آموزش ساخت وبسایت با جوملا

وب سایت، جوملا، نصب جوملا، ساخت وب سایت با جوملا، آموزش گام به گام جوملا، راهنمای تصویری نصب و اجرای جوملا، راهنمای تصویری تنظیمات جوملا؛ این ها مطالبی است که در این راهنما پوشش داده می شود و به این سئوالات پاسخ داده می شود: جوملا چیست؟ چطور جوملا نصب کنیم؟ راهنمای انتقال وبسایت جوملا از لوکال به هاستینگ؟ جوملا بهتر است یا وردپرس؟

امروز قصد داشتم وبسایت جوملا برای یک مشتری راه اندازی کنم. تصمیم گرفتم همانطور که مشغول نصب جوملا و تنظیمات ایجاد وب سایت جوملا هستم، اسکرین شات گرفته و به صورت راهنما برای استفاده دیگران عرضه کنم.

تاریخ انتشار –.

در این مقاله می خوانیم:

 1. پیش نیازهای ایجاد یک وب سایت
 2. ایجاد بانک اطلاعاتی برای برنامه مدیریت محتوا
 3. نصب جوملا
 4. نصب سریع جوملا
 5. نصب دستی جوملا

1- پیش نیازهای ایجاد یک وب سایت

قبل از اینکه در مورد استفاده از جوملا، وردپرس، دروپال، گانتری، موبیس و سایر نرم افزارهای مدیریت محتوای (CMS) تصمیم گیری کنیم، ایجاد وب سایت و نصب هر سیستمی مستلزم یک سری پیش نیاز است. در اینجا مختصر و مفید به دو پیش نیاز اصلی ایجاد وب سایت می پردازیم. ایجاد وب سایت مستلزم موارد زیر است:

 • نام دامنه (Domain Name): دامنه یا دامین نام وبسایت شما است. مثلا دامین سایتی که در حال مطالعه هستید، parastar.info است. اگر در مورد دامنه و مقررات ثبت دامین اطلاعات ندارید، بهتر است ابتدا راهنمای ثبت دامنه را بخوانید.
 • سرویس میزبانی (Hosting Service): سرویس میزبانی یا هاستینگ فضایی است بر روی سروری که می خواهید فایل های سایت خود را در آن ذخیره کرده و برای مشاهده عموم منتشر نمایید. سرویس میزبانی یا هاستینگ انواع مختلفی دارد از قبیل هاستینگ اشتراکی، سرور مجازی، سروری نیمه اختصاصی، سرور اختصاصی، فضای ابری و غیره. اگر در مورد انواع هاستینگ، مزایا و معایب هر یک و طریقه اجاره فضای میزبانی اطلاعات ندارید، بهتر است ابتدا راهنمای گرفتن سرویس میزبانی مناسب را بخوانید.

گرفتن نام دامنه برای سایت خود

قبل از اینکه به ساخت وب سایت جوملا یا هر برنامه دیگری فکر کنید، به یک دامین یا دامنه مناسب برای سایت خود نیاز دارید که منعکس کننده شما یا محتوای وبسایت شما است.

مهم نیست که از جوملا، وردپرس، دروپال یا هر برنامه مدیریت محتوای دیگری استفاده می کنید، یا وبسایت خود را با PHP یا ASP یا هر برنامه دیگری برنامه نویسی می کنید، ایجاد وبسایت در وهله اول مستلزم نام دامنه است.

نام دامنه اولین چیزی است که نظر بازدید کنندگان سایت شما را جلب می کند، روی سئو و رتبه سایت شما تاثیر دارد و برند و مارک سایت شما محسوب می شود. آشنایی با دامنه و نکات مربوط به ثبت دامنه در مقاله دیگری بحث شده است: چطور نام دامنه خود را انتخاب کنیم؟

بطور مختصر، یک دامنه بایستی:

 • ساده و با معنی باشد
 • به سادگی قابل حفظ کردن باشد
 • منعکس کننده محتوای سایت شما باشد
 • به یکی از پسوندهای مرسوم از قبیل .com، .ir، .info یا .org و غیره ختم شود

وقتی نام دامنه خود را انتخاب و ثبت کردید، حالا به فضایی برای ذخیره و انتشار وب سایت خود نیاز دارید که به آن فضای هاستینگ اطلاق می شود.

