طریقه صحیح رفع خطاهای وب سایت

وبسایت جملا با مسائلی از قبیل صفحه خالی، فرم های به هم ریخته، خطاهای PHP و غیره مواجه میشود

آیا یک وبمستر یا مدیر سایت هستید؟ گاهی با خطاهایی در لودینگ وبسایت خود مواجه می شوید؟ آیا با صفحه سفید مرگ (White Screen of Death) روبرو شده ایدآیا با صفحه سفید مرگ (White Screen of Death) روبرو شده اید؟ خطاهای PHP یا JavaScript PHP یا JavaScript در صفحه وبسایت خود مشاهده می کنید؟ زمان بارگذاری jQuery با مشکل مواجه هستید؟ درست است، همه وبمسترها و مدیر سایت ها گاهی با خطاهایی مواجه می شوند که مجبور به اشکال زدایی و رفع خطا هستند.

همه وبمسترها، مدیران یا مالکان وبسایت ها با مشکلاتی در اداره وبسایت خود مواجه می شوند. در اینجا ما به بحث در مورد مشکلات وبسایت های جوملا می پردازیم، زمانی که وبسایت جملا با مسائلی از قبیل صفحه خالی، فرم های به هم ریخته، خطاهای PHP و غیره مواجه میشود. این موقعیت ها گاهی موجب سردرگمی و اضطراب می شود، بخصوص در شروع کار و دیدن مشکل. اما نگران نباشید، در اکثریت موارد راه حل این مشکلات خیلی ساده تر از چیزی است که فکر می کنید.

در این مقاله طریقه اشکالزدایی بعضی از مشکلات و خطاهای رایج بحث می شود.

مشکل زدایی وبسایت را خودتان انجام دهید

برای کسب تجربه و کار با جوملا، بهتر است فیکس کردن خطاها را خودتان انجام دهید. با جستجوی گوگل شروع کنید. ممکن است کسی قبلا با این مشکل و خطا مواجه شده و راه حل آن را برای استفاده دیگران به اشتراک گذاشته باشد. این برای صرفه جویی در زمان و رفع فوری خطاها مفید است.

سعی کنید از کلمه کلیدی جوملا + جزئیات مشکل برای جستجو در گوگل استفاده کنید. برای مثال:

با جستجوی گوگل شروع کنید. ممکن است کسی قبلا با این مشکل و خطا مواجه شده و راه حل آن را برای استفاده دیگران به اشتراک گذاشته باشد

با سرچ کردن عبارت "هنگ کردن جوملا 3.x حین نصب کردن" در گوگل دستورالعمل و راهنمای فراوانی برای رفع مشکل ملاحظه می کنید که ممکن است یکی از آنها برای رفع مشکل فعلی شما مناسب باشد. پیشنهاد دیگران را بدقت بخوانید و با مشکل خود مقایسه کنید. قبل از هر گونه اقدامی به عنوان یک عملکرد برتر، از وبسایت خود یک بک آپ کامل تهیه کنید (پشتیبان گیری).

توجه داشته باشید که این راه حل ممکن است در نسخه های مختلف جوملا متفاوت باشد. بنابراین ممکن است راه حل های پیشنهادی برای نسخه جاری جوملا شما مفید باشد یا نباشد.

اگر جستجوی اولیه نتایج راضی کننده ای به همراه نداشت، عبارت سرچ خود را مفصل تر و با جزئیات ارائه کنید:

در گوگل دستورالعمل و راهنمای فراوانی برای رفع مشکل ملاحظه می کنید که ممکن است یکی از آنها برای رفع مشکل فعلی شما مناسب باشد. پیشنهاد دیگران را بدقت بخوانید و با مشکل خود مقایسه کنید. قبل از هر گونه اقدامی به عنوان یک عملکرد برتر، از وبسایت خود یک بک آپ کامل تهیه کنید (پشتیبان گیری)

به روزرسانی وب سایت و عناصر آن

به روز بودن جوملا و کلیه افزونه های آن یکی از اقدامات پر اولویت هر وبمستر یا مدیر سایتی است. برای بروزرسانی خود جوملا به آدرس Components > Joomla Update و برای بروزرسانی افزونه های نصب شده توسعه دهندگان دیگر به آدرس Extensions > Extension manager > Update بروید.

