ماژول باشد، نسبت ستون ها به صورت 9:3 خواهد بود که همان 3:1 است.

ادامه مطلب - ایجاد قالب دو ستونی با نسبت 2 به 1

برای ویرایش قالب پروتواستار (Protostar template) و ایجاد دو ستون مساوی در ناحیه اصلی صفحه، فایل index.php بایستی ویرایش شود. برای رسیدن به این منظور، فایل index.php ویرایش می شود بطوری که کلاس span ناحیه محتوا و ستون راست تغییر کرده و ستون چپ حذف شود. اینکار موجب می شود که ستون های باقیمانده ریسپانسیو بوده و در نمایشگرهای کوچکتر بالای هم دیگر قرار گیرند نه در کنار هم.

ادامه مطلب – تقسیم تمپلیت پروتواستار به دو ستون مساوی

اورراید (override) تمپلیت چیست؟ چرا به رونویسی یا باطل کردن عملکرد جوملا نیاز دارید؟ چه موقع از اورراید فایل های اصلی جوملا استفاده کنیم؟ اگر بخواهیم در فایل های مرکزی جوملا (core Joomla file) تغییری ایجاد کنیم مثل چیدمان، تگ های هدینگ و غیره؛ شیوه صحیحی برای این رویکرد وجود دارد. اگر اصل فایل های مرکزی جوملا را ویرایش و دستکاری کنید، ریسک به هم ریختن سایت و ریسک های امنیتی را فراهم می سازیم، اگر نتوانیم ویرایش را به طور صحیح و استاندارد انجام دهیم، بخصوص زمانی که نسخه جوملا را آپدیت می کنیم.

ادامه مطلب - اورراید عناصر تمپلیت پروتواستار جوملا

بطور پیش فرض در قالب پروتواستار (Protostar template) یک فونت برای عنوان سایت و تیترها و فونت دیگری برای تمامی متن های سایت استفاده می شود و چند استثنا جزئی وجود دارد. فونت وب سایت برای جذب کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تعیین کننده ظاهر سایت است. فونت های فارسی زیادی در بازار رایگان و پولی اینترنت در دسترس است. در این مقاله طریقه عوض کردن فونت بخش های مختلف وب سایت از جمله فونت متن اصلی، فونت تیترها و غیره بحث می شود.

ادامه مطلب - چگونه فونت متن وب پیج را تغییر دهیم

لوگو چیست؟ آیا لوگو سایت مهم است؟ تفاوت لوگو و برند در چیست؟ چطور لوگوی خود را در وبسایت نمایش دهیم؟ برای اینکه تمپیلت جوملا لوگوی مورد نظر شما در بخش

صفحه نمایش دهد، لازم است که فایل تصویر لوگو را از طریق مدیر قالب ادمین جوملا بارگذاری کنید. در این مقاله طریقه اضافه کردن لوگو به وبسایت جوملا از طریق ویرایش کد فایل لندینگ سایت را آموزش می دهیم

ادامه مطلب - طریقه اضافه کردن لوگو به سایت جوملا

ماژول چیست؟ کاربرد ماژول در جوملا چیست؟ آیا می توان ماژول را برای منوی خاصی در نظر گرفت؟ آیا می توان قالب و ظاهر ماژول ها را سفارشی کرد؟ آیا می توان ماژول ها را برای نمایش در کامپیوتر یا موبایل به تنهایی پیکربندی کرد؟ وبسایت های ریسپانسیو امروزی و همچنین سایت های داده مدار همگی به ماژول وابسته هستند. وب پیج از مجموعه چند ماژول و متن اصلی تشکیل شده است. در مقاله سئوالات فوق بحث شده و طریقه سفارشی کردن سبک و استایل ماژول ها بحث می شود.