گرفتن سرویس میزبانی وب

برای داشتن وب سایت، علاوه بر نام دامنه، به سرویس میزبانی یا هاستینگ برای سایت خود نیاز دارید.

انتخاب سرویس میزبانی و فضای هاستینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد. فضای میزبانی و سرور در مقاله ای دیگر با جزئیات بحث شده است، در اینجا تنها بطور مختصر اشاره می شود.

زمان انتخاب فضای میزبانی و هاستینگ، نکات مهم زیادی وجود دارد که بایستی مد نظر داشت. علاوه بر شهرت و قدرتمند و مسئولیت پذیر بودن ارائه کننده سرویس میزبانی؛ یک سرویس میزبانی خوب بایستی شرایط زیر را داشته باشد:

 1. زمان بالا بودن سرور و قطع نشدن سایت (Uptime): هرچه آپتایم سرور ارائه کننده سرویس میزبانی بالاتر باشد، بهتر است. معمولا به درصد اعلان می شود و عددی مثل 99% ، 99.90% یا 99.99% را می بینید. هرچند در مورد بعضی از سرویس دهندگان این یک شعار توخالی است و بایستی تجربه کنید تا سرویس میزبانی خوبی گیرتان بیفتد یا بایستی از شرکت های معتبر با خدمات گران خرید کنید.
 2. سرعت بارگذاری صفحه (Page load speed): سرویس دهنده چقدر سرعت دارد؟ بایستی سایت در طی حدود 500 میلی ثانیه بالا بیاید. البته این مسئله به میزان پولی که خرج می کنید و به وجدان سرویس دهنده بستگی زیادی دارد.
 3. سرویس پشتیبانی (Customer support): معمولا دارندگان وبسایت کم و بیش به پشتیبانی سرویس دهنده فضای میزبانی نیاز پیدا می کنند. مهم نیست شما چقدر حرفه ای باشید و چقدر به دنیا وب و توسعه وب مسلط باشید، مسائلی وجود دارد که به پشتیبانی سرویس دهنده نیاز پیدا می کنید. بنابراین هاست انتخابی بایستی از سرویس پشتیبانی خوبی و کیفی برخوردار باشد. مثلا پشتیبانی ایران هاست را امتحان کنید. هر ثانیه در 24 ساعت در کل هفته و سال یک متخصص جوابگوی شماست و می توانید به صورت زمان واقعی با پشتیبان چت کنید.
 4. 1-

سرویس میزبانی از رایگان تا مبالغ خیلی بالا در دسترس است. این بستگی به بودجه شما دارد و اینکه چقدر مایلید برای این مسئله خرج کنید. اگر به سرویس خوب و مطمئن با آپتایم تقریبا 100% و پشتیبانی عالی نیاز دارید، من ایران هاست را توصیه می کنم. اگر می خواهید با کمترین هزینه ممکن وبسایت خود را راه اندازی کنید، سرویس های میزبانی رایگان را امتحان کنید.

توجه:اگر مبتدی هستید و اولین بار است که وب سایت راه اندازی می کنید، بهتر است دامنه و سرویس میزبانی را از یک جا تهیه کنید. زیرا زحمت ست کردن dns و معرفی دامنه به سرویس دهنده خود را نخواهید داشت.

2- نصب جوملا

نصب جوملا (Install Joomla) به دو شکل امکانپذیر است. طریقه اول را نصب سریع (Quick installation) می نامند و برای مبتدیان راحتتر است. در این روش نیازی به کشف مجدد وب سایت، جوملا و اینترنت نیست. فقط با زدن یک یا چند دکمه جوملا برای شما نصب شده و وبسایت شما آماده می شود. روش دیگر نصب دستی (Manual installation) است که بایستی مراحل نصب برنامه را خودتان انجام دهید.

نصب سریع

زمانی که فضای میزبانی را تهیه کردید، می توانید فضای کنترل پنل میزبانی خود را چک کنید و در پوشه نرم افزارها شما آیکون جوملا را خواهید دید. با کلیک روی این آیکون، جوملا بطور خودکار برای شما نصب می شود. اگر در کنترل پنل هاستینگ خود (مثل cpanel یا Direct Admin یا Website panel) آیکون جوملا و سایر نرم افزارها پیدا نکردید، یعنی سرویس دهنده خوبی انتخاب نکرده اید. هرچند اکثر سرویس دهندگان بطور رایگان برای مشتریان خود نرم افزار مدیریت محتوا مثل جوملا را به درخواست مشتری نصب می کنند. در این صورت بایستی به طور دستی جوملا را برای خود نصب کنید.

نصب دستی

ابتدای امر نصب جوملا یا سایر نرم افزارهای مدیریت محتوا کمی پیچیده بنظر می رسد، اما با یک بار امتحان علاوه بر اینکه متوجه سهولت این کار می شوید، تقریبا آمادگی پیدا می کنید که هر نرم افزار مدیریت محتوای (CMS) دیگری را نیز خودتان نصب کنید.

نصب جوملا یا هر برنامه مدیریت محتوای دیگری مثل وردپرس، دروپال، گانتری و غیره نیازمند داشتن یک بانک اطلاعاتی است. بنابراین نصب دستی جوملا را در سه بخش بحث می کنیم: ساختن بانک اطلاعاتی، دانلود و تهیه جوملا، نصب و انتشار وب سایت

گام اول – بانک اطلاعاتی:

بانک اطلاعاتی یک مجموعه است که اطلاعات وب سایت شما در آن ذخیره می شود. معمولا سیستم های مدیریت محتوا (CMS) در سرویس های میزبانی لینوکس بهتر عمل می کنند و غالبا از بانک اطلاعاتی MySQL استفاده می شود. برای ایجاد بانک اطلاعاتی کافی است به کنترل پنل میزبانی خود رفته و یک بانک اطلاعاتی ایجاد کنید:

گروه بانک اطلاعاتی در کنترل پنل سی پنل

ابتدا با استفاده از نام کاربری و رمز عبوری که سرویس هاستینگ در اختیار شما قرار داده است وارد کنترل پنل وب سایت خود شوید. سپس از بخش بانک های اطلاعاتی، گزینه MySQL ® database را انتخاب کنید و وارد بخش مدیریت بانک اطلاعاتی شوید:

حال وارد زیر منوی مدیریت بانک اطلاعاتی شده اید، در کادر Create New Database نام مورد نظر خود را وارد کنید و سپس دکمه Create New Database را بزنید

ایجاد بانک اطلاعاتی در سی پنل

حال بانک اطلاعاتی شما ایجاد شده است. هر بانک اطلاعاتی به یک کاربر نیاز دارد که مجوز دسترسی و ویرایش آن را داشته باشد. بنابراین در این مرحله برای بانک اطلاعاتی خود یک کاربر تعریف کنید. برای اینکار، به پایین صفحه رفته و در کادر Add New User نام کاربری مورد نظر خود را وارد کنید، در دو جعبه متن زیر آن رمز عبور و تکرار رمز عبور را وارد کرده و دکمه Create User را بزنید. حال کاربر بانک اطلاعاتی را تعریف کرده اید.

 

در این مرحله لازم است که کاربر تعریف شده را به بانک اطلاعاتی وصل کرده و مجوزهای لازم را به آن بدهید. برای اینکار، مجددا در صفحه مدیریت بانک اطلاعاتی به پایین صفحه رفته و در بخش Add User To Database نام کاربری و در کادر بعدی نام بانک اطلاعاتی که در مرحله قبل ایجاد کردید، را انتخاب کنید و سپس دکمه Add را بزنید.

اتصال کاربر به بانک اطلاعاتی در سی پنل

با این عمل شما به صفحه اختصاص مجوزها (Manage User Privileges) هدایت می شوید. در این صفحه گزینه ALL PRIVILEGES را تیک زده و سپس دکمه Make Changes را بزنید. با این عمل مرحله ساخت بانک اطلاعاتی تمام می شود.

تعیین مجوزهای کاربر برای کار با بانک اطلاعاتی

نکته: زمان نصب جوملا به نام بانک اطلاعاتی، نام کاربر بانک اطلاعاتی و رمز عبور بانک اطلاعاتی نیاز دارید، بنابراین بهتر است در هر مرحله ساخت بانک اطلاعاتی این اطلاعات را روی برگه ای یادداشت کنید.

گام دوم – تهیه برنامه جوملا:

معمولا هر یک از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) دارای وب سایتی به نام خود و با پسوند org هستند که می توانید برنامه مورد نظر خود را از آنجا دانلود کنید. جوملا را می توانید از سایت های فارسی یا از سایت مرجع آن دانلود کنید ولی توصیه می کنم که از وبسایت جوملا تهیه کنید. برای تهیه برنامه جوملا به وبسایت جوملا مراجعه کرده و برنامه جوملا را دانلود کنید. برای دانلود جوملا کلیک کنید:

دانلود رایگان نرم افزار جوملا از وبسایت سازمان جوملا

در حال حاضر آخرین نسخه جوملا 3.7 می باشد. بهتر است از آخرین نسخه پایدار جوملا استفاده کنید. بعد از دانلود نرم افزار جوملا در کامپیوتر خود، لازم است که آن را به فضای هاستینگ خود منتقل کنید. معمولا سرویس های میزبانی دارای یک گزینه مدیریت فایل (File Manager) هستند که با زدن این گزینه، پنجره مدیریت فایل ها باز می شود.

مدیریت فایل در سی پنل

در بخش مدیریت فایل کنترل پنل های میزبانی وب همیشه یک پوشه برای ذخیره و انتشار مطالب وبسایت وجود دارد. اصولا در سرویس های لینوکسی این پوشه به نام Public_html است، اما ممکن است پوشه به نام WWW یا Public folder باشد. این پوشه را باز کرده و گزینه Upload را بزنید تا پنجره زیر باز شود:

آپلود فایل در سی پنل

با زدن دکمه Select file همانند برنامه های ویندوز کامپیوتر شخصی، دیالوگ open باز می شود، مسیر فایل دانلود شده جوملا که معمولا یک فایل فشرده است، را باز کرده و فایل را انتخاب کنید و دکمه Upload را بزنید و صبر کنید تا برنامه در فضای میزبانی شما کپی شود. حال بایستی فایل را از حالت فشرده خارج کرده و محتوای آن را در فضای میزبانی خود استخراج کنید.

بعد از استخراج محتوای فایل جوملا، حال شما آماده نصب جوملا هستید. بنابراین به مرحله نصب جوملا بروید.

نکته مهم:

در یک سرویس میزبانی می توانید جوملا را برای سایت اصلی استفاده کنید که مستقیما در پوشه Public_html نصب می شود. اما می توانید نسخه های متعددی از جوملا را در پوشه های دیگری نصب کنید. مثلا برای زیر دامنه (ساب دامین) خود می توانید جوملا را در پوشه ای هم نام با نام ساب دامین نصب کنید.

گام سوم - نصب جوملا:

حال برای نصب جوملا آماده هستید. کنترل پنل میزبانی خود را ببندید و مرورگر مورد علاقه خود مثل گوگل کروم، فایرفاکس یا هر مرورگر دیگری که دارید را باز کنید و آدرس دامنه خود را در آدرس بار مرورگر تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید. به محض زدن دکمه Enter صفحه زیر ظاهر می شود:

صفحه اول نصب جوملا در مروگر

در این صفحه اطلاعات وب سایت شامل نام وب سایت (Site Name)، معرفی مختصر وبسایت (Description)، آدرس ایمیل مدیر سایت (Administrator Email)، نام کاربری مدیریت سایت (Administrator Username)، رمز عبور مدیر سایت و تکرار آن (Administrator Password) وارد می شود. توجه داشته باشید که این اطلاعات بعدا قابل ویرایش و تغییر است. گزینه Site Offline برای زمانی است که می خواهید تا آماده شدن کامل مطالب وب سایت از انتشار آن جلوگیری کنید و سایت بصورت آفلاین باشد. بنابراین همانند نمونه زیر جعبه متن های صفحه اول را تکمیل کنید:

صفحه اول نصب جوملا در مروگر - تکمیل شده

پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده، دکمه Next را بزنید تا به مرحله بعد بروید. پس از زدن دکمه Next صفحه زیر ظاهر می شود:

