ده نکته برای افزایش سرعت وبسایت جوملا

لودینگ وبسایت چیست؟ آیا لودینگ وبسایت شما کند است؟ سایت جوملا دارید؟ وبسایت شما هنگام بالا آمدن lag دارد؟ لودینگ وبسایت به چه چیزهایی بستگی دارد؟ نقش زمان لودینگ و بالا آمدن سایت در رتبه SERP چیست؟ چگونه وبسایت سریعی داشته باشیم؟ اینها سئوالاتی است که به ذهن هر وبمستری می رسد و در این راهنما سعی داریم به طور ضمنی به آنها بپردازیم. Tips for Fast Joomla Website ده نکته برای افزایش سرعت وبسایت جوملا: ,1) انتخاب سرویس هاستینگ مناسب ,2) کش جوملا ,3) فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip) ,4) حذف افزونه ها و ماژول های اضافه ,5) کش مرورگر در فایل htaccess ,6) بهینه سازی تصاویر ,7) استفاده از شبکه ارسال محتوا (CDN) ,8) بهینه سازی CSS و Javascript ,9) افزونه های بهینه سازی سرعت ,10) بهینه سازی برای وسایل موبایل

لودینگ وبسایت چیست؟ آیا لودینگ وبسایت شما کند است؟ سایت جوملا دارید؟ وبسایت شما هنگام بالا آمدن lag دارد؟ لودینگ وبسایت به چه چیزهایی بستگی دارد؟ نقش زمان لودینگ و بالا آمدن سایت در رتبه SERP چیست؟ چگونه وبسایت سریعی داشته باشیم؟ چه اقداماتی موجب افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت می شود. اینها سئوالاتی است که به ذهن هر وبمستری می رسد و در این راهنما سعی داریم به طور ضمنی به لودینگ وبسایت و راه های افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت بپردازیم.

لودینگ وبسایت چیست؟

زمانی که URL یک وبسایت را در آدرس بار مرورگر وارد کرده و دکمه Enter کیبورد را می زنیم و یا روی لینک یک وب پیج کلیک می کنیم، از کلیک تا بالا آمدن کامل وب پیج یا وبسایت را زمان بالا آمدن یا لودینگ وبسایت می گویند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، لودینگ بیشتر از 70 درصد وبسایت ها زیر 2 ثانیه است. همچنین زمان لودینگ وبسایت در رتبه آن در صفحه نتیجه موتورهای جستجوگر (SERP) تاثیر دارد.

زمانی که URL یک وبسایت را در آدرس بار مرورگر وارد کرده و دکمه Enter کیبورد را می زنیم و یا روی لینک یک وب پیج کلیک می کنیم، از کلیک تا بالا آمدن کامل وب پیج یا وبسایت را زمان بالا آمدن یا لودینگ وبسایت می گویند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، لودینگ بیشتر از 70 درصد وبسایت ها زیر 2 ثانیه است. همچنین زمان لودینگ وبسایت در رتبه آن در صفحه نتیجه موتورهای جستجوگر (SERP) تاثیر دارد. مسلما بایستی روی سایت خود کار کرده و سرعت لودینگ وبسایت را افزایش دهید. کاربران از کند بودن سایت بیزار هستند و ممکن است خیلی زودتر از 2 ثانیه سایت شما را ترک کنند و موجب نرخ تبدیل پایینی شود. بجز مواردی که وب پیج مورد علاقه و نیاز کاربر باشد، هر سایتی که دیرتر از 2 ثانیه لودینگ داشته باشد، در خطر است. ده نکته برای افزایش سرعت وبسایت جوملا: ,1) انتخاب سرویس هاستینگ مناسب ,2) کش جوملا ,3) فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip) ,4) حذف افزونه ها و ماژول های اضافه ,5) کش مرورگر در فایل htaccess ,6) بهینه سازی تصاویر ,7) استفاده از شبکه ارسال محتوا (CDN) ,8) بهینه سازی CSS و Javascript ,9) افزونه های بهینه سازی سرعت ,10) بهینه سازی برای وسایل موبایل

لودینگ وبسایت چیست؟

مسلما بایستی روی سایت خود کار کرده و سرعت لودینگ وبسایت را افزایش دهید. کاربران از کند بودن سایت بیزار هستند و ممکن است خیلی زودتر از 2 ثانیه سایت شما را ترک کنند و موجب نرخ تبدیل پایینی شود. بجز مواردی که وب پیج مورد علاقه و نیاز کاربر باشد، هر سایتی که دیرتر از 2 ثانیه لودینگ داشته باشد، در خطر است.

طریقه افزایش سرعت لودینگ وبسایت

همانطور که ذکر شد گوگل سرعت بالا آمدن سایت را برای تعیین مکان وبسایت در رنکینگ گوگل استفاده می کند. چیزی که مهم است، این است که افزایش سرعت لودینگ وبسایت و بهینه سازی سایت خیلی کار مشکلی نیست، بخصوص اگر وبسایت جوملا داشته باشید. هرچند ممکن است به گوشتان خورده باشد که جوملا یک سیستم مدیریت محتوای کند است و وبسایت جوملا کند است، اما این مسئله بیشتر بخاطر پیکربندی نامناسب جوملا یا گرفتن سرویس از یک شرکت هاستینگ نامناسب است؛ که هر دو راه حل دارد. بخصوص اگر بدانید که چه چیزی را باید بهینه کنید، بهبود سرعت بالا آمدن وبسایت خیلی سخت نیست و افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا در کمتر از چند ثانیه امکان پذیر است.