ادامه مطلب - تعیین سبک ماژول از طریق کلاس سفارشی

دایو یا div یکی از تقسیمات وب پیج است و سرنام division است. از این عنصر یا تگ برای تقسیم بندی صفحه وب استفاده می شود. اگر می خواهید یک تصویر یا میله یا هر ناحیه مداومی را ایجاد کنید که کل عرض صفحه نمایش را بپوشاند، می توانید در طی چند مرحله این کار را انجام دهید. یک موضع یا ناحیه که کل عرض صفحه نمایش را می پوشاند معمولا برای اسلاید شو، منو یا بنر و آگاهی استفاده می شود. در این مقاله طریقه ساخت یک div تمام عرض در بالای صفحه وب آموزش داده می شود.

ادامه مطلب - اضافه کردن یک div تمام عرض

ماژول چیست؟ نقش ماژول در وبسایت جوملا جیست؟ چگونه ماژول سفارشی ایجاد کنیم؟ وب سایت های ریسپانسیو به ماژول متکی هستند. یکی از عناصر مهم دخیل در رتبه سایت و جذب ترافیک کاربران ظاهر وبسایت می باشد. وبسایت های امروزی تعاملی بوده و از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که توسط مرورگر ترجمه و در صفحه چیده می شوند. مثلا می توان دو پوزیشن در بالای صفحه ایجاد کرد و دو ماژول منوی جداگانه در صفحه منتشر نمود، مثل شکل زیر:

ادامه مطلب - اضافه کردن یک ماژول جدید در بالای وب پیج

پوزیشن یا جایگاه چیست؟ پوزیشن چه نقشی در وب سایت جوملا دارد؟ چگونه برای قالب وب سایت پوزیشن های جدید ایجاد کنیم؟ وبسایت های ریسپانسیو و تعاملی امروزه از چندین بخش و ناحیه تشکیل شده اند که به هر ناحیه یک پوزیشن اطلاق می شود. مثلا ستون کناری وبسایت یا سایدبار یک پوزیشن است. برای اضافه کردن یک پوزیشن جدید به قالب پروتواستار جوملا (Protostar template) بایستی سه گام اساسی را بردارید:

ادامه مطلب - اضافه کردن یک پوزیشن جدید به تمپلیت

وب سایت ریسپانسیو از مجموعه ای نواحی مستقل تشکیل شده است که در زمان بارگذاری وب پیج هر یک از این قطعات در جایگاه خود می نشیند. هر یک از این جایگاه ها را پوزیشن می نامند. هر یک از قطعات وبسایت را ماژول می گویند. در این مقاله طریقه ایجاد سه ماژول در نوار بالای صفحه وبسایت جوملا را آموزش می دهیم که از سه پوزیشن ماژول جدید تشکیل شده است. هر یک از این پوزیشن ها یک سوم عرض صفحه نمایش را در نمایشگرهای پهن اشغال می کنند و در نمایشگرهای دارای پهنای کمتر از 767 پیکسل روی هم قرار می گیرند.

ادامه مطلب - اضافه کردن سه ماژول جدید به وب سایت

یکی از مشخصات مهم وبسایت ظاهر آن است. ظاهر وبسایت نقش مهمی در جذب مخاطبان و ارتقای رتبه وبسایت دارد. یکی از اصول بهینه سازی و سئو وبسایت بهینه کردن ظاهر سایت است. بطور میانگین بیشتر از 80% وب پیج از متن تشکیل شده است. ظاهر متن وبسایت توسط فونت آن مشخص می شود. ممکن است بخواهید به قالب پروتواستار جوملا (Protostar) فونت خاصی اضافه کنید که بین فونت های وب استاندارد مثل Arial، Tahoma و Georgia و غیره نیست. برای انجام این کار لازم است اقدامات زیر را انجام دهید.

ادامه مطلب - اضافه کردن فونت به قالب پروتواستار

آمار سایت، آمار بازدید سایت، ترافیک وب سایت, سئو و مارکتینگ، رتبه و رنکینگ سایت؛ همه اینها واژه هایی است که از ذهن هر وبمستر و مدیر سایتی خطور می گذرد. یکی از مواردی که وبمسترها برای تحلیل گزارش عملکرد وبسایت خود استفاده می کنند، گوگل آنالایتیک (Google Analytics) است. با این پیش فرض که شما می دانید کد گوگل آنالایتیک چیست، حساب گوگل آنالایتیک دارید و اسکریپت آن را تهیه کرده اید، در این پست به آموزش درج کد گوگل آنالایتیک در وبسایت جوملا 3 می پردازیم.

