آموزش ایجاد پوزیشن ماژولی که بالای ستون سایدبار قرار گیرد

زمانی که در قالب پروتواستار جوملا ماژول جدیدی به پوزیشن-7 اضافه می شود، ترتیب ماژول ها ممکن است تغییر کند. ممکن است بخواهید ماژول خاصی همیشه در بالای سایدبار (پوزیشن-7) بنشیند. این ماژول می تواند چیزی مثل لینک های مهم، مقالات مشابه یا منو و یا یک کادر جستجو باشد.

 برای ایجاد پوزیشن ماژول جدید، بایستی فایل templateDetails.xml پوشه قالب پیش فرض خود را ویرایش کنید. فایل templateDetails.xml قالب را باز کرده و اسنیپت زیر را در آن کپی کنید. تعریف پوزیشن جدید بایستی بین تگ های <positions> </positions> انجام شود:

برای انجام اینکار می توان مدیر ماژول (Module Manager) جوملا را باز کرده و ترتیب قرار گیری ماژول ها را بازیافت کرده و ماژول مورد نظر را در راس ستون قرار داد. اما مشکل اینجاست که در هر بار ایجاد یک ماژول جدید برای این پوزیشن، بایستی این عمل از نو انجام شود. ممکن است نخواهیم که ترتیب سایر ماژول ها هم دستکاری شود.

در این مقاله طریقه ایجاد یک پوزیشن جدید را شرح می دهیم که ماژول یا ماژول هایی را برای همیشه در بالای سایدبار جوملا نمایش می دهد. این پوزیشن گرچه در ستون <"div id="aside> می نشیند، اما همیشه در بالای پوزیشن-7 خواهد بود.

برای ایجاد پوزیشن جدید در قالب پروتواستار جوملا، از پوشه پروتواستار در ساختار فایل جوملا، دو فایل index.php و templateDetails.xml ویرایش خواهند شد. اگر قالب پروتواستار را با استفاده از مراحل مدیر تمپلیت جوملا کپی کرده اید و به عنوان پیش فرض تعیین کرده اید، این ویرایش بایستی در فایل های این قالب انجام شود. همیشه بخاطر داشته باشید که قبل از هر گونه دستکاری فایل های جوملا، از وبسایت یا فایل های مورد نظر یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

ایجاد پوزیشن ماژول جدید

برای ایجاد پوزیشن ماژول جدید، بایستی فایل templateDetails.xml پوشه قالب پیش فرض خود را ویرایش کنید. فایل templateDetails.xml قالب را باز کرده و اسنیپت زیر را در آن کپی کنید. تعریف پوزیشن جدید بایستی بین تگ های <positions> </positions> انجام شود:

<positions>
    <position>fixedrighttop</position> 
    ...
</positions>

با انجام اینکار نام پوزیشن fixedrighttop حالا در کادر کشویی لیست پوزیشن های موجود قالب برای اختصاص ماژول در مدیر ماژول ظاهر می شود.

حالا بایستی در وب پیج خود جایی برای این پوزیشن ایجاد کنیم.

اضافه کردن پوزیشن جدید به فایل index.php

برای این مثال، ما پوزیشن جدید را در بالای ستون سمت راست صفحه قرار می دهیم. ایجاد پوزیشن توسط <"div id="aside> انجام می شود، جایی که پوزیشن-7 قرار دارد.

حالا لازم است که فایل index.php از پوشه تمپلیت جوملا را باز کرده و ویرایش کنیم. خطوط کد زیر را در فایل index.php پیدا کرده و کد هایلایت شده را به آن بیافزایید.

<?php if (($this->countModules('position-7')) || ($this->countModules('fixedrighttop') )) : ?>
  <div id="aside" class="span3">
    <!-- Begin Right Sidebar -->
    <jdoc:include type="modules" name="fixedrighttop" style="well" /> 
    <jdoc:include type="modules" name="position-7" style="well" />
  </div>
<?php endif; ?>

این قطعه کد یک <"div id="aside> ایجاد می کند اگر ماژولی به پوزیشن-7 یا پوزیشن fixedrighttop اختصاص داده شود. ماژول تخصیص یافته به پوزیشن fixedrighttop همیشه در بالای پوزیشن-7 قرار می گیرد. مواظب باشید که تعداد پرانتز کد را درست وارد کنید.

ایجاد پوزیشن در بالای ستون چپ

می توان از این روش برای ایجاد پوزیشن ماژول در بالای پوزیشن-8 استفاده کرد، اما بایستی <"div id="sidebar> را هدف قرار داد.

ایجاد یک ماژول ثابت در پایین سایر ماژول ها

از این روش می توان برای ایجاد پوزیشن ماژولی که در زیر مابقی ماژول های راست یا چپ می ماند، استفاده کرد. این کار بخصوص برای ماژول ورود به سایت یا سایر مقاصد استفاده می شود. برای ایجاد این پوزیشن، کافی است که خط کد <jdoc> را زیر خط کد <jdoc> پوزیشن-7 قرار داد.

سفارشی کردن قالب پروتواستار

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.