آموزش اضافه کردن یک پوزیشن ماژول دلخواه در مقاله وب سایت

بعضی مواقع به گنجاندن یک ماژول در داخل مقاله یا چند مقاله نیاز داریم. برای مثال، شما تصویر، نگاره، منو یا مجموعه لینکی را می خواهید در داخل یک یا چند مقاله بگذارید و در زمان های خاص محتوای آن را تغییر دهید، بدون اینکه مجبور باشید هر بار هر یک از مقاله ها را باز کرده و هر کدام را جداگانه آپدیت و ویرایش کنید.

شما می توانید ماژول را در یک پوزیشن از قبل تعیین شده در ستون کناری، بالا یا پایین مقاله بگذارید. اما در حال حاضر لازم است که ماژول را در داخل محتوای مقاله یا مقالات درج کنید.

کاری که می توانید انجام دهید استفاده از پوزیشنی با نام دلخواه است که به پوزیشن تخصیص یافته ماژول می دهید. با استفاده از این روش، لازم نیست که فایل index.php یا فایل templateDetails.xml را ویرایش کنید. همچنین لازم نیست که ماژول را به پوزیشن های پیش فرض از قبل تعریف شده قالب تخصیص دهید. با تخصیص یک کلاس خاص به ماژول می توانید آن را در استایل شیت سفارشی خود به صورت کلاس CSS سبک دهی کنید. زمانی که ماژول را ایجاد می کنید، بایستی در برگه Menu Assignment آن را به صفحات خاصی تخصیص دهید.

مثال گام به گام درج ماژول در داخل محتوای مقاله

گام 1: اطمینان حاصل کنید که پلاگین این عملکرد در مدیر پلاگین و افزونه جوملا فعال است:

Extensions -> Plug-in Manager -> Content - Load Modules -> Details Tab

اگر این پلاگین غیر فعال است، آن را فعال کنید.

فعال کردن پلاگین content-load جوملا برای درج ماژول در داخل مقاله

گام 2: ماژول مورد نظر خود را ایجاد کنید

Extensions -> Modules -> New

برای مثال ما از یک ماژول از نوع Custom HTML استفاده می کنیم، اما می توان از هر نوع ماژولی استفاده کرد.

هر نامی که مایل هستید به ماژول بدهید و عنوان آن را مشخص کنید. همچنین در برگه Menu Assignment ماژول را به صفحات مورد نظر تخصیص دهید و منوی آنها را تیک بزنید. بخاطر داشته باشید که ما می توانیم فقط ماژول را به صفحاتی اختصاص دهیم که به نوعی یک آیتم منو به آنها تخصیص داده شده است، چه به صورت مقاله منفرد (Single Article)، لیست دسته (Category List) یا بلاگ دسته (Category Blog) و غیره.

گام 3: در مدیر ماژول جوملا و در برگه Details می توانید گزینه Position را ببینید. اگر این کادر کشویی را کلیک کنید، لیست پوزیشن های از قبل تعریف شده قالب جوملا را خواهید دید. همچنین نام پوزیشن های دلخواهی که قبلا اضافه کرده اید را هم خواهید دید.

شما می توانید پوزیشن خاصی از این لیست را انتخاب کنید یا یک نام پوزیشن جدید در تکست باکس آن تایپ کنید.

فرض کنیم که نام پوزیشن را linkblock می گذاریم. این یک نام دلخواه است و هر نامی که می خواهید می توانید به آن تخصیص دهید (استفاده از فاصله یا حروف خاص مجاز نیست)، اما این نام بایستی منحصر باشد تا با سایر اسامی مورد استفاده در جوملا اشتباه گرفته نشود. بعد از تخصیص نام دکمه Enter کیبورد را بزنید تا نام وارد شده به ماژول تخصیص یابد.

گام 4: حال در مدیر ماژول به ماژول خود در کادر Module Class Suffix در قسمت Advanced Options برگه Options یک نام کلاس منحصر بدهید. فراموش نکنید که نام خاص بوده و قبل از وارد کردن نام کلاس یک فاصله بزنید. بنابراین نام کلاس مورد نظر را با یک فاصله در ابتدای آن در کادر Module Class Suffix وارد کنید.

توجه: اگر قبل از نام کلاس فاصله نزنید به نام کلاس قبلی چسبیده و نتیجه مورد انتظار را مشاهده نخواهید کرد. مثلا اگر ماژول از نوع Custom HTML ساخته باشید و به ماژول خود نام کلاس menubox را در کادر Module Class Suffix بدهید. اما قبل از نام کلاس یک فاصله نزنید، زمان کمپایل صفحه توسط جوملا نام کلاس ماژول به صورت custommenubox خواهد بود نه custom menubox. این اشتباه موجب می شود که ماژول به طور صحیح نمایش نیابد.

می توان در این کادر چند نام کلاس به ماژول تخصیص داد، فقط کافی است اسامی با یک فاصله از هم جدا شوند. جوملا کلاس اصلی ماژول را به اول تک تک آنها اضافه نخواهد کرد و کلاس پیش فرض ماژول یکبار در اول لیست کلاس های جدا شده با فاصله ظاهر خواهد شد. حال ماژول خود را ذخیره کرده و ببندید.

گام 5: پوزیشن تخصیص یافته به ماژول را در مقاله یا مقاله های مورد نظر وارد کنید. کافی است که مقاله را باز کرده و در داخل آن کد زیر را در جایی که مایل هستید، قرار دهید:

{ loadposition linkblock }

که در آن linkblock نام پوزیشن دلخواه است که در زمان ساختن ماژول به آن اختصاص دادیم.

اگر مقاله شما به یک آیتم منو وصل باشد، این ماژول در محل مورد نظر در صفحه ظاهر خواهد شد.

سفارشی کردن قالب پروتواستار

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.