صفحه دوم نصب جوملا در مرورگر - تنظیمات بانک اطلاعاتی

در این مرحله اطلاعات مربوط به بانک اطلاعاتی که در کنترل پنل میزبانی سایت خود ساختید، استفاده می شود. کادرهای Username (نام کاربری بانک اطلاعاتی)، Password (رمز عبور بانک اطلاعاتی)، Database Name (نام بانک اطلاعاتی) را همانند نمونه فوق تکمیل کنید. بخش های دیگر را در حالت پیش فرض رها کنید. گزینه Old Database Process برای زمانی است که شما از بانک اطلاعاتی استفاده می کنید که حاوی اطلاعات است و در اینصورت می توانید اطلاعات قبلی بانک اطلاعاتی را نگهداری کرده و یا حذف کنید. اگر بانک اطلاعاتی حاوی اطلاعات است و می خواهید یک نصب تمیز و تازه داشته باشید، این گزینه را روی Remove بگذارید تا اطلاعات بانک اطلاعاتی قبلی حذف شود و اطلاعات جدید در آن کپی شود. حال دکمه Next را زده تا به مرحله بعد نصب جوملا بروید:

صفجه سوم نصب جوملا - انتخاب نوع نصب

در این پنجره نوع نصب (Install sample data)، بازنگری اطلاعات (Overview) و تنظیمات اصلی وبسایت(Main configuration) را مشاهده می کنید. بخش نوع نصب (نصب داده های نمونه) دارای 5 گزینه است که ترجمه آنها عبارتست از:

 • گزینه اول: خیر (برای ایجاد سایت چند زبانه بومی پایه لازم است)
 • گزینه دوم: نصب داده های نمونه انگلیسی (GB) برای وبلاگ
 • گزینه سوم: نصب داده های نمونه بروشور انگلیسی (GB)
 • گزینه چهارم: نصب داده های پیش فرض انگلیسی (GB)
 • گزینه پنجم: نصب داده های نمونه انگلیسی (GB) برای یادگیری جوملا

معمولا برای شروع کار با جوملا گزینه چهارم مناسب است. بنابراین تیک گزینه چهارم را بزنید تا نمونه داده پیش فرض که شامل صفحه خانه و چند ماژول و منو است، برای شما نصب شود.

با ON کردن دکمه Email configuration ایمیلی حاوی اطلاعات وارد شده در صفحه اول نصب جوملا (مشخصات سایت، نام کاربری و ایمیل مدیر) به آدرس ایمیل ثبت شده در این صفحه ارسال می شود. معمولا کاربران حرفه ای به دلایل امنیتی از ON کردن این گزینه پرهیز می کنند.

بخش های Main Configuration و Database configuration اطلاعات مربوط به وب سایت، مدیر وب سایت و بانک اطلاعاتی که در صفحات اول و دوم نصب وارد کرده بودید، را نمایش می دهد. بعد از انتخاب نوع نصب دکمه Next را بزنید تا پنجره زیر ظاهر شده و جوملا نصب شود:

صفحه چهارم نصب جوملا - نوار پیشرفت نصب

نشانگرهای این صفحه بایستی در حال پر شدن باشد و آیکون جوملا در وسط صفحه چشمک بزند. اگر فرایند نصب برای مدت طولانی بی حرکت ماند، صفحه را بسته و عملیات نصب را از اول تکرار کنید. بعد از نصب شدن جوملا، صفحه زیر ظاهر می شود:

صفحه اتمام نصب جوملا - شروع نصب زبان

اگر می خواهید وب سایت شما به زبان فارسی یا دو زبانه و یا هر زبان دیگری باشد، دکمه Extra steps: Install languages را بزنید تا صفحه زیر نمایش یابد، در غیر اینصورت این مرحله را نادیده گرفته و به مرحله بعد بروید:

صفحه انتخاب زبان برای نصب در جوملا

این صفحه برای انتخاب زبان وبسایت است. زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید. در شکل زیر زبان فارسی نشان داده شده است که برای وبسایت های فارسی لازم است (نکته: بعد از نصب جوملا، می توانید از کنترل پنل جوملا زبان را نصب کنید و یا تغییر دهید). برای انتخاب زبان فارسی به پایین صفحه رفته و گزینه Persian را انتخاب کنید:

انتخاب زبان فارسی برای نصب در جوملا

حال دکمه Next را بزنید تا به صفحه تنظیمات زبان وبسایت هدایت شوید. تصویر صفحه تنظیمات زبان جوملا در زیر آمده است:

تنظیمات زبان جوملا

در این صفحه چندین گزینه وجود دارد. Yes کردن دکمه Activate the multilingual feature موجب می شود که امکانات چند زبانه بودن وبسایت نصب شود.

دکمه Install localized content برای نصب کردن محتوای محلی از قبیل فایل های ترجمه منوها و دکمه های جوملا به زبان انتخابی است که در تصویر فوق Yes شده است.

دکمه بعدی برای فعال کردن پلاگین زبان است (Enable the language code plugin). این گزینه برای مقاصد سئو و بهینه سازی وبسایت مفید است.

بخش بعدی Default Administration Language است. در این بخش دو گروه تنظیمات داریم. گروه اول برای انتخاب زبان کنترل پنل مدیریت جوملا که معمولا ادمین جوملا یا بک اند جوملا (Backend) اطلاق می شود. گروه دوم مربوط به تنظیمات زبان پیش فرض سایت است. یعنی زبان وبسایت برای کاربران تعیین می شود که اصطلاحا Frontend گفته می شود. با توجه به نیاز و میل خود، می توانید زبان را ست کنید و این گزینه اختیاری است. در تصویر فوق زبان ادمین جوملا انگلیسی و زبان سایت فارسی انتخاب شده است.

پس از انجام این تنظیمات دکمه Next را بزنید تا به صفحه نصب زبان بروید. بعد از نصب شدن زبان سایت، صفحه تبریک و موفقیت نصب جوملا ظاهر می شود که در زیر آمده است:

پایان نصب جوملا

همانطور که مشاهده می کنید، این صفحه دارای سه دکمه است. قبل از هر کاری دکمه Remove installation folder را بزنید تا فایل های اضافی مربوط به نصب جوملا حذف شوند. این عمل ضروری بوده و برای پیشگیری از مشکلات بعدی، حتما پوشه نصب جوملا را با زدن این دکمه حذف کنید.

دو دکمه بعدی همانطور که از نامشان پیدا است، برای مشاهده سایت (Site) و با ورود به ادمین جوملا (Administrator) است. شکل زیر صفحه ادمین جوملا را نشان می دهد:

صفحه ورود به ادمین جوملا

پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبوری که در صفحه اول نصب جوملا انتخاب کرده بودید، وارد ادمین یا Backend جوملا می شوید. تصویر کنترل پنل مدیریت جوملا یا ادمین جوملا در زیر آمده است:

جوملا می شوید. تصویر کنترل پنل مدیریت جوملا یا ادمین جوملا در زیر آمده است:

پیش نمایش پنل کاربری جوملا

اگر دکمه Site را در صفحه موفقیت نصب جوملا بزنید، وبسایت شما باز می شود و تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد:

پیش نمایش اولین اجرای سایت جوملا بعد از نصب

همانطور که می بینید، وبسایت آزمایشی خدمات آکادمیک تز که طی این مراحل نصب کردیم حالا در مرورگر باز شده است. برای شروع به کار بر روی سایت خود و درج مطلب و پیکربندی آن از ادمین جوملا استفاده کنید.

شاید از خود سئوال کنید که چرا در صفحه اول نصب جوملا، زبان نصب را فارسی انتخاب نکنیم و از این همه واژه انگلیسی و تخصصی اجتناب نکنیم. به دو دلیل زبان انگلیسی انتخاب شد:

 • آشنایی با واژه های مرتبط و زمینه سازی برای شرکت در فروم و راهنمای سازمان جوملا
 • بعضی از مواقع هاستینگ کد پیج مناسبی ندارد یا به دلایل مختلف زبان فارسی بخوبی پشتیبانی نمی شود. بنابراین در صورت انتخاب زبان فارسی، نصب جوملا با مشکل مواجه می شود. به همین دلیل زبان انگلیسی اموزش داده شد که برای همه مواقع مناسب است.

اطلاعات تماس: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید.

برای مطالعه آفلاین مطلب می توانید کتاب تصویری آموزش گام به گام ساخت وبسایت با جوملا را دانلود کنید.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا