آموزش حذف قالب های بدون استفاده جوملا

زمانی که سیستم مدیریت محتوای جوملا را نصب می کنیم، همزمان دو قالب برای نمایش وب سایت نصب می شود. این دو قالب پروتواستار (Protostar) و بیز3 (Beez3) است. هر دوی این قالب ها در لیست قالب های مدیریت قالب جوملا ظاهر می شوند. همزمان دو قالب نیز برای ادمین جوملا نصب می شود که قالب های ایسیس (Isis) و هاثور (Hathor) نام دارند.

وقتی وبسایت جوملا نصب می شود، قالب پیش فرض سایت پروتواستار و قالب پیش فرض ادمین جوملا ایسیس است. جلوی این دو قالب در مدیر قالب جوملا یک ستاره زرد رنگ وجود دارد که نشانگر پیش فرض بودن این قالب ها است. اگر قالب دیگری پیش فرض باشد، این ستاره جلوی قالب دیگری قرار می گیرد.

قالب پیش فرض برای تمامی صفحات وب سایت استفاده می شود مگر اینکه در پیکربندی سایت قالب دیگری نیز تعریف شده باشد. اگر خودتان قالب دیگری در ادمین جوملا نصب کرده باشید، این قالب های بازاری نیز در لیست قالب های مدیر قالب جوملا ظاهر می شوند.

در نسخه های 3+ جوملا می توان از چندین قالب برای یک وبسایت استفاده کرد و به صفحات مختلف سایت قالب های مختلفی از طریق مدیر منوی صفحه اختصاص داد. برای مثال، مدیر سایت ممکن است از قالب های مختلفی برای زبان های مختلف یک وبسایت استفاده کند. یا برای صفحه اصلی سایت از یک قالب و برای صفحات دیگر از قالب دیگری استفاده کند. اگر اینکار انجام شده باشد، بایستی قالب های استفاده شده در ادمین جوملا باقی بمانند.

اگر می خواهید قالب را حذف کنید بایستی اطمینان حاصل کنید که قالب پیش فرض سایت نیست و همچنین در صورت لزوم قالب دیگری را به پیش فرض سایت ست کنید.

اگر قالبی را از مدیر قالب جوملا حذف کردید اما به صفحه خاصی از طریق مدیر منو اختصاص یافته بود، صفحات هنگام نمایش در وبسایت مشکل خواهند داشت و بایستی قالب دیگری به آنها اختصاص داده شود.

چرا بایستی قالب های استفاده نشده را حذف کرد؟

قالب ها فضایی را بر روی سرور اشغال می کنند. ممکن است شرکت هاستینگ فضای زیادی در اختیار شما قرار نداده باشد و بخواهید از این طریق فضایی آزاد کنید.

زمانی که برای ماژول های خود از لیست پوزیشن ها می خواهید پوزیشنی را انتخاب کنید، این کادر لیست تمامی پوزیشن های قالب های استفاده شده و نشده را نمایش می دهد. این باعث شلوغی لیست شده و می تواند مشکل ساز باشد. این مسئله بخصوص زمانی مصداق دارد که مدیر سایت چند نفر با دسترسی مختلف باشند.

گاهی لازم است برای جلوگیری از تغییر تصادفی قالب پیش فرض سایت، قالب های اضافی حذف شود.

غیرفعال کردن قالب بجای حذف آن

می توان بجای حذف قالب، در مدیر کامپوننت های جوملا آن قالب را غیر فعال (Disable) کرد. وقتی قالبی غیرفعال شده باشد، پوزیشن ها و سایر مختصات آن در منوها و لیست های ادمین ظاهر نمی شود. همچنین از لیست قالب های موجود در مدیر قالب جوملا حذف می شود. اما غیر فعال کردن قالب موجب حذف پوشه ها و فایل های مربوط به آن قالب در محل نصب جوملا نمی شود.

برای غیر فعال کردن قالب به مسیر Extensions -> Extension Manager -> Manage رفته و نام قالب را پیدا می کنیم. سپس قالب را تیک زده و دکمه Disable را در بالای صفحه کلیک می کنیم. بدین ترتیب قالب غیر فعال می شود.

روش حذف صحیح قالب های استفاده نشده

برای حذف قالب های بدون استفاده از ادمین جوملا بایستی بطور صحیح اقدام کرد. اگر این مراحل درست انجام نشود، ممکن است مشکلاتی در لودینگ سایت ایجاد شود. نمی توان فقط فایل های قالب را حذف کرد زیرا هنوز قالب در بانک اطلاعاتی لیست است. همچنین نمی توان قالب را از طریق مدیر قالب جوملا (Template Manager) حذف کرد. قالب بایستی با استفاده از Extension Manager -> Manage حذف شود. برای حذف قالب جوملا مراحل زیر را انجام دهید.

مراحل حذف قالب جوملا

جوملا, قالب جوملا, ساید بار جوملا, پوزیشن جوملا, ماژول جوملا, کامپوننت جوملا, نصب جوملا, ویرایش قالب جوملا, قالب ریسپانسیو, ایجاد پوزیشن ماژول جدید,

1- به مدیریت برنامه جوملا در Extensions -> Extension Manager -> Manage بروید

2- لیست موجود را با استفاده از فیلتر - Select Type – مرتب کرده و Template را انتخاب کنید

3- جعبه گزینه کنار نام قالب را تیک بزنید. مواظب باشید که قالب استفاده شده را تیک نزنید

4- در بالای صفحه دکمه Uninstall را کلیک کنید

با اجرای این مراحل قالب مورد نظر حذف خواهد شد. قالب دیگر در لیست قالب های مدیر قالب جوملا ظاهر نمی شود. پوزیشن های قالب در منوی کشویی پوزیشن ماژول ظاهر نمی شود. فایل های این قالب حذف شده و دیگر پوشه ای در دایرکتوری نصب جوملا نخواهد داشت. بانک اطلاعاتی ردی از این قالب نخواهد داشت. می توان از مدیر برنامه جوملا قالب دیگری را نصب کرد، همانطور که قالب، کامپوننت یا پلاگین را می توان حذف یا نصب کرد.

سفارشی کردن قالب پروتواستار

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.