طریقه افزایش سرعت لودینگ وبسایت: همانطور که ذکر شد گوگل سرعت بالا آمدن سایت را برای تعیین مکان وبسایت در رنکینگ گوگل استفاده می کند. چیزی که مهم است، این است که افزایش سرعت لودینگ وبسایت و بهینه سازی سایت خیلی کار مشکلی نیست، بخصوص اگر وبسایت جوملا داشته باشید. هرچند ممکن است به گوشتان خورده باشد که جوملا یک سیستم مدیریت محتوای کند است و وبسایت جوملا کند است، اما این مسئله بیشتر بخاطر پیکربندی نامناسب جوملا یا گرفتن سرویس از یک شرکت هاستینگ نامناسب است؛ که هر دو راه حل دارد. بخصوص اگر بدانید که چه چیزی را باید بهینه کنید، بهبود سرعت بالا آمدن وبسایت خیلی سخت نیست و افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا در کمتر از چند ثانیه امکان پذیر است. ده نکته برای افزایش سرعت وبسایت جوملا: ,1) انتخاب سرویس هاستینگ مناسب ,2) کش جوملا ,3) فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip) ,4) حذف افزونه ها و ماژول های اضافه ,5) کش مرورگر در فایل htaccess ,6) بهینه سازی تصاویر ,7) استفاده از شبکه ارسال محتوا (CDN) ,8) بهینه سازی CSS و Javascript ,9) افزونه های بهینه سازی سرعت ,10) بهینه سازی برای وسایل موبایل

طریقه افزایش سرعت لودینگ وبسایت

چگونه سرعت لودینگ وبسایت خود را تعیین کنیم؟

قبل از شروع به بهینه سازی لودینگ وبسایت خود، بهتر است ابتدا سرعت جاری وبسایت خود را چک کنید. ابزارهای آنلاین زیادی برای تعیین سرعت بالا آمدن وبسایت وجود دارد. در زیر تعدادی از این ابزارها معرفی شده است که اطلاعات مفصلی در مورد سرعت بالا آمدن و مشکلات احتمالی لودینگ وبسایت ارائه می کنند:

 • ابزار بینش سرعت وبسایت (Google Pagespeed Insights) که شامل عملکرد موبایل وبسایت هم هست
 • افزونه مرورگر فایرفاکس و کروم برای اندازه گیری سرعت سایت (Yslow)
 • ابزار پینجدام (Pingdom Tools)
 • ابزار جی تی متریکس (GT-Metrix) که شامل نتایج ابزار Pagespeed و Yslow نیز هم هست
 • ابزار سازمان تست وب پیج (Webpagetest.org)
چگونه سرعت لودینگ وبسایت خود را تعیین کنیم؟ قبل از شروع به بهینه سازی لودینگ وبسایت خود، بهتر است ابتدا سرعت جاری وبسایت خود را چک کنید. ابزارهای آنلاین زیادی برای تعیین سرعت بالا آمدن وبسایت وجود دارد. در زیر تعدادی از این ابزارها معرفی شده است که اطلاعات مفصلی در مورد سرعت بالا آمدن و مشکلات احتمالی لودینگ وبسایت ارائه می کنند: ابزار بینش سرعت وبسایت (Google Pagespeed Insights) که شامل عملکرد موبایل وبسایت هم هست. افزونه مرورگر فایرفاکس و کروم برای اندازه گیری سرعت سایت (Yslow). ابزار پینجدام (Pingdom Tools). ابزار جی تی متریکس (GT-Metrix) که شامل نتایج ابزار Pagespeed و Yslow نیز هم هست. ابزار سازمان تست وب پیج (Webpagetest.org) ده نکته برای افزایش سرعت وبسایت جوملا: ,1) انتخاب سرویس هاستینگ مناسب ,2) کش جوملا ,3) فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip) ,4) حذف افزونه ها و ماژول های اضافه ,5) کش مرورگر در فایل htaccess ,6) بهینه سازی تصاویر ,7) استفاده از شبکه ارسال محتوا (CDN) ,8) بهینه سازی CSS و Javascript ,9) افزونه های بهینه سازی سرعت ,10) بهینه سازی برای وسایل موبایل

چگونه سرعت لودینگ وبسایت خود را تعیین کنیم؟

من معمولا از GT-Metrix استفاده می کنم، چون علاوه بر تعیین سرعت لودینگ و پیج اسپید، پیشنهادات خوبی به همراه راه حل برای مشکلات لودینگ وبسایت ارائه می دهد.

10 نکته برای افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا

حالا که عملکرد جاری وبسایت خود را می دانیم، بهتر است بهینه سازی لودینگ سایت را شروع کنیم. بخاطر داشته باشید که به عنوان رهنمود عملکرد برتر، بهتر است همیشه قبل از هر تغییری از وبسایت خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید! سپس مراحل بهینه سازی زیر را یک به یک اجرا کنید. بعد از انجام هر مرحله وبسایت خود را تست کنید و اطمینان حاصل کنید که تغییر اعمال شده روی عملکرد وبسایت اثر سوء نداشته باشد. زیرا با توجه به پیکربندی وبسایت شما، ممکن است بعضی از افزونه ها و ماژول ها با بعضی از تنظیمات زیر همساز نباشند. بین هر مرحله و تست وبسایت، کش جوملا را خالی کنید و بعد وبسایت را تست کنید. پس از انجام مراحل، مجددا سرعت وبسایت خود را با یکی از ابزارهای فوق تست کنید. مطمئنا بهبود لودینگ وبسایت خود را شاهد خواهید بود.

1) انتخاب سرویس هاستینگ مناسب

انتخاب هاستینگ مناسب برای وبسایت جوملا حیاتی است. صرفنظر از عالی بودن پیکربندی و بهینه سازی وسایت، هاستینگ بد کل زحمات وبمستر را به باد می دهد. بخصوص این روزها تعداد ریسلرها در بازار وب زیاد شده است و متاسفانه شاهد اورسل شدید فضاهای هاستینگ هستیم. بهتر است قبل از خرید سرویس هاستینگ، انجمن ها و نظرات را بخوانید و در انتخاب عجله نکنید. برای مثال: سرور لینوکس برای وبسایت جوملا از ویندوز سرور بهتر و کم دردسرتر است. سرویس های رایگان برای وبسایت حرفه ای و هدفمند بدرد نمی خورد و خیلی زود متوجه می شوید که چرا سرویس هاستینگ رایگان در اختیار شما گذاشته اند. همچنین پلن ها و پکیج های مختلف را مقایسه کنید. بخاطر داشته باشید که بهترین انتخاب برای یک وبسایت حرفه ای و هدفمند، سرور اختصاصی است. سرور اختصاصی همیشه یعنی سرعت بالاتر، بازدید کننده بیشتر، رتبه بالاتر، کنترل بیشتر.

2) کش جوملا

کش (Cache) راهی است برای ارائه محتوای از قبل تولید شده به کاربران. این بدین معنی است که در هر بار درخواست اطلاعات کاربر، کل بانک اطلاعاتی را بررسی کرده و همه داده های درخواست شده را به مرورگر ارسال کند. بجای آن، نمای ذخیره شده توسط مرورگر برای کاربر نمایش می یابد. نمایش نسخه ذخیره شده اطلاعات وب پیج در مرورگر به کاربر را کش کردن می گویند. تنها زمانی اطلاعات مجددا از سرور ارسال می شود که بروزرسانی انجام شود (زمان کش تمام شده باشد) یا محتوای صفحه تغییر کرده باشد و یا اینکه کش وبسایت خود را تخلیه کرده باشید.

10 نکته برای افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا : حالا که عملکرد جاری وبسایت خود را می دانیم، بهتر است بهینه سازی لودینگ سایت را شروع کنیم. بخاطر داشته باشید که به عنوان رهنمود عملکرد برتر، بهتر است همیشه قبل از هر تغییری از وبسایت خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید! سپس مراحل بهینه سازی زیر را یک به یک اجرا کنید. بعد از انجام هر مرحله وبسایت خود را تست کنید و اطمینان حاصل کنید که تغییر اعمال شده روی عملکرد وبسایت اثر سوء نداشته باشد. زیرا با توجه به پیکربندی وبسایت شما، ممکن است بعضی از افزونه ها و ماژول ها با بعضی از تنظیمات زیر همساز نباشند. بین هر مرحله و تست وبسایت، کش جوملا را خالی کنید و بعد وبسایت را تست کنید. پس از انجام مراحل، مجددا سرعت وبسایت خود را با یکی از ابزارهای فوق تست کنید. مطمئنا بهبود لودینگ وبسایت خود را شاهد خواهید بود. ده نکته برای افزایش سرعت وبسایت جوملا: ,1) انتخاب سرویس هاستینگ مناسب ,2) کش جوملا ,3) فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip) ,4) حذف افزونه ها و ماژول های اضافه ,5) کش مرورگر در فایل htaccess ,6) بهینه سازی تصاویر ,7) استفاده از شبکه ارسال محتوا (CDN) ,8) بهینه سازی CSS و Javascript ,9) افزونه های بهینه سازی سرعت ,10) بهینه سازی برای وسایل موبایل

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: کش جوملا

در وبسایت جوملا امکان کش کردن با یک کلیک فراهم است. جوملا می تواند سه نوع پیکربندی cache را ارائه کند:

 • نمای کامپوننت (Component views)
 • نمای ماژول (Module views)
 • نمای صفحه (Page views)

دو نوع کش اول را می توان همزمان با یک تنظیم در بخش تنظیمات همگانی جوملا (Global Configuration) انجام داد:

برای تنظیم کش جوملا، به ادمین جوملا رفته و در بخش تنظیمات همگانی جوملا، کش را فعال کنید. این جعبه گزینه دارای سه آیتم است:

 • غیرفعال کردن کش (No cache)
 • کش محافظه کارانه (Conservative Cache)
 • کش پیشرونده (Progressive Cache)
افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا : انتخاب سرویس هاستینگ مناسب : انتخاب هاستینگ مناسب برای وبسایت جوملا حیاتی است. صرفنظر از عالی بودن پیکربندی و بهینه سازی وسایت، هاستینگ بد کل زحمات وبمستر را به باد می دهد. بخصوص این روزها تعداد ریسلرها در بازار وب زیاد شده است و متاسفانه شاهد اورسل شدید فضاهای هاستینگ هستیم. بهتر است قبل از خرید سرویس هاستینگ، انجمن ها و نظرات را بخوانید و در انتخاب عجله نکنید. برای مثال: سرور لینوکس برای وبسایت جوملا از ویندوز سرور بهتر و کم دردسرتر است. سرویس های رایگان برای وبسایت حرفه ای و هدفمند بدرد نمی خورد و خیلی زود متوجه می شوید که چرا سرویس هاستینگ رایگان در اختیار شما گذاشته اند. همچنین پلن ها و پکیج های مختلف را مقایسه کنید. بخاطر داشته باشید که بهترین انتخاب برای یک وبسایت حرفه ای و هدفمند، سرور اختصاصی است. سرور اختصاصی همیشه یعنی سرعت بالاتر، بازدید کننده بیشتر، رتبه بالاتر، کنترل بیشتر. ده نکته برای افزایش سرعت وبسایت جوملا: ,1) انتخاب سرویس هاستینگ مناسب ,2) کش جوملا ,3) فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip) ,4) حذف افزونه ها و ماژول های اضافه ,5) کش مرورگر در فایل htaccess ,6) بهینه سازی تصاویر ,7) استفاده از شبکه ارسال محتوا (CDN) ,8) بهینه سازی CSS و Javascript ,9) افزونه های بهینه سازی سرعت ,10) بهینه سازی برای وسایل موبایل

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: کش جوملا

در ادمین جوملا نوع کش را به کش محافظه کارانه (Conservative) ست کنید. همانطور که در تصویر فوق می بینید، می توانید تفاوت زمانی کش را به میزان پیش فرض 15 دقیقه ست کنید. اگر کش بدین طریق فعال شده باشد، می توانید در برگه Advanced ماژول ها، کش ماژول را غیر فعال کنید.

کش نمای صفحه (Page views cache) فقط زمانی امکانپذیر است که پلاگین کش سیستم (System - Cache plugin) جوملا را فعال کرده باشید. برای اینکار به منوی Extension و زیر منوی plugin مطابق تصویر زیر کش سیستم را فعال کنید.

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: کش جوملا - کش (Cache) راهی است برای ارائه محتوای از قبل تولید شده به کاربران. این بدین معنی است که در هر بار درخواست اطلاعات کاربر، کل بانک اطلاعاتی را بررسی کرده و همه داده های درخواست شده را به مرورگر ارسال کند. بجای آن، نمای ذخیره شده توسط مرورگر برای کاربر نمایش می یابد. نمایش نسخه ذخیره شده اطلاعات وب پیج در مرورگر به کاربر را کش کردن می گویند. تنها زمانی اطلاعات مجددا از سرور ارسال می شود که بروزرسانی انجام شود (زمان کش تمام شده باشد) یا محتوای صفحه تغییر کرده باشد و یا اینکه کش وبسایت خود را تخلیه کرده باشید. در وبسایت جوملا امکان کش کردن با یک کلیک فراهم است. جوملا می تواند سه نوع پیکربندی cache را ارائه کند: نمای کامپوننت (Component views)، نمای ماژول (Module views)، نمای صفحه (Page views)، دو نوع کش اول را می توان همزمان با یک تنظیم در بخش تنظیمات همگانی جوملا (Global Configuration) انجام داد: برای تنظیم کش جوملا، به ادمین جوملا رفته و در بخش تنظیمات همگانی جوملا، کش را فعال کنید. این جعبه گزینه دارای سه آیتم است: غیرفعال کردن کش (No cache)، کش محافظه کارانه (Conservative Cache)، کش پیشرونده (Progressive Cache) در ادمین جوملا نوع کش را به کش محافظه کارانه (Conservative) ست کنید. همانطور که در تصویر فوق می بینید، می توانید تفاوت زمانی کش را به میزان پیش فرض 15 دقیقه ست کنید. اگر کش بدین طریق فعال شده باشد، می توانید در برگه Advanced ماژول ها، کش ماژول را غیر فعال کنید. کش نمای صفحه (Page views cache) فقط زمانی امکانپذیر است که پلاگین کش سیستم (System - Cache plugin) جوملا را فعال کرده باشید. برای اینکار به منوی Extension و زیر منوی plugin مطابق تصویر زیر کش سیستم را فعال کنید.

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: کش جوملا

فقط کافی است که پلاگین را فعال کنید و پارامترهای آن را در حالت پیش فرض رها کنید. در جریان باشید که گاهی اوقات تنظیمات کش جوملا ممکن است باعث شود که وبسایت بالا نیاید، بخصوص اگر از صفحات دینامیک مثل فرم تماس، رمز امنیتی (captcha) و غیره استفاده می کنید. اگر در زمان فعال کردن کش جوملا وبسایت مشکل پیدا کرد و یا نما و ماژول خاصی درست نمایش نمی یافت، بهتر است بطور اختصاصی کش آن ماژول یا کامپوننت را غیر فعال کنید. برای غیرفعال کردن اختصاصی کش در جوملا، استفاده از افزونه کنترل کش (Cache control extension) به شما پیشنهاد می شود که می توانید از دانلود سنتر پلکسا دانلود کنید.

فقط کافی است که پلاگین را فعال کنید و پارامترهای آن را در حالت پیش فرض رها کنید. در جریان باشید که گاهی اوقات تنظیمات کش جوملا ممکن است باعث شود که وبسایت بالا نیاید، بخصوص اگر از صفحات دینامیک مثل فرم تماس، رمز امنیتی (captcha) و غیره استفاده می کنید. اگر در زمان فعال کردن کش جوملا وبسایت مشکل پیدا کرد و یا نما و ماژول خاصی درست نمایش نمی یافت، بهتر است بطور اختصاصی کش آن ماژول یا کامپوننت را غیر فعال کنید. برای غیرفعال کردن اختصاصی کش در جوملا، استفاده از افزونه کنترل کش (Cache control extension) به شما پیشنهاد می شود که می توانید از دانلود سنتر پلکسا دانلود کنید. اگر در تنظیم دستی کش وبسایت جوملای خود مشکل دارید، افزونه هایی در بازار آنلاین وجود دارد که به شما در انجام اینکار کمک می کند. سه نمونه از این افزونه ها در زیر آمده است: جت کش (JotCache ): افزونه کنترل کش، کش کنترل (Cache Control): افزونه کنترل آنچه که در وبسایت کش شود و آنچه که کش نشود، نونامبر کش (NoNumber Cache Cleaner) که برای تمیز کردن و تخلیه خودکار کش وبسایت مناسب است. ده نکته برای افزایش سرعت وبسایت جوملا: ,1) انتخاب سرویس هاستینگ مناسب ,2) کش جوملا ,3) فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip) ,4) حذف افزونه ها و ماژول های اضافه ,5) کش مرورگر در فایل htaccess ,6) بهینه سازی تصاویر ,7) استفاده از شبکه ارسال محتوا (CDN) ,8) بهینه سازی CSS و Javascript ,9) افزونه های بهینه سازی سرعت ,10) بهینه سازی برای وسایل موبایل

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: کش جوملا

اگر در تنظیم دستی کش وبسایت جوملای خود مشکل دارید، افزونه هایی در بازار آنلاین وجود دارد که به شما در انجام اینکار کمک می کند. سه نمونه از این افزونه ها در زیر آمده است:

 • جت کش (JotCache ): افزونه کنترل کش
 • کش کنترل (Cache Control): افزونه کنترل آنچه که در وبسایت کش شود و آنچه که کش نشود
 • نونامبر کش (NoNumber Cache Cleaner) که برای تمیز کردن و تخلیه خودکار کش وبسایت مناسب است.

3) فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip)

برای فعال سازی فشرده ساز جوملا، در بخش تنظیمات همگانی جوملا (Global Configuration)، برگه Server را باز کرده و دکمه G-zip را فعال کنید (تصویر زیر):

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip) - برای فعال سازی فشرده ساز جوملا، در بخش تنظیمات همگانی جوملا (Global Configuration)، برگه Server را باز کرده و دکمه G-zip را فعال کنید (تصویر زیر): وقتی در وبسایت جوملا G-zip فعال باشد، صفحات به صورت فایل زیپ فشرده شده و به مرورگر ارسال می شود و در کامپیوتر کاربر از حالت فشرده خارج می شود. بجز مواردی خیلی قدیمی مرورگرها مثل اینترنت اکسپلورر، تمامی مرورگرها از این امکان پشتیبانی می کنند و می توان با امنیت فشرده سازی را فعال کرد. پس از اینکه G-zip فعال شد، می توان ریت فشرده سازی محتوای وبسایت را با استفاده از ابزارهایی مثل www.feedthebot.com/tools/gzip اندازه گیری و چک کرد. اغلب فشرده سازی بالای 50% خواهد بود. اگر سایت خود را تست کردید و فشرده سازی علیرغم پیکربندی جوملا فعال نبود، ممکن است هاست شما از mod_gzip پشتیبانی نکند و یا آن را غیرفعال کرده باشد. ده نکته برای افزایش سرعت وبسایت جوملا: ,1) انتخاب سرویس هاستینگ مناسب ,2) کش جوملا ,3) فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip) ,4) حذف افزونه ها و ماژول های اضافه ,5) کش مرورگر در فایل htaccess ,6) بهینه سازی تصاویر ,7) استفاده از شبکه ارسال محتوا (CDN) ,8) بهینه سازی CSS و Javascript ,9) افزونه های بهینه سازی سرعت ,10) بهینه سازی برای وسایل موبایل

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip)

وقتی در وبسایت جوملا G-zip فعال باشد، صفحات به صورت فایل زیپ فشرده شده و به مرورگر ارسال می شود و در کامپیوتر کاربر از حالت فشرده خارج می شود. بجز مواردی خیلی قدیمی مرورگرها مثل اینترنت اکسپلورر، تمامی مرورگرها از این امکان پشتیبانی می کنند و می توان با امنیت فشرده سازی را فعال کرد.

پس از اینکه G-zip فعال شد، می توان ریت فشرده سازی محتوای وبسایت را با استفاده از ابزارهایی مثل www.feedthebot.com/tools/gzip اندازه گیری و چک کرد. اغلب فشرده سازی بالای 50% خواهد بود.

اگر سایت خود را تست کردید و فشرده سازی علیرغم پیکربندی جوملا فعال نبود، ممکن است هاست شما از mod_gzip پشتیبانی نکند و یا آن را غیرفعال کرده باشد.

4) حذف افزونه ها و ماژول های اضافه

از ماژول و افزونه با منطق و به دقت استفاده کنید. بعضی از افزونه ها تاثیر وحشتناکی بر سرعت سایت دارند. پر مشکل ترین افزونه ها برای سرعت لودینگ سایت عبارتند از:

 • اسکریپت رسانه های اجتماعی: مثل شمارنده های لایک و تویت. این افزونه ها معمولا به جاوا اسکریپت زیادی نیاز داشته، به شبکه های ریموت وصل می شوند، به همین خاطر سرعت بالا آمدن سایت را بطور فجیعی تحت تاثیر قرار می دهند.
 • اسلایدر و گالری تصویر بزرگ: وقتی افزونه اسلایدشو یا اسلایدر یا ایمج گالری نصب می کنید، تمامی تصاویر ست شده برای آنها بایستی هنگام بالا آمدن صفحه لود شوند، که موجب کند شدن لودینگ سایت می شود.
 • اسکریپت هایی مثل گوگل انالایتیک، وب فونت و غیره: این اسکریپت ها سایت را کند می کنند و لودینگ سایت طولانی می شود.
افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: حذف افزونه ها و ماژول های اضافه - از ماژول و افزونه با منطق و به دقت استفاده کنید. بعضی از افزونه ها تاثیر وحشتناکی بر سرعت سایت دارند. پر مشکل ترین افزونه ها برای سرعت لودینگ سایت عبارتند از: اسکریپت رسانه های اجتماعی: مثل شمارنده های لایک و تویت. این افزونه ها معمولا به جاوا اسکریپت زیادی نیاز داشته، به شبکه های ریموت وصل می شوند، به همین خاطر سرعت بالا آمدن سایت را بطور فجیعی تحت تاثیر قرار می دهند. اسلایدر و گالری تصویر بزرگ: وقتی افزونه اسلایدشو یا اسلایدر یا ایمج گالری نصب می کنید، تمامی تصاویر ست شده برای آنها بایستی هنگام بالا آمدن صفحه لود شوند، که موجب کند شدن لودینگ سایت می شود. اسکریپت هایی مثل گوگل انالایتیک، وب فونت و غیره: این اسکریپت ها سایت را کند می کنند و لودینگ سایت طولانی می شود. حتی اگر به خصیصه هایی مثل اینها نیاز دارید، بهتر است خوب فکر کنید که از آنها در صفحه نخست سایت خود استفاده کنید یا خیر. بهتر است اسکریپت هایی مثل گوگل آنالایتیک، تگ گوگل، وب فونت و غیره را در انتهای فایل سند وب پیج خود قرار دهید. بهترین گزینه این است که اینگونه افزونه و اسکریپت ها را در صفحات تماس یا صفحات پرتفوی سایت گذاشته و به سایر صفحات لینک بدهید.

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: حذف افزونه ها و ماژول های اضافه

حتی اگر به خصیصه هایی مثل اینها نیاز دارید، بهتر است خوب فکر کنید که از آنها در صفحه نخست سایت خود استفاده کنید یا خیر. بهتر است اسکریپت هایی مثل گوگل آنالایتیک، تگ گوگل، وب فونت و غیره را در انتهای فایل سند وب پیج خود قرار دهید. بهترین گزینه این است که اینگونه افزونه و اسکریپت ها را در صفحات تماس یا صفحات پرتفوی سایت گذاشته و به سایر صفحات لینک بدهید.

5) کش مرورگر در فایل htaccess

می توان کش مرورگر (Browser caching) را از طریق فایل htaccess.txt فعال کرد. برای اینکار فایل htaccess.txt را به .htaccess تغییر نام بدهید، سپس کد مربوط به کش انواع خاص تصاویر و اقلام دیگر را به آن اضافه کنید. از آنجایی که تصاویر همیشه بخش بزرگی از سایز وب پیج را تشکیل می دهند و پهنای باند زیادی را اشغال می کنند، کش مرورگر تصاویر بر روی کامپیوتر کاربر می تواند یک گزینه عالی برای بهبود لودینگ سایت باشد. یک نمونه از کد کش کردن تصاویر در مرورگر در زیر آمده است:

<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresDefault "access plus 1 seconds"
ExpiresByType text/html "access plus 600 seconds"
ExpiresByType text/css "access plus 604800 seconds"
ExpiresByType text/javascript "access plus 216000 seconds"
ExpiresByType application/xhtml+xml "access plus 600 seconds"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 2592000 seconds"
ExpiresByType image/png "access plus 2592000 seconds"
ExpiresByType etc, etc.
</IfModule>

6) بهینه سازی تصاویر

معمولا در یک وب پیج بیشترین فضا (KB) را تصاویر تشکیل می دهند، بنابراین بهینه سازی تصاویر ضروری است. مهمتر از همه صحیح و مناسب بودن سایز تصاویر است. در وحله دوم کاهش هر چه بیشتر سایز تصاویر است، بهتر است از ابزارهای فشرده سازی تصویر استفاده کرد تا داده های غیرضروری از تصویر حذف شود که حتی از وجود آنها ممکن است خبر نداشته باشیم. حتی اگر از ابزارهایی مثل فتوشاپ استفاده کرده و به فرمت Save for Web and Devices ذخیره کنید، هنوز یک فایل png را می توان بدون تغییر ظاهر آن به میزان 75% کوچک کرد. ابزارهای زیر می تواند به کاهش سایز و فرمت بندی صحیح تصاویر کمک کند:

 • برای تصاویر png از ابزار TinyPNG.com استفاده کنید، فوق العاده برای اینکار مناسب است.
 • ابزار اسمش Smush.it
 • اگر تصاویر زیادی برای کمپرس کردن دارید، می توانید از برنامه آفلاین از قبیل PNGGauntlet (png) و RIOT (jpg) استفاده کنید.

کاربران حرفه ای معمولا از تکنیک هایی مثل اسپریت (sprite) و کدگذاری Base64 استفاده می کنند.

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: کش مرورگر در فایل htaccess - می توان کش مرورگر (Browser caching) را از طریق فایل htaccess.txt فعال کرد. برای اینکار فایل htaccess.txt را به .htaccess تغییر نام بدهید، سپس کد مربوط به کش انواع خاص تصاویر و اقلام دیگر را به آن اضافه کنید. از آنجایی که تصاویر همیشه بخش بزرگی از سایز وب پیج را تشکیل می دهند و پهنای باند زیادی را اشغال می کنند، کش مرورگر تصاویر بر روی کامپیوتر کاربر می تواند یک گزینه عالی برای بهبود لودینگ سایت باشد. یک نمونه از کد کش کردن تصاویر در مرورگر در زیر آمده است: افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: بهینه سازی تصاویر معمولا در یک وب پیج بیشترین فضا (KB) را تصاویر تشکیل می دهند، بنابراین بهینه سازی تصاویر ضروری است. مهمتر از همه صحیح و مناسب بودن سایز تصاویر است. در وحله دوم کاهش هر چه بیشتر سایز تصاویر است، بهتر است از ابزارهای فشرده سازی تصویر استفاده کرد تا داده های غیرضروری از تصویر حذف شود که حتی از وجود آنها ممکن است خبر نداشته باشیم. حتی اگر از ابزارهایی مثل فتوشاپ استفاده کرده و به فرمت Save for Web and Devices ذخیره کنید، هنوز یک فایل png را می توان بدون تغییر ظاهر آن به میزان 75% کوچک کرد. ابزارهای زیر می تواند به کاهش سایز و فرمت بندی صحیح تصاویر کمک کند: برای تصاویر png از ابزار TinyPNG.com استفاده کنید، فوق العاده برای اینکار مناسب است. ابزار اسمش Smush.it اگر تصاویر زیادی برای کمپرس کردن دارید، می توانید از برنامه آفلاین از قبیل PNGGauntlet (png) و RIOT (jpg) استفاده کنید. کاربران حرفه ای معمولا از تکنیک هایی مثل اسپریت (sprite) و کدگذاری Base64 استفاده می کنند. ده نکته برای افزایش سرعت وبسایت جوملا: ,1) انتخاب سرویس هاستینگ مناسب ,2) کش جوملا ,3) فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip) ,4) حذف افزونه ها و ماژول های اضافه ,5) کش مرورگر در فایل htaccess ,6) بهینه سازی تصاویر ,7) استفاده از شبکه ارسال محتوا (CDN) ,8) بهینه سازی CSS و Javascript ,9) افزونه های بهینه سازی سرعت ,10) بهینه سازی برای وسایل موبایل

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: بهینه سازی تصاویر

7) استفاده از شبکه ارسال محتوا (CDN)

اگر از شبکه ارسال محتوا (CDN) استفاده کنید، فایل های استاتیک از روی سرور و وب هاست لود نمی شود، بلکه از شبکه جهانی لود می شود که ارائه کننده سرویس CDN به شما می دهد. این سرویس موجب می شود کاربرانی که دور از سرور ما زندگی می کنند، از نزدیکترین سرور به خود فایل ها را دریافت کنند، بجز کد HTML که حاوی محتوایی است که اغلب تغییر می کند.

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: استفاده از شبکه ارسال محتوا (CDN) - اگر از شبکه ارسال محتوا (CDN) کنید، فایل های استاتیک از روی سرور و وب هاست لود نمی شود، بلکه از شبکه جهانی لود می شود که ارائه کننده سرویس CDN به شما می دهد. این سرویس موجب می شود کاربرانی که دور از سرور ما زندگی می کنند، از نزدیکترین سرور به خود فایل ها را دریافت کنند، بجز کد HTML که حاوی محتوایی است که اغلب تغییر می کند. شبکه محتوا رسانی (CDN) تا حدودی پیچیده به نظر می رسد، اما در واقع براحتی قابل اجرا است، حتی گران هم نیست. این سرویس نه تنها برای فعالیت بین المللی بلکه برای کشورهای بزرگ لازم است. ده نکته برای افزایش سرعت وبسایت جوملا: ,1) انتخاب سرویس هاستینگ مناسب ,2) کش جوملا ,3) فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip) ,4) حذف افزونه ها و ماژول های اضافه ,5) کش مرورگر در فایل htaccess ,6) بهینه سازی تصاویر ,7) استفاده از شبکه ارسال محتوا (CDN) ,8) بهینه سازی CSS و Javascript ,9) افزونه های بهینه سازی سرعت ,10) بهینه سازی برای وسایل موبایل

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: استفاده از شبکه محتوا رسانی

شبکه محتوا رسانی (CDN) تا حدودی پیچیده به نظر می رسد، اما در واقع براحتی قابل اجرا است، حتی گران هم نیست. این سرویس نه تنها برای فعالیت بین المللی بلکه برای کشورهای بزرگ لازم است.

8) بهینه سازی CSS و Javascript

امروزه وبسایت های مدرن دارای فایل های استیل شیت (CSS) و جاوا اسکریپت (JS) زیادی است. این فایل ها و امکانات همگی به تعداد درخواست های HTTP از سرور می افزایند. اغلب این فایل ها تا زمان اجرا شدن خود جلوی لودینگ صفحه را می گیرند. خوشبختانه تکنیکی برای فائق آمدن بر این مشکل وجود دارد:

 • فشرده سازی فایل های استیل شیت و جاوا اسکریپت : این عمل موجب می شود فاصله های خالی بین کلمات کد برداشته شود. گرچه این عمل روی خوانایی کد تاثیر می گذارد اما درصد زیادی از سایز فایل را کاهش می دهد.
 • ترکیب کردن چندین فایل در یک فایل: بجای استفاده از فایل های مجزا، می توان تنها یک فایل CSS بزرگ و یک فایل JS بزرگ برای سایت ایجاد کرد.
 • استفاده از خصیصه های defer یا async : می توان از خصیصه های defer یا async برای به تاخیر انداختن اجرای اسکریپت استفاده کرد.

اگر از اقدامات فوق استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که وبسایت هنوز درست کار می کند. گاهی لازم است بعضی از فایل ها را از این قاعده مستثنی کرد. اجرای این مرحله پیچیده است و مستلزم دانش تخصصی است. البته این اقدامات را می توان در مورد فایل های تمپلیت انجام داد، ولی فایل های هسته جوملا یا افزونه ها چطور! این دیگر کار فوق تخصصی یا افزونه ها است که ما را به مرحله 9 می برد.

9) افزونه های بهینه سازی سرعت

افزونه های زیادی در دایرکتوری افزونه جوملا وجود دارد که می توانند کمک بزرگی برای افزایش سرعت سایت باشند. این افزونه ها بخصوص مشکل بحث شده در بند 8 را بخوبی هندل می کنند. واقعا باید این افزونه ها را امتحان کنید و ببینید که عملکرد فوق العاده ای دارند. بهترین های این افزونه ها عبارتند از:

 • افزونه بهینه سازی JCH-Optimize: این افزونه برای تلفیق و فشرده سازی فایل ها عالی است. همچنین یک مجموعه گزینه برای defer یا async فایل های جاوا اسکریپت ارائه می دهد. حتی قادر است تنظیمات تصاویر یا اسپریت ها را پیکربندی کند.
 • افزونه بهینه سازی JBetolo: شبیه به افزونه JCH جوملا است، اما پشتیبانی از شبکه محتوا رسانی (CDN)، تنظیم فایل .htaccess، حتی it را پشتیبانی می کند.
 • افزونه تلفیق اسکریپت Yireo ScriptMerge: دارای توانایی معمول فشرده سازی/تلفیق فایل های CSS و JS است. گزینه های بیشتر آن شامل رمزبندی بیس64 (base64-encode) تصاویر به علاوه پشتیبانی از jsmin-binary و WebP است.
 • افزونه aeSecure: یک افزونه جدید است که مورد توجه قرار گرفته است. عمدتا یک افزونه امنیتی است، اما بهبود سرعت را هم انجام می دهد.
افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: بهینه سازی CSS و Javascript - امروزه وبسایت های مدرن دارای فایل های استیل شیت (CSS) و جاوا اسکریپت (JS) زیادی است. این فایل ها و امکانات همگی به تعداد درخواست های HTTP از سرور می افزایند. اغلب این فایل ها تا زمان اجرا شدن خود جلوی لودینگ صفحه را می گیرند. خوشبختانه تکنیکی برای فائق آمدن بر این مشکل وجود دارد: فشرده سازی فایل های استیل شیت و جاوا اسکریپت : این عمل موجب می شود فاصله های خالی بین کلمات کد برداشته شود. گرچه این عمل روی خوانایی کد تاثیر می گذارد اما درصد زیادی از سایز فایل را کاهش می دهد. ترکیب کردن چندین فایل در یک فایل: بجای استفاده از فایل های مجزا، می توان تنها یک فایل CSS بزرگ و یک فایل JS بزرگ برای سایت ایجاد کرد. استفاده از خصیصه های defer یا async : می توان از خصیصه های defer یا async برای به تاخیر انداختن اجرای اسکریپت استفاده کرد. اگر از اقدامات فوق استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که وبسایت هنوز درست کار می کند. گاهی لازم است بعضی از فایل ها را از این قاعده مستثنی کرد. اجرای این مرحله پیچیده است و مستلزم دانش تخصصی است. البته این اقدامات را می توان در مورد فایل های تمپلیت انجام داد، ولی فایل های هسته جوملا یا افزونه ها چطور! این دیگر کار فوق تخصصی یا افزونه ها است که ما را به مرحله 9 می برد. افزونه های زیادی در دایرکتوری افزونه جوملا وجود دارد که می توانند کمک بزرگی برای افزایش سرعت سایت باشند. این افزونه ها بخصوص مشکل بحث شده در بند 8 را بخوبی هندل می کنند. واقعا باید این افزونه ها را امتحان کنید و ببینید که عملکرد فوق العاده ای دارند. بهترین های این افزونه ها عبارتند از: افزونه بهینه سازی JCH-Optimize: این افزونه برای تلفیق و فشرده سازی فایل ها عالی است. همچنین یک مجموعه گزینه برای defer یا async فایل های جاوا اسکریپت ارائه می دهد. حتی قادر است تنظیمات تصاویر یا اسپریت ها را پیکربندی کند. افزونه بهینه سازی JBetolo: شبیه به افزونه JCH جوملا است، اما پشتیبانی از شبکه محتوا رسانی (CDN)، تنظیم فایل .htaccess، حتی Smush.it را پشتیبانی می کند. افزونه تلفیق اسکریپت Yireo ScriptMerge: دارای توانایی معمول فشرده سازی/تلفیق فایل های CSS و JS است. گزینه های بیشتر آن شامل رمزبندی بیس64 (base64-encode) تصاویر به علاوه پشتیبانی از jsmin-binary و WebP است. افزونه aeSecure: یک افزونه جدید است که مورد توجه قرار گرفته است. عمدتا یک افزونه امنیتی است، اما بهبود سرعت را هم انجام می دهد.

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: افزونه های بهینه سازی سرعت

10) بهینه سازی برای وسایل موبایل

حتی اگر سایت شما در دسکتاپ سریع لود شود و بالا بیاید، ممکن است عملکرد خوبی در وسایل موبایل مثل اسمارت فون و تبلت نداشته باشد. اگر از ابزار چک سرعت گوگل (Google Pagespeed) برای بررسی سرعت سایت استفاده کنید، ممکن است در برگه ای جدا عملکرد موبایل سایت خود را ببینید. حتی با پیشرفت اینترنت موبایل و توزیع شبکه های 4G، هنوز بعضی از سایت ها به اندازه کافی سریع نیستند.

کلید بهبود عملکرد موبایل بالا آوردن بخش هایی از سایت است که واقعا نیاز است. مخفی کردن بخش های غیر ضروری با استفاده از کلاس های بوت استرپ مثل hidden-phone و hidden-tablet موجب کاهش پهنای باند مورد نیاز نمی شود. بایستی ابتدا از دستورات شناسایی user-agent استفاده کرد تا مشخص شود که سایت از روی دستگاه موبایل بالا می آید یا فقط سایز مرورگر تغییر یافته است. سپس با توجه به عامل کاربر می توان پوزیشن ماژول ها را غیرفعال کرد.

افزونه پیشرفته مدیریت ماژول نونامبر (NoNumber Advanced Module Manager) یکی از ابزارهای مناسب برای این منظور است.

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: بهینه سازی برای وسایل موبایل - حتی اگر سایت شما در دسکتاپ سریع لود شود و بالا بیاید، ممکن است عملکرد خوبی در وسایل موبایل مثل اسمارت فون و تبلت نداشته باشد. اگر از ابزار چک سرعت گوگل (Google Pagespeed) برای بررسی سرعت سایت استفاده کنید، ممکن است در برگه ای جدا عملکرد موبایل سایت خود را ببینید. حتی با پیشرفت اینترنت موبایل و توزیع شبکه های 4G، هنوز بعضی از سایت ها به اندازه کافی سریع نیستند. کلید بهبود عملکرد موبایل بالا آوردن بخش هایی از سایت است که واقعا نیاز است. مخفی کردن بخش های غیر ضروری با استفاده از کلاس های بوت استرپ مثل hidden-phone و hidden-tablet موجب کاهش پهنای باند مورد نیاز نمی شود. بایستی ابتدا از دستورات شناسایی user-agent استفاده کرد تا مشخص شود که سایت از روی دستگاه موبایل بالا می آید یا فقط سایز مرورگر تغییر یافته است. سپس با توجه به عامل کاربر می توان پوزیشن ماژول ها را غیرفعال کرد. افزونه پیشرفته مدیریت ماژول نونامبر یکی از ابزارهای مناسب برای این منظور است. ده نکته برای افزایش سرعت وبسایت جوملا: ,1) انتخاب سرویس هاستینگ مناسب ,2) کش جوملا ,3) فشرده سازی فایل های وبسایت (G-Zip) ,4) حذف افزونه ها و ماژول های اضافه ,5) کش مرورگر در فایل htaccess ,6) بهینه سازی تصاویر ,7) استفاده از شبکه ارسال محتوا (CDN) ,8) بهینه سازی CSS و Javascript ,9) افزونه های بهینه سازی سرعت ,10) بهینه سازی برای وسایل موبایل

افزایش سرعت بالا آمدن وبسایت جوملا: بهینه سازی برای وسایل موبایل

خلاصه بحث افزایش سرعت لودینگ وبسایت

بعد از اجرای هر یک از مراحل فوق سایت خود را تست کردید. حالا نوبت آن رسیده است که سرعت بالا آمدن وب سایت خود را اندازه گیری کرده و با نتایج تست شروع مقاله مقایسه کنید. سرعت سایت شما زیادتر شده است! بله مطمئنا.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.