دیجیتال شدن دنیا

پست مهمان – نویسنده امید نیکنام از وبسایت آرکاد – دیجیتال شدن دنیا
guest post

امید نیکنام، مدیریت سایت آرکاد هستم. کارشناس نرم افزار و مدرس و مشاور کسب و کار اینترنتی، مجری پروژه های بازاریابی اینترنتی، برنامه نویسی پروژه های نرم افزاری تحت وب هستم که در حوزه کارشناسی و مدیریتی IT از سال ۱۳۷۵ تاکنون فعالیت دارم.


نکات کلیدی

  • در این مقاله تحول جهانی به سمت دیجیتالی شدن را بررسی می‌کنیم و موارد زیر را یاد می‌گیریم:
  • تعداد افراد آنلاین در سراسر دنیا چقدر است؟
  • افراد آنلاین وقتشان را چطور سپری می‌کنند؟
  • چطور می‌توانید از این روند دیجیتال که هنوز هم رو به افزایش و رونق است به نفع خودتان و کسب و کارتان استفاده کنید؟

دیجیتال شدن دنیا

کاملاً مشخص است که از زمان تولد اینترنت، تقریباً همه چیز در دنیا در حال حرکت به سوی کامپیوتری و دیجیتال شدن است. در این مطلب قصد داریم در مورد تعداد افراد آنلاین در سراسر جهان صحبت کرده و مشخص کنیم که این افراد وقتشان را چطور سپری می‌کنند. در نهایت، یاد می‌گیرید که کسب‌وکار شما چطور می‌تواند از این روند دیجیتال شدن که مدام پر رونق تر می‌شود، بهره ببرد.

برای درک میزان استفاده‌ی انفجاری از فضای آنلاین طی چند سال گذشته، به این اعداد و ارقام توجه کنید: در سال 2000 حدود 361 میلیون انسان در سراسر دنیا آنلاین بودند (به اینترنت دسترسی داشتند). در سال 2018 این رقم به 4.1 میلیارد نفر رسید. یعنی نرخ رشد بالای 800 درصد! امروزه با توجه به جمعیت 7.6 میلیارد نفری حدود 54درصد مردم دنیا به اینترنت دسترسی دارند.

این اعداد و ارقام در اروپا حتی چشمگیرتر هم هست: بیش از 75 درصد اروپایی‌ها به اینترنت دسترسی دارند. میزان اتصال به اینترنت در اروپا هم آن قدر زیاد است که هر نفر به طور میانگین 1.25 عدد اشتراک موبایل دارد، یعنی بیشتر از یک خط موبایل برای هر نفر!

صرف‌نظر از دستگاه مورد استفاده توسط این افراد، آن‌ها در ماه بیش از 1900 دقیقه آنلاین هستند؛ یعنی بیشتر از 30 ساعت!

طبق آمارهای جهانی در ژوئن سال 2017 (خرداد 1396) در کشور خودمان ایران با جمعیتی در حدود 81 میلیون نفر، تعداد کاربران اینترنتی 56.7 میلیون نفر است. این یعنی 70 درصد مردم ایران به اینترنت دسترسی دارند و این رقم ما را در جایگاه 16 جهانی قرار می‌دهد.

طبق آمارهای جهانی در ژوئن سال  2017 (خرداد 1396) در کشور خودمان ایران با جمعیتی در حدود 81 میلیون نفر،  تعداد کاربران اینترنتی 56.7 میلیون نفر است. این یعنی 70 درصد مردم ایران به اینترنت دسترسی دارند و این رقم ما را در جایگاه 16 جهانی قرار می‌دهد

نمودار کشورهای دارای بالاترین کاربران اینترنتی تا ژوئیه سال 2017

اگر این آمار را بر اساس درصد محاسبه کنیم به عنوان مثال کشور چین که در جایگاه اول قرار دارد با جمعیت 1.379 میلیارد نفری تعداد کاربران اینترنتی‌اش 738.54 میلیون نفر است که حدود 53 درصد مردم این کشور به اینترنت دسترسی دارند و کشور ما ایران با دسترسی 70 درصد در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرد.

جمعیت کشورمان و تعداد کاربران اینترنتی از سال 2000 تا 2017 در جدول زیر آماده است:

جمعیت کشور ایران و تعداد کاربران اینترنتی از سال 2000 تا 2017

جمعیت و تعداد کاربران اینترنت ایران در سال های 2000 تا 2017

درصد رشد کشورمان از سال 2000 که 3.8 درصد مردم به اینترنت دسترسی داشتند تا سال 2017 که به 70 درصد رسیدیم بسیار چشمگیر است و نشان از آن دارد که پتانسیل بسیار خوبی برای کسب و کارها جهت حضور در فضای مجازی وجود دارد.

اما این افراد حین آنلاین بودن و استفاده از اینترنت به چه کاری مشغول هستند؟ و کسب‌وکار شما چطور می‌تواند از این فرصت استفاده کند؟

بسیاری از این افراد فعال در فضای آنلاین، به خرید مشغول هستند. در سال 2013 ارزش کل خدمات و کالاهای فروخته‌شده به صورت آنلاین در اروپا 364 میلیارد یورو تخمین زده شد.

تعداد ویدیوهای آنلاین نیز در پنج سال گذشته رشدی سه رقمی داشته و میلیون‌ها نفر روزانه در شبکه‌های اجتماعی یا از طریق سایت‌هایی مثل Netflix، Youtube و در ایران aparat به مشاهده ویدیو می‌پردازند.

یکی دیگر از فعالیت‌های افراد در فضای آنلاین برقراری روابط اجتماعی و به اشتراک گذاشتن مطالب مختلف است – تقریباً یک سوم از وقت افراد در فضای آنلاین، در شبکه های اجتماعی سپری می‌شود.

اگر شما هم صاحب یک کسب‌وکار باشید، تمام افرادی که این کارها را در فضای آنلاین انجام می‌دهند، پتانسیل‌های فوق‌العاده ای برای شما محسوب می‌شوند.

و با گذشت زمان، میزان استفاده افراد از اینترنت و روش‌های استفاده از آن افزایش پیدا می‌کند؛ روش‌هایی که تأثیر زیادی بر کسب‌وکار شما دارند.

تغییر و تحولی که اینترنت در این مدت کوتاه به وجود آورده واقعاً شگفت‌آور است.

در هر کشور، هر قاره و در واقع در سراسر جهان، تغییرات بزرگ و اساسی به سمت دیجیتال شدن به وجود آمده است. این امر باعث ایجاد فرصتی شده که همه مشاغل کوچک و بزرگ باید به دنبال استفاده از آن باشند.

با ما در سایت آرکاد همراه باشید تا چگونگی این کار را به شما آموزش دهیم.

نویسنده: امید نیکنام

توجه: مالکیت این مقاله در اختیار شرکت آرکاد می باشد. این مقاله توسط آقای امید نیکنام از وبسایت آرکاد نگارش شده است و پلکسا هیچگونه مسئولیتی در قبال صحت و سقم آن ندارد.

اگر در اجرای این راهنما به مشکل برخورد کردید و سایر سئوالات و پیشنهادات خود را در بخش سئوالات عمومی انجمن پلکسا مطرح نمایید. گروه توسعه وب پلکسا به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.