بازاریابی محتواچیست و چه تاثیری بر کسب و کار دارد؟

successful-website-development
guest post

احمد پالوی پور هستم بنیانگذار شرکت دارکوب .این شرکت فعالیت خود را از سال 1381 در زمینه ی طراحی سایت ، سئو و بهینه سازی ،ثبت دامنه و هاست ، میزبانی وب و انواع پلان های مجازی و اختصاصی اغاز کرده است و در این مدت 3000 وب سایت در زمینه های مختلف طراحی کرده است

الف) روشهای بازاریابی محتوا:

شما باید بتوانید با توجه به سایت و موضوع فعالیتتان محتوایی درست انتخاب کنید تا به توسعه ی کسب و کار شما کمک کند. به کمک یک محتوای مناسب شما می توانید افراد زیادی را به سمت کسب و کار خود سوق دهید. در هنگام طراحی سایت طراح باید به محتوای آن دقت داشته باشد.

در ابتدا بهتر است بدانیم که محتوا چیست؟

بسیاری از شرکتها شناخت درستی در رابطه با محتوا ندارند و فکر می کنند داشتن تعداد زیاد محتوا به کسب و کار آنها کمک می کند در صورتیکه این دیدگاه اشتباه است زیرا هر محتوایی نمی تواند در بالا بردن سرمایه کمک کند، بلکه محتوا باید درست اصولی باشد.

یک محتوای خوب باید چگونه باشد؟

بعضی به اشتباه فکر می کنند محتوای خوب به محتوایی اطلاق می شود که در رابطه با برند یا معرفی کسب و کارشان باشد اما این اشتباه است محتوای خوب باید به خوانندگان اطلاعات درستی داده و بتواند به سئوالاتی که در ذهن مخاطبین وجود دارد پاسخ مناسبی بدهد.

ویژگی های یک محتوای خوب:

1- رعایت موارد زیر

یک محتوای خوب زمانی می تواند تمایل افراد را به خرید و یا استفاده از خدمات بالا ببرد که موارد زیر در آن رعایت شود:

  • الف ) آگاهی
  • ب ) ارزیابی
  • ج ) تبدیل

آگاهی: محتوای شما باید طوری باشد تا افراد با مطالعه ی آن از نیازهای خود اگاه شده و به این نتیجه برسند که شما و کسب و کارتان می تواند به آنها کمک کند، در نتیجه از کالاها و محصولات شما و در صورت ارائه ی خدمات از آنها استفاده کنند.

ارزیابی: پس از اینکه مشتریان را به خرید و یا استفاده از خدماتتان ترغیب کردید، حال مشتری آنرا ارزیابی می کند و با سایر محصولات و خدمات مشابه مقایسه می کند.

تبدیل: در این مرحله و پس از جذب مشتری و تمایل افراد به خرید و یا استفاده از خدمات شما توانسته اید افراد را به مشتری تبدیل کنید.

برای پیشبرد اهدافتان و رسیدن به نتیجه دلخواه شما باید هر سه مرحله را به درستی اجرا نمایید.

محتوا در بعد آگاهی شامل چه مواردی می شود: یک محتوای درست که سطح آگاهی افراد را بالا ببرد شامل خبرنامه، وبلاگ، عکس، کتاب، شبکه های اجتماعی و... می باشد

محتوا در ارزیابی شامل چه مواردی می باشد: ارزیابی شامل مصاحبه، منابع آموزشی، دانلود نرم افزار و ... می باشد

محتوا در تسهیل شامل چه مواردی میباشد: تسهیل شامل دادن آفر و امتیاز به مشتری است، مانند اینکه در مدت کوتاهی به طور رایگان از خدمات یا محصولات استفاده کنند، ارائه کلاسهای تک جلسه ای و غیره می باشد.

آگاهی که در صدر این جدول قرار دارد و در بازاریابی محتوا تاثیر بسیار مهمی دارد زیرا افرادی که تازه با سایت و کسب و کارتان آشنا شده اند هیچ گونه اطلاعاتی در رابطه با نوع فعالیت و کالاهای شما ندارند و شاید خود آنها هم از نیازها و مشکلاتشون اگاه نباشند پس شما در این مرحله کار بسیار سختی را پیش رو دارید و در این مرحله باید در مخاطب ایجاد انگیزه کنید تا به خرید یا استفاده از خدمات شما راغب شود و موانع را از سر راهش بر دارید. زیرا در این مرحله به علت آنکه شناخت کامل و دقیقی از کسب و کار شما ندارد به راحتی منصرف می شود. پس با توجه به مطالب قید شده شما باید تمام تلاشتان را به کار گیرید تا محتوایی درست در اختیار مخاطبین قرار دهید.

در بالا گفته شد که محتوایی که در آگاهی تاثیر دارد شامل مواردی نظیر وبلاگ ها، شبکه های اجتماعی عکس، مجلات و خبرنامه های چاپی و ... می شد اما نیازی نیست که شما از همه ی آنها با هم استفاده کنید زیرا بیشتر سایتها از وبلاگ و شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.

در این مسیر پس از آگاهی، ارزیابی قرار داشت حال که مخاطب با کسب و کار شما آشنا شد و آگاهی پیدا کرد و تمایل به خرید و استفاده از خدمات در آن ایجاد شده است حال شما می توانید با استفاده از منابع آموزشی، پرسشنامه و مصاحبه، منابع مفید و .... این انگیزه را در مخاطب بوجود اورید تا به شما اعتماد کرده در سایت شما عضو شود ایمیل و یا اطلاعات تماس در اختیار شما قرار دهد تا در آینده نیز شما بتوانید پیام های تبلیغاتی و محتوای رایگان در اختیارش قرار دهید. به این نوع محتوا که به جذب مخاطب کمک می کند محتوای جاذب کاربر گفته می شود.

در انتهای این جدول که تبدیل قرار گرفته یعنی کاربر را تبدیل به خریدار کرده ایم اما هنوز کاربر دارد شما را با سایت رقیبتان و سایر سایتهای مقایسه می کند. شما می توانید با در اختیار قرار دادن محتوایی درست مانند نشان دادن فیلم مشتریان قبلی ورضایت آنها از سایت و خدمات شما به شخص این مطلب را القا کنید که انتخاب او انتخاب درستی بوده و پشیمان نخواهد شد.

با توجه به مطلب عنوان شده تمام این سه مرحله بسیار مهم می باشد. شرکتهای طراحی سایت باید این نکته را در نظر داشته باشند که محتوای مناسب بر روی سایت تاثیر بسیار زیادی دارد.

2-مشخص کردن هدف مناسب در بازاریابی محتوا:

یک کسب و کار همواره برای رسیدن به موفقیت باید برای خود هدف مشخص کند زیرا در غیر اینصورت مسیر را اشتباه رفته و به هدفی که برای آن راه اندازی شده است نمی رسد. شما در هنگام نوشتن یک محتوایی که در بازاریابی تاثیر داشته باشد باید هدفتان را در نظر بگیرید همچنین محتوایی قرار دهید که با هدفهایی که در اینده نیز دارید مرتبط باشد

3- تمرکز یک بازاریابی خوب باید بر پیشرفت کسب و کار باشد:

یک بازاریاب با تجربه باید سعی کند تا از اهداف کاربران خود اگاه باشد تا بتواند با توجه به آن مشکلات را از میان برداشته و مخاطب را به خریدار تبدیل کند. شما باید برای پیشرفت در کسب و کارتان بر روی محتوای مناسب تمرکز کنید.

4- بخش بندی محتوا:

در هنگام نوشتن محتوا شما می توانید در انتهای آن مطالبی را که به آن ارتباط دارد را عنوان کنید و اینگونه مخاطب از آنها نیز دیدن می کند

5- استفاده از چندین کانال برای داشتن یک بازاریابی محتوای مناسب:

یک بازاریاب با تجربه همیشه سعی می کند تا مطالب خود را در شبکه ها و کانال های پربازدید قرار دهد.در قرار دادن محتوا همیشه همه ی مخاطبین را در نظر بگیرید شاید یک مطلبی که از نظر شما خسته کننده باشد از نظر شخص دیگر جالب به نظر برسد پس در نوشتن محتوا همیشه همه ی افراد را در نظر بگیرید.

6-شناخت مخاطب در یک بازاریابی محتوا خوب:

در نوشتن محتوا به سن افراد دقت کنید و آنها را طبقه بندی کنید

ب) سنجش میزان موفقیت در بازاریابی محتوا:

بررسی ترافیک کانال ها: بعد از اینکه شما برای فعالیتتان بازاریابی کردید حال باید ببینید نتیجه ی آن چگونه بوده ایا ترافیک سایتتان بالا رفته است

بررسی تعداد کاربران ثابت سایتتان: با توجه به میزان خوانده شدن مطالب و تعداد افرادی که در سایتتان عضو هستند شما می توانید به تعداد کاربران ثابت سایتتان دست پیدا کنید

بررسی میزان کاربرانی که تبدیل به مشتری شده اند: با انجام درست محتوای بازاریابی ترافیک سایت شما بالا رفته در نتیجه تعداد افرادی که از سایت شما بازدید یا خرید انجام می دهند بیشتر می شود شما می توانید با توجه به درصد کاربرانی که برای شما تبدیل به مشتری شده اند نرخ تبدیل را بدست اورید

تعداد کاربران آماده ی خرید معیار سنجش موفقیت شما در بازاریابی: تعداد کاربرانی که اماده ی خرید هستند نشان دهنده ی میزان موفقیت شما در بازاریابی محتوا بوده است

ج) بررسی افرادی که به بازاریابی ایمیلی مربوط می شوند:

در شرکتها سه بخش به این قسمت مرتبط می شود که شامل:

1-بازاریابی: بازاریابی محتوا ماننده یک زیر ساخت میباشد که در ایمیل، شبکه های اجتماعی،سرچ و ...تاثیر می گذارد

2- فروش: چنانچه افرادی که در بخش فروش در شرکت شما فعالیت می کنند با بازاریابی محتوا نیز آشنا باشند می توانند افراد را به سمت خرید هدایت کنند

3- تیم روابط عمومی: یک تیم روابط عمومی قوی می تواند به ارتباط بین محتوای تولید شده با شبکه های اجتماعی و روش های بازاریابی پی ببرند

د) زبان مورد استفاده در بازاریابی محتوا:

1-محتوایی که در ابتدای جدول قرار دارد و برای آگاهی افراد است باید اطلاعات افراد را نسبت به شرکت و نوع فعالیت شما بالا ببرد

2-بعد از آگاهی ارزیابی قرار دارد که مانند اهن ربایی عمل کرده و هدف آن جذب کاربر دائمی می باشد

3-و در نهایت در قسمت تبدیل که، محتوای این قسمت با هدف تبدیل کاربر به مشتری دائم میباشد، که در این مرحله باید اطلاعات دقیقی در اختیار کاربر قرار بگیرد تا در امر خرید بتواند به او کمک کند

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در بالا عنوان شد می توان نتیجه گرفت که بازاریابی محتوا تنها وبلاگ نویسی نمی باشد زیرا اگر وبلاگهای زیادی هم بنویسید اما اصول و قواعد را در آن رعایت نکنید در امر بازاریابی به شما کمکی نخواهد کرد. بازاریابی محتوا در کنار سایر روشهای بازاریابی به شما در امر کسب و کارتان کمک می کند و باعث می شود کاربر تبدیل به خریدار شود.

نویسنده: سحر اسمائیلی

توجه: مالکیت این مقاله در اختیار شرکت دارکوب می باشد. این مقاله توسط خانم سحر اسماعیلی نگارش شده است و پلکسا هیچگونه مسئولیتی در قبال صحت و سقم آن ندارد.

ممکن است به خواندن مطالب زیر علاقمند باشید:

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.