بازار یابی محتوای

مهم نیست که در یک وبینار (webinar) شرکت کنید، یک ای-بوک دانلود کنید یا عکسی در فیس بوک به اشتراک بگذارید، بدون اینکه حتی اطلاع داشته باشید در بازاریابی محتوا (content marketing) درگیر شده اید. در حالی که بازاریابی محتوا یک اصطلاح مبهم به نظر می رسد، یکی از موثرترین و رایج ترین ابزارهای بازاریابی دنیای به هم پیچیده امروزی است؛ ابزاری که شما هم بایستی از آن استفاده کنید.

 بازاریابی محتوا چنین تعریف می شود: بازاریابی محتوا (Content Marketing) یک تکنیک بازاریابی برای خلق و توزیع محتوای مربوط و ارزشمند به هدف جلب، گردآوری و درگیر کردن مخاطبان هدف و کاملا مشخص است و هدف نهایی آن ایجاد حرکت سود آور در بین مشتریان بالقوه است

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا چنین تعریف می شود: بازاریابی محتوا (Content Marketing) یک تکنیک بازاریابی برای خلق و توزیع محتوای مربوط و ارزشمند به هدف جلب، گردآوری و درگیر کردن مخاطبان هدف و کاملا مشخص است و هدف نهایی آن ایجاد حرکت سود آور در بین مشتریان بالقوه است.

به عبارت دیگر، در جایی که موسسات تبلیغاتی رسانه را اجاره می کنند، بازاریاب های محتوا مالک رسانه خود هستند – مقاله، بلاگ، ویدیو، پست و سایر قطعات محتوا را ایجاد و توزیع می کنند تا با حامیان فعلی و مشتریان جدید و بالقوه خود ارتباط برقرار کنند. مارکتینگ محتوا برای کاوش، هدایت نسل و ایجاد اعتبار و هویت سازی بسیاری موثر است. این اقدام فوق العاده قابل اشتراک و تسهیم بوده و می تواند موجب ارتباط قوی بین مخاطبان و اتصال به مشتریان شود، صرفنظر از اینکه از برند شما آگاه باشند یا اطلاعات خاص داشته باشند.

نمونه هایی از مارکتینگ محتوا

حکایات، مقالات معمول و PDF، منابع متنی، وبینار، پست وبلاگ، اشتراک تصویر در رسانه های اجتماعی، راهنماهای ویدیویی، مصاحبه با صاحبنظران، مطالعات موردی، نقل قول مشتریان، شهادت مشتریان، ویدیوی حکایت و قصه، فیلم کوتاه، عکاسی، کتاب الکترونیک همگی نمونه هایی از محتوایی است که بازاریابی می شود.

بازاریابی محتوا چیز جدیدی نیست

هرچند مارکتینگ محتوا اخیرا به یک پدیده در صنعت وب تبدیل شده است، مفهوم استفاده از محتوای متمرکز غیر مارکتینگ برای ایجاد رابطه با مخاطبان چیز جدیدی نیست. ناشران و موسسات سال ها است که مجلات صنفی پر از مصاحبه ها، داستان ها و منابع مرتبط با برند خود را منتشر می کنند. در حقیقت، مجله جان دیر (John Deere’s magazine) یا فورو (The Furrow) سال 1985 منتشر شده اند و اغلب به عنوان اولین نمونه از مارکتینگ محتوا از آنها یاد می شود.

تفاوت بازاریابی امروزی با قدیم در این است که پیشرفت های تکنولوژی راه های جدیدی برای اشتراک محتوا فراهم ساخته است، آن را به یک جنبش کیفی و بزرگ تبدیل کرده، ابزاری است برای هدایت نسل ها و کاوش چیزها، و تنها یک نقطه اتصال با مخاطبان موجود نیست.

بازاریابی محتوا فقط برای تجارت و بازرگانی نیست

در حالی که بازاریابی محتوا این روزها در حوزه تجارت آنلاین و بازاریابی استفاده می شود، اما ابزار بازاریابی مهم و غالبا استفاده نشده ای برای سازمان ها و شرکت های غیر انتفاعی است. در مجموع بازاریابی محتوا چیزی بیشتر از قصه گویی و داستان سرایی نیست و موسسات غیر انتفاعی داستان های عالی برای گفتن دارند. این موسسات شامل هیئت ها و مبلغان مذهبی، ارگان های دولتی و غیر نیز هست. هر شخص و کلیتی که با مخاطب و کاربر و مشتری سرکار دارد، با بازاریابی محتوا سروکار دارد و می تواند از آن بهره ببرد.

