نوشتن لینک های سئو محور با واژه های کلیدی مناسب

آموزش ساخت لینک های سئو محور با استفاده از بهترین واژه های کلیدی

رتبه الکسا و افزایش رنکینگ الکسا یکی از دغدغه های وبمسترها است. لینک یا URL با محوریت SEO دقیق و حساب شده است، بهترین تجربه را برای کاربر فراهم می کند، راحتتر به اشتراک گذاشته می شود، و برای موتورهای جستجوگر بهینه شده است. هرچند یک عامل مهم در رنکینگ سایت نیست، ساختار URL می تواند به بالا رفتن رتبه صفحه در صفحه نتیجه موتور جستجوگر (SERPs) کمک کرده و روی تصمیم گیری جستجو کنندگان تاثیر بگذارد.

برای نوشتن ساختار URL بهینه که از تلاش های SEO شما حمایت کرده و به رتبه صفحات سایت کمک کند و کلیک بیشتری دریافت کند، بایستی نکات زیر را بکار بگیرید:

ساختار URL چیست؟

URL یا نشانی منحصر منابع (Uniform Resource Locator) همان آدرس وب است. بخشی از ساختار URL از نام دامین تشکیل شده است و ممکن است از نام ساب دامین تشکیل شده باشد، از قبیل:

http://www.alexa.com/
http://blog.alexa.com/
معرفی
http://thez.easy.parastar.info

بخش دیگر URL از متن مخصوص صفحه یا پست خاصی تشکیل شده است. به این بخش گاهی لینک دائمی (permalink) اطلاق می شود. در مثال زیر بخشی که با فونت سیاه نوشته شده است، این قسمت از ساختار URL است:

https://thez.easy.parastar.info/services/book-translation/

نشانی یا URL یک صفحه وب مرئی بوده و توسط مرورگر وب استفاده می شود. اما مرئی بودن آن زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود یا زمانی که در صفحه نتایج موتور جستجوگر ظاهر می شود.

لینک سئو محور

در حالی که بیشتر سیستم های مدیریت محتوا به طور خودکار URL تولید می کنند، زمانیکه پستی ایجاد می شود، شما می توانید لینک دائمی سایت خود را ویرایش کرده و متن آن را برای موتورهای جستجوگر و کاربران سایت بهینه سازی کنید.

در مورد بخش نام دامین و ساب دامین دستورالعمل های سئو خاصی وجود دارد، اما بخش بعدی ساختار URL مربوط به صفحات و پست ها بوده و در بخش بعدی این مقاله طریقه نوشتن ساختار URL بهینه و سئو محور بحث می شود.

طریقه یافتن کلمات کلیدی برای نوشتن URL سئو محور

قبل از اینکه URL سئو محور بنویسید که برای جستجو کنندگان و موتورهای جستجوگر بهینه باشد، لازم است که کلمات کلیدی صفحه را مشخص کنید. هر صفحه وبسایت بایستی کلمه کلیدی خاصی را هدف قرار دهد، چرا که این کلمه است که موتورهای جستجوگر را به خود جلب کرده و موتورهای جستجوگر برای شناسایی و طبقه بندی صفحه از آن استفاده می کنند.

همانطور که صفحه محتوا برای وبسایت خود تهیه می کنید، بهترین کلمات کیدی را بر اساس معیارهای زیر انتخاب کنید:

  • ارتباط نزدیکی با موضوع صفحه یا حوزه فعالیت سایت داشته باشد
  • دارای محبوبیت بالایی در جستجو باشد (مردم بدنبال این واژه جستجو کنند)
  • دارای سطح رقابت پایینی در جستجو باشد (وبسایت شما توان گرفتن رتبه برای این واژه را داشته باشد)

برای شناخت کلمات کلیدی که با این معیار جور باشد، از ابزار سختی کلمه کلیدی الکسا (Keyword Difficulty Tool) استفاده کنید. عبارت مورد نظر را در آن وارد کرده و مشخصات آن را ببینید.

لینک با واژه کلیدی

از گزارش این ابزار برای تعیین واژه های کلیدی SEO دوست استفاده کنید که با موضوع شما ارتباط شده، بین مخاطبان محبوب بوده و در دامنه رقابتی شما باشد.

برای شناخت کلماتی که در حاشیه رقابتی شماست، نمره توان رقابتی سایت خود را با سایت رقبا مقایسه کنید. نمره توان رقابتی برای وبسایت شما توسط الکسا تعیین شده و نشانگر میزان توانایی شما در رقابت بر سر جستجوی کلمه است. نمره رقابت عددی است که به کلمه کلیدی اختصاص داده شده و نشانگر میزان سختی رتبه گرفتن برای آن کلمه یا عبارت است.

در گزارش سختی کلمه کلیدی می توانید نمره توان رقابتی سایت خود را نیز ببینید.

نمره توان رقابت

همچنین می توانید نمره رقابت هر یک از کلمات کلیدی را مشاهده کنید.

نمره توان رقابتی

با مقایسه نمرات می توانید کلمات کلیدی را پیدا کنید که رقابت آنها پایین تر است و با توانایی رنک سایت شما هماهنگی دارد. اگر نمره رقابت کلمه کمتر از نمره رقابت سایت شما باشد، می توانید برای گرفتن رتبه آن کلمه کلیدی یا عبارت رقابت کنید.

در تصویر سایتی را نشان می دهد که دارای نمره توان رقابت (competitive power score) 70 است، بدین معنی که توانایی رقابت برای اصطلاحات و کلمات کلیدی دارد که نمره رقابت آنها 70 یا کمتر است. ابزار سختی کلمات کلیدی (Keyword Difficulty Tool) این کلمات کلیدی را با قرار دادن آیکون در کنار آن مشخص می کند.

گام بعدی در انتخاب کلمات کلیدی سئو محور برای URL در نظر گرفتن نمره محبوبیت (popularity score) کلمه یا عبارت است. نمره محبوبیت نشانگر میزان محبوب بودنیک کلمه در جستجو است که توسط کاربران جستجو می شود. هر چه نمره محبوبیت بالاتر باشد، افراد بیشتری آن کلمه یا عبارت را جستجو کرده اند.

بعد از اینکه کلمات مناسب و متناسب با دامنه رقابتی خود را از طریق کاوش کلمه کلیدی پیدا کردید، بایستی عبارت یا کلمه مناسب را از طریق نمره محبوبیت آن مشخص کنید.

نمره محبوبیت

می توانید نتایج جستجو را فیلتر کرده و کلمات کلیدی متناسب با معیار خود را مشخص کنید که براساس میزان محبوبیت آنها و سایر شاخص ها از قبیل عبارت خاص و میزان ارتباط با موضوع صفحه شما باشد. همچنین می توانید کلمات خاصی را از عبارت جستجو فیلتر کنید و فقط کلماتی را بررسی کنید که متناسب با محتوا و حوزه عملکرد سایت شما است.

نمره توان رقابتی

این گزارش به شما کمک می کند کلمات کلیدی را پیدا کنید که فرآیند خلق محتوای شما را هدایت کرده و بنیادی برای صفحات و پست های جدید شما طراحی کند.

چگونه آدرس سایت SEO محور بنویسم

بعد از اینکه کلمه کلیدی برای صفحه خود انتخاب کرده و محتوای صفحه را نوشتید، از نکات زیر برای نوشتن URL سئو محور استفاده کنید که روی بهینه سازی لینک دائمی (permalink) قبل از انتشار مطلب تاکید دارد.
از کلمه کلیدی منتخب خود در URL استفاده کنید. همان کلمه کلیدی را دقیقا در بخش لینک دائمی URL وارد کنید. مثلا در تصویر زیر از کلمه کلیدی منتخب استفاده شده است.

نمره قدرت رقابت

هرگز از حروف خاص در آدرس استفاده نکنید: کارکترهای خاص و سمبول ها می توانند برای URL مشکل ایجاد کنند و موجب لینک شکسته و خراب شوند، بنابراین استفاده از کارکترهای ویژه در لینک سایت ایمن نیست و اینگونه لینک ها SEO پسند نیستند. مثلا وجود حرف & در عنوان صفحه دلیلی برای استفاده از آن در URL نیست.

آدرس URL را به عنوان صفحه ربط دهید: عنوان صفحه و ساختار URL را یکسان و تا حدود زیادی مشابه انتخاب کنید. گرچه لازم نیست که یکسان باشد، اما باعث می شود مخاطبان براحتی ارتباط بین عنوان و لینک را بفهمند. در مثال زیر عنوان صفحه و URL دقیقا یکسان نیست، اما نزدیک بوده و کاربر می تواند ارتباط آنها را بفهمد.

لینک مناسب سئو
کلمات غیرضروری را حذف کنید: یک SEO URL کوتاه خیلی بهتر از یک URL بلند است. URLهای بلند برای موتور جستجوگر مشکلی ایجاد نمی کنند، اما نسبت به لینک کوتاه کمتر در خاطر کاربران می ماند و URL کوتاه در زمان اشتراک در شبکه های اجتماعی تجربه بهتری به همراه دارد. بنابراین طول URL خود را هرگز بیشتر از 100 حرف انتخاب نکنید و کلمات اضافی را حذف کنید و تنها از کلمات کلیدی و کلمات روشن کننده موضوع استفاده کنید.

از برچسب های عددی خودکار پرهیز کنید: بعضی از سیستم های مدیریت محتوا برای صفحات یک URL عددی ایجاد می کند که دارای برچسب نامتعارف هستند. از اینگونه لینک ها تا سر حد امکان اجتناب کنید و عباراتی بکار بگیرید که کاربر براحتی تشخیص می دهد.

لینک سئو محور

اگر ممکن بود از کلمات ربط استفاده نکنید: کلمات ربط مثل “و”، “اما” و غیره کلمات رایجی هستند که اغلب توسط موتور جستجوگر نادیده گرفته می شوند. این نوع کلمات را از URL خود حذف کنید تا طول آن کوتاهتر شود. در صورت نیاز برای وضوح لینک لازم نیست حذف شوند. از هر روشی استفاده کنید تا یک لینک و URL واضح و کوتاه برای مطلب ایجاد کنید.
یک URL خوب ساختاردهی شده حاوی کلمه کلیدی مهم در رسانه اجتماعی بهتر ظاهر شده، در صفحه نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر حرفه ای تر بوده و رنکینگ صفحه را ارتقا می دهد. بنابراین به URL خودکار سیستم مدیریت محتوای (CMS) خود متکی نباشید.

از این دستورالعمل های عملکرد برتر استفاده کنید تا URL دلخواه و SEO پسند ایجاد کنید که به رنکینگ صفحه و سایت کمک کرده و مخاطبان بیشتری برای مطلب جذب کنید.
آیا شما یک وبمستر هستید؟ اگر چنین است از نکات فوق برای انتخاب کلمه کلیدی و نوشتن URL کوتاه و سئو محور استفاده کنید.

الکسا اینترنت

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا