آموزش نصب افزونه جوملا

افزونه های جوملا در سه قالب کامپوننت، ماژول و پلاگین ارائه شده است. در این راهنما سه روش مختلف نصب افزونه های جوملا بحث می شود.

سه شیوه مختلف نصب افزونه در جوملا

افزونه چیست؟ چگونه افزونه مورد نیاز خود را پیدا کنیم؟ افزونه های جوملا در سه قالب کامپوننت، ماژول و پلاگین ارائه شده است. در این راهنما سه روش مختلف نصب افزونه های جوملا بحث می شود. همه این افزونه ها برای هدف مشترکی ایجاد شده اند، بنابراین افزونه ای را انتخاب کنید که بیشترین تطابق را با نیاز و موقعیت موجود شما داشته باشد.

جوملا یک سیستم مدیریت محتوای (CMS) قدرتمند است که با خروارها خصیصه مختلف همراه است. این منابع برای رفع ملزومات پایه هر وبسایتی کافی است و همراه با نصب جوملا به سایت اضافه می شوند. اما برای اضافه کردن ویژگی هایی چون گالری، فرم های سفارشی، اسلاید شو، تجارت الکترونیک و غیره به نصب افزونه های تهیه شده توسط دیگران نیاز داریدگالری، فرم های سفارشی، اسلاید شو، تجارت الکترونیک و غیره به نصب افزونه های تهیه شده توسط دیگران نیاز دارید.

دایرکتوری افزونه جوملا (Joomla! Extensions Directory) مخزن رسمی کامپوننت، ماژول و پلاگین جوملا است. اخیرا فرم جستجوی این دایرکتوری به روز و بهینه شده است. می توانید نیاز خود را در این دایرکتوری پیدا کنید یا از سایت عرضه کننده آنها دانلود کنید.

روش اول: بارگذاری فایل پکیج افزونه

در این روش به منوی نصب افزونه در ادمین جوملا بروید:

Go to Extensions > Extension manager > Upload Package File

زمانی که فایل فشرده (zip) نصب افزونه را دانلود کردید، به برگه Upload Package File رفته و دکمه Browse را زده و فایل را انتخاب کنید، سپس دکمه Upload & Install را بزنید تا نصب افزونه شروع شود. صبر کنید تا افزونه بارگذاری و نصب شود، اگر همه چیز درست پیش برود، در پایان پیام موفقیت نصب را خواهید دید

زمانی که فایل فشرده (zip) نصب افزونه را دانلود کردید، به برگه Upload Package File رفته و دکمه Browse را زده و فایل را انتخاب کنید، سپس دکمه Upload & Install را بزنید تا نصب افزونه شروع شود. صبر کنید تا افزونه بارگذاری و نصب شود، اگر همه چیز درست پیش برود، در پایان پیام موفقیت نصب را خواهید دید.

روش دوم: نصب از پوشه

1- بسته نصب افزونه را دانلود کنید که اساسا یک فایل زیپ است. 2- حال در دایرکتوری میزبانی جوملای خود و در پوشه tmp یک پوشه بنام افزونه ایجاد کنید. سپس محتوای فایل زیپ را استخراج کرده و در این پوشه بارگذاری کنید. برای انتقال فایل ها می توانید از کلاینت FTP یا SSH استفاده کنید. 3- حال به مدیریت افزونه ادمین جوملا بروید (Extensions > Extension manager) و برگه Install from Directory را انتخاب کنید. 4- در فیلد Install Directory مسیر پوشه ای که فایل های زیپ را در آن استخراج کردید را وارد کنید. 5- حال دکمه Install را بزنید و صبر کنید. 6- اگر نصب افزونه با موفقیت انجام شده باشد، پیام موفقیت نصب را دریافت خواهید کرد.

این روش برای زمانی توصیه می شود که سایر فایل افزونه بیشتر از 2 MB است. ابتدا سعی کنید با روش قبلی نصب کنید، اما اگر نصب نشد بخاطر محدودیت زمانی ست شده در فایل php است. زیرا زمان آپلود فایل بیشتر از زمان و سایر فایل ست شده در تنظیمات سرور است.

برای نصب به این روش مراحل زیر را طی کنید:

  • بسته نصب افزونه را دانلود کنید که اساسا یک فایل زیپ است.
  • حال در دایرکتوری میزبانی جوملای خود و در پوشه tmp یک پوشه بنام افزونه ایجاد کنید. سپس محتوای فایل زیپ را استخراج کرده و در این پوشه بارگذاری کنید. برای انتقال فایل ها می توانید از کلاینت FTP یا SSH استفاده کنید.
  • حال به مدیریت افزونه ادمین جوملا بروید (Extensions > Extension manager) و برگه Install from Directory را انتخاب کنید.
  • در فیلد Install Directory مسیر پوشه ای که فایل های زیپ را در آن استخراج کردید را وارد کنید.
  • حال دکمه Install را بزنید و صبر کنید.
  • اگر نصب افزونه با موفقیت انجام شده باشد، پیام موفقیت نصب را دریافت خواهید کرد.

روش سوم: نصب از URL

به مدیریت افزونه ادمین جوملای خود بروید:

Extensions > Extension manager > Install from URL

به مدیریت افزونه ادمین جوملای خود بروید، حال در برگه Install from URL مسیر فایل زیپ افزونه را وارد کنید. این مسیر شامل URL وبسایتی است <em>که</em> افزونه در آن میزبانی می شود. جوملا مستقیما فایل را از مسیر تعیین شده بارگذاری کرده و نصب می کند.

حال در برگه Install from URL مسیر فایل زیپ افزونه را وارد کنید. این مسیر شامل URL وبسایتی است که افزونه در آن میزبانی می شود. جوملا مستقیما فایل را از مسیر تعیین شده بارگذاری کرده و نصب می کند. این پروسه ممکن است با توجه به شرایط سرور میزبانی فایل و سایز فایل، زمانبر باشد و بایستی صبر کنید.

نتیجه گیری

همانطور که دیدیم برای نصب افزونه های جوملا شامل تمپلیت، کامپوننت، ماژول یا پلاگین؛ سه روش وجود دارد. البته در این مقاله روش نصب مستقیم از وب (Install from Web) پوشش داده نشده است که روش چهارم نصب افزونه در جوملا است. با توجه به نیاز خود از این انعطاف پذیری عالی جوملا استفاده کنید.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.