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

از آگهی های هدفمند وبسایت ها گرفته تا بیلبوردهای خیابان و آگهی های تبلغاتی تلویزیون، ما در جامعه ای اشباع شده از پیام های بازاریابی زندگی می کنیم. در واقع یانکلوویچ که یک موسسه بزرگ تحقیقات بازار است، برآورد کرده است که یک فرد شهرنشین 30 سال پیش روزانه حدود 2000 پیام تبلیغاتی می دیده است، در مقایسه با سال 2007 که هر فرد روزانه 5000 پیام می بیند و در حال افزایش است. این اورلود حسی موجب شده است که مشتریان بیشتر نسبت به روش های متمرکز سنتی احساس ایمنی کنند. بازاریابی محتوا پاسخی است به این زوال بازاریابی تبلیغاتی، که در آن بازاریاب تلاش می کند چیزی ارزشمند با ارزش خواندن و مشاهده به مخاطبان عرضه کند.

نه تنها مخاطبان امروزی از دست آگهی ها و تبلیغات ذله هستند، بلکه اطلاعات آنها هم زیاد شده است و فناوری اطلاعات موجب شده است افراد بسیار آگاه و مشکوک و نقد کننده باشند. در فرهنگ اجتماعی متعالی امروزه توصیه یک دوست یا انتقال سینه به سینه خیلی ارزشمندتر و با بهره وری تر از یک ادعای تبلیغاتی است و فهمیدن حقیقت ها در مورد یک محصول و یا یک سازمان فقط مستلزم یک جستجو در گوگل است. بجای اینکه به دیگران بگوییم ما بهترین هستیم، بهتر است راهی ایجاد کنیم که خودشان این را بفهمند، این امر از طریق فراهم کردن منابع لازم و معرفی خود به عنوان یک صاحبنظر در حوزه مورد نظر و اعتماد و اعتبارسازی در طول زمان امکانپذیر است.

مزایای بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا مزایای زیر را به همراه دارد:

 • اعتماد سازی
 • معرفی شما به عنوان صاحبنظر موضوع
 • آشنا شدن مخاطبان با شما نه معرفی خود به مخاطبان
 • روشی غیر تهاجمی و ایمن است
 • منابعی در اختیار قرار می دهد
 • فوق العاده قابل اشتراک است

به هر حال مردم دوست ندارند چیزی به آنها تحمیل شود، دوست دارند به عنوان عضو و همکار در چیزی شریک شوند. بجای تلاش برای تاثیر برتصمیم آنها، بازاریابی محتوا به مشتریان این امکان را می دهد که خود را آموزش داده و تصمیم های آگاهانه بگیرند؛ اقدامی که پاداش آن حمایت از شما و محصولات شما است.

سفارش تهیه محتوا برای وبسایت خود را به ما بسپارید - سفارش تهیه مقاله، پست، مطلب، گرافیک وب سایت

چگونه استراتژی موفقی برای بازاریابی محتوا ایجاد کنیم؟

همانند یک ادیتور فکر کنید

همانند سردبیر یک مجله که زمانی صرف انتخاب داستان های مهم می کند و اینکه کجا آنها را قرار دهد، همین مسئله در مورد بازاریابی محتوا مصداق دارد. در حالی که هدف نهایی از بازاریابی محتوا جلب مشتری و سودسازی است، بایستی بطور اثربخش پیاده شود، این زمانی ممکن است که کلاه بازاریاب خود را کنار گذاشته و کلاه یک روزنامه نگار یا سردبیر را سر کنیم و همانند آنها فکر کنیم و به مطالبی اهمیت دهیم که ارزشمند هستند، به مخاطبان ما ربط دارند و به قالبی ارائه دهیم که بیشترین تاثیر را داشته باشد.

بایستی در مورد مکان انتشار محتوا، ارتباط و تناسب آن با موضوع و مخاطبان فکر کنیم. بهتر است یک سالنامه ویرایشی داشته باشیم، تا بتوانیم تصویر کلی حاصل از قطعات محتوای کنار هم گذاشته شده را ببینیم. بخاطر داشته باشید که در زمان ایجاد محتوا، نقش شما فروشنده نیست بلکه یک منبع و مرجع است، فرصتی ایجاد کنید که دیگران شما را دنبال کنند.

راهبردی سرراست و مشخص ایجاد کنید

وقتی در موسسات و سازمان ها صحبت از بازاریابی محتوا می شود، تصور می شود که کارکنان خاص و دفتر و اسباب خاص برای این حوزه بایستی اختصاص دهند. به همین خاطر آن را غیر ممکن و دور از دسترس می دانند. در حالی که بازار یابی محتوا قاعدتا مستلزم سرمایه گذاری بخصوص زمانی است، لازم نیست که اینقدر شدید و پر منابع باشد. اگر راهبرد مشخصی ایجاد کنید، بجای دویدن بدنبال ایده و محتوا، بدنبال محتوای هدفمند از عملکرد روزانه خود باشید، هم راهبرد مارکتینگ شما هدفمند و جامع و پیوسته خواهد بود، هم سازمان لازم نیست سرمایه گذاری شدیدی بکند.

محتوای خود را اطلاع رسانی کنید

زمانی که محتوا آماده شد، بازاریابی حقیقی با توزیع محتوا شروع می شود. در حالی که رسانه های چاپی سنتی از قبیل روزنامه، مجله، پست مستقیم و غیره استفاده می شود، فناوری جدید توزیع محتوا را تسهیل کرده است و هر کسی به آسانی می تواند یک ناشر محتوا باشد. محتوای خود را از طریق کانال های دردسترس به اطلاع دیگران برسانید و در شبکه ها و رسانه های موجود مرئی باشید:

 • ایمیل گروهی به اعضای لیست ایمیل خود
 • طراحی، چاپ و پست نسخه های چاپی از محتوا
 • تبلیغ محتوا در وبلاگ و حساب رسانه های اجتماعی مثل فیس بوک، تویتر، یوتیوب، ویمو، پینترست، اینستاگرام
 • وصل کردن خود به وبلاگ نویسان مطرح که به محتوا و حوزه کاری شما علاقمند هستند تا به توزیع محتوای شما کمک کنند
 • به صورت مجموعه محتوای خود را عرضه کنید نه یک آگهی وسیع و پر محتوا
 • راهکارهای دیگر مثل ارائه اسلاید در اسلایدشیر را تست کنید

کار را به آخر برسانید

در حالی که محتوای منبع متناسب در اختیار مخاطبان خود قرار می دهید تا آنها را تجهیز کرده و از کاربران خود پشتیبانی کنید، که یک عمل شایسته و باید است، به هر حال هدف نهایی بازاریابی محتوا سودآوری است. محتوای توزیع شده به عنوان یک مقدمه و معرفی عمل می کند، به مخاطبان اجازه می دهد شما را بشناسند و از برند و شرکت شما آگاه شوند و بتوانند تصمیمی آگاهانه بگیرند. محتوا بایستی مشخص و با برند شما باشد و اطلاعات تماس داشته و به جمع آوری اطلاعات تماس و لیست ایمیل برای شما ختم شود. اما شما هم باید:

 • چیزی را که مدعی شده اید، عینا ارائه دهید. از وزن بخش های مختلف محتوا آگاه باشید و مخاطب را از این مسیر هدایت کنید. اما دقیقا چیزی که ادعا کرده اید را در اختیار آنها قرار دهید.
 • اگر قرار است پشتیبانی و پاسخ سئوالات داشته باشید، دقیقا همین کار را بکنید. به کلیه درخواست های اطلاعات بیشتر و تماس پاسخ دهید.
 • خیلی قوی و دور از دسترس برخورد نکنید. در هنگام ارتباط با مخاطب همانند وی برخورد کنید. ابتدا اطلاع رسانی کنید و شبهه و سئوالات را رفع کنید، سپس به دنبال فروش و سفارش باشید. مستقیما به دنبال فروش نباشید. در صورت نیاز اطلاعات بیشتر و مرتبط تری در اختیار آنها قرار دهید. به دنبال رابطه سازی باشید.

پلکسا چیست؟

پلکسا یک سرویس نوظهور در صنعت بازاریابی محتوا است. تکنولوژی و پرسنل لازم برای تدوین استراتژی محتوا، تهیه سالنامه ویرایشی، تهیه و تدوین محتوای لازم، توزیع و ترویج محتوا، هدایت مخاطبان به سمت برند مورد نظر را دارا می باشد.

ما یک گروه با راه حل های استراتژیک بوده، چشم اندازی روشنی برای مددجویان خود ایجاد کرده، به تبلیغ و شناخت برند مشتری کمک می کنیم. در این بین بیشترین سهم پلکسا در مسیر پیشرفت و تبدیل رویاهای شما به واقعیت، تهیه محتوای مرتبط و انتشار محتوا است، بطوریکه در تکاپوی مشتری برای شناخت عرضه کنندگان مایحتاج آنها در موتورهای جستجوگر گوگل و یاهو و بینگ، نام شما و کالای شما در صدر صفحه قرار گیرد. ما ارتباط شما با مخاطبان تان را تقویت می کنیم و محصول و برند شما را به مصرف کنندگان آن می شناسانیم.

از تکنولوژی و توان فنی کارکنان ما استفاده کنید، برند خود را مطرح کرده و مخاطبان جدید جلب کنید،

از کیفیت خدمات و قیمت های مناسب پلکسا شگفت زده خواهید شد.

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.