قالب پروتواستار جوملا

آموزش استفاده از فایرباگ فایرفاکس

آموزش استفاده از فایرباگ فایرفاکس در زمان سفارشی کردن قالب پروتواستار جوملا

زمانی که می خواهیم قالب پروتواستار جوملا یا هر قالب دیگری را ویرایش و سفارشی کنیم، لازم است که وبسایت را در مرورگر باز کرده و طریقه اعمال سبک های استیل شیت را بررسی کنیم. گاهی استیل های تعریف شده در بخش های دیگر به استیل عنصر اعمال شده و در نتیجه ظاهر مورد نظر را نمی بینیم.

ادامه مطلب: آموزش استفاده از فایرباگ فایرفاکس

اضافه کردن پوزیشن به بالای دو ستون سمت راست

آموزش اضافه کردن یک پوزیشن به بالای دو ستون سمت راست قالب جوملا

همانطور که می دانید قالب پروتواستار جوملا دارای یک پوزیشن مرکزی برای محتوای اصلی و دو ستون در سمت راست و چپ آن است. در این مقاله می خواهیم ستون سمت چپ را به سمت راست منتقل کرده و سپس یک پوزیشن در بالای دو ستون کناری ایجاد کنیم.

ادامه مطلب: اضافه کردن پوزیشن به بالای دو ستون سمت راست

ابزار نمایش پهنای جاری نمایشگر در طی توسعه وب

ابزار نمایش پهنای جاری نمایشگر در طی توسعه وب

توسعه دهندگان وب در حین نوشتن کد بخش های مختلف وبسایت بطور مکرر به دانستن پهنا یا عرض صفحه وب پیج یا بخش های آن نیاز دارند. دانستن عرض عناصر یک وب پیج به استیل دادن آن خیلی کمک می کند. در این مقاله طریقه اضافه کردن یک کادر کوچک در گوشه وب پیج سایت جوملا آموزش داده می شود. این کادر کوچک عرض صفحه جاری را نمایش می دهد، حتی زمانیکه عرض پنجره مرورگر را تغییر می دهید یا سایت را بر روی موبایل یا تبلت بررسی می کنید. این یک ابزار ارزشمند برای اضافه کردن سبک های media@ به استیل شیت وبسایت برای صفحه نمایش باریک است.

ادامه مطلب: ابزار نمایش پهنای جاری نمایشگر در طی توسعه وب

ایجاد پوزیشن جدید بهتر است یا کلاس ماژول

ایجاد پوزیشن جدید بهتر است یا استفاده از کلاس ماژول

وبسایت های تهیه شده با سیستم مدیریت محتوای جوملا غالبا وبسایت های تعاملی و داده محور هستند. بدین معنی که یک وب پیج جوملا از مجموعه ای از ماژول ها، عناصر داده محور و یک محتوای اصلی تشکیل شده است. ماژول ها قطعات محتوایی هستند که به طور جدای از محتوای اصلی تهیه می شوند و ممکن است در یک یا چند صفحه از سایت ظاهر شوند.

ادامه مطلب: ایجاد پوزیشن جدید بهتر است یا کلاس ماژول

استفاده از پوزیشن ماژول خالی در قالب پروتواستار

طریقه استفاده از پوزیشن ماژول خالی در قالب پروتواستار جوملا

به طور پیش فرض قالب پروتواستار جوملا دارای یک مجموعه پوزیشن از پیش تعریف شده است. این پوزیشن ها در لیست کشویی Position در هنگام ایجاد ماژول جدید دیده می شوند. همه پوزیشن های لیست شده در این لیست در قالب پروتواستار دیفلات استفاده نشده اند. محل قرارگیری پوزیشن بایستی در فایل index.php تعریف شده باشد تا ماژول اختصاص یافته به آن در وب پیج ظاهر شود.

ادامه مطلب: استفاده از پوزیشن ماژول خالی در قالب پروتواستار

آموزش ریسپانسیو کردن ماژول جوملا

آموزش استفاده از کلاس های span* در ماژول های جوملا

زمانی که در ادمین جوملا یک ماژول می سازید، در برگه Advanced مدیر ماژول یک گزینه کشویی به نام Bootstrap Size وجود دارد. در حال حاضر قالب پروتواستار از این اطلاعات استفاده نمی کند. یعنی این گزینه در برگه مدیر ماژول جوملا نمایش داده نمی شود.

ادامه مطلب: آموزش ریسپانسیو کردن ماژول جوملا

فعال یا غیرفعال کردن عنوان صفحه

آموزش فعال یا غیرفعال کردن عنوان صفحه

زمانی که در ادمین جوملا یک آیتم منو ایجاد می کنید، تنظیمات پیش فرض بدین شکل است که عنوان یا نام منو در بالای صفحه ای که خلق می کند، نمایش یابد. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که نخواهید عنوان منو در بالای صفحه ظاهر شود. برای نمونه، ممکن است فقط بخواهید عنوان مقاله یا عنوان دسته ظاهر شود. ممکن است نمایش نام منو در بالای صفحه موجب تکراری شدن عنوان مقاله یا شلوغ شدن صفحه شود.

ادامه مطلب: فعال یا غیرفعال کردن عنوان صفحه

ایجاد سه پوزیشن ماژول ریسپانسیو

آموزش ایجاد سه پوزیشن ماژول ریسپانسیو در قالب جوملا

در این مقاله طریقه ایجاد سه پوزیشن ماژول جدید در قالب جوملا آموزش داده می شود که ریسپانسیو هستند. بدین معنی که هر یک از ماژول ها بسط یافته یا جمع می شود که بستگی به فعال بودن دو ماژول دیگر دارد. در نمایشگرهای باریک مثل موبایل و تبلت این ماژول ها روی هم چیده می شوند. تصویر زیر نشان می دهد که در صورت وجود ماژول فعال 3، 2، 1 پوزیشن ها به چه شکل ظاهر می شوند:

ادامه مطلب: ایجاد سه پوزیشن ماژول ریسپانسیو

تغییر نام پوزیشن های قالب جوملا

آموزش تغییر نام پوزیشن های قالب جوملا

بطور پیش فرض پوزیشن های قالب جوملا در فایل templateDetails.xml اعلان می شوند. سپس در <div> صحیح مربوطه در فایل index.php ریشه قالب پروتواستار گذاشته می شوند و این <div> ها در فایل استیل شیت template.css از طریق css سبک دهی می شوند.

ادامه مطلب: تغییر نام پوزیشن های قالب جوملا

حذف قالب های بدون استفاده جوملا

آموزش حذف قالب های بدون استفاده جوملا

زمانی که سیستم مدیریت محتوای جوملا را نصب می کنیم، همزمان دو قالب برای نمایش وب سایت نصب می شود. این دو قالب پروتواستار (Protostar) و بیز3 (Beez3) است. هر دوی این قالب ها در لیست قالب های مدیریت قالب جوملا ظاهر می شوند. همزمان دو قالب نیز برای ادمین جوملا نصب می شود که قالب های ایسیس (Isis) و هاثور (Hathor) نام دارند.

ادامه مطلب: حذف قالب های بدون استفاده جوملا

سفارشی کردن قالب پروتواستار

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.