راهنمای مقدماتی بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا (Content Marketing) چیست؟ اهمیت بازاریابی محتوا در چیست؟ چه کسی باید بازاریابی محتوا را چه موقع، کجا، چرا و چگونه انجام دهد. در این راهنما به سئوالات چه کسی، چه موقع، کجا، چرا و چگونه بازاریابی محتوا پاسخ داده می شود. بحث ارائه شده در این مقاله برای سطح مقدماتی و اطلاع رسانی در مورد بازاریابی محتوا و نقش آن در سودآوری شرکت ها است.

جنبش بازاریابی محتوا

این روزها گفتمان و بحث در مورد بازاریابی محتوا زیاد است، اما سردرگمی های زیادی در این حوزه وجود دارد. به سختی می توان دقیقا مشخص کرد که چه محتوایی بازاریابی می شود، چرا بازاریابی محتوا ارزشمند است، و چگونه باید بازاریابی محتوا را اجرا کرد.

در این دستنامه آموزشی به بحث در مورد بازاریابی حرفه ای و اجرایی می پردازیم، چرا که امروزه متخصصان و مدیران متوجه شده اند فرآیندهای فروش قدیمی دیگر کارساز نیست. شیوه تعامل مشتریان تغییر کرده است و لازم است راه های جدیدی ایجاد شود.

بازاریابی محتوا (Content Marketing) چیست؟ اهمیت بازاریابی محتوا در چیست؟ چه کسی باید بازاریابی محتوا را چه موقع، کجا، چرا و چگونه انجام دهد.

تعریف بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا (Content marketing) ایجاد و اشتراک محتوا جهت مشارکت دادن مشتریان جاری و بالقوه در کانال های ارتباطی شرکت است، تا بدینوسیله با مخاطبان اعتماد سازی شود.

نقش بازاریابی محتوا

مهم است بدانیم که محتوا در مورد شما یا شرکت و سازمان شما نیست – برای مخاطبان است. بازاریابی محتوای حقیقی برای مخاطبان ارزشمند و ارزش ساز است. محتوایی بازاریابی می شود که اطلاعاتی برای مخاطبان فراهم می سازد که کارشان را بهتر انجام دهند و یا زندگی خود را بهتر زندگی کنند. وقتی محتوای کیفی، مربوط و اطلاعات ارزشمند ارائه می شود، در عمل مخاطبان آموزش داده می شوند. محتوا نوعی اطلاع رسانی است. از طریق محتوا نظرات بیان می شود، مسیر شرکت تجزیه و تحلیل می شود، اطلاعات جدیدی که ارزش خبری دارند، انتقال داده می شود.

بازاریابی محتوا آگهی و تبلیغات نیست

گرچه این کانال ها را نیز می توان برای بازاریابی محتوا استفاده کرد، اما تبلیغات بیشتر برای معرفی محصول و کالا است، نه اطلاع رسانی و آموزش.

چرا بازاریابی محتوا لازم است؟

یک مورد تجاری

تغییر فناوری و بازاریابی تکتونیک (Tectonic) بازی را عوض کرد. جایی که روزگاری تبلیغات تمام کنترل فروش و بازار را بدست داشت، حالا مشتریان کنترل را در دست دارند.

همانطور که کریستین کندال در فوربس نوشته است: از وقتی که اطلاعات فراوان در وب در دسترس قرار گرفته است، خریداران کنترل را بدست گرفته اند. دیگر نمی توان به بازاریابی اطلاعات مد و یا راه های جدید مشکل گشایی متکی بود، و دیگر به فروش برای بررسی معایب و مزایای راه حل های پیشنهادی نمی توان وابسته بود، این روزها خریداران قید و بند سنتی را دور ریخته اند و قواعد جدیدی نوشته اند.

مشتریان شما واقعا چه می خواهند؟

مشتریان بالقوه و مشتریان جاری گرسنه اطلاعات هستند. در عین حال، اینترنت سرشار است از اطلاعات، بعضی خوب و بعضی بد. مخاطبان به سختی می توانند صحت و ارزشمندی اطلاعات ارائه شده را تشخیص دهند، در نتیجه، به دنبال منابع قابل اعتماد می گردند. سازمان شما می تواند یکی از این منابع باشد.

آمارها چه می گویند؟

 • طبق آمار 57% بازاریاب ها مشتریان خود را از وبلاگ خود جور می کنند.
 • طبق آمار 82% از مشتریان خواندن محتوای مربوط و دقیق در مورد برندها را دوست دارند.
 • طبق آمار 78% از مشتریان معتقدند شرکت هایی که اطلاعات و محتوای سفارشی و مربوط ارائه می دهند، خواهان برقراری ارتباط خوب با مشتریان خود هستند.
 • طبق آمار 48% از مشتریان می گویند محتوای خوب به آنها احساس مثبتی در مورد برند و محصول می دهد.
 • طبق آمار هزینه بازاریابی محتوا 62% کمتر از بازاریابی خارج از شرکت است.

اعتماد سازی

ارائه جریانی مستمر از اطلاعات مربوط، پر کیفیت موجب احساس دین و سپاسگزار بودن مشتریان شما می شود. آنها احساس خواهند کرد که شما به منافع آنها اهمیت می دهید. آنها احساس ارتباط و وابستگی می کنند. شرکتی که محتوای کیفی ارائه می دهد، شرکتی است که آنها به آن اعتماد خواهند کرد. و در بازار پر از گزینه امروزی، اعتماد سازی قبل از وقوع فروش الزامی است.

نتایج مطالعه انجام شده توسط فورستر (Forrester) را در نظر بگیرید. نمودار زیر نشان می دهد که مشتریان به سادگی به سایر اشکال بازاریابی اعتماد نمی کنند.

تهیه محتوا و بازاریابی محتوا را به تیم مجرب تهیه محتوا پلکسا بسپارید. پلکسا مرکز تهیه محتوا، ترجمه محتوا، ترجمه محتوای تخصصی، ترجمه وبسایت به زبان های مختف

حضور خود در دنیای مجازی اینترنت را تثبیت کنید

به علاوه، محتوای کیفی و غنی جایگاه شما در اینترنت را مشخص می کند. الگوریتم های موتورهای جستجوگر متحول شده اند و به وبسایت هایی متمایل هستند که اطلاعات کیفی در اختیار مخاطبان خود قرار می دهند و در واقع کسانی که از حقه های قدیمی سئو استفاده می کنند را تنبیه می کنند.

چه چیزی را باید بازاریابی کرد؟

موضوعاتی که باید در مورد آنها بنویسید

یکی از موانع غالب – بخصوص در بین متخصصان B2B این است که صنعت خسته کننده شده است، چیزی وجود ندارد که در موردش مطلب نوشت. برای بعضی حرفه ها و شرکت ها ممکن است چنین باشد، اما برای همه نه.

مطالعه موردی:

برای اثبات این قضیه داستان بازاریابی محتوای سوپراستار و فروشنده حوضچه شنا، مارکوس شرایدمن (Marcus Sheridan) را بخوانید. شرکت استخر شرایدمن در معرض ورشکستگی بود زمانیکه تصمیم گرفت بازاریابی محتوا را شروع کند:

"ما از قدرت محتوا استفاده کردیم و سریعا موفق ترین وبلاگ در صنعت استخر شنا را شروع کردیم. اساسا، تمام کاری که انجام دادیم پاسخ به تک تک سئوالاتی بود که قبلا از مشتریان گرفته بودیم، بدون اینکه چیزی را فیلتر کنیم. این کاری بود که ما کردیم و بلافاصله در طی شش ماه به راس صنعت رسیدیم. پیشرو بودن، جذب ترافیک و تقویت فروش به همین خاطر شروع شد".

بایستی در مورد چه چیزی بنویسیم

آگاهی از آنچه که برای مشتریان و مخاطبان ارزش دارد، در اولویت اول و مهمترین است. استراتژیست های محتوای زیادی وجود دارد که ممکن است به شما پیشنهاد کنند که دوباره از اسناد فروش خود به عنوان محتوای قابل مصرف استفاده کنید، اما در واقع این صحیح نیست. استفاده از مطالب قدیمی اقدام درستی نیست. اما مطالبی وجود دارد که می توان در مورد آنها نوشت. در زیر یک لیست از منابعی که می توانید به دنبال ایده بگردید آمده است:

 • سئوالات و پیشنهاداتی که از مددجویان خود دریافت می کند
 • مطالعات موردی
 • مقالات صنعت (پیشنهاد تحلیل)
 • درج کلمات کلیدی
 • مصاحبه با همکاران
 • مکالمات روزمره رسانه های اجتماعی
 • سایر وبسایت ها و انجمن ها (اما کپی نکنید)
 • صحبت های ردبدل شده در مراسم حرفه ای
 • اخبار

در بازاریابی محتوا نباید در جلسات و مراسم داخلی شرکت یا تیم فوتبال آن صحبت کرد. البته گاهی برای نشان دادن فرهنگ داخلی شرکت خوب است، اما استراتژی محتوا نباید شبیه خبرنامه داخلی یک شرکت باشد.