تمامی آپدیت های لیست شده در این دو صفحه را انجام دهید، کش جوملا را خالی کنید و سایت خود را ریفرش کنید. امکان دارد که این عمل موجب رفع مشکل شما شود.

ریست کردن هسته جوملا

زمانی که اقدامی انجام می دهید و سایت شما خراب می شود، سایت بالا نمی آید، مشکل دارد و نمی دانید که علت مشکل چیست، به عنوان یک اقدام برتر، بهتر است اول مشخص کنید که آیا قلب CMS سالم است یا نه. آیا هسته جوملا سالم است؟

برای بازنشانی هسته جوملا (Reset the Joomla core) اقدامات زیر را انجام دهید:

یک نسخه کامل جوملا را دانلود کنید. بهتر است بسته کامل نصب جوملا از نسخه ای که در حال حاضر استفاده می کنید را دانلود کنید. مثلا اگر سایت شما دارای Joomla 3.3.6 است، سعی کنید همین نسخه را از آدرس زیر دانلود کنید:

https://github.com/joomla/joomla-cms/releases/download/3.3.6/Joomla_3.3.6-Stable-Full_Package.zip

بعد از دانلود جوملا، به ادمین خود رفته و جوملا را همانند یک افزونه معمولی نصب کنید. این عمل موجب بازنشانی یا ریست هسته جوملا شده و مشکل را رفع خواهد کرد، اگر مشکل از هسته جوملا باشد. در غیر اینصورت مطمئن می شوید که مشکل از خرابی فایل های اصلی جوملا نیست.

مجوز فایل ها را تصحیح کنید

مهم نیست که با مشکل مواجه هستید، به عنوان یک عملکرد برتر، بهتر است مجوز فایل (file permissions) تمامی پوشه ها و فایل های خود را چند وقت یکبار بررسی و تصحیح کنید. به عنوان یک قاعده استاندارد، تمامی پوشه ها بایستی دارای مجوز 755 و فایل ها دارای مجوز 644 باشند. اگر غیر از این باشد، خود را در معرض ریسک امنیتی قرار می دهید.

برای بررسی و تصحیح مجوز فایل های سایت می توانید از یک برنامه کلاینت FTP مثل CuteFTP یا فایل منیجر سی پنل و دایرکت ادمین یا هر پنل دیگری که سایت شما را میزبانی می کند، استفاده کنید.

رفع تضاد جاوا اسکریپت (JavaScript conflicts)

کسانی بیشتر با این خطا آشنا هستند که با نسخه های قبل از نسخه 3 جوملا کار کرده یا می کنند. یکی از مشکلات رایج بارگذاری jQuery بود که از چند موضع مختلف از قبیل قالب سایت و ماژول ها ممکن بود یک یا چند بار بارگذاری شود. این یکی از موقعیت هایی است که ممکن است موجب مشکل باز شدن منو کرکره ای، اسلاید شو، گالری و غیره شود.

برای رفع این خطا بهتر است از افزونه های مشکل زدایی مرورگرها استفاده کنید از قبیل Firebug فایرفاکس یا کنسول گوگل کروم و میکروسافت ادج؛ به علاقه و عادت شما بستگی دارد. مثلا من خودم از کنسول گوگل کروم بیشتر استفاده می کنم.

برای استفاده از افزونه مشکل زدایی گوگل کروم به صورت زیر عمل کنید:

 • داخل وب پیج مشکل دار سایت خود کلیک راست کرده و گزینه Inspect element را انتخاب کنید
 • برگه کنسول را بزنید
 • سایت خود را ریفرش کنید و منتظر بمانید تا لودینگ سایت تمام شود
یکی از مشکلات رایج بارگذاری jQuery بود که از چند موضع مختلف از قبیل قالب سایت و ماژول ها ممکن بود یک یا چند بار بارگذاری شود. این یکی از موقعیت هایی است که ممکن است موجب مشکل باز شدن منو کرکره ای، اسلاید شو، گالری و غیره شود

در پایین کنسول یک گزارش می بینید که تضاد جاوا اسکریپت را نشان می دهد. بررسی کنید که کدام افزونه ها و فایل های js شما دارای تضاد بارگذاری همزمان است و مشکل را رفع کنید.