ادامه مطلب - درج کد گوگل آنالایتیک در وبسایت

لینک ادامه مطلب معمولا در صفحات بلاگ دسته (Category Blog) در وبسایت جوملا استفاده می شود. البته این کاربری مختص به دسته یا تگ یا مقاله خاصی نیست و می توان به طور دلخواه از آن استفاده کرد. برای ساخت وبلاگ در جوملا ابتدا دسته و برچسب مقالات تعریف می شود. سپس مطالبی برای دسته مورد نظر نوشته می شود. سپس یک آیتم منو از نوع بلاگ دسته (Category Blog Menu Item) ساخته می شود. پس از آن هر مقاله ای که برای دسته مورد نظر نوشته شود، بطور خودکار در این منو ظاهر خواهد شد.

ادامه مطلب – آموزش درج لینک ادامه مطلب

وب سایت های امروزی معمولا از چند ستون تشکیل شده اند. وب سایت های خبری بیشترین ستون را دارند و وبلاگ ها معمولا از یک ستون اصلی (محتوا) و یک یا دو ستون کناری (سایدبار چپ و راست) تشکیل شده اند. ممکن است بخواهید ستون محتوا را پهن تر کنید و یا عرض سایدبار وب پیج را افزایش دهید. در ادامه پیشنهاداتی برای انجام این اصلاحات ارائه شده است. ابتدا به تنظیمات پیش فرض ستون های کناری فایل index.php و template.css قالب پروتواستار جوملا (Protostar Template) نگاهی می اندازیم.

ادامه مطلب - تنظیم پهنای ستون راست و چپ جوملا

بطور کلی، در جوملا می توان ماژول را به صفحاتی تخصیص داد که دارای آیتم منو هستند. اگر بخواهید ماژول فقط در یک وب پیج از مقالات دسته ای که منوی لیست دسته (Category List Menu) یا بلاگ دسته (Category Blog Menu) برای آن ساخته اید، ظاهر شود؛ منوی منفرد خاصی برای آن صفحه در مدیر منوی جوملا پیدا نمی کنید که ماژول را در برگه Menu Assignment به آن تخصیص دهید.

ادامه مطلب - درج ماژول در یک صفحه لیست یا بلاگ دسته

تغییر رنگ پس زمینه قالب پروتواستار جوملا یکی از سئوالاتی است که به کرات در فروم های جوملا پرسیده می شود. افراد مایلند که رنگ پس زمینه را تغییر داده یا رنگ و فونت سرتیترها را عوض کنند، بنابراین سعی می کنند که اینکار را در فایل استایل شیت خود انجام دهند.

ادامه مطلب - تغییر رنگ پس زمینه قالب پروتواستار

امروزه تلاش می شود که وب سایت ها ریسپانسیو ساخته شوند. ریسپانسیو چیست؟ ریسپانسیو به معنی سازگاری طول و عرض وبسایت و عناصر آن با تغییر اندازه صفحه نمایش نمایشگر. در نسخه های جدید جوملا، تمپلیت پروتواستار جوملا ظاهر دکمه منو با کوچکتر شدن عرض صفحه نمایش تغییر می کند و در نمایشگرهای کوچکتر از 979 پیکسل به شکل دکمه های زیر در می آید

ادامه مطلب - تغییر ظاهر دکمه منو نمایشگر موبایل

منوی موبایلی، منوی ریسپانسیو؛ طریقه تعویض منو در صفحه نمایش موبایل و تبلت، اینها عباراتی است که در طراحی وبسایت ریسپانسیو به چشم می خورد. نسخه های جدید قالب پروتواستار جوملا دارای طراحی رسپانسیو هستند و منوی اصلی در پوزیشن 1 بجای اقلا منو در صفحه نمایش کوچکتر از 979 پیکسل به دکمه منو تبدیل می شود.

ادامه مطلب - تغییر زمان تبدیل منوی جوملا

جوملا یک سیستم مدیریت محتوا است. زمانی که جوملا را نصب می کنیم، به طور پیش فرض تمپلیت پروتواستار با چند قالب دیگر نیز نصب می شود. اغلب توصیه می شود که اگر می خواهید از تمپلیت پروتواستار استفاده کنید و آن را به دلخواه خود ویرایش و سفارشی کنید، بهتر است که تمپلیت را ابتدا کپی کرده و تغییر نام دهید، سپس به عنوان قالب پیش فرض جوملا تعیین کنید

ادامه مطلب - کپی و نامگذاری تمپلیت پروتواستار

زمانی که در قالب پروتواستار جوملا ماژول جدیدی به پوزیشن-7 اضافه می شود، ترتیب ماژول ها ممکن است تغییر کند. ممکن است بخواهید ماژول خاصی همیشه در بالای سایدبار (پوزیشن-7) بنشیند. این ماژول می تواند چیزی مثل لینک های مهم، مقالات مشابه یا منو و یا یک کادر جستجو باشد

ادامه مطلب - ایجاد پوزیشن ماژولی در بالای سایدبار

ممکن است مایل باشید بنر تصویر یا گرافیک بزرگی در زیر ناحیه هدر و بالای بخش محتوای وب پیج خود داشته باشید، اما بخش هدر و بخش محتوا با پهنای معمولی باشند. این بنر در وسط صفحه واقع می شود. این کار را می توان با اضافه کردن یک ناحیه ماژول جدید در فایل های index.php و templateDetails.xml انجام داد. این ماژول جدید در زیر هدر و بالای محتوا قرار می یگرد و کل عرض مانیتور یا صفحه نمایش بزرگ را پر می کند.

ادامه مطلب - درج بنر تمام عرض زیر هدر سایت

اگر می خواهید آیکون شبکه اجتماعی مثل آیکون فیس بوک، پینترست یا تویتر در کناره صفحه نمایش فیکس بماند، یا هر محتوای دیگری را بخواهید به طور ثابت در یک سمت صفحه نمایش خود نمایش دهید، می توانید یک پوزیشن ماژول جدید ساخته و آیکون های شبکه اجتماعی را روی هم در آن نمایش دهید. این ماژول می توانید لینک فیسبوک، لینک تویتر، لینک پینترست و هر رسانه دیگری را نمایش دهد. آیکون ها در جای خود ثابت مانده و با بالا و پایین کردن صفحه وبسایت جابجا نخواهند شد

ادامه مطلب – ایجاد آیکون شبکه های اجتماعی در حاشیه وب پیج

امروزه یکی از رمزهای موفقیت سئو و بهینه سازی وبسایت استفاده از شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، تویتر، گوگل پلاس است. مشارکت در رسانه های اجتماعی به بهبود رتبه و عملکرد سایت کمک شایانی می کند. اگر می خواهید آیکون های فیس بوک، تویتر، گوگل پلاس خود را در کنار کادر جستجو در گوشه سمت راست بالای وبسایت خود درج کنید، اینکار را به سادگی می توانید با استفاده از این راهنما انجام دهید.

ادامه مطلب - درج کادر جستجو و آیکون شبکه های اجتماعی

تا کنون در نسخه 3 جوملا کدی برای شناسایی کلاس صفحه (Page Class) نوشته نشده است. ممکن است در نسخه های بعدی اضافه شود. کلاس وب پیج در آیتم منو و در زیر گزینه های پیشرفته نمایش صفحه (Advanced Options -> Page Display options -> Page Class) درج می شود.

ادامه مطلب - افزودن کلاس به وب پیج قالب پروتو استار

زمان های زیادی وجود دارد که به قراردادن سه ماژول در کنار هم نیاز داریم و می خواهیم ماژول ها چیزی مثل شکل زیر ظاهر شوند: برای اینکار ماژول های جداگانه ای برای هر یک از آیتم های خود تعریف کنید. برای هر یک از ماژول ها در برگه Advanced کلاس ماژول خاصی تعریف کنید. اگر بخواهید همه آنها یک سبک و ظاهر داشته باشند، می توانید نام کلاس مشترکی به هر سه بدهید.

ادامه مطلب - درج سه ماژول افقی در یک پوزیشن وب پیج

همانطور که می دانیم قالب پروتواستار جوملا به صورت دو پیکربندی استاتیک و شناور عرضه شده است. در حالت استاتیک محتوای وب پیج بخشی از صفحه نمایش را اشغال می کند. اما در حالت شناور کل صفحه مرورگر یا صفحه نمایش را اشغال می کند. اگر از چیدمان استاتیک (Static Layout) قالب پروتو استار در مدیر قالب جوملا استفاده کنید، تنظیمات کلاس محفظه ("class="container) در فایل template.css به صورت زیر خواهد بود:

ادامه مطلب - افزایش حداکثر عرض محتوا در قالب پروتواستار

بعضی مواقع به گنجاندن یک ماژول در داخل مقاله یا چند مقاله نیاز داریم. برای مثال، شما تصویر، نگاره، منو یا مجموعه لینکی را می خواهید در داخل یک یا چند مقاله بگذارید و در زمان های خاص محتوای آن را تغییر دهید، بدون اینکه مجبور باشید هر بار هر یک از مقاله ها را باز کرده و هر کدام را جداگانه آپدیت و ویرایش کنید.

ادامه مطلب – آموزش درج ماژول در داخل مقاله

در قالب پروتو استار جوملا، پیکربندی به شکلی است که ستون محتوای اصلی سایت با توجه به وجود ماژول در پوزیشن های کناری (چپ و راست) بزرگ یا کوچک می شود. این بدین معنی است که اگر هیچ ماژولی به ستون سمت چپ (position-8) یا ستون سمت راست (position-7) قالب تخصیص نیافته باشد، ستون میانی یا ستون محتوای اصلی عریض شده و کل صفحه را می پوشاند اما اگر به هر یک از ستون های کناری ماژولی اختصاص یافته باشد، ستون وسط کوچکتر شده و فضای کافی برای ستون کناری باز می کند.

ادامه مطلب - بارگذاری ساید بار جوملا بدون اختصاص ماژول

فرم ورود به سایت (login form) یکی از فرم هایی است که بطور پیش فرض در وبسایت جوملا گذاشته می شود. گاهی اوقات وبسایت به همیاری کاربران نیاز ندارد، یا به هر دلیل دیگری فرم لاگین در وبسایت تعبیه نمی شود و وقتی وبسایت باز می شود، فرم ورود به سایت ندارد.

ادامه مطلب - آموزش ورود به سایت جوملا بدون فرم لاگین

زمانی که جوملا +3 را برای اولین بار نصب می کنید، همراه با نصب سیستم مدیریت محتوای جوملا سه ماژول به طور خودکار نصب و پابلیش می شود. این سه ماژول عبارتند از: ماژول بریدکرامب (Breadcrumbs)، ماژول منوی اصلی (Main Menu) و ماژول فرم ورود به سایت (Login Form).

ادامه مطلب - افقی کردن منوی وبسایت جوملا

گاهی موقعیتی پیش می آید که نمی خواهیم قالب پروتواستار جوملا ریسپانسیو باشد. مثلا زمانی که وبسایت دارای تصاویر بزرگی است که نمی خواهیم سایز آنها کم شود، زمانی که آگهی تمام صفحه ای گرفته ایم یا دلایل دیگری که نیاز است وبسایت ریسپانسیو نباشد.

ادامه مطلب - غیر ریسپانسیو کردن قالب پروتو استار جوملا

زمانی که برای مقالات یا دسته های وبسایت جوملا برچسب تعریف می کنیم، جوملا به طور پیش فرض این برچسب ها (تگ ها) را به صورت افقی در بالای مقاله و زیر عنوان صفحه می چیند. اگر برای مقالات خود برچسب تعریف کرده اید اما در صفحات وب ظاهر نمی شوند، بایستی در تنظیمات مقاله بخش تنظیمات عمومی جوملا (Global Configuration) نمایش برچسب را فعال کنید.

ادامه مطلب - انتقال تگ های صفحه به پایین صفحه

زمانی که وبسایت جوملا نصب و راه اندازی می کنیم، بطور پیش فرض منوی سایت در پوزیشن-1 به صورت افقی قرار گرفته است و ماژول جستجو در پوزیشن-7 ظاهر می شود. عده زیادی از کاربران جوملا مایل هستند که کادر جستجو را روبروی منوی اصلی و در یک خط قرار دهند. در این مقاله طریقه قرار دادن کادر جستجو در راستای منوی اصلی قالب پروتواستار جوملا آموزش داده می شود

ادامه مطلب - قرار دادن سرچ باکس در انتهای منو

زمانی که برای وبسایت جوملا مقاله ای می نویسم یا برای بلاگ جوملا پستی منتشر می کنیم، به طور پیش فرض بخش جزئیات در بالای مقاله ظاهر می شود. این بخش جزئیات شامل نام نویسنده مقاله، دسته، تاریخ انتشار و تعداد بازدید است

ادامه مطلب - حذف جزئیات مولف و تاریخ انتشار

قاعده روتین نگارش مقاله برای وبسایت جوملا به این صورت است که ابتدا دسته ها و برچسب ها تهیه می شود. سپس برای هر دسته مقالات مربوطه نوشته می شود و با توجه به موضوع آنها برچسبی به آنها تخصیص داده می شود. زمانی که مقاله به عنوان بخشی از یک بلاگ یا لیست دسته منتشر می شود، شماره شناسه (id number) آن نیز در URL مربوطه نمایش می یابد. برای مثال:

ادامه مطلب - حذف شناسه مقاله از URL آن

تنظیمات رنگ قالب پروتواستار جوملا از طریق مدیر قالب و در بخش Style قالب انجام می شود (Extensions -> Templates). در برگه Advanced قالب پروتواستار دو گزینه برای تنظیم رنگ وجود دارد و رنگ قالب (Template Colour) در این برگه ست می شود. این رنگ ها از طریق کد PHP در فایل index.php بر عناصر خاصی از وب پیج اعمال می شود.

ادامه مطلب - حذف تنظیمات رنگ قالب پروتواستار

زمانی که سیستم مدیریت محتوای جوملا را نصب می کنیم، همزمان دو قالب برای نمایش وب سایت نصب می شود. این دو قالب پروتواستار (Protostar) و بیز3 (Beez3) است. هر دوی این قالب ها در لیست قالب های مدیریت قالب جوملا ظاهر می شوند. همزمان دو قالب نیز برای ادمین جوملا نصب می شود که قالب های ایسیس (Isis) و هاثور (Hathor) نام دارند.

ادامه مطلب - حذف قالب های بدون استفاده

بطور پیش فرض پوزیشن های قالب جوملا در فایل templateDetails.xml اعلان می شوند. سپس در

صحیح مربوطه در فایل index.php ریشه قالب پروتواستار گذاشته می شوند و این
ها در فایل استیل شیت template.css از طریق css سبک دهی می شوند.

ادامه مطلب - تغییر نام پوزیشن های قالب جوملا

در این مقاله طریقه ایجاد سه پوزیشن ماژول جدید در قالب جوملا آموزش داده می شود که ریسپانسیو هستند. بدین معنی که هر یک از ماژول ها بسط یافته یا جمع می شود که بستگی به فعال بودن دو ماژول دیگر دارد. در نمایشگرهای باریک مثل موبایل و تبلت این ماژول ها روی هم چیده می شوند. تصویر زیر نشان می دهد که در صورت وجود ماژول فعال 3، 2، 1 پوزیشن ها به چه شکل ظاهر می شوند:

ادامه مطلب - ایجاد سه پوزیشن ماژول ریسپانسیو

زمانی که در ادمین جوملا یک آیتم منو ایجاد می کنید، تنظیمات پیش فرض بدین شکل است که عنوان یا نام منو در بالای صفحه ای که خلق می کند، نمایش یابد. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که نخواهید عنوان منو در بالای صفحه ظاهر شود. برای نمونه، ممکن است فقط بخواهید عنوان مقاله یا عنوان دسته ظاهر شود. ممکن است نمایش نام منو در بالای صفحه موجب تکراری شدن عنوان مقاله یا شلوغ شدن صفحه شود.

ادامه مطلب – آموزش نمایش یا مخفی کردن عنوان وب پیج

زمانی که در ادمین جوملا یک ماژول می سازید، در برگه Advanced مدیر ماژول یک گزینه کشویی به نام Bootstrap Size وجود دارد. در حال حاضر قالب پروتواستار از این اطلاعات استفاده نمی کند. یعنی این گزینه در برگه مدیر ماژول جوملا نمایش داده نمی شود

ادامه مطلب – آموزش ریسپانسیو کردن ماژول های جوملا

به طور پیش فرض قالب پروتواستار جوملا دارای یک مجموعه پوزیشن از پیش تعریف شده است. این پوزیشن ها در لیست کشویی Position در هنگام ایجاد ماژول جدید دیده می شوند. همه پوزیشن های لیست شده در این لیست در قالب پروتواستار دیفلات استفاده نشده اند. محل قرارگیری پوزیشن بایستی در فایل index.php تعریف شده باشد تا ماژول اختصاص یافته به آن در وب پیج ظاهر شود

ادامه مطلب - استفاده از پوزیشن ماژول خالی در قالب پروتواستار

وبسایت های تهیه شده با سیستم مدیریت محتوای جوملا غالبا وبسایت های تعاملی و داده محور هستند. بدین معنی که یک وب پیج جوملا از مجموعه ای از ماژول ها، عناصر داده محور و یک محتوای اصلی تشکیل شده است. ماژول ها قطعات محتوایی هستند که به طور جدای از محتوای اصلی تهیه می شوند و ممکن است در یک یا چند صفحه از سایت ظاهر شوند.

ادامه مطلب - ایجاد پوزیشن جدید بهتر است یا استفاده از کلاس ماژول

توسعه دهندگان وب در حین نوشتن کد بخش های مختلف وبسایت بطور مکرر به دانستن پهنا یا عرض صفحه وب پیج یا بخش های آن نیاز دارند. دانستن عرض عناصر یک وب پیج به استیل دادن آن خیلی کمک می کند. در این مقاله طریقه اضافه کردن یک کادر کوچک در گوشه وب پیج سایت جوملا آموزش داده می شود. این کادر کوچک عرض صفحه جاری را نمایش می دهد، حتی زمانیکه عرض پنجره مرورگر را تغییر می دهید یا سایت را بر روی موبایل یا تبلت بررسی می کنید. این یک ابزار ارزشمند برای اضافه کردن سبک های media@ به استیل شیت وبسایت برای صفحه نمایش باریک است.

ادامه مطلب - ابزار نمایش پهنای جاری نمایشگر در طی توسعه وب

همانطور که می دانید قالب پروتواستار جوملا دارای یک پوزیشن مرکزی برای محتوای اصلی و دو ستون در سمت راست و چپ آن است. در این مقاله می خواهیم ستون سمت چپ را به سمت راست منتقل کرده و سپس یک پوزیشن در بالای دو ستون کناری ایجاد کنیم.

ادامه مطلب - اضافه کردن پوزیشن به بالای دو ستون سمت راست

زمانی که می خواهیم قالب پروتواستار جوملا یا هر قالب دیگری را ویرایش و سفارشی کنیم، لازم است که وبسایت را در مرورگر باز کرده و طریقه اعمال سبک های استیل شیت را بررسی کنیم. گاهی استیل های تعریف شده در بخش های دیگر به استیل عنصر اعمال شده و در نتیجه ظاهر مورد نظر را نمی بینیم.

ادامه مطلب - آموزش استفاده از فایرباگ فایرفاکس

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.