برای چه کسی بازاریابی محتوای انجام می شود؟

مخاطبان خود را بشناسید

شناخت مخاطبان اولین و حیاتی ترین گام در برنامه ریزی و اجرای یک استراتژی محتوا است.

با ایجاد یک پروفایل شخصی برای مخاطبان خود با مشارکت سایر اعضای تیم شروع کنید. در یک تلاش بازاریابی محتوای عالی لازم است که محتوا مخاطب مدار باشد، بنابراین درک عمیق مخاطبان گام اول است.

پروفایل شخصی مخاطبان

پروفایل شخصی مخاطبان بایستی شامل جنبه های کلیدی اعضای گروه مخاطبان باشد. سئوالات زیر بایستی پاسخ داده شود:

 • مشخصات جمعیت شناختی (دموگرافیک) مخاطبان چیست؟
 • روزانه چه نیازهایی دارند؟
 • مسئولیت های روزانه آنها چیست؟
 • چه چیزی شب ها آنها را بیدار نگه می دارد؟
 • چرا ممکن است محصول ما را خرید کنند؟
 • نکات منجر به تصمیم گیری کدامند؟

چه کسی بازار یابی محتوا را انجام دهد؟

شناخت تولید کنندگان محتوا

بسیاری از استراتژیست های محتوا گیر می کنند. استراتژی حاضر است، نوع محتوا و موضوعات تصمیم گیری شده است، مخاطبان شناسایی و تحلیل شده اند، حالا چه کسی مطالب را تهیه کند؟ در اینجا فکر می کنیم شاید تدوین استراتژی راحت ترین بخش بود. تولید مداوم محتوا و انتشار مطلب مشکل است. نوشتن و تکرار و تکرار موجب اثربخشی تولید محتوا می شود

اینجا است که بسیاری از استراتژیست های محتوا گیر می کنند. استراتژی حاضر است، نوع محتوا و موضوعات تصمیم گیری شده است، مخاطبان شناسایی و تحلیل شده اند، حالا چه کسی مطالب را تهیه کند؟ در اینجا فکر می کنیم شاید تدوین استراتژی راحت ترین بخش بود. تولید مداوم محتوا و انتشار مطلب مشکل است. نوشتن و تکرار و تکرار موجب اثربخشی تولید محتوا می شود.

ساخت بنیان محکم

گرچه این سئوال که چه کسی باید محتوا را تهیه کند، در اینجا یعنی وسط مطلب مطرح شد، اما بایستی زودتر از این ها به این فکر باشیم و غالبا قبل از تصمیم به تدوین استراتژی، تهیه کننده مطالب مشخص باشد. می توانید روی شرکت های صاحبنظر در امر تهیه محتوا برای موضوع مورد نظر یا حوزه کاری خود کمک بگیرید. باید طرح پشتیبانی داشته باشید، حتی در صورت امکان یک طرح ب کامل.

نیاز به خبرنگار

ما معتقدیم که استفاده از خبرنگار می تواند کمک کننده باشد. بخصوص خبرنگارها و گزارشگرهای بازنشسته که در امر تهیه محتوا تخصص دارند. این افراد حرفه ای بوده و می توانند تحقیق کرده، نوشته و محتوا تولید کنند و اینکار را با کارایی و اثربخشی انجام می دهند، زیرا متخصصان این حوزه هستند. می توانید از ژورنالیست های آزاد کار (فریلنسر) کمک بگیرید. یا می توان از موسساتی کمک گرفت که از این افراد استفاده می کنند و در تولید محتوا برای صنایع و حوزه های مختلف تخصص دارند.

چگونه بازاریابی محتوا را انجام دهیم

در بخش های قبلی مخاطبان با تولید پروفایل شخصی مشخص شدند. گام بعدی تعیین حوزه پروژه است تا اطمینان حاصل شود که همه دست اندرکاران در یک مسیر هستند و هماهنگ کار می کنند.

تهیه راهنما یا سرمقاله

لازم است که یک سرمقاله (editorial brief) تهیه کنید و بطور روشن و دقیق انواع محتوایی که قرار است تولید شود، لحن، تعداد و سایر اطلاعات کلیدی در آن قید شود تا تیم تولید محتوا و تیم بازاریابی دقیقا بدانند چکار باید بکنند. این سرمقاله توقعات پایه را مشخص می کند و اطمینان می دهد که تلاش های تولید محتوا با برند و محصول و حوزه کاری همراستا است.

تهیه سالنامه ویرایشی

هر استراتژی محتوای موفق مستلزم یک سالنامه ویرایشی (editorial calendar) است که حاوی لیستی از اولویت هایی است که قرار است پیگیری شود. این لیست بایستی بطور دقیق پیگیری شود تا موفقیت پروژه قطعی باشد. یک سالنامه ویرایشی شامل موارد زیر است:

 • کلمات کلیدی
 • تولید کنندگان محتوا
 • فرا داده ها
 • ایده موضوعات و تیتر حکایات پیشنهادی
 • ویرایشگران موظف

اغلب یک نفر که در حوزه موضوع صاحبنظر است به عنوان ویرایشگر موظف بکار گرفته می شود و بعد از تایید وی مطالب تهیه شده منتشر می شوند.

تولید محتوا

این جایی است که موجب موفقیت یا شکست بازاریابی محتوا می شود. موفقیت بازاریابی محتوا مستلزم یک تیم متخصص و متعهد تولید و انتشار محتوا است. اگر بتوانید، باید از وقت اضافه مدیران و کارکنان شرکت نیز استفاده کنید، اما اتکای منحصر به این وقت موجب موفقیت بازاریابی محتوا نمی شود. خلق محتوا یک جریان پیوسته و مداوم است و بایستی محتوای لازم به طور مستمر تولید شود. انجام اینکار به عنوان شغل دوم یا سوم امکانپذیر نیست.

چه کسانی باید در تیم تولید محتوا باشند

صرفنظر از اینکه از فریلنسرها استفاده می کنید، از یک تیم متشکل از اعضای شرکت خود بهره می برید و یا یک شرکت مجرب تهیه محتوا را استخدام کرده اید، توصیه می شود که در تیم خود یک سردبیر بازنشسته یا ژورنالیست یا حداقل یک کارشناس ارشد زبان و ادبیات داشته باشید. وظیفه این شخص چیدن قطعه های جداگانه حقیقت و محتوا در کنار هم و ایجاد موج قصه مانند در بین آنها است، تا رابطه منطقی بین محتوا برقرار شده و مخاطبان بتوانند اصل موضوع را بفهمند. این دقیقا یکی از دلایلی است که باید از سرویس حرفه ای استفاده کنید. در تیم تهیه محتوا به افراد ماهر در حوزه تحقیق، انجام مصاحبه و تولید حجمی از حکایات به هم مرتبط نیاز دارید که هم از دید خودتان و هم مشتریان جذاب باشد. یک ژورنالیست می داند چطور این کار را انجام دهد و به طور اثربخشی به بهره وری بیانجامد.

چه موقع باید محتوا منتشر کرد؟

چند وقت یکبار باید محتوایی منتشر کرد؟

هر چه بیشتر بتوان محتوای تازه منتشر کرد، بهتر است. بسیاری از شرکت ها بعد از مشاهده معجزه بازاریابی محتوا در سهم آنها از بازار، گاهی اوقات از ماهی یک مطلب به روزی 5 تا 6 مطلب می رسند. به هر حال عدد و رقم خاصی برای بازاریابی محتوا وجود ندارد. این مسئله به نوع محتوا، حوزه کاری شما و توقعات مخاطبان بستگی دارد. اما یک نکته مهم را نباید فراموش کرد: تنها پابلیش کردن محتوا به خاطر زیاد شدن محتوا راه صحیح انجام بازاریابی محتوا نیست.

مفهوم اتاق خبر

بهترین راه برای رسیدن به پاسخ سئوال چه موقع محتوا منتشر کنیم؟ این است که مفهوم اتاق خبر (Newsroom Concept) را خوب بفهمیم. همانطور که می دانیم بخشی از چارتر اتاق خبر در مورد خلق محتوای زیاد است. هرچند این محتوا بایستی با کیفیت باشد. تولید حجم زیاد محتوای با کیفیت مشکل است، هرچند هدف همین است. بهترین شروع شاید انتشار پنج مقاله یا پست وبلاگ در هفته باشد. اگر گاهی کم اوردید، مهم نیست. اما این را هدف قرار دهید و پیشروی کنید.

کجا محتوا را منتشر کنیم؟

جاهایی که می توان محتوا منتشر کرد؟

بایستی مطالب را در وبسایت شرکت منشتر کرد. اما این جایی است که منشاء و ریشه محتوای جدید شما بر روی وب است.

پاسخ بخش بازاریابی آن در بازاریابی محتوا اشتراک است و اشتراک محتوا در هر جای ممکن. محتوای خود را از طریق ایمیل، خبرنامه، کانال های رسانه اجتماعی مثلYouTube، Twitter، Facebook و Google Plus توزیع کنید. محتوا بایستی برای ژورنالیست ها و افراد با نفوذ حوزه عملکرد شما ارسال شود و کامنت های آنها در مقالات بعدی و بحث های گروهی استفاده شود.

فراموش نکنید

بایستی اشتراک محتوا را تسهیل کنید، دکمه های اشتراک محتوای کلیه کانال های اجتماعی و خصوصی موجود را در وبسایت خود بگنجانید تا مخاطبان بتوانند به راحتی محتوا را در کانال های خود به اشتراک بگذارند. این یک ضرورت در بازاریابی محتوا است.

نتیجه گیری

چه دنیای بازاریابی جالبی است

به عنوان یک بازاریاب، حالا در جهانی فعالیت می کنیم که دنیای بازاریابی حق انتخاب است. روزگاری بازاریابی به معنی اطلاع رسانی و ایجاد آگاهی در مورد یک محصول یا موضوع بود، اما امروزه بازاریابی به معنی ایجاد حق انتخاب است. بایستی به مخاطبان خود حق انتخاب بدهیم تا بتوانند از بین گزینه های موجود ما را انتخاب کنند.

پدیدار شدن اینترنت و تغییرات متعاقب آن در فناوری بخصوص فناوری اطلاعات موجب شد که تعادل قدرت به سمت مشتری بچرخد. مشتری می تواند براحتی دنیا را برای کالاها و خدمات مورد نیاز خود جستجو کند و از هر جایی خرید کند. امروزه گزینه های مشتریان زیاد شده است و بازاریابی محتوا بایستی با اطلاع رسانی درست آنها را به سمت گزینه برتر هدایت کند.

ما می توانیم برنده شویم

ایجاد حق انتخاب در مخاطبان مستلزم اعتماد سازی است. با تبدیل شدن به یک منبع قابل اعتماد اطلاعاتی، شما تخصص و مهارت خود را نشان می دهید، اما همزمان موانع خرید و تبدیل شدن به مرکز دسترسی مشتریان را ایجاد می کنید. شما اعتماد سازی می کنید، زیرا دانش موجود را به بهترین و دقیق ترین وجه عرضه می کنید.

و در عصر حق انتخاب و ایجاد حق انتخاب، اعتماد همیشه باید قبل از فروش باشد.

پلکسا چیست؟

تهیه مطلب، مقاله، پست برای وبسایت شما – سفارش تهیه محتوا، سفارش تهیه مطلب، سفارش تهیه مقاله در پلکسا

پلکسا قصد دارد به کاربران خود کمک کند که شکاف بین تاکتیک های ارتباطی قدیمی و شیوه های جدید و در حال تغییر سریع امروزی انجام تجارت، را کوتاه کند. ما یک موتور تولید محتوای کیفی هستیم، یک تیم قوی از مولفان، مترجمان، ویرایشگران و مهندسان حوزه محتوای شما، که می توانیم به طور اثربخش محتوایی کیفی برای شما تولید کنیم که فاصله بین شما و مشتریان شما کوتاه شده و اعتماد سازی شود.

ما تولید محتوا را با توزیع در رسانه های اجتماعی مهم و ایمیل مارکتینگ ترکیب کرده و با راهبرد سئو شما تزویج می کنیم. پلکسا بعد از 5 سال سابقه کار از سال 1391 به یک گروه کاملا مجرب در تهیه و تولید محتوا تبدیل شده است. برای مشاوره و کسب اطلاعات و دریافت طرح توجیهی خدمات اختصاصی که ما می توانیم به سازمان شما عرضه کنیم، سفارش خود را ثبت کنید و یا با شماره 09195950248 تماس بگیرید.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.