جزئیات محاسبات و عملکرد الکسا اینترنت

بررسی مفصل محاسبات و عملکرد الکسا

الکسا چیست؟ رنکینگ الکسا چیست؟ رتبه وبسایت ها چطور محاسبه می شود؟ بنیانگزار الکسا کیست؟ داده های الکسا را چطور استفاده کنیم؟ کاربرد گزارشهای آماری الکسا چیست؟ در این مقاله رتبه الکسا، طریقه محاسبه رتبه الکسا، بانی الکسا، کاربردهای داده های الکسا، طریقه بهره برداری از گزارشات الکسا بحث و بررسی می شود.

رتبه الکسا چیست؟

رتبه الکسا نشان می دهد که سایت شما در مقایسه با سایت های دیگر از چه محبوبیتی برخوردار است. محبوب ترین سایت دارای رتبه الکسای 1 است. اگر رتبه الکسا (Alexa Rank) یک سایت 100 هزار باشد، پس جزء 100 هزار سایت برتر جهان است. معمولا وقتی از الکسا صحبت می شود، افراد بیشتر منظورشان رتبه جهانی (Global Rank) است، اما الکسا دارای رتبه الکسای کشوری (Country Rank) نیز برای هر کشور هست.

چطور رتبه الکسای وبسایت خاصی را بدست آوریم؟

برای اطلاع از رتبه الکسای هر سایتی می توانید افزونه جستجوگر رسمی سایت الکسا را برای برنامه جستجوگر خود دانلود و نصب کنید. سپس با کلیک بر آیکون افزونه می توانید رتبه سایتی که در جستجوگر باز است را ببینید. اگر بخواهید جزئیات رتبه سایت و الکسا اینترنت هر سایت را ببینید، می توانید روی نام سایت، رتبه جهانی یا رتبه کشوری الکسا کلیک کرده و جزئیات ترافیکی سایت در صفحه جدیدی ظاهر می شود.

چگونه رنکینگ سایت را ببینیم

رتبه الکسا چطور محاسبه می شود؟

همانطور که ذکر شد، افراد زیادی نوار ابزار یا افزونه الکسا را در جستجوگر خود نصب کرده و اطلاعات مربوط به بازدید سایت خود را به وبسایت الکسا ارسال می کنند. ممکن است تعجب کنید اما میلیون ها نفر این کار را انجام می دهند. الکسا رد سایت هایی که این افراد بازدید می کنند در طی 3 ماه گذشته می گیرد و سایت ها را بر اساس همین داده ها رتبه بندی می کند.

بنیان گذار الکسا کیست؟

یک تیم دو نفره در سال 1996 شرکت اینترنت الکسا را تاسیس کردند. نام شرکت را از کتابخانه مشهور الکساندریه اقتباس کردند. آنها نوار ابزاری ایجاد کردند که به کاربران می گفت براساس داده های قبلی اشان به چه سایتی مراجعه کنند. رویای آنها ایجاد یک موتور جستجوی هوشمند بود، اما خیلی از آن دور بودند و در سال 1998 تنها توانستند 370 هزار دلار درآمد ایجاد کنند. خوشبختانه آمازون شرکت آنها را در سال 1999 به قیمت 250 میلیون دلار خرید و هنوز هم آمازون از این سرویس پایا برای ما پشتیبانی می کند.

چطور می توان از داده های الکسا استفاده کرد؟

  • مقایسه بازدید کنندگان سایت خود با سایت های رقیب. می توانید به رهبر حوزه کاری خود تبدیل شوید و بفهمید کدام سایت بازدید کننده بیشتر و کدامیک بازدید کننده کمتری نسبت به شما دریافت می کنند.
  • برآورد تعداد بازدیدکنندگان سایت های بالقوه رقیب شما قبل از اینکه کار خود را در یک رشته شروع کنید. بعداً در این مورد صحبت می کنیم.
  • جاسوسی رقبای خود را کردن – زیرا اطلاعات بیشتری غیر از رتبه الکسا ارائه می شود. در ادامه مثالی آورده می شود.

داده های رتبه الکسا چقدر دقیق است؟

این به هدف و نوع سایت تحلیل شده بستگی دارد. روشن است که هر چه الکسا داده بیشتری در مورد سایت شما داشته باشد، داده های دقیق تری برای شما محاسبه می کند. به همین خاطر داده های رتبه بندی سایت های معروف خیلی دقیق تر است. الکسا مدعی است که داده های مربوط به 100 هزار سایت برتر وب دقیق است. اما من معتقدم که می توان حتی تا رتبه 500 هزار نیز به داده های الکسا اعتماد کرد.

بنابراین می توانید به داده های رتبه الکسا اعتماد کنید، اگر هدفتان یکی از موارد زیر است:

  • برآورد ترافیک سایت های رقیب
  • نیاز به برداشت صحیح و گزارشگیری برای سرمایه گذاران
  • دلیل آوردن برای رئیس خود مبنی بر محبوب بودن سایت شما

اما قبل از اینکه نتیجه گیری کنید، اطمینان حاصل کنید که سایت تحلیل شده معروف است. در غیر اینصورت داده های خیلی تخمینی خواهد بود. بنابراین اگر طرف سفارش دهنده اعداد واقعی از کانال های آفلاین دریافت می کند، ممکن است با 10 تا 100 برآورد غلط خجالت زده شوید.

در عین حال اگر وبسایتی ادعا کرد که یک میلیون کاربر از صفحه اصلی سایت آنها بازدید کرده است و رتبه الکسای سایت 10 میلیون است، مطمئن باشید که حقیقت را نمی گویند.

مقایسه رتبه های الکسای سایت ها با هم می تواند بینش صحیحی در مورد وضعیت حوزه فعالیت مورد نظر شما فراهم کند. اگر مخاطبان هدف شما و سایت های رقیب مشابه باشند، بنابراین سهم کاربران شما بایستی تقریبا مشابه باشد. بنابراین، شما نمی توانید بفهمید که دقیقا چقدر بازدید داشته اید، اما می توانید بفهمید که در یک دوره زمانی سه ماهه گذشته عملکرد مثبت یا منفی داشته اید.

چگونه رتبه الکسا را به بازدید ماهانه تبدیل کنیم؟

ما حدود 5000 وبسایت دارای رتبه الکسای زیر یک میلیون را نمونه گیری کرده و رتبه الکسا و دسترسی روزانه آنها را بررسی کردیم. دسترسی روزانه (Daily reach) نشان می دهد که چند نفر از کل کاربران اینترنت از سایت خاصی بازدید کرده اند.

رتبه الکسا و دسترسی روزانه

همانطور که متوجه می شوید، همبستگی روشنی بین رتبه الکسا و دسترسی روزانه وجود دارد. این تعجب آور نیست زیرا الکسا رتبه سایت ها را براساس مقدار دسترسی روزانه محاسبه می کند.

اما بازدید کننده ماهانه سایت چقدر است؟ داده های باز مربوط به بازدید کنندگان حقیقی سایت ها در دسترس است. براساس آمارهای بازدید و ترافیک 35 سایت خیلی بزرگ و دسترسی روزانه الکسا آنها، ما محاسبه کردیم که بایستی حدود 2900 میلیون نفر کاربر اینترنتی در جهان وجود داشته باشد. این تقریبا همان آماری است که وبسایت آمار جهانی اینترنت (statistics by Internet World Stats) اعلان کرده بود. اواسط سال 2012، آنها ادعا کرده بودند که در سراسر دنیا 2 میلیارد و 400 میلیون نفر کاربر اینترنت وجود دارد.

امار اینترنت جهان

من فکر می کنیم که آمارهای وبسایت آمار جهانی بهتر است بنابراین از شمارش کاربران اینترنتی آنها استفاده کردم. بنابراین حالا ما مقدار 100% را می دانیم و به سادگی می توانید در معادله درجه یک ساده بازدید کننده ماهانه سایت خود را محاسبه کنیم.

بازدید کننده ماهانه وسایت

الکسا مدعی است که سایت های زیر 100 هزار می توانند از صحت داده های خود اطمینان داشته باشند. من تصمیم گرفتم که آمار بازدید و ترافیک 150 سایت برتر که می دانستم واقعا بازدید کننده ماهانه بالایی دارند و تعداد بازدید کننده ماهانه آنها را می دانستم را استفاده کنم . این سایت ها دارا رتبه الکسای بین یک میلیون تا ده میلیون بودند.

رتبه الکسا و ویزیتور واقعی ماهانه

در نمودار فوق می بینیم که همبستگی روشنی بین رتبه الکسا و بازدید کننده ماهانه این سایت ها وجود ندارد. توجه داشته باشید که محور عمودی لگارتیمی است بنابراین هر تیک به معنی 10 برابر تفاوت بازدید ماهانه است.

من تصمیم گرفتم که ترافیک پیش بینی شده را با استفاده از فرمول فوق محاسبه کنم. تفاوت بین آمار کاربران ماهانه محاسباتی و واقعی از 2 تا 100 برابر متفاوت بود. بنابراین از این فرمول برای سایت های دارای رتبه الکسای بالای 100 هزار نباید استفاده کرد.

می توانید از ماشین حساب زیر برای تبدیل رتبه الکسا به بازدید کنندگان ماهانه استفاده کنید:

ماشین حساب الکسا برای محاسبه بازدید ماهانه از رتبه الکسا

چطور از داده های ارائه شده توسط الکسا می توان استفاده کرد؟

در اینجا به تجزیه و تحلیل آمار بازدید وبسایت پینترست (pinterest.com) می پردازیم.

ترافیک آنها بطور سریع در اوایل سال 2012 افزایش یافت اما به ثبات رسید (شکل زیر).

ترافیک حاصل از موتورهای جستجو

آنها 7.3 درصد از ترافیک خود را از موتورهای جستجوگر دریافت می کردند و سایر بازدید کنندگان از سایت های دیگر یا بطور مستقیم وارد پینترسنت می شدند. حداقل 20% مردم از طریق موتور جستجو وارد پینترست می شدند.

بازدیدهای حاصل از موتور جستجوگر

این سایت بیشتر توسط زنان 25 تا 40 ساله دیده می شد:

مشخصات دموگرافیک الکسا

منابع ترافیک متعددی دارد. ده منبع برتر آن تنها 30% ترافیک آن را تامین می کنند. این خوب است زیرا اگر گوگل سایت را بلوکه کند، آنها تنها 10% کاربران خود را از دست می دهند.

منبع ترافیک وبسایت

نتیجه گیری

رتبه الکسا یا رنکینگ الکسا یک ابزار مفید برای تحلیل عملکرد رقبای سایت و برآورد عملکرد خود است، اما همانطور که رتبه سایت از یک میلیون بیشتر می شود، داده های عرضه شده توسط وبسایت الکسا خیلی نامعتبر و غیر قابل پیش بینی می شود.

الکسا همچنین داده های دیگری ارائه می کند که می توان از آنها برای درک مشخصات فردی (دموگرافیک) مخاطبان سایت و منبع مخاطبان هدف سایت استفاده کرد.

در صورت علاقمندی به رتبه الکسا و رنکینگ سایت در موتورهای جستجوگر، مطالب زیر می تواند مفید باشد:

♦  همه چیز در مورد الکسا

 تقویت بازدید از سایت

الکسا اینترنت

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا