طریقه رونویسی عناصر تمپلیت پروتواستار جوملا

اورراید (override) تمپلیت چیست؟ چرا به رونویسی یا باطل کردن عملکرد جوملا نیاز دارید؟ چه موقع از اورراید فایل های اصلی جوملا استفاده کنیم؟ اگر بخواهیم در فایل های مرکزی جوملا (core Joomla file) تغییری ایجاد کنیم مثل چیدمان، تگ های هدینگ و غیره؛ شیوه صحیحی برای این رویکرد وجود دارد. اگر اصل فایل های مرکزی جوملا را ویرایش و دستکاری کنید، ریسک به هم ریختن سایت و ریسک های امنیتی را فراهم می سازیم، اگر نتوانیم ویرایش را به طور صحیح و استاندارد انجام دهیم، بخصوص زمانی که نسخه جوملا را آپدیت می کنیم.

راه صحیح تغییر و ویرایش عناصر هسته مرکزی سایت جوملا کاری است که به آن ایجاد رونوشت قالب (Template Overrides) اطلاق می شود، که در اصل عملکرد خاصی از جوملا را لغو کرده و عملکردی جایگزین آن می شود. این فایل ها در پوشه ای بنام html در ساختار فایل پیش فرض جوملا قرار دارند و همنام اسم فایل اصلی هستند، اما مسیر آنها یکی نیست. زمانی که وب پیج توسط PHP کمپایل می شود، جوملا ابتدا به پوشه HTML تمپلیت نگاه می کند، اگر فایلی در آن نباشد، مسیر استاندارد فایل های مرکزی خود را اجرا می کند.

راه صحیح تغییر و ویرایش عناصر هسته مرکزی سایت جوملا کاری است که به آن ایجاد رونوشت قالب (Template Overrides) اطلاق می شود، که در اصل عملکرد خاصی از جوملا را لغو کرده و عملکردی جایگزین آن می شود. این فایل ها در پوشه ای بنام html در ساختار فایل پیش فرض جوملا قرار دارند و همنام اسم فایل اصلی هستند،

این فایل های رونویسی شده بایستی در پوشه html به شیوه ای مناسب ذخیره شوند تا جوملا آنها را پیدا کرده و از آنها استفاده نماید.

برای ایجاد رونوشت تمپلیت (Template Overrides)، لازم است که فایل php اورجینال جوملا را کپی کرده و در مکان مناسب در ساختار فایل تمپلیت یعنی پوشه html قرار دهیم. ساختار دایرکتوری صحیح برای فایل های رونویسی شده به صورت زیر است:

TEMPLATE_NAME/html/EXTENSION_NAME/VIEW_NAME/FILE_NAME.php

اگر می خواهید فایل مرکزی جوملا که شیوه چیدن مقالات و پست ها را کنترل می کند، رونویسی کنید؛ بایستی یک نسخه از فایل اورجینال را با ساختار دایرکتوری مشابه اصلی در پوشه html کپی کنید و سپس آن را از آنجا ویرایش کنید. مثلا فرض کنیم که فایل مرکزی از تمپلیت پروتواستار جوملا را می خواهیم رونویسی کنیم. بنابراین از ساختار زیر استفاده می کنیم:

اگر می خواهید فایل مرکزی جوملا که شیوه چیدن مقالات و پست ها را کنترل می کند، رونویسی کنید؛ بایستی یک نسخه از فایل اورجینال را با ساختار دایرکتوری مشابه اصلی در پوشه html کپی کنید و سپس آن را از آنجا ویرایش کنید. مثلا فرض کنیم که فایل مرکزی از تمپلیت پروتواستار جوملا را می خواهیم رونویسی کنیم. بنابراین از ساختار زیر استفاده می کنیم:

مکان فایل اصلی:
JOOMLA_ROOT/components/com_content/views/article/tmpl/default.php

مکان فایل رونویسی شده:
JOOMLA_ROOT/protostar/html/com_content/article/default.php

مدیر قالب جوملا +3 اینکار را برای شما انجام می دهد

می توانیم برای رونویسی فایل های مرکزی جوملا از مدیر قالب جوملا استفاده کنیم. برای اینکار از منوی افزونه های جوملا، گزینه تمپلیت و سپس گزینه تمپلیت را انتخاب می کنیم (تصویر زیر). این عمل موجب باز شدن مدیر قالب جوملا می شود، قالبی که پیش فرض سایت شماست.

Extensions >> Template >> Template >> Protostar template >> Template Override

بعد از باز کردن مدیر قالب جوملا، برگه Create Overrides را باز کنید.

فرض می کنیم که شما تحقیق خود را انجام داده اید و می دانید کدام فایل را می خواهید رونویسی کنید و طریقه ویرایش فایل برای دستیابی به هدف مورد نظر را می دانید.

فرض کنید می خواهید شیوه چیده شدن بخش های صفحه و مقاله را تغییر دهید. بنابراین روی گزینه com_content کلیک کرده و تمامی نماهای مربوط به این کامپوننت ظاهر خواهند شد.

روی گزینه Article کلیک کنید، بعد از چند لحظه بایستی یک کادر سبز رنگ در بالای صفحه ظاهر شده و موفقیت رونویسی را اعلان کند و مسیر فایل را نشان دهد. این فیال در دایرکتوری /templates/TEMPLATE_NAME/html/ قرار خواهد گرفت.

حالا برگه Editor را بزنید. روی پوشه html در ستون سمت چپ کلیک کنید. اینکار موجب باز شدن زیر پوشه های آن خواهد شد.

در مثال بالا پوشه com_content ظاهر می شود و بعد از کلیک روی آن پوشه article باز می شود و با کلیک بر روی آن فایل default.php باز می شود. حال می توانید فایل را ویرایش و به دلخواه خود تنظیم کنید.

بخاطر داشته باشید که همیشه قبل از هر اقدامی بر فایل های مرکزی جوملا، یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر زمانی با خطا مواجه شدید یا مشکلی پیش آمد، نسخه پشتیبان را ریستور کنید.

سفارشی کردن قالب پروتواستار

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.