دقت آمار الکسا، کامپت، دابل کلیک و گوگل ترند چقدر است؟

دقت آمار الکسا، کامپت، دابل کلیک و گوگل ترند چقدر است؟

الکسا، کامپت، دابل کلیک، گوگل ترندز! صحت رتبه الکسا و سرویس های آماری دیگر چقدر است؟ کدامیک صحیح تر است؟ دقت الکسا چقدر است؟ این سئوالات و مباحث مشابه در این مقاله پوشش داده شده و مقایسه گردیده است. پارامترهای آماری که هر یک از این سرویس ها عرضه می کنند بصورت تصویری بحث شده است.

ژانویه گذشته وبسایت سئوموز سرویس های آماری رایگان از قبیل الکسا (Alexa)، کامپت (Compete)، دابل کلیک (DoubleClick) و گوگل ترندز (Google Trends) را تست کرد. نتیجه گیری آنها این بود که داده های بازدید عرضه شده توسط این سرویس ها با تحلیل های آنها هماهنگی ندارد.

آیا نتیجه این است که تمامی داده های عرضه شده توسط این سایت ها بدرد نخور است؟ ضرورتا خیر. ما برای تحقیق رقبا از خیلی وقت پیش به این سایت ها متکی بوده ایم، بنابراین از داده های بازدید جلوتر رفته و سایر اطلاعات کلیدی عرضه شده آنها را بررسی کردیم تا ببینیم آیا با داده های گوگل آنالایتیک (Google Analytics) هماهنگی دارد یا نه. یافته ها از قرار زیر بود:

الکسا (Alexa)

الکسا اطلاعات بیشتر از تنها آمار بازدید عرضه می کند. بیاید به صحت انها نگاهی بیاندازیم.

آمارهای ترافیک

آمار ترافیک وبسایت

از آنجایی که بیشتر مردم فکر می کنند الکسا فقط اطلاعات ترافیک عرضه می کند، بیاید به آمارهای ترافیک پایه در مقایسه با داده های گوگل آنالایتیک نگاهی بیاندازیم.

  • بازدید صفحات به ازای کاربر (Pageviews Per User) – الکسا میانگین بازدید صفحات به ازای هر کاربر را در سه ماه گذشته 1.98 گزارش کرده بود. همین شاخص در گوگل آنالایتیک 1.38 به ازای هر بازدید بود.
  • درصد نرخ بازگشت (Bounce Rate Percentage) – الکسا نرخ بازگشت (بازدید کنندگانی که فقط یک صفحه سایت را می بینند و خارج می شوند) را برای سه ماهه گذشته 61.8 درصد و گوگل آنالایتیک 79.46 درصد گزارش کرده بود.
  • مدت زمان حضور در سایت (Time on Site) – الکسا متوسط زمان حضور در سایت را برای سه ماه گذشته 2:38 و گوگل آنالایتیک 1:22 گزارش کرده بودند.
  • درصد جستجو (Search %) – الکسا متسوط درصد کاربران جذب شده از موتورهای جستجوگر را برای سه ماه گذشته 6.5 درصد و گوگل آنالایتیک 45.37 درصد گزارش کرده بودند.

تحلیل جستجو (Search Analytics)

چطور سایت در صفحه جستجوی گوگل ظاهر می شود

در لیست داده الکسا آیتم بعدی تحلیل جستجو (Search Analytics) است. در اینجا من بیشتر به واژه های کلیدی علاقمند هستم، بخصوص حالا که گوگل آنالایتیک تصمیم گرفته است مقداری از داده های آن را از کاربران مخفی کند. از نظر کلمات کلیدی، الکسا با تحلیل گوگل از داده های کلمات کلیدی ارگانیک یکسان است. چهار کوئری برتر آنها دقیقا مشابه 25 کلمه کلیدی برتر گوگل آنالایتیک از واژه های کلیدی ارگانیک بود. سایر موارد واژه هایی بود که من خودم هدف قرار داده و می دانستم وجود دارد.

فهمیدن رتبه گوگل وبسایت

مخاطبان برحسب کشور

الکسا مقداری اطلاعات مشخصات فردی مثل سن، جنس، تحصیلات و مانند اینها عرضه می کند. من به بازدید کنندگان از نظر کشور نگاهی انداختم و از این نظر از هر 7 کشور از 10 تا مشابه بودند.

جریان کلیک (Clickstream)

طریقه فهمیدن رتبه وبسایت و وبلاگ در کشور

برگه جریان کلیک الکسا نشان می دهد که مخاطبان قبل از آمدن به سایت من از کدام سایت بازدید کرده اند و بعد از ترک این سایت به کدام سایت رفته اند. الکسا دیرکت، یاهو، بینگ و استمبل آپن را نادیده گرفته اما از نظر مابقی جستجوگرها همانند گوگل آنالایتیک بود.

سایت های وارده (Sites Linking In)

سایت هایی که به سایت شما لینک دارند

یکی دیگر از پارامترهای گزارش الکسا لینک های وارده به وبسایت است. الکسا اعلان کرده است که تنها سایت های موجود در بانک اطلاعاتی الکسا را شمارش می کند و لینک های تکراری تنها یک بار حساب می شوند. این موجب شد که برآورد آنها 1963 باشد در حالی که شمارش سایت اکسپلورر 1117 بود.

نتیجه گیری

بطور سربسته، این بدین معنی است که داده های الکسا ممکن است کاملا دقیق نباشد اما بینش ارزشمندی در مورد عملکرد هر وبسایتی عرضه می کند، بخصوص زمانی که بخواهید عملکرد سایت را بفهمید و به تحلیل های دیگر سایت ها دسترسی نداشته باشید.

کامپت (Compete)

کامپت (Compete) نسخه رایگان به شما امکان دیدن بازدید کنندگان منحصر از ایالات متحده برای سال گذشته می دهد. اما چقدر این آمارها دقیق است؟ در اینجا نمودار وبسایت از فوریه 2011 تا فوریه 2012 آمده است.

بهینه سازی رتبه سایت

تصویر بعدی نتایج گوگل آنالایتیک برای همان دوره زمانی را نشان می دهد.

نتایج رتبه سایت در گوگل

گرچه نمودار ماههای دیگر متفاوت است اما عدد مربوط به فوریه نسبتا یکسان است. ممکن است بدین معنی باشد که سیستم آنها دارد ردگیری را دقیق انجام میدهد. هرچند ممکن است شانسی هم باشد. کامپت همچنین نسخه پرو دارد و کاربران منحصر را برای دوسال نمایش می دهد.

دابل کلیک (DoubleClick)

طراح آگهی دابل کلیک (DoubleClick Ad Planner) ارائه شده گوگل به آگهی دهندگان شانس شناخت سایت هایی که ممکن است بخواهند آگهی بدهند را می دهد. فکر می کنید سایتی که به داده های گوگل آنالایتیک دسترسی دارد اطلاعاتی به همان دقت ارائه می دهد.

آمارهای ترافیک

اول به آمارهای ترافیکی که برچسب برآورد خورده اند نگاهی می اندازم. امار ترافیک توسط ترکیب نمونه ای از کاربران مختلف محصولات و خدمات گوگل محاسبه شده و به صورت اندازه گیری مستقیم است.

آمار ترافیک وبسایت یا وبلاگ

در مقایسه با گوگل آنالایتیک، بازدید کنندگان منحصر، بازدید صفحات و بازدید کلی تقریبا در دابل کلیک دو برابر است که شامل متوسط زمان سپری شده در سایت نیز هست.

سایت های مرتبط و علائق

سایت هایی که با سایت یا وبلاگ شما مرتبط هستند

دابل کلیک هم سایت های مرتبط و هم علائق مخاطبان را گزارش می دهد. نمره تعلق نشانگر رابطه بین مخاطبان دو سایت یا بین سایت و کلمه کلیدی است. این شاخص برای سایت من درست بود. بنظر می رسد که دابل کلیک در رابطه کلمات کلیدی دامینی که ترافیک بالایی دارد، دقیق تر است.

رتبه سایت

گوگل ترندز (Google Trends)

گوگل ترند چیست

گوگل ترندز (Google Trends) به شما این امکان را می دهد که ترافیک چندین سایت را مقایسه کنید، با این پیش فرض که سایت ها دارای حجم ترافیک بالا هستند مثل سایت های رسانه اجتماعی. برای سایت های کوچک، نمودار روزانه بازدید کنندگان منحصر ارائه نمی شود اما اطلاعات تکمیلی در زیر آن عرضه می شود.

اهمیت و فایده گوگل ترند

به نظر می رسد که نواحی گزارش شده همانند گوگل آنالایتیک است. همچنین دامین های لینک شده نیز چنین است و برای کلمات کلیدی دامین نیز نتایج مشابه است. هر چه دامین ترافیک بیشتری دریافت کند اطلاعات دقیق تر و بیشتر است.

استفاده از این ابزارها برای تحقیق رقبا

آیا این سایت ها 100% صحیح هستند؟ خیر نیستند. اما داده های خوب و ارزشمندی عرضه می کنند که می توان برای تحقیق بین سایت های رقیب از آنها استفاده کرد. می توان از این گزارش ها برای موارد زیر استفاده کرد:

  • مقایسه ترافیک: گرچه ارقام ممکن است دقیق نباشند اما برآوردی از عملکرد سایتها است و نشان می دهد که سایت A بطور متوسط ترافیک بیشتری نسبت به سایت B جذب می کند.
  • فهمیدن واژه های کلیدی آنها: بیشتر شبکه های ذکر شده فوق داده های واژه کلیدی مشابهی ذخیره می کنند. می توان از آنها برای یافتن رقبای یک واژه کلیدی و ایده گرفتن در مورد واژه کلیدی مناسب استفاده کرد.
  • سایت های مرتبط: می توان به رقبای یک سایت نگاهی انداخته و عملکرد را طبق آن بهینه کرد.

الکسا اینترنت

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا