رتبه الکسا چطور محاسبه می شود؟

رتبه الکسا چطور محاسبه می شود؟

رتبه الکسا چطور محاسبه می شود و آیا باید به آن توجه کرد؟ رنکینگ الکسا چیست؟ افزونه الکسا چیست؟ چطور افزونه الکسا را در جستجوگر خود نصب کنیم؟ آیا رتبه الکسا یا پیج رنک صحیح تر است؟ آیا رتبه الکسا مهم است؟ اینها سئوالاتی است که در این مقاله بطور مفصل شرح و پاسخ داده می شوند. همچنین طریقه نصب افزونه الکسا بحث می شود.

مقدمه ای بر الکسا اینترنت

اینها سئوالاتی است که به ذهن هر وبمستری می رسد اما باید اعترافی بکنم. از زمانی که افزونه SearchStatus را در فایرفاکس و افزونه الکسا را در گوگل کروم نصب کردم، متوجه شدم که بلافاصله بعد از باز کردن سایت، سری به این افزونه ها می زنم و عدد آنها را براورد می کنم و با عدد دیروز مقایسه می کنم.

در مجموع این داده ها و افزونه ها بیشتر به یک سرگرمی تبدیل شده است تا یک معیار عملکرد. دقیقا مانند بیشتر کسانی که وقتی سیستم خود را روشن می کنند و ویندوز بالا می آید، کلیک راست کرده و منوی refresh را می زنند یا وقتی خسته می شوند سری به دسکتاپ زده و یکبار ریفرش می کنند.

تصویر فوق گوشه راست پایین جستجوگر من را نشان می دهد. نوار نشانگر با تغییر سایت عوض می شود. با عوض شدن صفحه ای که باز است نوار سبز رنگ تغییر می کند (PageRank) اما نوار آبی رنگ (AlexaRank) برای کل صفحات یک دامین ثابت می ماند. هرچند سعی می کنم به آنها توجه نکنم، اما همیشه به آنها نگاه می کنم، آیا سایتی که مرور می کنم ارزش دیدن دارد؟ راستی رتبه الکسای آن چند است؟ اگر هر دو نوار فوق بالا باشند، بیشتر به آن سایت ناخواسته اهمیت می دهم و می خواهم بدانم که چرا چنین عملکرد خوبی دارد.

این تصویر هم مربوط به گوشه سمت راست بالای گوگل کروم است. هر بار که خسته می شوم یا می خواهم عملکرد سایتی را بدانم، بلافاصله این افزونه را می زنم و اگر رتبه الکسا بالا باشد، سایت را بیشتر مرور می کنم.

AlexaRank چیست و رتبه ترافیک چگونه محاسبه می شود؟

رتبه ترافیک چیست؟ رتبه ترافیک یا رنکینگ ترافیک براساس ترکیب سه نوع داده سابقه ترافیکی سه ماهه گذشته میلیون ها کاربر وب محاسبه می شود که نوار ابزار یا افزونه الکسا را نصب کرده اند. برای محاسبه رتبه الکسا، میزان بازدید صفحات سایت و میزان دسترسی (کاربران بازدید کننده سایت) ترکیب می شود. به عنوان گام اول الکسا دسترسی و تعداد صفحات بازدید شده تمامی سایت ها وب را به صورت روزانه محاسبه می کند. رتبه ترافیک اصلی الکسا براساس میانگین هندسی این دو کمیت است که بر حسب زمان میانگین گیری می شود (بنابراین رتبه سایت نماینگر تعداد کاربرانی است که سایت را بازدید کرده و همچنین تعداد صفحاتی است که این کاربران دیده اند). تغییر سه ماهه ترافیک سایت براساس مقایسه رتبه جاری سایت با رتبه سه ماه قبل آن تعیین می شود. برای مثال، در روز یک ژولای تغییر سه ماهه نشانگر تفاوت رتبه الکسا برحسب ترافیک ربع اول سال و ترافیک الکسا براساس ترافیک ربع دوم سال است (نه نقل از وبسایت رسمی الکسا).

شما می توانید رتبه الکسای سایت من و سایت خودتان را از اینجا مشاهده کنید.

زیاد روی جزئیات محاسبه آماری الکسا تمرکز نکنیم، جزئیات نسبتا مفصلی در وبسایت الکسا در دسترس است. بیایید روی این مسئله متمرکز شویم که چقدر بایستی به رتبه الکسا و الکسا رنک بها بدهیم. اگر می خواهید تمامی جزئیات آماری الکسا را بفهمید، به وبسایت رسمی الکسا مراجعه کنید.

نوار ابزار الکسا

الکسا برای جمع آوری داده های مورد استفاده برای محاسبه رنکینگ الکسا از نوار ابزار الکسا (Alexa Toolbar) استفاده می کند. اگر در وبسایت رسمی الکسا دقت کرده باشید، مدعی است که صحت داده های محاسبه شده و رتبه الکسا برای سایت هایی بیشتر است که رتبه کمتری دارند و معمولا رتبه های زیر 100 هزار از دقت بالاتری برخوردار هستند. اما رتبه سایت هایی که رنکینگ الکسای بالای 200 هزار هستند تا حدودی دقیق نیست. توجه داشته باشید که هر چه عدد رتبه الکسا کمتر باشد، یعنی رتبه بالاتر است مثلا رنکینگ الکسا 100 از رنکینگ الکسا 200 بهتر است، ولی بدین معنی نیست که سایتی با رنکینگ الکسای 100 دو برابر بهتر است. همه کاربران اینترنت از نوار ابزار الکسا استفاده نمی کنند، بنابراین نمی توان از رتبه الکسا با اطمینان به عنوان رتبه حاکمیت یک سایت استفاده کرد. هرچند از آنجایی که سایت ها رتبه و عملکرد خود را فاش نمی کنند و مرجع دیگری برای رجوع وجود ندارد، نوار ابزار یا افزونه الکسا یکی از بهترین گزینه ها برای بررسی عملکرد سایت های رقیب می باشد.

آیا رتبه الکسا مهم است؟

این یک سئوال واقعا پیچیده است. بیشتر وبمسترها اعتقاد دارند که رتبه الکسا دقیق نیست، اما وقتی برنامه جستجوگر آنها را باز می کنید، افزونه یا نوار ابزار الکسا را نصب کرده است و همانند بیشتر وبمسترهای آنها نیز روزی چند بار افزونه را کلیک کرده و رتبه سایت خود و یا رتبه سایت دیگران را چک می کنند. افزونه الکسا یک ابزار سهل الوصول است که می توان از آن برای محاسبه عملکرد تخمینی و نسبی سایت خود استفاده کرد. رتبه الکسا یک آمار روندی است نه یک محاسبه عینی و دقیق، اما نقش مهمی در عملکرد بسیاری از وبمسترها دارد.

الکسا اینترنت

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا