طریقه ریدیرکت دائمی تمامی URL های وبسایت به حروف کوچک

بطور ایده آل بهتر است که تمامی وب آدرس ها یا URLهای یک وبسایت به حروف کوچک باشند، اما موارد پیش می آید که ممکن است سایت شما با ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک ایندکس شود که به نوبه خود موجب مشکلاتی در موتورهای جستجوگر (search engines) می شود

آیا می دانید URL چیست؟ آیا لینک نوشتن با حروف بزرگ با لینک نوشتن با حروف کوچک تفاوت دارد؟ URL حروف بزرگ بهتر است یا حروف کوچک؟ بطور ایده آل بهتر است که تمامی وب آدرس ها یا URLهای یک وبسایت به حروف کوچک باشند، اما موارد پیش می آید که ممکن است سایت شما با ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک ایندکس شود که به نوبه خود موجب مشکلاتی در موتورهای جستجوگر (search engines) می شود.

چه موقع چنین اتفاقی می افتد و URL به طور خودکار به صورت ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ در کنسول موتورهای جستجوگر ایندکس می شود؟ اگر وبسایت شما سیستم مدیریت محتوا باشد، مثلا از جوملا استفاده می کنید، کامپوننت sh404sef جوملا ممکن است این اتفاق را موجب شود و تنظیمات وبسایت را بطور دقیق چک نکند. به طور پیش فرض این کامپوننت طوری پیکربندی شده است که از حروف عنوان دسته ها و مقالات استفاده کند که گاهی موجب URLهای نامناسبی می شود. در عین حال زمانی که این کامپوننت نصب و درست پیکربندی شده باشد، مشکلی بوجود نمی آید. اگر به هر دلیلی این کامپوننت حذف شود، مشکل شروع می شود.

اگر وبسایت شما سیستم مدیریت محتوا باشد، مثلا از جوملا استفاده می کنید، کامپوننت sh404sef جوملا ممکن است این اتفاق را موجب شود و تنظیمات وبسایت را بطور دقیق چک نکند. به طور پیش فرض این کامپوننت طوری پیکربندی شده است که از حروف عنوان دسته ها و مقالات استفاده کند

اگر این برنامه بطور پیش فرض URLهای سایت را به صورت ترکیب نام دسته و مقاله منتشر کند، ممکن است شرکت رقیب با ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک به لینک های سایت شما لینک زده که موجب مشکلات بالقوه ای در ایندکس شدن وب پیج ها و ترافیک سایت و عملکرد سایت در موتورهای جستجوگر می شود.

چگونه مشکل حروف بزرگ و کوچک URL را حل کنیم؟

برای استفاده از این روش ما به دستور RewriteMap آپاچی نیاز خواهیم داشت که تنها می توان به فایل پیکربندی httpd سرور اضافه کرد (فایل استاندارد یا ممکن است فایل مجازی اضافه شود). زمانی که RewriteMap اضافه شود، می توان از آن برای قواعد .htaccess RewriteRule's استفاده کرد، اما اگر به فایل conf سرور دسترسی داشته باشیم، لازم نیست که برای دامنه ریشه از فایل .htaccess استفاده کنیم

ممکن است اولین چیزی که به ذهنتان برسد استفاده از افزونه mod_rewrite آپاچی باشد که تمامی محتوای URL را از طریق یک ریدیرکت 301 به حروف کوچک تبدیل کند. اما اول از همه این اقدام امکانپذیر نیست و دوم اینکه بایستی نسبت به استفاده از ریدیرکت 301 مراقبت بود زیرا می تواند در صورت استفاده افراطی از ریدیرکت 301 موجب مشکلات خیلی وخیمی شود.

برای استفاده از این روش ما به دستور RewriteMap آپاچی نیاز خواهیم داشت که تنها می توان به فایل پیکربندی httpd سرور اضافه کرد (فایل استاندارد یا ممکن است فایل مجازی اضافه شود). زمانی که RewriteMap اضافه شود، می توان از آن برای قواعد .htaccess RewriteRule's استفاده کرد، اما اگر به فایل conf سرور دسترسی داشته باشیم، لازم نیست که برای دامنه ریشه از فایل .htaccess استفاده کنیم.

در فایل پیکربندی یا کنفیگوریشن دامنه می توانیم قانون RewriteMap و Rewrite را بگنجانیم. این دستورات تمامی URLها را ریدیرکت 301 می کنند که حاوی حداقل یک حرف بزرگ باشد و مابقی URL به همان وضع بماند.

DocumentRoot /home/xxxx/domainroot
 ServerName robertwent.com
 RewriteEngine On
 RewriteMap lc int:tolower
 RewriteCond %{REQUEST_URI} [A-Z]
 RewriteRule . ${lc:%{REQUEST_URI}} [R=301,L]

در صورت عدم دسترسی به فایل کانفیگوریشن، می توان کد را به فایل htaccess اضافه کرد. بخاطر داشته باشید که تغییر حروف URL با این دستور موجب تغییر URL تصاویر و URLهای موجود در فایل CSS نیز می شود، بنابراین از این دستور با احتیاط و هوشمندانه استفاده کنید.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.