راهنمای نصب قالب تکنو (Xtec) جوملا

تکنو یک قالب مدرن و حرفه ای است که برای وبسایت های جوملا توسط تیم طراحی کراس تک (CrossTec) تهیه شده است.

این قالب در نسخه های رایگان و حرفه ای (pro) در دسترس می باشد. نسخه رایگان شامل مشخصاتی چون تنظیم سفارشی رنگ ها، اسلایدر، دکمه آیکونی و بریزینگ فرم و سایر مشخصات افزونه های تمپلیت نیست. تمامی این ویژگی ها در نسخه حرفه ای قالب تکنو موجود است و در نسخه حرفه ای می توانید لینک کپی رایت فوتر قالب را غیرفعال کنید. همچنین کیک استارتر (وبسایت آماده) این قالب موجود می باشد.

نسخه پرو یا حرفه ای قالب تکنو را می توانید از پلکسا به آدرس https://easy.parastar.info درخواست نمایید.

تکنو یک قالب مدرن و حرفه ای است که برای وبسایت های جوملا توسط تیم طراحی کراس تک (CrossTec) تهیه شده است. این قالب در نسخه های رایگان و حرفه ای (pro) در دسترس می باشد. نسخه رایگان شامل مشخصاتی چون تنظیم سفارشی رنگ ها، اسلایدر، دکمه آیکونی و بریزینگ فرم و سایر مشخصات افزونه های تمپلیت نیست. تمامی این ویژگی ها در نسخه حرفه ای قالب تکنو موجود است و در نسخه حرفه ای می توانید لینک کپی رایت فوتر قالب را غیرفعال کنید. همچنین کیک استارتر (وبسایت آماده) این قالب موجود می باشد. نسخه پرو یا حرفه ای قالب تکنو را می توانید از پلکسا به آدرس https://easy.parastar.info درخواست نمایید

مشخصات مورد نیاز

قالب تکنو در نسخه های 2.5 یا 3.x و بالاتر جوملا قابل استفاده است. اگر قالب را در آخرین نسخه جوملا اجرا نکنید (برای مثال: جوملا نسخه 3.8.3 در زمان نوشتن این راهنما)، ممکن است نتیجه کار شما نامناسب بنظر برسد.

این قالب برپایه چارچوب رایگان گانتری (Gantry Framework) نوشته شده است تا بهترین نتیجه را بگیرید و به شما در نگهداری و به روز کردن قالب کمک کند. بنابراین با به روز شدن چارچوب گانتری، قالب شما نیز به روز خواهد شد. برای سهولت کار، قالب همزمان آخرین نسخه فریم ورک گانتری را برای شما نصب خواهد کرد.

قالب گانتری از سرور ما نصب خواهد شد و یک نسخه کاملا یکسان و دست نخورده از آخرین نسخه چارچوب در وبسایت گانتری می باشد. اگر فریم ورک گانتری در زمان نصب قالب برای شما نصب نشد، وبسایت خود را در مرورگر باز کنید و دستورالعمل لازم در صفحه اصلی وبسایت ظاهر خواهد شد که معمولا پیام نیاز به دانلود و نصب دستی آخرین نسخه از فریم ورک گانتری است.

طریقه نصب و حذف قالب تکنو در زیر بحث شده است.

