آیا نصب زیادی افزونه جوملا درست است!

مدیر ارشد جوملا (Joomla super users) می تواند براحتی افزونه های ارائه شده توسط اشخاص ثالث را در ادمین خود نصب کرده و توانایی های جدیدی به پروژه خود اضافه کند. در بیشتر موارد این افزونه ها رایگان بوده و راهی سریع برای انجام کارها است. این پروسه می تواند سرگرم کننده باشد، اما مواظب باشید، خیلی تند نروید و یکی پس از دیگری افزونه و کامپوننت و ماژول به ساختار سایت خود اضافه نکنید! بخصوص همین جوری!

در این پست بعضی باورها در مورد داشتن تعداد زیاد افزونه و تاثیر آن بر وبسایت بحث می شود. آیا افزونه زیاد برای سایت جوملا صحیح است؟ عوارض جانبی نصب افزونه جوملا اضافی چیست؟

نصب چند افزونه در وبسایت جوملا مجاز است؟

اطلاع ندارم که حد مجاز پلاگین، کامپوننت، ماژول و تمپلیت قابل نصب در یک وبسایت جوملا چند تا است یا اینکه ادمین جوملا از چه تعداد پلاگین، کامپوننت، ماژول و تمپلیت پشتیبانی می کند؛ اما یک نکته روشن است، بیشتر از یک تن. هرچند توصیه می کنم تنها در حد نیاز افزونه، کامپوننت یا پلاگین در ادمین جوملای خود نصب کنید، حتی اگر توانستید کمتر از نیاز.

چه تعداد افزونه جوملا مناسب است

در یک نگاه سطحی داشتن صدها کامپوننت مشکلی ایجاد نمی کند، سایت بخوبی کار می کند و افزونه ها با CMS و محیط سرور هماهنگ هستند. مشکلات بعدا شروع می شود، وقتی که متوجه می شویم تعدادی از این کامپوننت، افزونه، پلاگین یا ماژولی که نصب کرده ایم به طور مناسب به روزرسانی نمی شوند، با نسخه های جدید سازگار نیستند، کد نویسی استاندارد و حرفه ای ندارند.

در این وضعیت امنیت سایت جوملا به خطر می افتد، حتی اگر یکی از ساده ترین و کوچکترین ماژول های اضافه شده درست کد نویسی نشده باشد، به معنی ایجاد کانالی برای حمله هکرها و به خطر افتادن امنیت سایت است.

چه افزونه هایی را در سایت جوملا نصب کنیم؟

هر پروژه ای به یک افزونه کلیدی نیاز دارد، من در مورد نرم افزاری صحبت می کنم که با محتوای شما تناسب داشته و دلیلی است که سایت شما برای کاربران مفید بوده و کاربران را جذب می کند.

برای مثال، برای ساختن یک وبسایت فروشگاهی، انتخاب و تلفیق یک افزونه کاملا معتبر و مناسب از همین دسته مهم است، که با توجه به بودجه پروژه و توان علمی توسعه دهندگان وب دست اندرکار بایستی به راه حلی فکر کرد که بیشترین هماهنگی و تناسب را با ملزومات پروژه داشته و از بهترین کیفیت برخوردار باشد.

مهم نیست که از پلن رایگان یا پرو افزونه استفاده می کنید، می توان افزونه های خوب کدنویسی شده و حرفه ای را از هر دو نوع پیدا کرد. در نهایت، اگر قرار است از سه افزونه مختلف استفاده کنید، بهتر است که همه را از یک ارائه کننده و یک برند تهیه کنید، تا اینکه هر کدام را از یک شرکت و برند.

مدیریت افزونه جوملا سایت خود را مدیریت کنید

چند وقت یکبار به مدیریت افزونه (Extensions > Extension manager > Manage) سایت خود سری زده و افزونه های نصب شده این لیست را بررسی کنید و افزونه ای که از آن استفاده نمی کنید را حذف کنید.

اگر مطمئن نیستید که افزونه ای را حذف کنید یا نه، ابتدا یک بک آپ کامل از سایت خود بگیرید و سپس افزونه مورد نظر را غیرفعال (Disable) کنید. حال سایت خود را باز کرده و صفحاتی که فکر می کنید ممکن است از آن افزونه استفاده شده باشد، را بررسی کنید. چند روز صبر کنید و اگر با مشکلی مواجه نشدید حال برگردید و افزونه را حذف کنید.

حتی اگر بعدها متوجه شوید که افزونه حذف شده با عملکرد یکی از وب پیج های شما در ارتباط بوده است، این شانس را دارید که مجددا افزونه را نصب کرده یا وب پیج خود را تعدیل کنید. اگر حتی سایت با مشکل روبرو شد، این شانس را دارید که پشتیبان گرفته شده را دوباره نصب کنید.

از بهترین افزونه ها استفاده کنید

برای هر افزونه جوملا که نصب می کنید، بخاطر داشته باشید که آیا افزونه دارای پشتیبانی هست یا نه. اگر مشکلی در آینده پیش آمد آیا تنها می مانید یا جایی برای درخواست پشتیبانی وجود دارد؟

نتیجه گیری

بهترین و مناسب ترین افزونه ها را براساس نیاز خود استفاده کنید. کمترین افزونه، کامپوننت، پلاگین، ماژول امکانپذیر را استفاده کنید. وبسایتی سالم و مثبت خواهید داشت.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.