ایجاد پوزیشن جدید بهتر است یا استفاده از کلاس ماژول

وبسایت های تهیه شده با سیستم مدیریت محتوای جوملا غالبا وبسایت های تعاملی و داده محور هستند. بدین معنی که یک وب پیج جوملا از مجموعه ای از ماژول ها، عناصر داده محور و یک محتوای اصلی تشکیل شده است. ماژول ها قطعات محتوایی هستند که به طور جدای از محتوای اصلی تهیه می شوند و ممکن است در یک یا چند صفحه از سایت ظاهر شوند.

Module Class Suffix چیست؟

اگر بخواهیم ماژول ما دارای ظاهر خاصی باشد، عرض خاصی از وب پیج را اشغال کند، فونت متفاوتی از فونت پیش فرض داشته باشد و سایر جزئیات سبک بندی؛ می توان یک نام کلاس خاص در مدیریت ماژول در برگه Advance و در کادر تکست باکس پسوند کلاس ماژول (Module Class Suffix) به ماژول اختصاص داد. سپس در فایل استیل شیت پیش فرض یا استایل شیت سفارشی خود آن را سبک بندی کرد. می توان حتی چندین ماژول را در کنار هم در یک پوزیشن قرار داد، مثلا سه ماژول را در پوزیشن-2 که زیر ناحیه محتوا است، در کنار هم قرار داد.

زمانی که نامی در پسوند کلاس ماژول تایپ می کنیم، می توانیم قبل از نام کلاس یک فاصله گذاشته یا نگذاریم. اگر فاصله نگذاریم نام کلاس جدید به نام کلاس پیش فرض ماژول می چسبد، بنابراین هنگام سبک دهی بایستی از ترکیب نام کلاس پیش فرض و نام کلاس جدید استفاده کنیم. استاندارد عملکرد برتر می گوید که قبل از نام کلاس یک فاصله بگذارید تا هنگام کمپایل با نام کلاس پیش فرض یا کلاس های دیگر تخصیص داده شده به عنصر ترکیب نشود.

پوزیشن سفارشی چیست؟

هر قالب یا چیدمان وب پیج دارای یک سری پوزیشن یا ناحیه بندی یا گرید پیش فرض است که از ابتدا توسعه دهندگان اورجینال برای آن تعریف کرده اند. هر عنصری که کاربران یک قالب به آن اضافه کنند، آن عنصر سفارشی یا دلخواه نامیده می شود. سفارشی یا دلخواه معادل custom است.

اگر بخواهیم پوزیشن خاصی به قالب پروتواستار جوملا اضافه کنیم، که جز پوزیشن های پیش فرض این قالب نباشد، به آن پوزیشن سفارشی گفته می شود و از طریق ویرایش فایل های templateDetails.xml و index.php در دایرکتوری تمپلیت جوملا امکانپذیر است.

پوزیشن سفارشی به معنی ایجاد یک نقطه خاص در قالب برای درج محتوای ماژول است. می توان پوزیشن سفارشی را در هر قسمتی از قالب از هدر و ستون های کناری گرفته تا بالا یا پایین محتوای اصلی و یا داخل فوتر ایجاد کرد.

چه موقع باید از پسوند کلاس ماژول و چه موقع از پوزیشن سفارشی استفاده کرد؟

هر دوی این روش ها نتیجه مشابهی می دهند و کار یکسانی انجام می دهند. اما هر کدام دارای محدودیت ها و مزایایی است و هر کدام برای موقعیت های خاصی مناسب هستند.

مزایا و معایب پسوند کلاس ماژول (Module Class Suffix)

مزایا:

 • اضافه کردن پسوند کلاس ماژول آسان است
 • نیازی به ویرایش فایل های تمپلیت جوملا نیست
 • ریسک از بین رفتن اصلاحات پس از آپدیت جوملا وجود ندارد

معایب:

 • اگر ماژول به پوزیشن دیگری انتقال داده شود، پسوند کلاس ماژول نیز با آن منتقل می شود. این می تواند موجب مشکلاتی در استیل دهی سایت شود
 • اگر نویسندگان و مدیران سایت چند نفر باشند، ممکن است از پسوند کلاس ماژول اطلاع نداشته باشند. اگر این پسوند را اضافه نکنند، بالا آمدن و ظاهر سایت با مشکل مواجه می شود
 • می توان پسوند کلاس ماژول را تا حدودی استیل دهی کرد، محدود به مکان پوزیشنی است که ماژول به آن اختصاص داده می شود

معایب و مزایای پوزیشن سفارشی

مزایا:

 • نام پوزیشن در لیست پوزیشن های اختصاص دادن ماژول در قالب ظاهر می شود، بنابراین ماژول بدون نیاز به بخاطر سپردن پسوند کلاس ماژول به پوزیشن صحیح اختصاص داده می شود
 • زمانی که ماژول جابجا شود، استیل مکان پوزیشن بطور خودکار از بین می رود
 • می توان دقیقا محل نشستن ماژول در قالب را تعیین کرد، سبک دهی کرده و به آن عملکرد افزود
 • در سایت های دارای نویسندگان و مدیران متعدد راحتتر از پسوند کلاس ماژول است و نیازی به هماهنگی زیاد ندارد

معایب:

 • لازم است که فایل های templateDetails.xml و index.php ویرایش شوند
 • در صورت ویرایش فایل های اصلی، در زمان آپدیت جوملا، تغییرات و سفارشی سازی ها از بین می رود و بایستی مجددا تکرار شوند

سفارشی کردن قالب پروتواستار

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.