نصب قالب تکنو

  1. ابتدا پکیجی که دانلود کرده اید را از حالت فشرده خارج سازید (Extract کنید).
  2. به ادمین جوملا رفته و منوی Extension Manager و سپس Install را دنبال کرده و فایل قالب را نصب کنید.
  3. حال منوی مدیر قالب جوملا را باز کرده و قالب نصب شده را به قالب پیش فرض سایت خود تبدیل کنید
قالب تکنو در نسخه های 2.5 یا 3.x و بالاتر جوملا قابل استفاده است. اگر قالب را در آخرین نسخه جوملا اجرا نکنید (برای مثال: جوملا نسخه 3.8.3 در زمان نوشتن این راهنما)، ممکن است نتیجه کار شما نامناسب بنظر برسد. این قالب برپایه چارچوب رایگان گانتری (Gantry Framework) نوشته شده است تا بهترین نتیجه را بگیرید و به شما در نگهداری و به روز کردن قالب کمک کند. بنابراین با به روز شدن چارچوب گانتری، قالب شما نیز به روز خواهد شد. برای سهولت کار، قالب همزمان آخرین نسخه فریم ورک گانتری را برای شما نصب خواهد کرد. قالب گانتری از سرور ما نصب خواهد شد و یک نسخه کاملا یکسان و دست نخورده از آخرین نسخه چارچوب در وبسایت گانتری می باشد. اگر فریم ورک گانتری در زمان نصب قالب برای شما نصب نشد، وبسایت خود را در مرورگر باز کنید و دستورالعمل لازم در صفحه اصلی وبسایت ظاهر خواهد شد که معمولا پیام نیاز به دانلود و نصب دستی آخرین نسخه از فریم ورک گانتری است. طریقه نصب و حذف قالب تکنو در زیر بحث شده است.
 1. اطمینان حاصل کنید که سایر متعلقات قالب مثل اسلایدر و فریم ورک گانتری نیز نصب شده باشد (در نسخه پرو، در پوشه قالب که از زیپ خارج کرده اید، ماژول ها و اسلایدر را یک به یک نصب کنید. این ماژول ها شامل اسلاید شو ریسپانسیو، اسلایدر کاور ریسپانسیو، ماژول جلوه ویژه پارالکس و دکمه آیکونی مخصوص قالب تکنو می باشد).
 2. برای فعال کردن اسلایدر به منوی مدیریت افزونه (Extension Manager) جوملا رفته و منوی ماژول (Modules) را باز کنید. اطمینان حاصل کنید که ماژولی به نام Responsive Slide Show پابلیش شده باشد.
 3. برای چک فریم ورک گانتری، به مدیر افزونه جوملا (Extension Manager) رفته و وارد منوی مدیریت (Manage) شوید و سپس واژه gantry را سرچ کنید. بایستی در این لیست سه ورودی مرتبط با گانتری وجود داشته باشد.
 4. حالا وبسایت خود را در مرورگر باز کنید. بایستی یک وبسایت آماده با نوار منو در بالای آن ببینید. برای تکمیل نصب وبسایت تکنو خود، دستورالعمل زیر را ادامه دهید.
1- ابتدا پکیجی که دانلود کرده اید را از حالت فشرده خارج سازید (Extract کنید). 2- به ادمین جوملا رفته و منوی Extension Manager و سپس Install را دنبال کرده و فایل قالب را نصب کنید. 3- حال منوی مدیر قالب جوملا را باز کرده و قالب نصب شده را به قالب پیش فرض سایت خود تبدیل کنید 4- اطمینان حاصل کنید که سایر متعلقات قالب مثل اسلایدر و فریم ورک گانتری نیز نصب شده باشد (در نسخه پرو، در پوشه قالب که از زیپ خارج کرده اید، ماژول ها و اسلایدر را یک به یک نصب کنید. این ماژول ها شامل اسلاید شو ریسپانسیو، اسلایدر کاور ریسپانسیو، ماژول جلوه ویژه پارالکس و دکمه آیکونی مخصوص قالب تکنو می باشد). 5- برای فعال کردن اسلایدر به منوی مدیریت افزونه (Extension Manager) جوملا رفته و منوی ماژول (Modules) را باز کنید. اطمینان حاصل کنید که ماژولی به نام Responsive Slide Show پابلیش شده باشد. 6- برای چک فریم ورک گانتری، به مدیر افزونه جوملا (Extension Manager) رفته و وارد منوی مدیریت (Manage) شوید و سپس واژه gantry را سرچ کنید. بایستی در این لیست سه ورودی مرتبط با گانتری وجود داشته باشد. 7- حالا وبسایت خود را در مرورگر باز کنید. بایستی یک وبسایت آماده با نوار منو در بالای آن ببینید. برای تکمیل نصب وبسایت تکنو خود، دستورالعمل زیر را ادامه دهید.

توجه: توجه داشته باشید که اگر بعد از نصب، قالب بخوبی نمایش نیافت، بایستی بطور مجزا فریم ورک گانتری را دانلود کرده و نصب کنید.

توجه: توجه داشته باشید که اگر بعد از نصب، قالب بخوبی نمایش نیافت، بایستی بطور مجزا فریم ورک گانتری را دانلود کرده و نصب کنید. نکته: توجه داشته باشید که همیشه جوملا، قالب و چارچوب گانتری وبسایت خود را به روز نگهدارید. نسخه های جدید قالب به صورت خودکار در ادمین جوملا اطلاع داده می شود. برای آگاهی از آخرین نسخه تمپلیت به دانلود سنتر پلکسا مراجعه کنید

نکته: توجه داشته باشید که همیشه جوملا، قالب و چارچوب گانتری وبسایت خود را به روز نگهدارید. نسخه های جدید قالب به صورت خودکار در ادمین جوملا اطلاع داده می شود. برای آگاهی از آخرین نسخه تمپلیت به دانلود سنتر پلکسا مراجعه کنید.

حذف قالب

اگر می خواهید قالب تکنو را از وبسایت خود حذف کنید، به مدیریت قالب (Extension Manager) جوملا رفته و از منوی تمپلیت (Templates) قالب دیگری را به عنوان قالب پیش فرض سایت خود انتخاب کنید.

سپس به مدیریت افزونه (Extension Manager) جوملا رفته و در منو قالب Xtec را جستجو کنید و تمامی ورودی های مرتبط با آن را حذف کنید. سپس واژه gantry را جستجو کرده و سه ورودی مرتبط با گانتری را نیز حذف کنید. توجه داشته باشید که اگر قالب دیگر شما از فریم ورک گانتری استفاده می کند، این فریم را حذف نکنید.

اگر می خواهید قالب تکنو را از وبسایت خود حذف کنید، به مدیریت قالب (Extension Manager) جوملا رفته و از منوی تمپلیت (Templates) قالب دیگری را به عنوان قالب پیش فرض سایت خود انتخاب کنید. سپس به مدیریت افزونه (Extension Manager) جوملا رفته و در منو قالب Xtec را جستجو کنید و تمامی ورودی های مرتبط با آن را حذف کنید. سپس واژه gantry را جستجو کرده و سه ورودی مرتبط با گانتری را نیز حذف کنید. توجه داشته باشید که اگر قالب دیگر شما از فریم ورک گانتری استفاده می کند، این فریم را حذف نکنید.

طریقه ساخت وبسایت

طریقه ایجاد منوی چند صفحه ای (فقط نسخه پرو)

  1. وقتی قالب را نصب می کنید، منو به طور خودکار فعال شده و بایستی پس از نصب منوی سایت خود را در مرورگر مشاهده کنید.
  2. در نسخه پرو قالب تکنو، منو از دو صفحه تشکیل شده است و در سمت چپ من یک دکمه بیشتر (More) یا کمتر (Less) وجود دارد که می توانید با زدن هر کدام تعداد آیتم منو بیشتر یا کمتری را مشاهده کنید. صفحه بندی منو در صورتی فعال می شود که پهنای اقلام منو از 550 پیکسل تجاوز کند. می توان در مدیریت قالب جوملا در برگه Feature قالب تکنو رو باز کرده و استفاده از صفحه بندی منو را فعال یا غیرفعال کرد.
وقتی قالب را نصب می کنید، منو به طور خودکار فعال شده و بایستی پس از نصب منوی سایت خود را در مرورگر مشاهده کنید. در نسخه پرو قالب تکنو، منو از دو صفحه تشکیل شده است و در سمت چپ من یک دکمه بیشتر (More) یا کمتر (Less) وجود دارد که می توانید با زدن هر کدام تعداد آیتم منو بیشتر یا کمتری را مشاهده کنید. صفحه بندی منو در صورتی فعال می شود که پهنای اقلام منو از 550 پیکسل تجاوز کند. می توان در مدیریت قالب جوملا در برگه Feature قالب تکنو رو باز کرده و استفاده از صفحه بندی منو را فعال یا غیرفعال کرد.
 1. برگه تنظیمات منو در قالب تکنو دارای ورودی های زیادی برای تنظیم منو می باشد و می توان از متن و تصویر و آیکون برای منوی خود استفاده کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد تنظیمات منو، توصیه می کنیم که دستنامه راهنمای استفاده از فریم ورک گانتری را مطالعه کنید
برگه تنظیمات منو در قالب تکنو دارای ورودی های زیادی برای تنظیم منو می باشد و می توان از متن و تصویر و آیکون برای منوی خود استفاده کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد تنظیمات منو، توصیه می کنیم که دستنامه راهنمای گانتری را به آدرس زیر مطالعه کنید

ماژول افقی ورود به سایت

برای اینکه فرم ورود به سایت (Login Form) را به صورت افقی در هدر وبسایت نمایش دهید، به منوی Extensions و مدیریت ماژول جوملا رفته، ماژول ورود به سایت مورد نظر را پیدا کرده و باز کنید. سپس در برگه تنظیمات پیشرفته (Advanced) ماژول در جعبه گزینه Alternative Layout گزینه horizontal را انتخاب کنید. برای این ماژول در قالب تکنو پوزیشن top-b را انتخاب کنید. حال ماژول را ذخیره و ببندید. نتیجه را در فرانت اند وبسایت خود مشاهده کنید.

این عمل موجب می شود که فرم ورود به سایت وبسایت جوملا به صورت افقی در سمت راست (چپ در وبسایت راست به چپ) لوگوی وبسایت ظاهر شود.

به همین شیوه می توانید ماژول جستجوی سایت (search) را در سمت راست (چپ در وبسایت های راست به چپ) لوگوی وبسایت و در یک خط با فرم ورود به سایت قرار دهید.

برای اینکه فرم ورود به سایت (Login Form) را به صورت افقی در هدر وبسایت نمایش دهید، به منوی Extensions و مدیریت ماژول جوملا رفته، ماژول ورود به سایت مورد نظر را پیدا کرده و باز کنید. سپس در برگه تنظیمات پیشرفته (Advanced) ماژول در جعبه گزینه Alternative Layout گزینه horizontal را انتخاب کنید. برای این ماژول در قالب تکنو پوزیشن top-b را انتخاب کنید. حال ماژول را ذخیره و ببندید. نتیجه را در فرانت اند وبسایت خود مشاهده کنید. این عمل موجب می شود که فرم ورود به سایت وبسایت جوملا به صورت افقی در سمت راست (چپ در وبسایت راست به چپ) لوگوی وبسایت ظاهر شود. به همین شیوه می توانید ماژول جستجوی سایت (search) را در سمت راست (چپ در وبسایت های راست به چپ) لوگوی وبسایت و در یک خط با فرم ورود به سایت قرار دهید

اسلاید شو (فقط در نسخه پرو)

اسلاید شو ریسپانسیو قالب تکنو اختصاصی این قالب بوده و فقط در نسخه پروفیشنال قالب موجود است. برای فعال کردن این اسلایدر، به مدیریت ماژول جوملا رفته و ماژول Responsive Slide Show را باز کنید و آن را پابلیش کنید. پوزیشن ماژول اسلایدر تکنو در پوزیشن showcase-a باید باشد. بعد از پابلیش کردن و مشخص کردن پوزیشن ماژول، ماژول را ذخیره و ببندید. حال سایت خود را در مرورگر باز کنید و تغییرات را مشاهده کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد طریقه نصب و سفارشی سازی اسلایدر تکنو، راهنمایی که در پکیج اختصاصی اسلایدر در فایل دانلود شده وجود دارد، را مطالعه کنید. برای جدا کردن مطالب هر اسلاید (هر صفحه از اسلاید شو) در قالب تکنو از pagebreak بین هر دو مطلب استفاده می شود.

اسلاید شو ریسپانسیو قالب تکنو اختصاصی این قالب بوده و فقط در نسخه پروفیشنال قالب موجود است. برای فعال کردن این اسلایدر، به مدیریت ماژول جوملا رفته و ماژول Responsive Slide Show را باز کنید و آن را پابلیش کنید. پوزیشن ماژول اسلایدر تکنو در پوزیشن showcase-a باید باشد. بعد از پابلیش کردن و مشخص کردن پوزیشن ماژول، ماژول را ذخیره و ببندید. حال سایت خود را در مرورگر باز کنید و تغییرات را مشاهده کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد طریقه نصب و سفارشی سازی اسلایدر تکنو، راهنمایی که در پکیج اختصاصی اسلایدر در فایل دانلود شده وجود دارد، را مطالعه کنید. برای جدا کردن مطالب هر اسلاید (هر صفحه از اسلاید شو) در قالب تکنو از pagebreak بین هر دو مطلب استفاده می شود

بریدکرامب قالب تکنو جوملا

در این قالب بریدکرامب (Breadcrumb) یکی از عناصر محوری است. گرچه می توانید آن را نادیده بگیرید، اما توصیه می شود که آن را به دیزاین وبسایت خود اضافه کنید. اگر می خواهید بریدکرامب را اضافه کنید، از منوی افزونه جوملا، به مدیر ماژول رفته و ماژول برید کرامب را باز کنید (همانند تصویر زیر):

 1. نمایش عنوان بریدکرامب را غیرفعال کنید
 2. پوزیشن ماژول را به ست کنید
 3. ماژول را پابلیش کنید
 4. ماژول را ذخیره کرده و وبسایت خود را تست کنید
در این قالب بریدکرامب (Breadcrumb) یکی از عناصر محوری است. گرچه می توانید آن را نادیده بگیرید، اما توصیه می شود که آن را به دیزاین وبسایت خود اضافه کنید. اگر می خواهید بریدکرامب را اضافه کنید، از منوی افزونه جوملا، به مدیر ماژول رفته و ماژول برید کرامب را باز کنید (همانند تصویر زیر): 1- نمایش عنوان بریدکرامب را غیرفعال کنید 2- پوزیشن ماژول را به ست کنید 3- ماژول را پابلیش کنید 4- ماژول را ذخیره کرده و وبسایت خود را تست کنید

وسط چین بودن عنوان ماژول ها و متن

در قالب تکنو عنوان ماژول ها و بعضی از متن ها به طور پیش فرض وسط چین می باشد، بخصوص اگر 1 یا 2 ماژول برای هر پوزیشن قالب جوملا فعال شده باشد (اختصاص یابد). برای غیر فعال کردن این رفتار قالب و جلوگیری از وسط چین شدن عنوان ماژول ها، برگه Advanced تنظیمات ماژول را باز کرده و در تکست باکس module class suffix؛ با توجه به نیاز خود یکی از کلاس های ct-align-right یا ct-align-left را اضافه کنید. این مرحله را برای همه ماژول هایی که می خواهید وسط چین نباشند تکرار کنید.

توجه: برای وسط چین کردن عنوان و عناصر html می توانید از کلاس ct-align-center استفاده کنید.

در قالب تکنو عنوان ماژول ها و بعضی از متن ها به طور پیش فرض وسط چین می باشد، بخصوص اگر 1 یا 2 ماژول برای هر پوزیشن قالب جوملا فعال شده باشد (اختصاص یابد). برای غیر فعال کردن این رفتار قالب و جلوگیری از وسط چین شدن عنوان ماژول ها، برگه Advanced تنظیمات ماژول را باز کرده و در تکست باکس module class suffix؛ با توجه به نیاز خود یکی از کلاس های ct-align-right یا ct-align-left را اضافه کنید. این مرحله را برای همه ماژول هایی که می خواهید وسط چین نباشند تکرار کنید. توجه: برای وسط چین کردن عنوان و عناصر html می توانید از کلاس ct-align-center استفاده کنید

رنگ بندی سفارشی (فقط در نسخه پرو)

تغییر رنگ های قالب و سفارشی کردن آن فقط در نسخه حرفه ای قالب تکنو در دسترس است. سفارشی کردن رنگ بندی قالب تکنو بسیار ساده و راحت است. فقط کافی است در مدیریت قالب جوملا، قالب تکنو را باز کرده و برگه Colors را بزنید. در این برگه رنگ های مورد نظر خود را ست کرده و قالب را ذخیره کنید.

بخاطر داشته باشید که تغییر بعضی از رنگ ها روی رنگ مابقی عناصر تاثیر می گذارد. برای مثال، اگر رنگ ست شده در گزینه Link Color را تغییر دهید، رنگ پس زمینه دکمه ها نیز تغییر خواهد کرد (همچنین پیکان جابجایی اسلایدر نیز تغییر می کند).

بهتر است طرح رنگ سایت خود را با توجه به رنگ صنفی و یا رنگ بندی مورد علاقه خود ست کنید. برای اینکار می توانید طرح رنگ های مختلفی که بطور استاندارد توصیه شده اند را استفاده کنید. ما استفاده از ابزار ایجاد رنگ به آدرس https://kuler.adobe.com/create/color-wheel/ را توصیه می کنیم. رنگ بندی خود را ایجاد کرده و به قالب اعمال کنید.

تغییر رنگ های قالب و سفارشی کردن آن فقط در نسخه حرفه ای قالب تکنو در دسترس است. سفارشی کردن رنگ بندی قالب تکنو بسیار ساده و راحت است. فقط کافی است در مدیریت قالب جوملا، قالب تکنو را باز کرده و برگه Colors را بزنید. در این برگه رنگ های مورد نظر خود را ست کرده و قالب را ذخیره کنید. بخاطر داشته باشید که تغییر بعضی از رنگ ها روی رنگ مابقی عناصر تاثیر می گذارد. برای مثال، اگر رنگ ست شده در گزینه Link Color را تغییر دهید، رنگ پس زمینه دکمه ها نیز تغییر خواهد کرد (همچنین پیکان جابجایی اسلایدر نیز تغییر می کند)

دکمه آیکونی قالب تکنو

برای نمایش دکمه های آیکونی متحرک (animated icon buttons) مثل دکمه های دمو (تصویر زیر)، بایستی در مدیریت ماژول جوملا دکمه New را زده و سپس از لیست انواع ماژول جوملا، گزینه Crosstec IconicButtons را انتخاب کنید.

برای نمایش دکمه های آیکونی متحرک (animated icon buttons) مثل دکمه های دمو (تصویر زیر)، بایستی در مدیریت ماژول جوملا دکمه New را زده و سپس از لیست انواع ماژول جوملا، گزینه Crosstec IconicButtons را انتخاب کنید

سپس ماژول را باز کرده و آیکون مورد نظر خود را انتخاب کرده و بعد متن ماژول را اضافه کنید و بعد از مشخص کردن پوزیشن آن، ماژول را ذخیره کنید و نتیجه را در صفحه وبسایت خود مشاهده کنید.

سپس ماژول را باز کرده و آیکون مورد نظر خود را انتخاب کرده و بعد متن ماژول را اضافه کنید و بعد از مشخص کردن پوزیشن آن، ماژول را ذخیره کنید و نتیجه را در صفحه وبسایت خود مشاهده کنید

کاور اسلایدر ریسپانسیو قالب تکنو

این اسلایدر در نسخه پرو قالب ارائه شده است. بعد از نصب ماژول به مدیر ماژول جوملا رفته و ماژولی با عنوان Responsive Cover Slider را پیدا کنید. سپس به برگه Cover Slider Setup رفته و برای هر اسلاید متن و تصویر مورد نظر خود را وارد کنید و بین صفحات اسلاید یک pagebeak بگذارید.

این اسلایدر در نسخه پرو قالب ارائه شده است. بعد از نصب ماژول به مدیر ماژول جوملا رفته و ماژولی با عنوان Responsive Cover Slider را پیدا کنید. سپس به برگه Cover Slider Setup رفته و برای هر اسلاید متن و تصویر مورد نظر خود را وارد کنید و بین صفحات اسلاید یک pagebeak بگذارید

اگر می خواهید بیشتر از یک کاور اسلایدر برای سایت خود ایجاد کنید، لازم است که یک Module Class Suffix منحصر به فرد تعریف کنید و در ویرایشگر html بکار بگیرید. در غیر اینصورت ممکن است دو نمونه با هم تداخل کنند.

اگر می خواهید بیشتر از یک کاور اسلایدر برای سایت خود ایجاد کنید، لازم است که یک Module Class Suffix منحصر به فرد تعریف کنید و در ویرایشگر html بکار بگیرید. در غیر اینصورت ممکن است دو نمونه با هم تداخل کنند

ماژول پارالکس قالب تکنو

قالب تکنو نسخه پرو با یک ماژول پارالکس اختصاصی عرضه می شود. برای ایجاد یک ماژول custom html با جلوه ویژه پارالکس همانند دموی قالب، به مدیریت ماژول جوملا رفته و یک ماژول Parallax Effect Module جدید بسازید سپس به برگه تنظیمات پارالکس رفته و تصویر و متن مورد نظر خود را به آن اضافه کنید. لایه های پارالکس را با استفاده از یک pagebeak از هم جدا کنید.

می توانید در قالب تکنو در هر پوزیشینی از ماژول پارالکس استفاده کنید، اما توصیه می شود که از یکی از پوزیشن های parallaxtop یا parallaxbottom استفاده کنید که عرض آنها برابر 100% صفحه نمایش است و پارالکس در نمایش تمام صفحه زیباتر است.

قالب تکنو نسخه پرو با یک ماژول پارالکس اختصاصی عرضه می شود. برای ایجاد یک ماژول custom html با جلوه ویژه پارالکس همانند دموی قالب، به مدیریت ماژول جوملا رفته و یک ماژول Parallax Effect Module جدید بسازید سپس به برگه تنظیمات پارالکس رفته و تصویر و متن مورد نظر خود را به آن اضافه کنید. لایه های پارالکس را با استفاده از یک pagebeak از هم جدا کنید. می توانید در قالب تکنو در هر پوزیشینی از ماژول پارالکس استفاده کنید، اما توصیه می شود که از یکی از پوزیشن های parallaxtop یا parallaxbottom استفاده کنید که عرض آنها برابر 100% صفحه نمایش است و پارالکس در نمایش تمام صفحه زیباتر است.

هنگام اضافه کردن لایه های جدید قواعد زیر را بایستی رعایت کرد:

 1. هنگام اضافه کردن لایه جدید، لایه اول بایستی کمترین ایندکس را داشته باشد (= بیشترین فاصله)
 2. اگر می خواهید برای هر لایه یک تصویر اضافه کنید که به عنوان تصویر پس زمینه عمل کند، به صورت تصویر عادی و با استفاده از ویرایشگر html جوملا تصویر را اضافه کنید و طول و عرض دقیق هر تصویر را مشخص کنید (طول و عرض بایستی ابعاد دقیق و واقعی تصویر باشد). اگر ابعاد تصویر را مشخص نکنید، مرورگرهایی مثل فایرفاکس نمی توانند مقیاس لایه ها را درک کرده و تصاویر را طبق نیت ما نمایش دهند.
 3. هر لایه به طور خودکار به اندازه 150% تغییر سایز داده می شود و مرزهای آن به طور نسبی مخفی می شود بطوری که ماوس و لمس نتوانند پس زمینه لایه قبلی را مرئی کنند. این بدین معنی است که تصاویر پس زمینه شما بایستی حداقل 200% بزرگنمایی شوند که در وسایل اچ دی و رتینا از ظاهر شدن عکس های زیرین اجتناب شود.
 4. با توجه به ابعاد تصویر شما، ممکن است به تنظیم پهنا و افست نیاز باشد. می توان از این گزینه ها در پایین پنجره ویرایشگر html استفاده کرده و مقادیر عددی درصدی استفاده نمود.
هنگام اضافه کردن لایه های جدید قواعد زیر را بایستی رعایت کرد: 1- هنگام اضافه کردن لایه جدید، لایه اول بایستی کمترین ایندکس را داشته باشد (= بیشترین فاصله) 2- اگر می خواهید برای هر لایه یک تصویر اضافه کنید که به عنوان تصویر پس زمینه عمل کند، به صورت تصویر عادی و با استفاده از ویرایشگر html جوملا تصویر را اضافه کنید و طول و عرض دقیق هر تصویر را مشخص کنید (طول و عرض بایستی ابعاد دقیق و واقعی تصویر باشد). اگر ابعاد تصویر را مشخص نکنید، مرورگرهایی مثل فایرفاکس نمی توانند مقیاس لایه ها را درک کرده و تصاویر را طبق نیت ما نمایش دهند. 3- هر لایه به طور خودکار به اندازه 150% تغییر سایز داده می شود و مرزهای آن به طور نسبی مخفی می شود بطوری که ماوس و لمس نتوانند پس زمینه لایه قبلی را مرئی کنند. این بدین معنی است که تصاویر پس زمینه شما بایستی حداقل 200% بزرگنمایی شوند که در وسایل اچ دی و رتینا از ظاهر شدن عکس های زیرین اجتناب شود. 4- با توجه به ابعاد تصویر شما، ممکن است به تنظیم پهنا و افست نیاز باشد. می توان از این گزینه ها در پایین پنجره ویرایشگر html استفاده کرده و مقادیر عددی درصدی استفاده نمود

سایر مشخصات قالب

در مدیر قالب جوملا، قالب تکنو را باز کنید. حال برگه Features را باز کنید:

 • می توانید هدر صفحه را فیکس کنید و گزینه Fixed Header On Page Scrolling را فعال کنید. بدین ترتیب در زمان بالا و پایین کرده صفحات سایت خود، منو در بالای صفحه ثابت می ماند (sticky menu) و یا می توانید این گزینه را غیر فعال کنید تا منو همراه با صفحه اسکرول شود و در بالای صفحه ثابت نماند.
 • می توانید دکمه برو به بالا (To Top) را فعال یا غیر فعال کنید. اگر فعال باشد، یک دکمه کوچک در گوشه سمت راست پایین صفحه نمایش می یابد که با کلیک کاربر، وب پیج به بالای صفحه برگردانده می شود.
 • سایر مشخصات قالب که در این برگه وجود دارد، از نامشان پیداست و می توانید تنظیم مورد نظر خود را اعمال کنید. اگر گزینه ای برایتان مفهوم نبود، راهنمای گانتری را بخوانید.
در مدیر قالب جوملا، قالب تکنو را باز کنید. حال برگه Features را باز کنید: می توانید هدر صفحه را فیکس کنید و گزینه Fixed Header On Page Scrolling را فعال کنید. بدین ترتیب در زمان بالا و پایین کرده صفحات سایت خود، منو در بالای صفحه ثابت می ماند (sticky menu) و یا می توانید این گزینه را غیر فعال کنید تا منو همراه با صفحه اسکرول شود و در بالای صفحه ثابت نماند. می توانید دکمه برو به بالا (To Top) را فعال یا غیر فعال کنید. اگر فعال باشد، یک دکمه کوچک در گوشه سمت راست پایین صفحه نمایش می یابد که با کلیک کاربر، وب پیج به بالای صفحه برگردانده می شود. سایر مشخصات قالب که در این برگه وجود دارد، از نامشان پیداست و می توانید تنظیم مورد نظر خود را اعمال کنید. اگر گزینه ای برایتان مفهوم نبود، راهنمای گانتری را بخوانید

پوزیشن ماژول های قالب تکنو

پوزیش ماژول های قالب های ارائه شده در پلکسا براساس پوژیشن های تعیین شده در فریم ورک گانتری است. برای آشنایی بیشتر با پوزیشن های قالب و طریقه ویرایش آنها، توصیه می شود  دستنامه راهنمای استفاده از فریم ورک گانتری را مطالعه کنید.

هر یک از پوزیشن ها دارای هدف و طرح رنگ مخصوص خود است، هرچند می توانید روی بدنه اصلی وب پیج (کامپوننت محتوا) متمرکز شده و فقط برای صفحات مورد نیاز، پوزیشن ماژول اضافه کنید.

این قالب بطور اکید از دستورالعمل پوزیشن ماژول گانتری تبعیت می کند و می توانید محل قرارگیری هر یک از ماژول های قالب تکنو را در آدرس زیر پیدا کنید:

https://parastar.info/demos/techno/index.php/features/module-positions

پوزیش ماژول های قالب های ارائه شده در پلکسا براساس پوژیشن های تعیین شده در فریم ورک گانتری است. برای آشنایی بیشتر با پوزیشن های قالب و طریقه ویرایش آنها، توصیه می شود راهنمای فریم ورک گانتری به آدرس را مطالعه کنید. هر یک از پوزیشن ها دارای هدف و طرح رنگ مخصوص خود است، هرچند می توانید روی بدنه اصلی وب پیج (کامپوننت محتوا) متمرکز شده و فقط برای صفحات مورد نیاز، پوزیشن ماژول اضافه کنید. این قالب بطور اکید از دستورالعمل پوزیشن ماژول گانتری تبعیت می کند و می توانید محل قرارگیری هر یک از ماژول های قالب تکنو را در آدرس زیر پیدا کنید

سبک و فونت بندی

قالب های ارائه شده در پلکسا از بوت استرپ تویتر پشتیبانی می کنند و می توانید برای سبک بندی و فونت (typography) به بوت استرپ متکی باشید. راهنمای تایپوگرافی هر قالب در منوی typography دمو آمده است، می توانید آن را در آدرس زیر مطالعه کنید:

https://parastar.info/demos/techno/index.php/features/typography-styles

قالب های ارائه شده در پلکسا از بوت استرپ تویتر پشتیبانی می کنند و می توانید برای سبک بندی و فونت (typography) به بوت استرپ متکی باشید. راهنمای تایپوگرافی هر قالب در منوی typography دمو آمده است، می توانید آن را در آدرس زیر مطالعه کنید

نصب داده های آزمایشی (نسخه پرو)

می توانید این قالب را همراه با داده های آزمایشی (Sample Data) خریداری نمایید. قالب همراه با داده های آزمایشی که در پلکسا کیک استارتر (Kickstarter) نامیده می شود، یک وبسایت کامل از قبل آماده شده است که کلیه بخش های قالب تنظیم و آماده شده است. داده های آزمایشی شامل انواع منوها، فرم تماس (تهیه شده با فرم ساز بریزینگ فرم) و سایر ماژول ها است.

برای نصب کیک استارتر قالب تکنو به صورت زیر عمل کنید:

 1. پکیج کیک استارتر تکنو را خریداری کنید
 2. پکیج را در فضای هاستینگ خود کپی کرده و از حالت زیپ خارج کنید
 3. بانک اطلاعاتی با نام دلخواه خود بسازید
 4. بعد از آماده سازی بانک اطلاعاتی و کاربر بانک اطلاعاتی، شما آماده نصب وبسایت خود هستید
 5. آدرس دامنه خود را در آدرس بار مرورگر تایپ کنید و سپس جلوی آن kickstart.php را تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید
 6. آموزش روی صفحه را دنبال کنید و وبسایت خود را نصب کنید
 7. بخاطر داشته باشید که به طور پیش فرض نام کاربری admin و رمز عبور test برای این قالب در نظر گرفته شده است، اگر با نام و رمز عبور پیش فرض نصب می کنید، بلافاصله در اولین اجرای ادمین سایت خود، رمز عبور را عوض کنید.
 8. اگر کار را با موفقیت تمام کنید، وبسایتی دقیقا شبیه به دموی قالب سبز خواهید داشت.
می توانید این قالب را همراه با داده های آزمایشی (Sample Data) خریداری نمایید. قالب همراه با داده های آزمایشی که در پلکسا کیک استارتر (Kickstarter) نامیده می شود، یک وبسایت کامل از قبل آماده شده است که کلیه بخش های قالب تنظیم و آماده شده است. داده های آزمایشی شامل انواع منوها، فرم تماس (تهیه شده با فرم ساز بریزینگ فرم) و سایر ماژول ها است. برای نصب کیک استارتر قالب تکنو به صورت زیر عمل کنید: 1- پکیج کیک استارتر تکنو را خریداری کنید 2- پکیج را در فضای هاستینگ خود کپی کرده و از حالت زیپ خارج کنید 3- بانک اطلاعاتی با نام دلخواه خود بسازید 4- بعد از آماده سازی بانک اطلاعاتی و کاربر بانک اطلاعاتی، شما آماده نصب وبسایت خود هستید 5- آدرس دامنه خود را در آدرس بار مرورگر تایپ کنید و سپس جلوی آن kickstart.php را تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید 6- آموزش روی صفحه را دنبال کنید و وبسایت خود را نصب کنید 7- بخاطر داشته باشید که به طور پیش فرض نام کاربری admin و رمز عبور test برای این قالب در نظر گرفته شده است، اگر با نام و رمز عبور پیش فرض نصب می کنید، بلافاصله در اولین اجرای ادمین سایت خود، رمز عبور را عوض کنید. 8- اگر کار را با موفقیت تمام کنید، وبسایتی دقیقا شبیه به دموی قالب سبز خواهید داشت

نکات کلی

 1. تمامی قالب های عرضه شده در پلکسا توسط سازمان کراس تک تهیه شده است و علت تغییر نام قالب ها این است که اسامی اورجینال قالب ها برای فارسی زبان ها بسختی حفظ می شود. زمانی که قالب را در وبسایت خود نصب می کنید، با نام اورجینال نصب می شود و به روزرسانی آن از سرور اصلی کراس تک صورت می گیرد.
 2. قبل از تهیه و نصب قالب، بهتر است سایت نمایشی آن را به آدرس زیر مرور کنید و مشخصات قالب را بخوبی ببینید و سپس نسبت به انتخاب و نصب قالب اقدام کنید.

https://parastar.info/demos/techno/

 1. پشتیبانی قالب توسط پلکسا و همزمان کراس تک صورت می گیرد. سئوالات و پیشنهادات احتمالی خود در مورد قالب تکنو را در انجمن پلکسا مطرح نمایید. پلکسا بلافاصله پاسخ خواهد داد و اگر سئوال فنی و خارج از دسترسی پلکسا باشد، پاسخ شما را از کراس تک گرفته و در انجمن پلکسا منتشر می کند.

برای مطالعه آفلاین این راهنما می توانید فایل راهنمای نصب قالب جوملا: قالب تکنو را دانلود کنید

لینک مستقیم دانلود قالب رایگان جوملا: تمپلیت تکنو

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.