اگر خودتان در این کار سررشته ای ندارید می توانید از یک توسعه دهنده وب کمک بگیرید یا در انجمن های مربوطه درخواست کمک کنید از قبیل انجمن جوملا یا انجمن پلکسا. در زمان درخواست کمک جزئیات مشکل را بیان کنید. پیوست کردن یک اسکرین شات از مشکل هم بسیار مفید است.

رفع مشکل صفحه سفید مرگ

آیا تا کنون با صفحه سفید مرگ (WSoD) مواجه شده اید؟
سفید بودن صفحه وبسایت بدون هر گونه پیغام خطا و ارورر موجب می شود که پیشروی سخت باشد. برای رفع یک خطا شناخت خطا مهم است. اما وقتی صفحه کاملا سفید است، ایده ای نداریم که مشکل چیست. برای مشاهده خطای منجر به سفید شدن صفحه، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • تنظیمات همگانی جوملا (System > Global configuration > Server) و برگه سرور را باز کنید
 • در این برگه گزینه Set Error را به ماکزیموم ست کنید
 • به صفحه سفید مرگ برگشته و ریفرش کنید. خوشبختانه می توانید خطای رخ داده را ببینید
 • خطا را در گوگل سرچ کرده و با استفاده از اطلاعات موجود مشکل را رفع کنید

رفع مشکل، درخواست پشتیبانی

اگر اقدامات بالا را انجام دادید و مشکل رفع نشد، گام بعدی کمک گرفتن از فروم های مرتبط است. می توانید مشکل خود را در فروم جوملا یا فروم پلکسا مطرح کنید و پاسخ بگیرید. سعی کنید نکات زیر را در زمان درخواست کمک از انجمن ها به خاطر داشته باشید:

 • ابتدا نسخه پشتیبان خود را ریستور کنید تا سایت شما لایو باشد. ممکن است انتظار پشتیبانی طولانی شود
 • درخواست خود را خلاصه و مفید تهیه کنید. توضیحی کامل و کوتاه بدهید.
 • از مقدمه و معرفی و گپ های خودمانی که موجب طولانی شدن درخواست پشتیبانی می شود، پرهیز کنید. کسی حاضر نیست درخواست پشتیبانی چند صفحه ای را مطالعه کند.
 • در صورت امکان یک عکس یا اسکرین شات از خطا به همراه لینک مربوطه ضمیمه درخواست خود کنید

هرچه درخواست روشن تر، مشخص تر، کوتاه تر باشد، بهتر است. بهتر است در درخواست خود اطلاعات کلی مثل نسخه جوملا، نوع هاستینگ، افزونه یا اقدامی که موجب مشکل شده است را قید کنید.

نه درخواست «سایت من دچار مشکل شده است» نمونه خوبی است و نه درخواست «سلام وقت شما بخیر. از اینکه به من کمک می کنید سپاسگزارم. من وبمستر نیستم. مترجم هستم و محتوا برای وبسایت ها تهیه می کنم و وبسایت ها را ترجمه و چند زبانه می کنم. قصد دارم سایتم را خودم طراحی و اجرا کنم و در حین کار توسعه وب را یاد بگیرم. امروز با دوستم نشسته بودیم در مورد سایت صحبت می کردیم. دوستم گفت بهتر است یک اسلاید شو اینجا در این صفحه بذاری. من هم اسلاید شو گذاشتم. ولی تا صفحه رو پابلیش کردم سایتم به هم ریخت. لطفا به من کمک کنید».

بخاطر داشته باشید که انجمن های پشتیبانی فقط کانونی برای اطلاع رسانی است و محل دوست یابی یا معاشرت اجتماعی نیست. همچنین ممکن است بلافاصله و در عرض نیم ساعت جواب بگیرید یا مجبور باشید بین 2-15 روز صبر کنید. بهتر است قبل از پست کردن درخواست پشتیبانی، انجمن را برای موضوعات مشابه مشکل خود سرچ کنید. در غیر اینصورت ممکن است جواب درخواست شما یک لینک باشد. یعنی سه روز انتظار بکشید تا لینک پاسخ دیگری برای شما ارسال شود.

بعد از رفع مشکل و تصحیح مسئله ای که درخواست پشتیبانی کرده اید، رفع شدن آن را در انجمن اعلان کنید و از کسی که پشتیبانی کرده است، تشکر کنید.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.