چرا دیوانه ها بیشتر موفق میشن

 راز موفقیت دیوانه ها

نویسنده: علیرضا اسلامی. موسس و مدیر موسسه اسرار معماری کیهان با شماره ثبت 220 مستقر در شیراز

بگذارید با این شروع کنم که موفقیت طبیعی نیست، غیرعادی و نامعموله. آدم های عادی که سخت کار میکنن خیلی به ندرت به موفقیت میرسن.

آدم عادی سخت کار میکنه که بتونه خرجش رو در بیاره. آدم عادی پول و وقت زیادی صرف مدرکی میکنه که به ندرت ازش استفاده ای میشه. آدم عادی وام با بهره زیاد میگیره تا زندگی اش رو سر و سامان بده. آدم عادی مثل باقی آدم های عادی یه ماشین ساده و فله ای میخوره و تو یه خونه ساده و فله ای زندگی میکنه و خودش رو اسیر حرف و نظر آدم هایی میکنه که حتی ازشون خوشش هم نمیاد.

در دنیایی که عاشق راحتی و رفاه شده، متوسط بودن کار معقولیه. آدمها خیلی راضی به زندگی متعارف تن میدن – برو مدرسه، کار پیدا کن، ازدواج کن، خونه بخر، بچه بیار. وقتی به این حرف استیو جابز دقت کنی، میبینی که دیوانه بودن به این معنی نیست که فقط خارج از چارچوب فکر کنی، بلکه یعنی اساسا چارچوب فکری آدم های عادی رو تو بسازی:

«به افتخار آدم های دیوانه، یاغی ها، پر دردسرها، وصله های ناجور ... اونهایی که جور دیگه ای می بینن – از قاعده و اصول خوششون نمیاد ... میتونی ازشون نقل قول کنی، باهاشون مخالفت کنی، تصدیق یا تقبیحشون کنی، اما تنها کاری که نمیتونی با اونها بکنی نادیده گرفتنه، چون اونها با خودشون تغییر میارن... اونها هستن که بشر رو به پیش میبرن، و گرچه شاید بعضیها اونها رو دیوانه تصور کنن، ولی ما اونها رو نابغه می دونیم. چون کسی که اینقدر دیوانه است که فکر میکنه می تونه دنیا رو عوض کنه، دقیقا همون کسیه که این کار رو می کنه.» استیو جابز.

میخوام 10 دلیل بیارم که چرا آدم های دیوانه بیشتر احتمال داره موفق بشن.

1- اونها برای مردم چارچوب فکری جدید میسازن

دیوانه هایی مثل استیو جابز فقط هنجارها رو به چالش نمیکشن: اونها چارچوب های جدیدی برای دیگران خلق میکنن و دیگران تبعیت یا مخالفت میکنن. نوآوری همیشه به این معنی نیست که چیز جدیدی خلق کنی. بیشتر وقتها بهتر کردن چیزی که وجود داره به همون اندازه عجیب و دیوانه واره. دیوانه ها هم مثل بچه ها با متفاوت فکر کردن، قوه خیالشون رو به کار میگیرن تا راه موفقیتشون رو بسازن.

2- مجنونتر از اون هستن که بترسن

وقتی یه آدم دیوانه برای خودش هدفی میگذاره، دیگه فکرش رو مشغول اما و اگرها و احتمال شکست نمیکنه. برای اون، مسیر جایگزینی وجود نداره چون مسیر اول قطعا به نتیجه میرسه. در جایی که آدم های عادی از ترس شکست فلج میشن، آدم های دیوانه کفش آهنی به پا میکنن و راه میافتن. برای اونها شکست یه کلمه بی معنیه. همین توانایی نادیده گرفتن ترس از شکست، دلیلیه که آدم های دیوانه بیشتر موفق میشن.

«ترس واقعی نیست. تنها جایی که ترس میتونه وجود داشته باشه در تصور ما از آینده است. ترس محصول تخیل ما است، و باعث میشه از چیزهایی وحشت کنیم که نه الان وجود داره و نه شاید هیچوقت وجود داشته باشه. یک جور جنون و توهمه. درسته، خطر وجود داره و واقعیه، اما ترس ازش یه انتخابه.» ویل اسمیت

3- تشنه متمایز بودن هستن

آدم دیوانه نیاز داره با همه فرق داشته باشه. آدم های دیوانه سبک خودشون رو پیدا میکنن و زندگی رو همونطور نقش میزنن که خودشون می بینن. دیوانه ها با رشد مهارتهایی در زندگی به موفقیت میرسن که بدیعه و از چشم آدم های معمولی عادت بد یا عجیب و غریب محسوب میشه. مثلا استیو جابز و مارک زاکربرگ به این معروف هستن که هر روز همون لباس همیشگی رو میپوشن تا وقت و فکرشون درگیر انتخاب لباس نشه.

وارن بوفه، میلیارد مشهور سالی 110 هزار دلار حقوق میگیره و 99 درصد ثروتش رو وقف خیریه کرده. « ناشناس - ». سبک خودت رو پیدا کن، و اونقدر این لباس رو به تن کن تا مد بشه

4- انرژی زیادی دارن

آدم های عادی عاشق اینن که کاری نکنن. ساعت کارشون تموم بشه و زودتر برن خونه، جلوی تلویزیون بنشینن و هیچ کاری نکنن. همیشه از این شکایت میکنن که خسته ان و ای کاش زمان بیشتری داشتن. اما دیوانه ها همیشه وقت و اشتیاق و انرژی دارن. اونها خودشون رو وقف یه حرفه یا هنر میکنن و بدون خستگی کار میکنن تا مهارتشون رو بالا ببرن. این تمرکز و انرژی زیاد قطعا در مسیر موفقیت اونها رو جلو می اندازه.

5- جرات شکستن قواعد رو دارن

دور شدن از هنجارها همیشه هم راحت نیست، به ویژه اگر تمام زندگیت از این قواعد پیروی کرده باشی. اما دیوانه ها این رو درک میکنن که با اینکه قاعده و قانون مهمه، ولی ممکنه آدم رو محدود کنه. چه قاعده ای روال کار و صنعت تو هست که خیلی بدیهی پذیرفتی؟ چرا ازش پیروی میکنی؟ اگر جوابت اینه که پس تو یه آدم معمولی هستی و احتمالا هیچوقت موفق نمیشی. «توانایی به چالش کشیدن قدرت و هنجار بدون بی احترامی چیزیه که دیوانه ها رو متفاوت میکنه».

6- از سر نیاز دست به نوآوری میزنن

به چشم آدم های دیگه، دیوانه ها ممکنه آدم های خیلی کاردان و مبتکری به نظر بیان، که درست هم هست. اما حقیقت ژرف تر اینه که دیوانه صرفا آدمیه که وقتی به مشکلی برمیخوره که نمیشه نادیده اش گرفت، برای درست کردنش وارد عمل میشه. ذهن غیرعادی اون بهش کمک میکنه دنیا رو از زاویه متفاوتی نسبت به آدم های عادی ببینه. پس مشکلاتی که آدم های عادی خیلی راحت به اسم «دیگه همینه که هست، چاره چیه» می پذیرن، برای آدم دیوانه پذیرفتنی نیست. دیوانه ها تجسم این ضرب المثل هستن که: «احتیاج مادر اختراعه».

7- دیوانه های دیگه رو میشناسن

مهم نیست چطور آدمی هستی، همیشه شناختن آدم هایی که ذهن مشابهی دارن کار راحتیه. دیوانه ها هم در تمام دنیا انقلابی رو شروع کردن که دیوانه های دیگه رو پیدا کنن. دیوانه ها مثل پروانه ای که جذب چراغ میشه، به سمت اختراع و ایده و دیوانه های دیگه کشیده میشن. چیزی که از نظر آدم های عادی غیرعادی یا ناهنجاره، از چشم اونها نبوغ آمیزه، و معمولا به پیشواز همه ترندها و فناوریهای نو میرن. وقتی بتونی کنار آدم های دیگه ای که درست به اندازه خودت متفاوت فکر میکنن ایده پردازی کنی، شانس موفقیتت خیلی بیشتره. دیوانه ها باورهای همدیگه رو به چالش میکشن.

8- همیشه کنجکاون

دیوانه ها ذهن یه بچه رو دارن، و همیشه می پرسن چرا؟ ذهنشون سیری ناپذیره و از اینکه مثل آلیس دنبال خرگوش برن نمی ترسن، حتی اگه ته سوراخ خرگوش معلوم نباشه. به همین خاطر به جای اینکه دنیا رو پر از مشکل ببینن، پر از امکان و شگفتی می بینن. توانایی دیدن نیمه پر لیوان دیوانه ها رو به سمت موفقیت میکشونه.

9- مثل کنه هستن

وقتی یه دیوانه به چیزی گیر میده، دیگه رهاش نمیکنه. آدم های دیوانه روی مشکلات خاصی قفل میکنن و میخوان حلش کنن. اونقدر درگیر این کار میشن که دیگه مهم نیست چقدر ناممکن به نظر میاد، همیشه میگردن و بالاخره یه راهی پیدا میکنن. این عامل ناشناخته آدم دیوانه رو تحریک میکنه تلاش کنه و در کاری که آدم عادی خیلی جلوتر تسلیمش میشد، به موفقیت برسه.

10- برچسب نمیزنن

دیوانه ها به مردم و مشکلات برچسب نمیزنن؛ فقط براشون مهمه که اون آدم چی توی خودش داره. در حالی که آدم های عادی خط کشی میکنن و مردم رو بر حسب نژاد و مذهب و جنسیت و شغل و گرایش دسته بندی میکنن، دیوانه ها فقط قلب و استعداد آدمها رو می بینن. برای آدم دیوانه سیاه و سفید در کار نیست، همه چیز یه طیف پیوسته است. با برچسب نزدن به دیگران، آدم دیوانه میتونه دور خودش رو با گروه های مختلفی با استعدادهای گوناگون پر کنه و توانایی و پتانسیل موجود برای عمل و پیشرفت و موفقیت رو آزاد کنه.

نویسنده: آرش (علیرضا اسلامی)

توجه: مالکیت این مقاله در اختیار موسسه اسرار معماری کیهان می باشد. این مقاله توسط آقای علیرضا اسلامی از وبسایت اسرار معماری کیهان نگارش شده است و پلکسا هیچگونه مسئولیتی در قبال صحت و سقم آن ندارد.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.