آموزش حذف شناسه مقاله از URL آن

قاعده روتین نگارش مقاله برای وبسایت جوملا به این صورت است که ابتدا دسته ها و برچسب ها تهیه می شود. سپس برای هر دسته مقالات مربوطه نوشته می شود و با توجه به موضوع آنها برچسبی به آنها تخصیص داده می شود. زمانی که مقاله به عنوان بخشی از یک بلاگ یا لیست دسته منتشر می شود، شماره شناسه (id number) آن نیز در URL مربوطه نمایش می یابد. برای مثال:

جوملا, قالب جوملا, ساید بار جوملا, پوزیشن جوملا, ماژول جوملا, کامپوننت جوملا, نصب جوملا, ویرایش قالب جوملا, قالب ریسپانسیو, ایجاد پوزیشن ماژول جدید, حذف شناسه مقاله از URL آن

https://easy.parastar.info/index.php/joomla-protostar-template/215-how-copy-rename-protostar-template

بسیاری از افراد (بخصوص کاربران سایت) وجود این شماره و رقم در URL سایت را نمی پسندند. می توان این عدد را از URL حذف کرد. در ادامه روش حذف شناسه مقاله از آدرس URL آن بحث می شود.

برای حذف شناسه مقاله از URL آن بایستی فایل components/com_content/router.php را ویرایش کرد. اینکار با عوارض جانبی همراه است. بنابراین اگر اطمینان کامل ندارید از انجام آن صرفنظر کنید. در این مقاله فقط گفته می شود که این امر امکانپذیر است. انجام آن و عواقب آن به عهده شماست. قبل از هر اقدامی از فایل اورجینال خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر نتیجه کار راضی کننده نبود، فایل اصلی را بار گذاری کنید. همچنین با آپدیت جوملا این تغییرات از بین می رود و بایستی مجددا تکرار شود، مگر اینکه قالب پروتواستار جوملا را کپی کرده باشید.

چه تغییراتی در فایل router.php ایجاد می شود؟

این موضوع در یکی از پست های فروم جوملا بیان شده است. بعد از مقایسه فایل ویرایش شده در این پست و فایل اورجینال جوملا 3.7، تغییرات زیر مشاهده گردید (شماره خط ممکن است فرق داشته باشد):

خط 34:

$advanced = $params->get('sef_advanced_link', 1);   
/*******CHANGED FROM 0 TO 1**********/

خط 294:

$advanced = $params->get('sef_advanced_link', 1); 
/*******CHANGED FROM 0 TO 1*********/

خط 337:

if($count == 1 AND empty($advanced)) 
/*****THIS IS CHANGED TO ADD THE "AND empty($advanced)"*******/

نکاتی که باید قبل از اعمال این تغییر در نظر داشت

مسئله الف: اگر سایت شما خیلی وقت است که لایو می باشد و گوگل و سایر موتورهای جستجوگر وب پیج های شما را ایندکس کرده اند، URLهای ایندکس شده با برداشتن شناسه مقاله عوض می شوند و دیگر معتبر نیستند.

این بدین معنی است که تمامی URLهای قبلی شما به لینک شکسته تبدیل می شوند. گرچه می توانید این مسئله را با ریدیرکت در فایل htaccess. برطرف کنید و مجددا سایت مپ وبسایت خود را به گوگل و سایر موتورهای جستجوگر اصلی سابمیت کنید.

مسئله ب: زمانی که سایت خود را آپگرید می کنید، لازم است که محل تغییرات فایل router.php را بخاطر داشته و مجددا تغییرات را اعمال کنید. در غیر اینصورت مجددا شماره شناسه مقاله ها در URL نمایش خواهد یافت.

مسئله ج: اگر بازدید کنندگان سایت آدرس صفحات را با شناسه بوکمارک کرده باشند، لینک های آنها شکسته است اگر که ریدیرکت برای آنها ایجاد نکنید.

مسئله د: اگر این تغییر را ایجاد کردید و شماره شناسه مقالات را از URL آنها حذف کردید، سایت خود را به طور وسیعی تست کنید. بخصوص اگر نویسندگان سایت چند نفر هستند که ممکن است از URLها به عنوان لینک داخلی استفاده کرده باشند.

بهترین زمان برای حذف شناسه مقاله از URL چه موقع است؟

بهترین زمان برای برداشتن شناسه مقاله از URL زمانی است که برای اولین بار سایت را می نویسید. بنابراین شماره شناسه مقاله در هیچ یک از قسمت های سیستم و پروژه ای که شروع کرده اید، وجود ندارد.

من خودم اینکار را انجام نمی دهم، چرا؟ زیرا سایت پرستار چند سال است که لایو بوده و لینک های آن در بسیاری از سایت ها و ایندکس ها وجود دارد. در عین حال تعداد مقالات سایت متجاوز از 5000 مقاله با لینک های داخلی زیادی است. انجام این عمل مطمئنا آسیب خیلی شدیدی به سئو سایت و رتبه آن خواهد زد. هرچند در توسعه ساب دامنه های دیگر حتما این کار را خواهم کرد. پس شما هم در انجام این عمل دقت کنید.

سفارشی کردن قالب پروتواستار

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.